Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

BABCIA JÓZEFKA MA STO LAT!

opublikowano: 12 listopada 2019

 • babcia

Pani Józefa Galikowska z Karolewa świętowała niedawno wspaniały jubileusz – setne urodziny. Babcia Józefka – bo tak wszyscy mówią o Jubilatce – jest już drugą stulatką w gminie Zblewo. Jak na 100. urodziny przystało był kosz róż, wspaniały tort i najbliżsi. Była też wyjątkowa msza św., którą w domu Jubilatki odprawił ksiądz proboszcz Mieczysław Bizoń. Był też wielki bal - na te wyjątkowe urodziny zjechała się bowiem cała rodzina babci Józefki. A ona sama – jak zawsze skromna i uśmiechnięta – nie kryła, że był to najwspanialszy prezent…

ODWIEDZIŁA NAS DELEGACJA Z GRUZJI

opublikowano: 12 listopada 2019

 • gruzja

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność gościć delegację z regionu Shida Kartli z Gruzji. Obcokrajowcy byli zachwyceni ciepłym przyjęciem. Gruzini spotkali się z przedstawicielami samorządu Zblewa. W skład kilkunastoosobowej delegacji z regionu Shida Kartli wchodzili m.in. sportowcy,  rolnicy, winiarze, hodowcy pstrągów, był także prawnik i weterynarz. Nic więc dziwnego, że dyskusja polsko-gruzińska była ożywiona, a tematów – nie brakowało! Dyskutowano m.in. o sporcie, tradycjach, bezrobociu, ale też o obecnej sytuacji politycznej w Gruzji...

"POCIĄG DO WOLNOŚCI" - PRZEPIĘKNY SPEKTAKL, NA KTÓRY WARTO PRZYJŚĆ. ZAPRASZAMY!

opublikowano: 7 listopada 2019

 • Wolność

Przed nami wyjatkowy dzień, pełen radości i patriotycznej dumy - Narodowe Święto  Niepodległości. Z tej okazji społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. W. Kwaśniewskiego w Zblewie serdecznie zaprasza na montaż słowno-muzyczny pt. "Pociąg do Wolności". Spektakl odbędzie się 8 listopada o godz.17.45 na naszej hali widowiskowo sportowej w Zblewie. Zapraszamy!

 • Wolność

SPOTKANIA Z RĘKODZIEŁA W PINCZYNIE

opublikowano: 6 listopada 2019

 • Pinczyn

Po wakacyjnej przerwie poniedziałkowe spotkania Pań przy robótkach ręcznych wróciły do swojego rytmu... Panie spotykają się w gościnnej bibliotece w Pinczynie i wymieniają się nowościami, udzielają sobie wskazówek i  rad...

MORSY ZAPRASZAJĄ NA WYJĄTKOWĄ, BIAŁO-CZERWONĄ KĄPIEL

opublikowano: 6 listopada 2019

 • Morsy
Morsy Zblewo zapraszają 11 listopada (poniedziałek) o godzinie 11:00 na wspólną, radosną kąpiel w biało-czerwonych barwach. Chcemy jak co roku uczcić Narodowe Święto Niepodległości, dlatego zachęcamy do zabrania ze sobą flag, szalików i innych elementów w naszych barwach. A jak ktoś lubi, to może też pomalować i siebie. 

 

JUŻ WKRÓTCE ANDRZEJKI Z "MODRAKAMI" W BORZECHOWIE! ZAPOWIADA SIĘ ŚWIETNA ZABAWA!

opublikowano: 4 listopada 2019

 • Andrzejki

Sołtys i Rada Sołecka wsi Borzechowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich "Modraki" z Borzechowa mają zaszczyt i wielką radość zaprosić na wspaniałą zabawę andrzejkową! Impreza odbędzie sie 30 listopada w miejscowej świetlicy wiejskiej, a zapisać można się już od dzisiaj do 18 listopada. Ilość miejsc ograniczona. Koszt to 150 zł od pary, a w programie świetna zabawa, wróżby i przepyszne, swojskie  menu. 

JUŻ 7 LISTOPADA ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE NT. PROEKOLOGICZNYCH PROGRAMÓW DOTACYJNYCH

opublikowano: 4 listopada 2019

 • Spotkanie

Serdecznie zapraszamy na spotkanie informacyjne dotyczące proekologicznych programów dotacyjnych. Zapraszamy już w najbliższy czwartek 7 listopada o godz.18.30 do GOK-u w Zblewie. 

„SZPĘGAWSK 1939 – ZBRODNIA POMORSKA”. ZAPRASZAMY NA SEANSE W BIAŁACHOWIE, KLESZCZEWIE I BORZECHOWIE

opublikowano: 4 listopada 2019

 • film

Serdecznie zapraszamy na kolejne seanse filmu „Szpęgawsk 1939 – zbrodnia pomorska”. Tym razem projekcje odbędą się w Białachowie (6.11), Borzechowie (7.11) oraz w Kleszczewie Kościerskim (8.11).  

NAGRODY "PRIMUS INTER PARES" ROZDANE!

opublikowano: 30 października 2019

 • primus

Piękną tradycją Gminy Zblewo są przyznawane corocznie Nagrody Wójta Gminy Zblewo dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych wyróżnionych w konkursie “PRIMUS INTER PARES”. Tegoroczna gala odbyła się 21 października w Borzechowie.  Gospodarzem uroczystości był wójt Artur Herold. Młodzi zdolni absolwenci otrzymali bony pieniężne, a ich rodzice – listy gratulacyjne. Jak wszyscy podkreślali, była to wyjątkowa chwila zarówno dla młodzieży, jak i wielka radość oraz duma dla rodziców i bliskich. Nic więc dziwnego, że radość przeplatała się tego dnia ze wzruszeniem.

KONSULTACJE W SPRAWIE PRZYJĘCIA „PROGRAMU I TRYBU WSPÓŁPRACY GMINY ZBLEWO Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI ORAZ PODMIOTAMI PROWADZĄCYMI DZIAŁALNOŚĆ POŻYTKU PUBLICZNEGO NA ROK 2020”.

opublikowano: 25 października 2019

 • konsultacje

Wójt Gminy Zblewo ogłasza konsultacje w sprawie przyjęcia „Programu i trybu współpracy Gminy Zblewo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2020”. Szczegóły w zarządzeniu Wójta Gminy Zblewo.

NABÓR WNIOSKÓW O DOTACJĘ NA „USUWANIE FOLII ROLNICZYCH I INNYCH ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ” Z TERENU GMINY ZBLEWO

opublikowano: 24 października 2019

 • WNIOSEK

Wójt Gminy Zblewo informuje, że w 2019 roku zamierza wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie  z wnioskiem o dofinansowanie zadania „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”.  W związku z powyższym mieszkańcy (rolnicy) zainteresowani usunięciem w 2020 roku folii i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej powinni złożyć do Urzędu Gminy w Zblewie wniosek w wersji papierowej o udział w programie „Usuwanie folii rolniczych  i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” wraz z wymaganymi załącznikami, w terminie do 12 listopada 2019 roku.

ERASMUSI W ZBLEWIE

opublikowano: 24 października 2019

 • erasmus

W niedzielę 13 października powitaliśmy naszych partnerów projektowych na polskiej ziemi. Po długiej i żmudnej drodze nauczyciele z Wielkiej Brytanii, Grecji oraz Węgier stali się na chwilę członkami naszej zblewskiej wspólnoty szkolnej.  Przez pięć dni, mimo barier językowych, czy też odmiennych kultur stanowiliśmy jedną całość, całość która dążyła do osiągnięcia celów projektu jakimi są rozwijanie oraz popularyzacja idei odpowiedzialnego obywatelstwa oraz partnerstwa na rzecz celów zrównoważonego rozwoju.

XXI POWIATOWY PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI ARTYSTYCZNEJ Z UDZIAŁEM NASZYCH SENIORÓW

opublikowano: 24 października 2019

 • seniorzy

XXI Powiatowy Przegląd Twórczości Artystycznej „Spotkajmy się” w Starogardzie Gdańskim jak co roku zgromadził wielu seniorów z całego regionu. Nie zabrakło w tym gronie również naszych wspaniałych, śpiewających i muzykujących mieszkańców!  W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 17 zespołów z powiatu starogardzkiego. Gminę Zblewo reprezentowały  zespoły: „Kociewska Familija” z Pinczyna, chór „Melodia” ze Zblewa oraz zespół wokalny „Sąsiedzi” z Borzechowa.

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH W ZBLEWSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 23 października 2019

 • ślubowanie

W czwartek 17 października 2019 r.  najmłodsi uczniowie z  Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie przeżywali niezwykłą uroczystość - ślubowanie. To bardzo ważny i szczególny dzień w życiu każdego pierwszaka. Podczas uroczystości towarzyszyli dzieciom ich rodzice oraz zaproszeni goście: pani Hanna Dunajska, która reprezentowała Wójta Gminy Zblewo, panie dyrektor - Lucyna Błaszak i Bronisława Bardziszewska, uczestnicy Programu Erasmus +, nauczyciele, a także pracownicy szkoły.

NAGRODY WÓJTA GMINY ZBLEWO DLA NAUCZYCIELI

opublikowano: 23 października 2019

 • den

Każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej Wójt Gminy Zblewo wręcza nagrody dla nauczycieli z naszych szkół. To dowód uznania dla ich pracy, pasji i wielkiego zaangażowania. Tegoroczna gala z tej okazji odbyła się 16 października w Dworku Tucholskim w Zblewie. Kto otrzymał w tym roku Nagrodę Wójta?

BRAWO MIESZKAŃCY! RAZEM - MOŻNA WIĘCEJ!

opublikowano: 23 października 2019

 • parafia

Parafianie parafii Borzechowo tj. mieszkańcy Borzechowa, Małego Bukowca i Radziejewa, dali piękny przykład tego, jak społeczne zaangażowanie i wrażliwość może zmienić najbliższe otoczenie. I że razem – można więcej!  Wszystko zaczęło się tuż przed tegorocznymi dożynkami gminnymi, których gospodarzem było Borzechowo. W trakcie przygotowań do uroczystości zwrócono uwagę na kościelne chorągwie – dość wiekowe, zniszczone już „zębem czasu”.  Sprawę tę w swoje ręce przejęła od razu sołtys Renata Klimowicz wraz z Radą Sołecką Borzechowa...

"PAMIĘĆ TRWALSZA NIŻ KAMIEŃ…" - ODSŁONIĘCIE POMNIKA W CISIE

opublikowano: 22 października 2019

 • CIS

„To nie jest zwykła uroczystość. To przywrócenie życia tym wszystkim, którzy odeszli…” – te słowa najlepiej oddają przesłanie uroczystości, która w sobotę (19 października) odbyła się w Cisie. A padły one z ust 94-letniej Ireny Piekarskiej, najstarszej mieszkanki Cisa, ostatniego żyjącego świadka tragicznych losów mieszkańców tej wsi z czasów II wojny światowej.

SUKCESY MŁODYCH BIEGACZY Z PINCZYNA

opublikowano: 22 października 2019

 • biegi

Wielki sukces osiągnęły reprezentacje dziewcząt i chłopców Publicznej Szkoły Podstawowej w Pinczynie w sztafetowych biegach przełajowych rozgrywanych w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W finale wojewódzkim, który odbył się 16 października w Gdyni dziewczęta zajęły IV, a chłopcy II miejsce.  Nasze drużyny walczyły w stawce 18 drużyn reprezentujących powiaty województwa pomorskiego. Wcześniej wygrały  zawody gminne, a następnie finał powiatowy, który odbył się 10 października w Kaliskach.  

WIELKIE TRAMPANIE KAPUSTY W BORZECHOWIE!

opublikowano: 21 października 2019

 • kiszenie

Już po raz czwarty Koło Gospodyń Wiejskich „Modraki” z Borzechowa zaprosiło mieszkańców i gości na wspólne, wielkie, borzechowskie kiszenie kapusty. W tym roku wielkie kiszenie trwało prawie cały dzień – w piątek (18 października) od wczesnego rana do popołudnia. I wzięła w nim udział rekordowa liczba osób – w tym przede wszystkim wiele dzieci i młodzieży. I okazało się, że to wielka frajda! Nikt się nie nudził – wręcz przeciwnie, trampać i ubijać kapustę w wielkiej, drewnianej beczce chciał każdy. A pracy nie brakowało, bo do wielkiego kiszenia zużyto 60 kg poszatkowanej kapusty!

WEJŚCIÓWKI NA FILM "SZPĘGAWSK 1939 - ZBRODNIA POMORSKA" - WYCZERPAŁY SIĘ. KOLEJNE SEANSE JUŻ W TĘ NIEDZIELĘ!

opublikowano: 21 października 2019

 • film

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż bezpłatne wejściówki na projekcję filmu „Szpęgawsk 1939 – zbrodnia pomorska”, zaplanowaną na 25 października (tj. najbliższy piątek) - wyczerpały się. W związku z ogromnym zainteresowaniem Mieszkańców odbędą się dodatkowe projekcje – zapraszamy już w najbliższą niedzielę 27 października (godz.18:00 oraz 20:00) – miejsce projekcji: górna salka katechetyczna na naszej zblewskiej plebanii (ul. Kościelna 2a). Wejściówki na te seanse są już dostępne w Gminnym Ośrodku Kultury.

 

KOMUNIKAT ZAKŁADU KOMUNALNEGO W SPRAWIE WODY

opublikowano: 21 października 2019

 • woda

Zakład Komunalny Gminy Zblewo informuje, iż w związku z realizacją inwestycji przebudowy stacji uzdatniania wody w miejscowości Jezierce, w miejscowościach: Kleszczewo Kościerskie, Jezierce, Semlin, Semlinek, Wałdówko, Lipia Góra Mała i Tomaszewo może wystąpić czasowe pogorszenie parametrów wody przeznaczonej do spożycia tj. barwy i mętności. Planowana przebudowa technologii na stacji zakończy się do dnia 15.12.2019 r. Za utrudnienia te przepraszamy.

„ŻYCZYMY SOBIE I WAM SZCZĘŚCIA…” – DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W PINCZYNIE

opublikowano: 21 października 2019

 • den

Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, pedagogów, pracowników szkoły. W dniu 17 października odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji tego święta. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, emerytowani pracownicy oraz przyjaciele naszej szkoły.Po muzycznym wstępie i powitaniu gości głos zabrała pani dyrektor Iwona Loroch, która mówiła o trudnej, ale też bardzo wdzięcznej pracy w szkole oraz wyróżniła nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi wręczając im Nagrody Dyrektora Szkoły. Dla wszystkich nagrodzonych piosenkę zaśpiewała uczennica klasy VIII b Ewa Jędrzejewska.

DERBY GMINY ZBLEWO DLA SOKOŁA!

opublikowano: 18 października 2019

 • derby

Za nami - rozgrywki Klasy Okręgowej - grupa II. W sobotę 12 października na boisku w Pinczynie Meteor Pinczyn zmierzył się z Sokołem Zblewo. Emocje sportowe – na najwyższym poziomie! Ostatecznie spotkanie zakończyło się wynikiem: 0 – 3 dla Sokoła. Bramki strzelili: M. Wenta, K. Rzepa, G. Skórczewski. Gratulujemy i niezmiennie trzymamy kciuki za wszystkie nasze drużyny.

RODZICE Z BORZECHOWA ZAPRASZAJĄ NA ANDRZEJKI. OSTATNIE WOLNE MIEJSCA!

opublikowano: 17 października 2019

 • andrzejki

Rada Rodziców działająca przy PSP w Borzechowie serdecznie zaprasza na wspaniałą zabawę andrzejkową w OW Neptun nad pięknym jeziorem Borzechowskim Wielkim. Zapowiada się fantastyczna zabawa! Impreza odbędzie się 23 listopada (19:00 - 4:00). Organizatorzy zapewniają bogate menu słodko-słone, świetną muzykę i tańce – a grać będzie DJ Waldzior, szampana, strefę wróżb oraz niespodziankę! Impreza rozpocznie się zaś licytacją, z której dochód będzie przeznaczony na rzecz szkoły w Borzechowie.

„SZPĘGAWSK 1939 – ZBRODNIA POMORSKA” - DODATKOWE SEANSE W ZBLEWIE

opublikowano: 17 października 2019

 • film

Drodzy Mieszkańcy! Zainteresowanie filmem "Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska" jest tak duże, że Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie podjął starania o zorganizowanie dodatkowych seansów. Dzięki temu w Zblewie będą aż trzy projekcje – wszystkie w piątek (25.10). Godziny seansów: 16:00, 18:00 oraz 20:00. Serdecznie zapraszamy i przypominamy, że bezpłatne wejściówki na film można otrzymać w naszym GOK-u już od najbliższego poniedziałku tj. 21 października.

ZOBACZ WIANKI I STROIKI, DOSTĘPNE NA KIERMASZU KGW KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE (fotogaleria)

  opublikowano: 17 października 2019

 • KIERMASZ

W Kleszczewie Kościerskim rozpoczął się właśnie „V Kiermasz Wianków, Wiązanek i Stroików na Dzień Wszystkich Świętych”. Gorąco zachęcamy do odwiedzenia kiermaszu, bo to prawdopodobnie największy tego typu kiermasz w naszym regionie! Panie Gospodynie z KGW przygotowały ponad 300 oryginalnych, przepięknych kompozycji w wielu barwach i stylach – jednym słowem na każdy gust. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia w naszej fotogalerii. Są wianki większe i mniejsze, są jednobarwne i kolorowe, są przyozdobione aniołkami i krzyżami oraz te klasycznie proste. Wszystkie pięknie skomponowane, przybrane w sztuczne, ale i suszone kwiaty, trawy i rośliny ogrodowe. Jednym słowem - jest w czym wybierać!

"PAMIĘĆ TRWALSZA NIŻ KAMIEŃ...". W SOBOTĘ ODSŁONIĘCIE POMNIKA W CISIE

opublikowano: 16 października 2019

 • CIS

Już w najbliższą sobotę (19 października) o godz.12:00 w Cisie odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika, poświęconego poległym podczas II wojny światowej mieszkańcom tej wsi. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia jest Rada Sołecka wsi Cis, a wspierają ją w tym partnerzy: Urząd Gminy w Zblewie, PSP w Bytoni, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie oraz Gospodarstwo Agroturystyczne Cis. W programie uroczystości m.in. poświęcenie pomnika, wystąpienie przedstawiciela rodzin zamordowanych w obozie koncentracyjnym Stutthof, apel poległych oraz odśpiewanie pieśni patriotycznych. Serdecznie zapraszamy!

NASI NAUCZYCIELE - NA MEDAL!

opublikowano: 16 października 2019

 • medale

Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej pełen był życzeń, kwiatów i słów wdzięczności dla nauczycieli. Jak co roku były też wyróżnienia. W poniedziałek – 14 października – w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród przyznawanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę i Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.  W gronie nagrodzonych są nasi nauczyciele, którzy zostali wyróżnieni za wzorową pracę. W tym roku Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Zbigniew Bahr, Stanisław Rompa i Mirosław Urban z ZKiW Pinczyn oraz Gabriela Pręgiel z PSP Zblewo. Natomiast Wojciech Gdaniec z ZKiW Pinczyn został uhonorowany Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.

WAŻNY TEMAT: ŚMIECI. PRZECZYTAJ KONIECZNIE!

opublikowano: 16 października 2019

 • śmieci

Szanowni Państwo, mamy dla Państwa dwie ważne informacje dotyczące odbioru śmieci. Pierwsza z nich dotyczy wyposażenia nieruchomości w pojemniki. Nieruchomości niezamieszkane (działalność gospodarcza) i wielolokalowe zostaną wyposażone w pojemniki do zbierania wszystkich frakcji odpadów (nieruchomości te są obecnie wyposażane w pojemniki). Nieruchomości zamieszkane w zabudowie jednorodzinnej zostały wyposażone w dniach od 07 do 11.10.2019 r w worki koloru niebieskiego, dla selektywnie zbieranego papieru, pozostałe odpady zbierane będą i odbierane z pojemników.

TO BYŁ WEEKEND PEŁEN WIELKICH, SPORTOWYCH EMOCJI!

opublikowano: 16 października 2019

 • fitness

Ostatni weekend (12-13 października) minął w Zblewie pod znakiem wielkich, sportowych emocji. Przez 2 dni trwał tu bowiem prestiżowy Międzynarodowy Puchar Polski w Bodybuilding i Fitness oraz Fit Kids WBBF WFF. Mistrzostwa rozegrano na pięknej hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Zaprezentowała się tu czołówka zawodników, bo – przypomnijmy - były to jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Świata. Patronat nad wydarzeniem pełnił Wójt Gminy Zblewo Artur Herold, który wiernie kibicował sportowcom. Oklaskiwał ich również Przewodniczący Rady Gminy w Zblewie Leszek Burczyk z Małżonką oraz kibice - nasi niezawodni mieszkańcy.

SEANS W ZBLEWIE: „SZPĘGAWSK 1939 – ZBRODNIA POMORSKA”

opublikowano: 14 października 2019

 • film

Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie, Urząd Gminy w Zblewie oraz Unisławskie Towarzystwo Historyczne serdecznie zapraszają na pokaz filmu "Szpęgawsk 1939 - Zbrodnia Pomorska". Przypomnijmy, iż w filmie przejmująco zagrali m.in. nasi kapłani z dekanatu zblewskiego. Pokaz odbędzie się 25 października 2019 r. (piątek) o godz.18.00. Bezpłatne wejściówki dostępne będą w GOK-u od poniedziałku 21 października. Serdecznie zapraszamy.

PRZED NAMI - WIELKIE BORZECHOWSKIE KISZENIE KAPUSTY!

opublikowano: 14 października 2019

 • kiszenie

Już po raz czwarty Koło Gospodyń Wiejskich „Modraki” z Borzechowa zaprasza na wielkie, borzechowskie kiszenie kapusty! Tym razem wielkie kiszenie trwać będzie prawie cały dzień - od wczesnego rana do popołudnia. A wszystko po to, aby w wydarzeniu mogło wziąć udział jak najwięcej dzieci! Już wiadomo, że z okolicznych szkół przyjadą całe klasy dzieci i młodzieży, bo to jedyna okazja, aby móc spróbować swoich sił choćby w „trampaniu” kapusty!

JUŻ W TEN WEEKEND – WIELKIE, SPORTOWE EMOCJE W ZBLEWIE: ELIMINACJE DO MISTRZOSTW ŚWIATA W FITNESS!

opublikowano: 11 października 2019

 • wff

Najbliższy weekend w Zblewie zapowiada się pod znakiem wielkich, sportowych emocji. Serdecznie zapraszamy na halę sportowo-widowiskowa w Zblewie, gdzie w sobotę (12.10) i w niedzielę (13.10) odbędą się spektakularne i jedyne w swoim rodzaju eliminacje do Mistrzostw Świata BODYBUILDING&FITNESS oraz w fitness gimnastycznym dzieci i młodzieży FIT KIDS. Wstęp wolny, a patronat nad tym niezwykłym wydarzeniem pełni Wójt Gminy Zblewo Artur Herold. Serdecznie zapraszamy!

MŁODZI KARATECY WALCZYLI W ZBLEWIE

opublikowano: 11 października 2019

 • karate

W sobotę 07.10.2019 r. na hali widowiskowo sportowej w Zblewie odbył się IV Międzyszkolno-Klubowy Turniej Karate. Wójt Gminy Zblewo Artur Herold przywitał gości oraz wszystkich zawodników- mieszkańców Gminy Zblewo, Starogardu Gdańskiego, Lubichowa, Bobowa i Skórcza.  Turniej został zorganizowany przez klub Shotokan karate klub „SHUTO ” ze Starogardu Gdańskiego, którego założycielem oraz trenerem jest Tadeusz Kuzioła. Zawodnicy klubu „SHUTO” trenują  Karate Olimpijskie WKF, należą do związku sportowego Polska Unia Karate (posiadająca wyłączną licencję od World Karate Federation na  Polskę dla dyscypliny karate olimpijskie).

BRAWO NASZE (EKO)MORSY ZBLEWO!

opublikowano: 11 października 2019

 • morsy

Morsy Zblewo nawet podczas górskich wycieczek dają świetny przykład pełnego zaangażowania w to, co ważne. I jak zawsze – z wielkimi uśmiechami na twarzy! Niedawno nasze Morsy zwiedzały Karkonosze. Trzydniowa wycieczka pełna była atrakcji: świątynia Wang, wodospad Kamieńczyk, schronisko Samotnia i Strzecha Akademicka... Morsy zdobyły też Śnieżkę, a podczas zejścia ze szczytu włączyły się w piękną akcję zainicjowaną przez młodzież. To właśnie napotkani na szlaku młodzi ludzie zbierali śmieci i nieczystości, pozostawione w tym pięknym miejscu przez turystów. Odezw Morsów był natychmiastowy!

KIERMASZ WIANKÓW NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH – SĄ JUŻ PIERWSZE WIĄZANKI!

opublikowano: 11 października 2019

 • wianki

Przypominamy, iż już za kilka dni – a dokładnie 18 października – ruszy tegoroczny wielki i piękny „Kiermasz wianków i stroików na Dzień Wszystkich Świętych”, organizowany co roku przez Panie z KGW w Kleszczewie Kościerskim. Kiermasz cieszy się co roku ogromną popularnością wśród mieszkańców – i to nie tylko naszej gminy. Panie z KGW są bowiem wielce utalentowanymi florystkami, a ich kompozycje są niepowtarzalne i po prostu piękne. Specjalnie dla Państwa udało nam się dowiedzieć, że prace nad przygotowaniem kompozycji już trwają – powstają już pierwsze wiązanki. Jest w czym wybierać, a każdego dnia asortyment powiększy się o kolejne, oryginalne i wspaniałe stroiki.

OLGA TOKARCZUK Z LITERACKIM NOBLEM! ZAPRASZAMY PO KSIĄŻKI NOBLISTKI!

opublikowano: 10 października 2019

 • nobel

Cała Polska żyje dziś tym wydarzeniem: Olga Tokarczuk – jako druga Polka - została  laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok! Serdecznie gratulujemy! Przy tej wyjątkowej okazji zapraszamy do naszej Gminnej Biblioteki Publicznej w Zblewie, gdzie znajdą Państwo wiele książek tej pisarki, w tym te najbardziej znane jak: „Księgi Jakubowe”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Dom dzienny, dom nocny” czy „Zgubiona dusza”. A jak zapowiada Emilia Bielska, kierownik naszej biblioteki już wkrótce nasi czytelnicy znajdą w bibliotece także jedną z pierwszych powieści O.Tokarczuk – „Podróż ludzi Księgi”.

ŚP. KSIĄDZ JÓZEF WRYCZA AWANSOWANY NA GENERAŁA BRYGADY

opublikowano: 10 października 2019

 • awans

Wielka i jakże ważna w naszej historii postać - śp. ks. ppłk Józef Wrycza (ps. Rawycz) – został pośmiertnie awansowany na stopień generała brygady. Uroczysty Akt Pośmiertnego Awansu miał miejsce na terenie Kalwarii Wielewskiej we Wielu w dniu 29 września. W podniosłej uroczystości udział wzięła nie tylko rodzina ks. Wryczy, ale także przedstawiciele najwyższych władz państwowych i samorządowych oraz służby mundurowe i delegacje wielu organizacji. Mszę św. odprawił ks. dr Arkadiusz Okroj – Sufragan Diecezji Pelplińskiej.

SOKÓŁ ZBLEWO: „WSPÓLNE TRENIGI DAJĄ EFEKTY…”

opublikowano: 10 października 2019

 • sokół

Adam Fierka z KS Sokół Zblewo nie kryje, że był to udany sezon dla biegaczy z klubu i że jest to wynik naprawdę ciężkiej pracy. „Jest taki trafne powiedzenie, które mówi, że ludzie widzą sukces, ale omijają wzrokiem ciężką pracę i mozolne dążenie do celu... Stwierdzenie to można chyba przypisać do różnych dziedzin życia, a w szczególności do osiągnięć sportowych – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Sami zaliczamy się do zwykłych amatorów, ludzi pracujących i poświęcających czas na rozwijanie swojej pasji jakim jest bieganie. Każde zwycięstwo i sukces indywidualny cieszą nas podwójnie, motywują wzajemnie, to właśnie daje wspólne bieganie w grupie” – mówi pan Adam.

PINCZYN: ŚLUBOWANIE, PASOWANIE I STYPENDIA

opublikowano: 10 października 2019

 • pinczyn

30 września 2019 roku w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie odbyła się szczególna uroczystość- ślubowanie uczniów klas pierwszych oraz wręczenie stypendiów naukowych. Zaszczycili nas swoją obecnością  ks. proboszcz Mieczysław Bizoń, przedstawiciel Rady Rodziców p. Katarzyna Literska, dyrektor szkoły p. Iwona Loroch oraz  rodzice  pierwszoklasistów i stypendystów.

MAŁA KOCIEWIANKA MA JUŻ ... OCZY!

opublikowano: 10 października 2019

 • lalka

Od kilku tygodni w Zblewie trwa wielkie szycie i wyszywanie! Jednym słowem: powstaje lalka szmacianka Kociewianka, która będzie promować gminę Zblewo i Kociewie.  Zajęcia prowadzone są w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie, który pozyskał środki na realizację tego projektu. Biorą w nim udział mamy z córkami. I jak zgodnie przyznają,  wspólne wymyślenie i uszycie lalki to naprawdę wielka frajda!

 

LESZCZ W ZALEWIE I KARP W KURDYBANKU – NASZE GOSPODYNIE PODBIJAJĄ POLSKĘ!

opublikowano: 8 października 2019

 • kgw

Koła Gospodyń Wiejskich ze Zblewa oraz z Borzechowa wzięły udział w konferencji „Zainspiruj się dziedzictwem”, która w dniach 1-3 października odbyła się w Olsztynie.  To jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń tego typu w Polsce, na które zjechały Koła Gospodyń Wiejskich z całego kraju. Nasza reprezentacja - pod skrzydłami Grażyny Glinieckiej jako delegata Pomorskiej Izby Rolniczej z powiatu starogardzkiego – zaprezentowała się znakomicie!

 

BORZECHOWO. WYSTAWA SERWETEK NASZYCH MAM I BABĆ ZROBIŁA PRAWDZIWA FURORĘ!

opublikowano: 7 października 2019

 • serwetki

Niedawno Koło Gospodyń Wiejskich „Modraki” z Borzechowa zaprosiło mieszkańców i gości na wyjątkową wystawę. Kto nie był – niech żałuje, bo był to prawdopodobnie największy zbiór obrusów, serwet i serwetek, związanych z naszym regionem. Goście wystawy byli po prostu zachwyceni! Nikt chyba nie spodziewał się, że Panie Gospodynie (i Panowie Gospodarze) zgromadzą aż tak wielkie zbiory! Łącznie w świetlicy wyeksponowano bowiem kilkaset dzieł rękodzielniczych, z kilku dziesięcioleci – od lat 40-tych XX wieku do czasów współczesnych. Można więc było podziwiać pięknie haftowane obrusy i serwety, misternie szydełkowane serwetki, kołnierzyki, poduszki czy bieżniki.

ŚLUBOWANIE PIERWSZAKÓW

opublikowano: 7 października 2019

 • kleszczewo

Ślubowanie i pasowanie na ucznia, to bardzo podniosła chwila dla najmłodszych uczniów, jak i dla ich rodziców. Taka właśnie uroczystość miała miejsce 4.10.2019 roku w PSP im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia.

DRUŻYNOWE BIEGI PRZEŁAJOWE

opublikowano: 7 października 2019

 • igrzyska

Kilka dni temu na obiektach sportowych w Bytoni odbyły się międzyszkolne zawody sportowe w drużynowych biegach przełajowych. W zawodach startowały reprezentacje dziewcząt i chłopców z wszystkich szkół z terenu gminy Zblewo. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach wiekowych: Igrzyska Dzieci (rocznik 2007 i młodsi) oraz Igrzyska Młodzieży (rocznik 20005-2006). Gospodarzem zawodów była Publiczna Szkoła Podstawowa w Bytoni.

KLESZCZEWO: „BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY”

opublikowano: 7 października 2019

 • kleszczewo

W Publicznej Szkole Podstawowej w Kleszczewie Kościerskim często przypominamy  uczniom o  zasadach ruchu drogowego. Chcemy , aby ich droga do szkoły była bezpieczna. Mówimy o tym na zajęciach wychowawczych, dydaktycznych oraz świetlicowych. W ramach realizacji projektu „Szkoła promująca zdrowie”, cały miesiąc wrzesień był poświęcony tematom związanym  z bezpieczeństwem. Przypominaliśmy uczniom zasady korzystania z naszych dróg i ulic,  przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.

JUŻ JUTRO (SOBOTA - 5.10) - AKCJA DLA TOSI W ZBLEWIE! PRZYJDŹ - POMÓŻ!

opublikowano: 4 października 2019

 • ...

Drodzy Mieszkańcy, wiemy, jak macie dobre i szlachetne serca... Dlatego gorąco zachęcamy Was do wzięcia udziału w jutrzejszej akcji dla Tosi - chorej na nowotwór, maleńkiej dziewczynki... Zapraszamy jutro tj. w sobotę (5.10), od godz.11:00 na Plac 700-lecia - przyjdźcie, bo specjalnie dla Tosi przyjedzie jutro do nas przesympatyczny właściciel trajki, z którym na pewno wiele razy zetknęliście się na naszych letnich festynach. Włączył się on - podobnie jak wiele osób w naszym regionie - w zbiórkę środków na leczenie Tosi.  I uwaga - do późnych godzin wieczornych będzie można pojeździć trajką (koszt - 10 zł), a całkowity dochód z przejazdów przeznaczony będzie właśnie dla Tosi. Liczymy na Waszą frekwencję i dobre serce... Pamiętajmy dla kogo to robimy! Tosia liczy na Nas...

GMINA ZBLEWO – DLA TOSI. ZAPRASZAMY DO LICYTACJI!

opublikowano: 1 października 2019

 • licytacja

W całym regionie trwa walka o zebranie środków na pilne i bardzo drogie leczenie maleńkiej Tosi. Dziewczynka ma zaledwie 2 miesiące, a już zdiagnozowano u niej nowotwór oka. Gmina Zblewo przekazała na licytację dla Tosi zestaw, do licytacji którego serdecznie Państwa zachęcamy! Licytacja trwa od wczoraj na fb – w grupie TUTAJ (link). W skład licytowanego zestawu wchodzi m.in. przepiękny fotoobraz, filiżanki, książka oraz wyjątkowy krawat z kaszubskim haftem.

NOWY HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW (X-XII.2019)

opublikowano: 1 października 2019

 • odpady

Szanowni Państwo, publikujemy harmonogram odbioru odpadów do końca roku 2019 (tj. październik-grudzień 2019). Uprzejmie informujemy, że w najbliższym czasie harmonogramy w wersji papierowej zostaną także Państwu dostarczone do domu. W październiku odbiory odpadów z terenu gminy ruszą od poniedziałku 7 października.

MOBILNA AKADEMIA „MŁODYCH ORŁÓW” W PINCZYNIE

opublikowano: 1 październik 2019

 • akademia

Niedawno, a dokładnie 25 września do Pinczyna zawitała Mobilna Akademia Młodych Orłów czyli nowy innowacyjny projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej, który ma na celu wyłonić największe talenty w naszym kraju oraz edukować trenerów. Koordynatorami projektu w województwie pomorskim z ramienia Polskiego Związku Piłki Nożnej są trenerzy Arkadiusz Janor i Rafał Kaczmarczyk. Mobilna Akademia Młodych Orłów ma dotrzeć do wszystkich powiatów w Polsce.

OSTRZEŻENIE POGODOWE – UWAGA NA SILNY WIATR!

opublikowano: 30 września 2019

 • POGODA

Uwaga – zgodnie z zapowiedziami synoptyków, dziś tj. w poniedziałek 30 września - bardzo niebezpieczna pogoda! Dla naszego powiatu wydano ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem, dochodzącym w porywach nawet do 90 km/h. Zalecamy zachować ostrożność i zadbać o swoje bezpieczeństwo! Szczegóły ostrzeżenia – TUTAJ (link).

RUSZAJĄ ROBOTY DROGOWE SEMLIN-PINCZYN I UL.DWORCOWA W BYTONI

opublikowano: 27 września 2019

 • Prace drogowe
 • Prace drogowe

Wójt Gminy Zblewo uprzejmie informuje, że rozpoczęły się prace przygotowawcze związane      z  przebudową   drogi     Pinczyn – Semlin.  W  dniu  30  września rozpoczną się również  prace  budowlane  związane   z    przebudową     ul. Dworcowej w Bytoni. 

DO KOŃCA PAŹDZIERNIKA - ZGŁOSZENIA POWIERZCHNI ORAZ REJONIZACJI UPRAW MAKU I KONOPI WŁÓKNISTYCH

opublikowano: 25 września 2019

 • konopie i maki

Uprzejmie informujemy, iż rozpoczęto prace nad Uchwałą Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod uprawę maku i konopi włóknistych oraz rejonizacji tych upraw w 2020 roku. W związku z tym,  w terminie do 31 października 2019 r. przyjmowane będą zgłoszenia dotyczące powierzchni i rejonizacji upraw maku i konopi włóknistych planowanych na 2020 r.

KS SOKÓŁ W KIEŁPINIE: "MOŻESZ WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ!"

opublikowano: 25 września 2019

 • sokół

Nasi biegacze z KS Sokół Zblewo wzięli ostatnio udział w 4 Biegu Arasmusa w Kiełpinie i osiągnęli świetne wyniki! "Możesz więcej niż myślisz! " - takie hasło przywitało uczestników już czwartej edycji Biegu Arasmusa rozgrywanego na dystansie 5 km. Trasa bardzo szybka, zdaniem organizatorów: "Bieg Arasmusa to najszybszy bieg na 5km w Polsce północnej! ... i jedna z najszybszych atestowanych tras na dystansie 5 km w Polsce!".  Z naszego KS Sokół Zblewo wystartowali tam Agnieszka Bogulska, Piotr Bogulski i Bartosz Loose.

SPOTKANIE INTEGRACYJNE MIESZKAŃCÓW JEZIERC - ZAPROSZENIE

opublikowano: 25 września 2019

 • jezierce

Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Jezierce serdecznie zapraszają wszystkich Mieszkańców sołectwa na spotkanie integracyjne – wieczór przy dobrej kawie, dobrej muzyce i miłych rozmowach ze znajomymi. Spotkanie odbędzie się 5 października (sobota) o godz.18:00 w miejscowej świetlicy wiejskiej. Jesienne wieczory są już coraz dłuższe – warto więc już dziś zaplanować sobie tę sobotę na spotkanie z sąsiadami. Serdecznie zapraszamy!

CZYSTE POWIETRZE, CZYSTE ŚRODOWISKO, CZYSTE KOCIEWIE…

opublikowano: 23 września 2019

 • kampania

Kilka dni temu w szkołach podstawowych na terenie naszej gminy przeprowadzono kampanię edukacyjną. W ramach zrealizowanych prelekcji dzieci i młodzież ze szkół podstawowych poszerzyły znacząco swoją wiedzę w zakresie czystości powietrza, gospodarowania odpadami, selektywnej zbiórki odpadów, prostych sposobów na ochronę przyrody, przeciwdziałania paleniu odpadami w piecach przydomowych i gospodarki o obiegu zamkniętym. Całość zadania przebiegała pod hasłem "Czyste powietrze, czyste środowisko, czyste Kociewie - kampania edukacyjna Gminy Zblewo"...

JUŻ W TĘ SOBOTĘ WYSTAWA „SERWETKI NASZYCH MAM I BABĆ”

opublikowano: 23 września 2019

 • serwetki

Koło Gospodyń Wiejskich „Modraki” z Borzechowa serdecznie zaprasza na niezwykłą wystawę pn. „Serwetki naszych Mam i Babć”, na której będzie można podziwiać prace Elżbiety Dulskiej, Eweliny Lubińskiej, Mariana Opatowskiego oraz serwetki i malunki na tkaninie autorstwa Stanisławy Ziętary. Zapraszamy już w najbliższą sobotę tj. 28 września o godz.15:00 do świetlicy wiejskiej w Borzechowie. Na gości czekać będzie także pyszny poczęstunek – swojskie potrawy z ziemniaków!

ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNE TRENINGI CROSSFIT

opublikowano: 23 września 2019

 • crossfit

Serdecznie zapraszamy na nowe zajęcia sportowe - treningi CrossFit dla dorosłych (zarówno kobiet, jak i mężczyzn). Treningi ruszają od 6 listopada na sali gimnastycznej w Zblewie o godzinie 20.00. Dlaczego warto? CrossFit to wytrzymałość mięśniowa, świetna kondycja, pozbycie się tkanki tłuszczowej oraz rozwój wymarzonej sylwetki! Zapisy: Grzegorz Plichta, kom. 609-312-979. Uwaga – zajęcia są bezpłatne!

SETNE URODZINY PANI AGNIESZKI Z SEMLINA. „ NASZA BABCIA PO PROSTU JEST KOCHANA!”

opublikowano: 19 września 2019

 • pani agnieszka ossowska

Pani Agnieszka Ossowska z Semlina została właśnie pierwszą stulatką w gminie Zblewo! Swój jubileusz świętowała w otoczeniu rodziny, a dobry humor i pogoda ducha Jej nie opuszczała! Pani Agnieszka z pewnością nie wygląda na zacną stulatkę! Piękna, uśmiechnięta, z nienaganną fryzurą, chętnie dzieli się wspomnieniami z przeszłości. Nie nosi okularów i lubi seriale, jak choćby „Koronę królów”. Czuje się dobrze, jest samodzielna i wciąż ma wiele pasji! Największą z nich są robótki na drutach - cały czas coś „hekluje”! No i kocha… słodycze!

TOMASZEWO. UCZCZONO PAMIĘĆ PIOTRA SZTURMOWSKIEGO

opublikowano: 19 września 2019

 • tomaszewo

Tomaszewo – 14 września. Skromna uroczystość bez wielkiej polityki, zbędnego szumu czy blasku fleszy – za to pełna patriotyzmu, wzruszeń i wspomnień... Wzięła w niej udział Rodzina Szturmowskich i mieszkańcy Tomaszewa, którzy mimo upływu czasu wciąż pamiętają o swoim wielkim Rodaku, pośle na Sejm II RP w latach 1922-1935, społeczniku i patriocie, mieszkańcu tej wsi – Piotrze Szturmowskim.

BAJKOWA „ZIELONA ŁĄKA” W PINCZYNIE - JUŻ DZIAŁA!

opublikowano: 19 września 2019

 • przedszkole

Na ten dzień długo czekali zarówno nauczyciele, rodzice jak i przedszkolacy z Pinczyna. I stało się: w pierwszych dniach września „Zielona Łąka” czyli nowe, przepiękne, nowoczesne i energooszczędne przedszkole otworzyło swoje podwoje. Przypomnijmy, iż nowa część przedszkola została dobudowana do już istniejącego obiektu. Całkowita powierzchnia dobudowanej części wynosi około 760 m2. Znajduje się tu 5 sal przedszkolnych (w każdej – 25 dzieci) oraz jedna sala klubiku dziecięcego dla dzieci do lat 3. Wszystkie sale są absolutnie wyjątkowe - zaaranżowane w motywy zielonej łąki, np. niezapominajki, maki, dzwonki, stokrotki itd. Są też nowocześnie wyposażone. Również teren wokół przedszkola został zagospodarowany, a nowo powstała zieleń budzi zachwyt!

ŚDS W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM ŚWIĘTUJE 5. URODZINY!

opublikowano: 18 września 2019

 • śds

Nasz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim obchodził właśnie 5 urodziny! Oto relacja naszego ŚDS-u z tego pięknego jubileuszu... 17 września w naszym domu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Otóż obchodziliśmy 5-cio lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy . Najpierw wszyscy razem udaliśmy się na mszę świętą, którą odprawił w naszej intencji ksiądz proboszcz Edward Kampen.

ZBLEWSKIE CZWORACZKI MAJĄ JUŻ 7 LAT!

opublikowano: 13 września 2019

 • urodziny

Jak ten czas płynie! Jutro - 14 września - nasze zblewskie czworaczki czyli: Agata, Julia, Weronika i Oliwia, będą świętować już 7. urodziny! A dziś solenizantki już tradycyjnie odwiedził wójt Artur Herold oraz Anna Wojak – kierownik GOPS w Zblewie. Nie zabrakło serdecznych życzeń oraz wspaniałych prezentów. Dziewczynki bardzo cieszyły się z wymarzonych rolek. Naszym małym solenizantkom życzymy zdrowia, spełnienia marzeń i samych radosnych chwil!

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH: JESTEŚMY NIEKWESTIONOWANYM LIDEREM!

opublikowano: 13 września 2019

 • fds

To sukces, jakiego jeszcze nie mieliśmy! W ostatnim naborze do Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), nasza gmina złożyła aż 11 projektów drogowych. I na wszystkie otrzymała dofinansowanie o łącznej kwocie ponad 6,5 miliona złotych! Wójt Artur Herold nie ukrywa radości, bo jak podkreśla, w takim wymiarze – zarówno jeśli chodzi o ilość projektów, jak i poziom dofinansowania -  jeszcze nigdy, w całej historii samorządności nie udało nam się takiego sukcesu osiągnąć. „Owszem, realizowaliśmy już projekty drogowe z zewnętrznym dofinansowaniem – były to niezwykle ważne dla nas inwestycje, nie mniej - pojedyncze. Myślę tu m.in. ul. Gajowej w Pinczynie dofinansowanej z PROW czy ciągu pieszo-rowerowym w Borzechowie. Tym razem – 11 projektów zlokalizowanych na terenie całej gminy z dofinansowaniem sięgającym 60%! ...

RUSZAMY Z ULICĄ DWORCOWĄ W BYTONI!

opublikowano: 13 września 2019

 • bytonia

Na początku września podpisano umowę z Wykonawcą  - Firmą Marbruk Sp. z o. o. Sp. k. z Charzykowych na realizację przebudowy ulicy Dworcowej w Bytoni. Wartość robót budowlanych wynosi 1.665.593,59 zł brutto. Również tego samego dnia tj. 5 września zawarto umowę na nadzór inwestorski nad inwestycją z firmą UPNB pana Daniela Folehr z Chojnic na kwotę 18 900 zł.  Można śmiało powiedzieć, że definitywnie zakończy się koszmar mieszkańców ulicy Dworcowej łączącej Bytonię z Cisem. W końcu ulica od drogi krajowej nr 22 zostanie utwardzona asfaltem na blisko jej 700 m odcinku.

TO JUŻ NIE SĄ TYLKO MARZENIA - TO FAKTY! ZACZYNAMY PRZEBUDOWĘ DROGI SEMLIN-PINCZYN

opublikowano: 13 września 2019

 • umowa

To już nie są nasze marzenia! Przebudowa drogi Pinczyn – Semlin właśnie staje się faktem. Już we wrześniu rozpoczną się prace. Przetarg został zakończony, a w dniu 4 września gmina Zblewo zawarła umowę z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim ze Starogardu Gdańskiego, której przedmiotem jest: „Przebudowa drogi nr 210019G na odcinku Pinczyn-Semlin, na terenie Gminy Zblewo polegająca na poszerzeniu i wymianie istniejącej nawierzchni asfaltowej” .

PIERWSZA ROWEROWA PIELGRZYMKA DO PIASECZNA

opublikowano: 13 września 2019

 • pielgrzymka

W sobotę 7 września wyruszyła ze Zblewa pierwsza rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Krokowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie. W pielgrzymce wzięło udział 45 rowerzystów i pięć osób z obsługi technicznej. Pielgrzymów rowerowych nie przestraszył intensywny deszcz. Przemoczeni, ale radośni stanęli przed cudowną figurą, aby modlić się o jedność rodzin naszej parafii - dziękując za nią i pokornie o nią prosząc. Po wspólnej Mszy Świętej i nabożeństwie Drogi Krzyżowej powrócili szczęśliwie do Zblewa.

JUŻ WKRÓTCE – WIELE NOWOŚCI W GMINNEJ BIBLIOTECE. ZAPRASZAMY!

opublikowano: 13 września 2019

 • biblioteka

Mamy świetne informacje dla czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Zblewie! Nasi bibliotekarze pozyskali właśnie dotację z Ministerstwa Kultury i już wkrótce na półkach naszej biblioteki pojawi się wiele nowości! Dzięki dotacji nasza biblioteka wzbogaci się o książki za ponad 8 tysięcy złotych! Kierownik biblioteki Emilia Bielska nie kryje radości: „Bardzo się cieszymy, że oferta biblioteki poszerzy się o najnowsze wydawnictwa! Mamy wspaniałych czytelników i robimy wszystko, aby nasza oferta biblioteczna była dla nich atrakcyjna i na bieżąco aktualizowana…”.

MORSY W BŁOCIE? TAK! LUBIMY TAKIE WYZWANIA!

opublikowano: 13 września 2019

 • morsy

O tym, że nasze Morsy Zblewo nie tylko morsują, ale także biegają, chodzą z kijkami, jeżdżą na rowerze… - wie już każdy. Ale mało kto wie, że z równym powodzeniem, pasją i niezmiennym uśmiechem na twarzy - kiedy trzeba, nasze Morsy czołgają się w błocie…  Niedawno Morsy Zblewo wzięły udział w kolejnym, prawdziwie ekstremalnym wyzwaniu - III Biegu Najeżonym Przeszkodami ,, Jeżyk". Impreza odbyła się na terenach leśnych Osiedla Rudy w Nadleśnictwie Solec Kujawski. Wzięło w niej udział ponad 180 zawodniczek i zawodników.  Pięciokilometrowa trasa usłana była wieloma, naturalnymi i nie tylko, przeszkodami, a jej pokonanie wymagało umiejętności i nie lada hartu ducha.

DESZCZ MEDALI, ZŁOTY PUCHAR... - WIWAT NASI SENIORZY!

opublikowano: 11 września 2019

 • SENIORZY

Ścigali się na rowerach, tańczyli, grali w kręgle, strzelali do kosza, toczyli oponę, wbijali gwoździe, a przede wszystkim – świetnie się bawili! O kim mowa? O naszych wspaniałych seniorach, którzy w minioną sobotę (7 września) wzięli udział w XV Powiatowej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim. W tegorocznej, jubileuszowej edycji spartakiady wzięło udział prawie 300 seniorów z powiatu starogardzkiego.

STARCIE GIGANTÓW 2019: PUCHAR ZOSTAŁ W ZBLEWIE!

opublikowano: 10 września 2019

 • strong

Silni mężczyźni, wielka pasja i wspaniałe sportowe emocje. Wszystko to w sobotnie popołudnie (7 września) mogliśmy zobaczyć podczas Starcia Gigantów o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Była to już IV edycja tej widowiskowej imprezy, organizowanej corocznie pod patronatem Wójta Gminy Zblewo. W tym roku do rywalizacji stanęło 6 czołowych zawodników: M.Dorawa, K.Kacnerski, K.Karwat, T.Lademan, M.Sendwicki i G.Szymański. Zmierzyli się oni w takich konkurencjach jak m.in. przeciąganie Tira, Yoke 400 kg i walizki 140 kg czy belka na max ciężar. Zwycięzcą IV edycji Starcia Gigantów został Mariusz Dorawa – nasz zawodnik ze Zblewa. Był to ostatni start pana Mariusza w tym sezonie, więc tak piękny sukces na finał bardzo go ucieszył!

TO BYŁ KONCERT PEŁEN RADOŚCI I UŚMIECHU!

opublikowano: 6 września 2019

 • koncert

Radość, szczęście, uśmiech, świetna muzyka i wspaniała zabawa – tak najkrócej można opisać dzisiejszy koncert, który w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych „Uśmiechnij się”.  Specjalnie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim zagrał bardzo u nas lubiany i popularny zespół „Wesołe Trio” z panem Zbyszkiem Kostką.

SZUKAMY DOMU DLA MAŁYCH KOTKÓW!

opublikowano: 6 września 2019

 • kotki

Drodzy Mieszkańcy! Zwracamy się do Was z nietypową prośbą – szukamy domu dla małych kotków. Kotki zostały podrzucone na posesję jednego z naszych mieszkańców, który bardzo przejął się ich losem i chciałby im pomóc. Kotki są młodziutkie, mają ok. 2-4 miesiące. Ktokolwiek z Państwa chciałby je przyjąć pod swój dach prosimy o kontakt z panem Krzysztofem (kom.  501 449 325).

NARODOWE CZYTANIE W ZBLEWIE

opublikowano: 6 września 2019

 • narodowe czytanie

„Narodowe Czytanie” w Zblewie zorganizowano już w piątek (6 września) na pięknym, biało-czerwonym skwerze im. Jana Pawła II. Zgromadziło się ponad 90 słuchaczy – w tym liczne grono dzieci i młodzieży z PSP w Zblewie oraz Bytoni, a także mieszkańcy. Specjalnie dla nich najpiękniejsze, polskie nowele czytali: Lucyna Herold Wąs, Paulina Rezmer, Piotr Wróblewski oraz ks.Paweł Orłowski.  Wspaniałą niespodziankę dla uczestników spotkania przygotował Zdzisław Kozłowski – sympatyk poezji, człowiek wielkiej wiary, który uświetnił zblewskie „Narodowe Czytanie” piękną recytacją w gwarze kociewskiej...

UWAGA SIŁACZE ZE ZBLEWA! STARCIE GIGANTÓW 2019: KONKURENCJA DLA PUBLICZNOŚCI!

opublikowano: 6 września 2019

 • konkurs

Uwaga Panie i Panowie SIŁACZE z gminy Zblewo! Już jutro, podczas STARCIA GIGANTÓW 2019 o Puchar Wójta Gminy Zblewo przeprowadzona zostanie specjalna konkurencja właśnie dla Was! Serdecznie zapraszamy do udziału i zmierzenia się z wyzwaniem! Konkurs poprowadzi sam wójt Artur Herold, który przygotował dla uczestników fantastyczne nagrody. Zapraszamy i przypominamy – STARCIE GIGANTÓW już jutro tj. w sobotę od godz.16:00 na Placu 700-lecia w Zblewie! Nie może Was zabraknąć!

JUŻ W TĘ SOBOTĘ: STARCIE GIGANTÓW 2019 O PUCHAR WÓJTA GMINY ZBLEWO

opublikowano: 6 września 2019

 • starcie

Już w tę sobotę tj. 7 września serdecznie zapraszamy na niesamowite wydarzenie, podczas którego będzie można zobaczyć przeogromną siłę drzemiącą w Gladiatorach XXI wieku! Jednym słowem – zapraszamy na STARCIE GIGANTÓW 2019 o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Wystąpi sześciu czołowych zawodników strongman, którzy zmierzą się w sześciu morderczych konkurencjach – m.in. przeciąganie Tira, Yoke 400 kg i walizki 140 kg. Prowadzącym zawody będzie niesamowity Piotr Woltmann, a sędziować całe zmagania będą: Jarosław Dymek – prawdziwa legenda strongman oraz „młody wilk” Mateusz Ostaszewski.

NARODOWE CZYTANIE W ZBLEWIE - JUŻ W TEN PIATEK (6 WRZEŚNIA). ZAPRASZAMY!

opublikowano: 5 września 2019

 • NARODOWE

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz  Gminna Biblioteka Publiczna im. Małgorzaty Hillar w Zblewie serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Zblewo do udziału w 8 edycji ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE, podczas której będziemy czytać nowele polskie „Dym” i „Katarynkę”. Zapraszamy 6 września (piątek) o godz. 10.30 na skwer im. Jana Pawła II – przy fontannie koło Urzędu Gminy w Zblewie.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 7): BRAWO MIESZKAŃCY - BYŁO PIĘKNIE!

opublikowano: 5 września 2019

 • dekoracje

Dożynki Gminne za nami… Przypomnijmy, iż gospodarzem tegorocznego Święta Plonów Gminy Zblewo było Borzechowo. Mieszkańcy zaangażowali się w dożynkowe przygotowania całym sercem i wszystkimi siłami! Pod wodzą energicznej pani sołtys Renaty Klimowicz mieszkańcy wspaniale przystroili wieś od każdej strony! Fantastyczne dekoracje bardzo podobały się nie tylko mieszkańcom i turystom, ale także przejeżdżającym tędy kierowcom, którzy przystawali i fotografowali cuda wyczarowane ze słomy… A było co podziwiać, bo był tu i słomiany zamek, i dom ze słomy przy ul. Dożynkowej, były tradycyjne świnki i krowy, a także – pomysłowe postacie. Dekoracje można było znaleźć po prostu w każdym zakątku wsi.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 6) – STAROSTOWIE DOŻYNEK

opublikowano: 5 września 2019

 • starsotowie

W tym roku zaszczyt pełnienia funkcji starostów dożynek przypadł państwu Bożenie i Andrzejowi Frischmut  z Borzechowa. Wielka miłość do rodzinnej ziemi, bezgraniczne oddanie pracy na roli, pracowitość i pogoda ducha wbrew wszystkim przeciwnościom… - tak najkrócej można by opisać naszych starostów. Oto kilka informacji, byście mogli Państwo poznać naszych starostów bliżej…

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 5) – WIEŃCE DOŻYNKOWE

opublikowano: 4 września 2019

 • wieńce

Nasze gminne dożynki co roku słyną wręcz z przepięknych wieńców dożynkowych, przygotowywanych przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich.  W tym roku mogliśmy podziwiać aż siedem wspaniałych wieńców. Zostały one przygotowane przez rolników z parafii Borzechowo, KGW Borzechowo, KGW Białachowo, Bytonię, Jezierce, Karolewo i Zblewo. Każdy z wieńców wręcz zachwycał – misterne zdobienia i piękne kształty, naturalne materiały, pomysłowe wykończenia i detale – wszystko to robiło naprawdę wielkie wrażenie!

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 4) – FESTYN DOŻYNKOWY

opublikowano: 4 września 2019

 • FESTYN

Festyn Dożynkowy pełen był świetnej zabawy, kociewskiej muzyki i uśmiechu, a wielkie świętowanie trwało do późnego wieczora! Na dożynkowej scenie wystąpiła jak zawsze fantastyczna „Kociewska Familija” pod kierownictwem Zyty Mikołajewskiej, która tym razem pokazała  „Swaty, zmówiny i zrękowiny Mani z Jonkiem”. Zespół wystąpił przy muzyce kapeli prowadzonej przez Mirosława Cierpioła, w której grają skrzypce diabelskie i akordeony!

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 3) – PODZIELMY SIĘ CHLEBEM...

opublikowano: 4 września 2019

 • DOŻYNKI

Na nasz Festyn Dożynkowy przyszły prawdziwe tłumy! Organizatorzy przygotowali moc atrakcji, a i pogoda wspaniale nam dopisała. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Zanim jednak rozpoczął się festyn i zabawa, dopełniono naszych tradycyjnych, staropolskich obrzędów. Gospodarz gminy Zblewo - wójt Artur Herold podziękował rolnikom za ich wielką pracę i codzienny trud, a następnie – wraz z duchownymi i starostami - podzielił się chlebem z mieszkańcami i gośćmi. W imieniu rolników krótkie przemówienie wygłosił starosta dożynek - Andrzej Frischmut.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 2) – KOROWÓD

opublikowano: 3 września 2019

 • korowód

Nieodłącznym elementem naszych dożynek jest co roku korowód dożynkowy. Tak było również podczas tegorocznego Święta Plonów w Borzechowie. Ale jakiż to był korowód! Jedyny i niepowtarzalny! Prowadziła go parada zabytkowych aut, na czele z przepięknym, czerwonym Ursusem C 328 z 1962 roku, który ciągnął wspaniale przystrojoną bryczkę. Zasiedli w niej uśmiechnięci starostowie dożynek - Bożena i Andrzej Frischmut  z Borzechowa.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 1) – MSZA ŚWIĘTA

opublikowano: 3 września 2019

 • msza

Jak mówi wójt Artur Herold, rolnictwo to jeden z fundamentów gminy Zblewo, prawdziwa wizytówka i duma mieszkańców. Nic więc dziwnego, iż Dożynki Gminne w Zblewie to zawsze wielkie święto, na które wszyscy czekają tu cały rok. Oto relacja z tegorocznych dożynek, które były wyjątkowo piękne! Naszą relację rozpoczynamy od mszy świętej… Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów Gminy Zblewo było Borzechowo. Uroczystość zorganizowano w pierwszą niedzielę września.

ZAPRASZAMY DO PINCZYNA NA PIKNIK SOŁECKO - STRAŻACKI

opublikowano: 30 sierpnia 2019

 • Festyn

W ostatnią sobotę wakacji tj. 31 sierpnia serdecznie zapraszamy do Pinczyna na pełen atrakcji i świetnej  zabawy Piknik Sołecko - Strażacki. Spotykamy się przed WDK o godz.17.00. W programie m.in. ścianka wspinaczkowa,  atrakcje dla dzieci i zabawa taneczna /do godz.1.00/. Serdecznie zapraszamy!

TAK BAWILIŚMY SIĘ NA II WALNYCH PLACHANDRACH W WIRTACH!

opublikowano: 28 sierpnia 2019

 • plachandry

Kociewska muzyka i tańce, swojskie kulinaria, sztuka i rękodzieło, tradycje i zwyczaje, historia i teraźniejszość... Jednym słowem - bogata kultura, a do tego wspaniali ludzie i przepiękna przyroda... Można by tak wymieniać długo, bo na 2. Walnych Plachandrach w Wirtach Kociewie pokazało wszystko, co najlepsze!

AKTYWNE WAKACJE NASZYCH MORSÓW ZBLEWO

opublikowano: 28 sierpnia 2019

 • morsy

Co słychać u naszych Morsów Zblewo? Czas wakacji jest dla nich bardzo aktywny! Oto relacja Ewy Ossowskiej, która nie ukrywa, że Morsy Zblewo są widoczne w całym regionie...

DOBRY START METEORA PINCZYN W KLASIE OKRĘGOWEJ

opublikowano: 28 sierpnia 2019

 • meteor

W czwartek 15 sierpnia KS METEOR Pinczyn jako beniaminek rozgrywek Klasy Okręgowej gościł zespół ORŁA SUBKOWY. Do Pinczyna zawitał Prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski aby wręczyć zawodnikom medale a klubowi puchar za awans. Mecz zakończył się wynikiem 1–1, a pierwszą bramkę w nowym sezonie zdobył głową Krystian Kielar. Kadra Meteora liczy 21 zawodników. 

ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI GMINNO- PARAFIALNE 2019 DO BORZECHOWA!

opublikowano: 27 sierpnia 2019

 • dożynki

Już w najbliższą niedzielę tj. 1 września serdecznie zapraszamy na nasze staropolskie, doroczne Dożynki Gminno-Parafialne! Tym razem nasze Święto Plonów odbędzie się w Borzechowie. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. w kościele pw. św. Anny, a po nabożeństwie wspaniały korowód dożynkowy przejdzie na tutejsze boisko sportowe, gdzie do późnego wieczora będziemy bawić się na festynie dożynkowym. Serdecznie zapraszamy!

ZAKŁAD KOMUNALNY INFORMUJE: 28/29.08 - MOŻLIWA PRZERWA W DOSTAWIE WODY

opublikowano: 26 sierpnia 2019

 • ważne

Zakład Komunalny Gminy Zblewo informuje, iż z 28.08.2019 (środa) na 29.08.2019 (czwartek) w godz. od 23 00do 4 00 może nastąpić przerwa w dostawach wody w miejscowościach: Zblewo, Pinczyn, Bytonia, Miradowo, Białachowo, Radziejewo, Karolewo, Piesienica, Pałubinek, Biały Bukowiec, Cis spowodowana pracami na SUW Zblewo. Za utrudnienia przepraszamy.

WÓJT ARTUR HEROLD ZAPRASZA NA WALNE PLACHANDRY!

opublikowano: 22 sierpnia 2019

 • Wirty

Już w najbliższą niedzielę tj.25 sierpnia w Wirtach szczególnie mocno zabije serce całego Kociewia! A wszystko to za sprawą 2. Walnych Plachandrów, na które do naszego arboretum zjadą Kociewiacy i sympatycy Kociewia z całego  regionu. Gospodarz naszej gminy wójt Artur Herold w pięknych  słowach zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie. 

WAKACYJNE POZDROWIENIA OD ZBLEWSKICH SENIORÓW!

opublikowano: 20 sierpnia 2019

 • seniorzy

Nasi wspaniali seniorzy z koła PZERiI w Zblewie przysłali właśnie – specjalnie dla Państwa – wakacyjną pocztówkę z Giżycka, stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wraz z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich Mieszkańców naszej gminy i życzeniami udanego wypoczynku. Dziękujemy i również serdecznie pozdrawiamy, życząc wspaniałej, dalszej podróży. A po powrocie naszych Seniorów zapraszamy na relację z tej pięknej wyprawy.

ODPUST ŚW.ROCHA W BYTONI - BYŁO WSPANIALE!

opublikowano: 19 sierpnia 2019

 • odpust

Piękna pogoda, muzyka, swojskie jedzenie, atrakcje dla całych rodzin oraz wspaniała atmosfera ściągnęła na tegoroczny odpust w Bytoni wielu mieszkańców sołectwa. Jak zwykle organizatorzy (tj. sołtys i Rada Sołecka przy wsparciu Pań Gospodyń z miejscowego KGW i druhów strażaków z OSP) stanęli na wysokości zadania i zapewnili swoim gościom prawdziwe kociewską, serdeczną gościnność! Pyszne jedzenie przygotowane przez promiennie uśmiechnięte panie z KGW, a także apetyczny grill ze skwierczącą karkówką, kiełbaską i kaszanką (nad którą pieczę mieli tego dnia ochotnicy z OSP Bytonia), muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Wesołe Trio, animacje dla dzieci, ścianka wspinaczkowa- wszystko sprzyjało wspólnemu biesiadowaniu młodszych i starszych mieszkańców Bytoni. 

SUKCESY I PODIUM! BIEGACZE KS SOKÓŁ ZBLEWO UKOŃCZYLI CYKL GPBT. GRATULUJEMY!

opublikowano: 19 sierpnia 2019

 • SOKÓŁ

Kilka dni temu w Śliwicach rozegrano kolejny bieg w ramach Grand Prix Borów Tucholskich - 4. Śliwicką Dyszkę . Udział w tym biegu wzięło 14 zawodników z KS Sokół Zblewo oraz Anna Mechlińska, która wystartowała w marszu na 5 km Nordic Walking. Na uznanie zasługują wszyscy bez wyjątku, wymieńmy jednak nasze sukcesy do których należy 3 miejsce w kategorii, które wywalczyła Kamila Grzonka! Bieg w Śliwicach kończył cały cykl GP Borów Tucholskich. Aby być sklasyfikowanym należało wystartować w 4 z 5 biegów. Cały cykl biegów ukończyła spora grupa zawodników, prezentując wyniki z biegu podajemy też miejsca uzyskane w całym cyklu GPBT. Sporym sukcesem jest 3 miejsce open Kamili oraz 1 w kategorii Ani. W klasyfikacji drużyn zajęliśmy 3 lokatę. Gratulujemy wszystkim którzy ukończyli cały cykl!

GOŚCILIŚMY 22. KOCIEWSKO-BOROWIACKI RAJD ROWEROWY

opublikowano: 18 sierpnia 2019

 • Rajd

Jest nam niezmiernie miło, że rowerzyści doceniają piękno gminy Zblewo i tak chętnie tu wracają. Skąd to wiemy? Ano stąd, że w ostatni weekend mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć grupę kilkudziesięciu turystów na dwóch kółkach, którzy wzięli udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez LOT KOCIEWIE. 

JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ - II WALNE PLACHANDRY W WIRTACH. TO BĘDZIE NIEDZIELA PEŁNA KOCIEWIA! CZEKAMY NA WAS!

opublikowano: 18 sierpnia 2019

 • plachandry

Drugie Walne Plachandry przed nami – 25. sierpnia 2019 roku zawędrują na 2. Jarmark Kociewski do Arboretum Wirty.  Poza spotkaniem, dobrym jedzeniem i zabawą na Plachandrach dzieje się  jeszcze jedna ważna rzecz. Wręczenie honorowego tytułu i statuetki Ambasadora Kociewia i wyróżnienia dla młodych – Perełki Kociewia. Przyznaje je specjalna Kapituła, która swe typy trzyma w tajemnicy aż do dnia zlotu. Kto jest ciekawy, jak to było w zeszłym roku i co przygotowano na bieżący rok, może zerknąć  na www.walneplachandry.pl. Serdecznie zapraszamy!

SOŁTYS I RADA SOŁECKA ZAPRASZAJĄ NA II PIKNIK RODZINNY W PAŁUBINKU

opublikowano: 18 sierpnia 2019

 • piknik

Wakacje powoli się kończą. Ale atrakcji w ostatnich dniach sierpnia na pewno nie zabraknie! Nadchodzący weekend zapowiada się wręcz wyśmienicie! Już w następną sobotę (24 sierpnia) zapraszamy do Pałubinka na II Piknik Rodzinny. Będą atrakcje dla dzieci, wspólne biesiadowanie i świetna zabawa! Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Pałubinek serdecznie zapraszają. 

Ogłoszenie w sprawie składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego

Wójt Gminy Zblewo informuje wszystkich producentów rolnych, że do 30 sierpnia 2019 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Do wniosku należy dołączyć oryginały faktur potwierdzające zakup oleju napędowego, wystawione w okresie od 01 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 roku.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo pok. nr 2.

ZAPRASZAMY DO BYTONI NA ODPUST ŚW.ROCHA

opublikowano: 6 sierpnia 2019

 • bytonia

Jak co roku 15 sierpnia zapraszamy do gościnnej Bytoni w gminie Zblewo na Odpust św. Rocha. Uroczystość już tradycyjnie rozpocznie się mszą św. w kaplicy w Bytoni, a po niej Korowód Odpustowy przejdzie na plac przed miejscową świetlicą wiejską i remizą. Tam organizatorzy (Sołtys i Rada Sołecka, KGW oraz OSP w Bytoni) przygotowali moc atrakcji. Z pewnością nikt nie będzie się tu nudził! Na dzieci czekać będzie m.in. ścianka wspinaczkowa, gry i zabawy. A Panie Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich zadbają o to, by nikt nie wyszedł stąd głodny – specjalnie dla odpustowych gości przygotowany będzie pyszny, swojski poczęstunek.

ŚWIĘTO KOCIEWIA 2019

opublikowano: 6 sierpnia 2019

 • gdańsk

Kociewie odwiedziło Gdańsk! A odwiedziny były z… przytupem. 1 sierpnia, na Jarmarku św. Dominika po raz drugi obchodzono Święto Kociewia, ale to już piętnasty raz Region ma swój dzień na tej wielowiekowej imprezie. W tłumie ludzi widać było kolorowe stroje regionalne, a Plac Kobzdeja wypełniały pachnące potrawy, wiktuały i kulinaria, a także przyśpiewki oraz tańce, a nazwę Kociewie odmieniano na wszystkie sposoby.  Pierwszy element Święta Kociewia to Korowód Kociewski, który po raz trzeci przeszedł przez sam środek jarmarkowego Gdańska.

UL. DWORCOWA W BYTONI: JEST UMOWA, JEST PRZETARG!

opublikowano: 1 sierpnia 2019

 • dworcowa

Mamy świetną wiadomość dla mieszkańców Bytoni i Cisa, dotyczącą przebudowy ulicy Dworcowej łączącej te dwie miejscowości.  Niedawno tj. 12 lipca, wójt Artur Herold oraz skarbnik gminy Hanna Puttkammer podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku umowę o dofinansowanie zadania „Przebudowa drogi gminnej Bytonia Cis nr 210018G wraz z odwodnieniem na odcinku ul. Dworcowej w Bytoni km 0+000 do km 0+688”. Kwota dofinansowania pozyskanego przez Gminę to ponad milion zł (a dokładnie 1 048 572 zł).

SZYJEMY LALKĘ KOCIEWIANKĘ! PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!

opublikowano: 31 lipca 2019

 • projekt

Już za kilka dni w Zblewie ruszy wielkie szycie i wyszywanie! Jednym słowem: powstanie lalka szmacianka Kociewianka, promująca gminę Zblewo i Kociewie. Można się jeszcze zapisać na warsztaty i wziąć udział w tym niezwykłym projekcie. Trzeba się jednak pospieszyć, bo zainteresowanie jest ogromne! Tego jeszcze nie było! – cieszą się organizatorki warsztatów, które jako grupa inicjatywna „Mamuśki Kociewianki” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zblewie zgłosiły swój projekt do programu „Działaj Lokalnie” i pozyskały środki na jego realizację.

MODERNIZACJA INFRASTRUKTURY WODNEJ NA TERENIE GMINY ZBLEWO

opublikowano: 31 lipca 2019

 • ue

W ostatnich dniach lipca do Zblewa i Jezierc przyjechały nowe zbiorniki retencyjne. Już trwa ich montaż, a w sierpniu w Stacji Uzdatniania Wody w Zblewie montowane będą także ogniwa fotowoltaiczne. Wszystko to w ramach realizowanego przez Gminę projektu unijnego. Na terenie gminy Zblewo trwają intensywne prace budowlane związane z realizacją trzech zadań inwestycyjnych związanych z gospodarką wodną w ramach projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu wodno-ściekowego w aglomeracji Zblewo”.

SEZON BIEGOWY W PEŁNI. KOLEJNE SUKCESY KS SOKÓŁ ZBLEWO

opublikowano: 30 lipca 2019

 • sokół

III edycja Półmaratonu Szlakiem Bielika w Parparach została rozegrana w minioną sobotę 27.07.2019 r. Nasz KS Sokół Zblewo reprezentowało trzech zawodników Kamila Grzonka, Bartosz Loose i Daniel Hoffmann. Bieg drogami leśnymi i w takiej temperaturze jaka panowała tego dnia dał się we znaki naszym zawodnikom. Kamila stwierdziła, że to jej najtrudniejszy bieg w życiu, co nie przeszkodziło wygrać go z czasem 01:34:39. Ogromne gratulacje!

ŚWIĘTO KOCIEWIA NA 759. JARMARKU ŚW. DOMINIKA

opublikowano: 30 lipca 2019

 • kociewie

1 sierpnia podczas Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku odbędzie się Święto Kociewia, które przez wiele lat gościło na tej największej imprezie wystawienniczo-plenerowej w Europie pod nazwą Unikaty z Kociewia.  Całe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00 przy Zielonej Bramie, skąd ruszy pochód Kociewiaków oraz sympatyków regionu, a także turystów i mieszkańców Gdańska. Przy dźwiękach muzyki barwny korowód zaprezentuje się na starym mieście, aby przejść na Plac Kobzdeja.

ŚWIĘTO POLICJI W 100-LECIE POWSTANIA TEJ FORMACJI. DZIĘKUJEMY!

opublikowano: 25 lipca 2019

 • policja

Wczoraj tj. 24 lipca obchodziliśmy Święto Policji. W tym roku święto to miało wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ polska Policja świętuje właśnie 100-lecie powstania tej formacji. Z tej okazji składamy najlepsze życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji z powiatu starogardzkiego – a w szczególności naszym Policjantom z Posterunku Policji w Zblewie. Dziękujemy za Waszą oddaną, ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu oraz porządku publicznego.

PINCZYN. CHWAŁA BOHATEROM!

opublikowano: 25 lipca 2019

 • pinczyn

Pamiątkowa tablica i uroczysta msza święta. Setki mieszkańców i gości. Sztandary i warta honorowa. Biało-czerwone opaski Rodzin Katyńskich. Łzy wzruszenia. I okrzyk, który tak mocno i szczególnie zabrzmiał w pinczyńskiej świątyni po 80 latach, jakby mury kościoła cały czas czekały na te słowa - „Chwała Bohaterom!”. Tak w przededniu Święta Policji, w roku 100-lecia polskiej Policji uczczono pamięć Franciszka i Ottona Gałązków - policjantów z Pinczyna, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Twerze.

OFERTA PRACY: KONKURS NA STANOWISKO KIEROWNIKA KLUBIKU DZIECIĘCEGO W PINCZYNIE

opublikowano: 18 lipca 2019

 • praca

Wójt Gminy Zblewo ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na wolne stanowisko pracy Kierownika Klubu Dziecięcego w Pinczynie. Aplikacje można składać w terminie do 9 sierpnia. Szczegóły ogłoszenia o konkursie dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo: TUTAJ (link).

PIKNIK RODZINNY W BIAŁACHOWIE PEŁEN SŁOŃCA I ATRAKCJI!

opublikowano: 18 lipca 2019

 • piknik

Biegali, tańczyli, zajadali swojskie przysmaki… - jednym słowem: świetnie bawili się! O kim mowa? O mieszkańcach sołectwa Białachowo, którzy w sobotę (13 lipca) spotkali się na dorocznym, wakacyjnym Pikniku Rodzinnym. Sołtys Krzysztof Włoch wraz z Radą Sołecką postarali się, aby podczas pikniku nikt się nie nudził i każdy znalazł coś dla siebie. Jak zawsze nie zawiodły też Panie Gospodynie z KGW Białachowo, które ugościły wszystkich z prawdziwie kociewską życzliwością. Były więc pyszna, swojska kuchnia, a że była to pora podwieczorku – były też przepyszne kuchy, na czele ze słynnym pleśniakiem Pani Sołtysowej.

STRAŻACKA LIGA MISTRZÓW czyli GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP

opublikowano: 17 lipca 2019

 • osp

Nasi strażacy świetnie sprawdzają się nie tylko w akcji ratowniczej, ale także na sportowym boisku! Skąd to wiemy? Sportową pasję i talent naszych druhów strażaków mogliśmy podziwiać podczas Turnieju Piłki Nożnej Jednostek OSP Gminy Zblewo. Turniej zorganizowano w minioną niedzielę (14 lipca) na stadionie w Zblewie. Była to już 4. edycja tego wydarzenia, które Zarząd Gminny OSP Zblewo organizuje nieprzerwanie od 2015 roku.

JUŻ W TĘ NIEDZIELĘ - WYJĄTKOWA UROCZYSTOŚĆ W PINCZYNIE

opublikowano: 16 lipca 2019

 • tablica

Wójt Gminy Zblewo, Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim, Ksiądz Proboszcz Parafii św. Elżbiety w Pinczynie oraz Rodzina Gałązków z Kociewia mają zaszczyt zaprosić mieszkańców gminy Zblewo i całego Kociewia na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci OTTONA GAŁĄZKI I FRANCISZKA GAŁĄZKI - policjantów z Pinczyna, ofiar sowieckich zbrodniarzy. Uroczystość rozpocznie się dnia 21 lipca 2019 roku (tj. w niedzielę) o godz. 10:30 Mszą Świętą w kościele św. Elżbiety w Pinczynie.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM. CZEKAJĄ ATRAKCYJNE NAGRODY!

opublikowano: 16 lipca 2019

 • KONKURS

Już 25 sierpnia w Wirtach – Walne Plachandry! Już dziś serdecznie zapraszamy, bo atrakcji nie zabraknie! Tymczasem zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym, którego finał będzie miał miejsce właśnie podczas Walnych Plachandrów. Tematem konkursu jest sztuka ludowa Kociewia, a prace można nadsyłać do 30 lipca. Konkurs przeznaczony jest dla amatorów, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Patronat nad wydarzeniem pełni Wójt Gminy Zblewo. Warto zapoznać się z regulaminem konkursu, który jest dostępny: TUTAJ (link).

ZAPRASZAMY DO BIAŁACHOWA NA PIKNIK RODZINNY

opublikowano: 12 lipca 2019

 • Festyn

Sołtys i Rada Sołecka Białachowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Białachowa serdecznie zapraszają na sołecki Piknik Rodzinny. Impreza odbędzie się w sobotę 13 lipca od godz.16.00 na placu przed świetlicą. W programie m.in. atrakcje dla dzieci,  II Bieg Białachowski, zabawa taneczna oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie Gospodynie (nie zabraknie słynnego "Pleśniaka Sołtysowej"!). Serdecznie zapraszamy! 

NABÓR DO KLUBIKU DZIECIĘCEGO W PINCZYNIE

opublikowano: 12 lipca 2019

 • nabór

Rekrutacja obejmuje dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat. Istnieje możliwość przyjęcia dzieci, które ukończyły 3 rok życia, a nie skończyły 4 roku po złożeniu przez rodzica oświadczenia o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym. W klubie dziecięcym zapewnia się opiekę nad dziećmi do 10 godzin dziennie. W roku szkolnym 2019/20 działalność Klubu Dziecięcego w Pinczynie objęta jest dofinansowaniem z Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach umowy nr RPPM.05.03.00—22-0001/18-00.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 10) – PIĘKNA WIEŚ, PIĘKNA POSESJA

opublikowano: 11 lipca 2019

 • konkursy

XXI Festyn Kociewski to wspaniała okazja do tego, by w obecności tak dużej publiczności wręczyć nagrody w gminnych konkursach. Cieszymy się, że możemy pochwalić się naszymi osiągnięciami na forum całego regionu! W tym roku na scenie – tuż przed koncertem Roksany Węgiel – wręczyliśmy nagrody w konkursach „Piękna Wieś Pomorska 2019” oraz w sołeckim konkursie na „Najpiękniejszą posesję sołectwo Zblewo 2019”. Laureatami gminnego etapu „Pięknej Wsi” zostały sołectwa: Kleszczewo Kościerskie (I miejsce) oraz Tomaszewo i Miradowo.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 9): SAMORZĄD PRZYJAZNY SENIOROM!

opublikowano: 11 lipca 2019

 • nagrody

Podczas XXI Festynu Kociewskiego w Zblewie Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski wręczył nagrody laureatom konkursu "Pomorskie dla Seniora" z powiatu starogardzkiego. Był to dla nas konkurs szczególny! Nasz wójt Artur Herold odebrał bowiem nagrodę w kategorii „Samorząd przyjazny Seniorom" za wzorcowo prowadzoną politykę senioralną. Wręczono również drugą nagrodę - „Przyjaciel Seniora", którą nagrodzono Stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia".

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 8): TERAZ MY! KOCIEWIACY!

  opublikowano: 11 lipca 2019

 • teraz my

Naszą wielką dumą i radością podczas Festynu Kociewskiego są występy uzdolnionych mieszkańców i przyjaciół Gminy Zblewo. Wielkie, wielkie brawa! W tym roku na scenie zaśpiewały panie: Julia Herold, Aneta Falkowska, Julia Różańska, Katarzyna Zalewska i najmłodsza (zaledwie 10-letnia) Wiktoria Glich. Zapamiętajcie te nazwiska – z pewnością jeszcze o nich usłyszycie! Wspaniałe głosy i osobowości, a do tego – charyzma i skromność – oto nasi uzdolnieni Kociewiacy, a raczej – Kociewianki! Panie zaśpiewały największe przeboje zarówno polskiej, jak i światowej muzyki – w tym m.in. piosenki zespołu Lombard, Maryli Rodowicz czy Elvisa Presley’a.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 7): ZESPÓŁ 5/6 - TO BYŁA MUZYCZNA PETARDA!

opublikowano: 10 lipca 2019

 • JUSTYNA

Support przed finałowym koncertem festynu zagrał zespół 5/6, o którym z pewnością jeszcze usłyszymy! Zespół wniósł na scenę młodzieńczą energię, wielką pasję, luz i przepiękny śpiew. Publiczność od pierwszych rytmów została wręcz oczarowana! Młodym artystom wróżymy wielką karierę i jesteśmy szczęśliwi, że zaśpiewali na naszym Festynie Kociewskim, bo z pewnością zblewska publiczność będzie ich długo pamiętać.  Dziękujemy i powtórzmy słowa, które podczas koncertu wiele razy było słychać z publiczności zgromadzonej pod sceną w kierunku zespołu – po prostu: KOCHAMY WAS!

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 6) – VARIUS MANX I KASIA STANKIEWICZ

opublikowano: 10 lipca 2019

 • varius

Koncert na finał tegorocznego XXI Festynu Kociewskiego był po prostu niezapomniany. Zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz wyśpiewali największe przeboje zespołu i wspaniały klimat… Na ten koncert zjechali fani z całej Polski! I nic dziwnego, bo hity zespołu Varius Manx należą już do czołówki polskiej piosenki. Podczas niedzielnego koncertu mogliśmy usłyszeć i zaśpiewać wraz z zespołem dobrze już znane hity jak m.in. „Orła cień” czy „Piosenkę księżycową”, jak i nowsze utwory z ostatniej płyty „Ent”, o której sama wokalistka mówi tak: „Czuję że oddałam tej płycie najpiękniejszą część siebie w tym momencie”.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 5) – „ONA TAŃCZY DLA MNIE” CZYLI WEEKEND!

opublikowano: 10 lipca 2019

 • weekend

Zespół Weekend kochają wszyscy! Gdziekolwiek się nie pojawi, zawsze występuje przy komplecie publiczności, a świetna zabawa – gwarantowana! A jak było w Zblewie, podczas XXI Festynu Kociewskiego? Odpowiedź jest krótka – było fantastycznie! Bo kto nie zna takich hitów jak „Ona tańczy dla mnie” czy „Moje miasto nigdy nie śpi”? I rzeczywiście – Zblewo nie spało, a świetnie bawiło się podczas koncertu zespołu Weekend. Lider zespołu Radek Liszewski natychmiast złapał żywy kontakt z publicznością, z którą wspólnie śpiewał i bawił się do wieczora!

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 4): ROXIE I DWA PIĘTRA PUBLICZNOŚCI!

opublikowano: 10 lipca 2019

 • roxi

Zapraszamy na kolejną część naszej relacji z XXI Festynu Kociewskiego! Tym razem przenosimy się na scenę, na której wczesnym popołudniem niepodzielnie królowała Roksana Węgiel – idolka naszej najmłodszej publiczności. Na koncert Roksany przyszły prawdziwe tłumy! I myliłby się ten kto sądzi, że publiczność wypełniła cały stadion w Zblewie, bo tak naprawdę było jej dwa razy więcej! Był to bowiem jedyny koncert na którym - jak się okazało - bawiły się aż dwa „piętra” publiczności tj. stojący na murawie rodzice, a na ich plecach i ramionach – przeszczęśliwe dzieci! I wszyscy fantastycznie się bawili.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 3) –TURNIEJ SOŁECTW

opublikowano: 10 lipca 2019

 • turniej

Coroczny Turniej Sołectw jest już naszą tradycją podczas Festynu Kociewskiego. W tym roku w konkursie wzięło udział 11 sołectw. Zwycięzcą zostało Kleszczewo Kościerskie, ale tak naprawdę nie wynik się tu liczył, ale świetna zabawa! A tej – nie brakowało! Konkurs Sołectw zawsze niesie ze sobą mnóstwo śmiechu, radości i wspaniałej integracji. Nie zabrakło tego również w tym roku, a organizatorzy zadbali o efektowne i niecodzienne konkurencje. Jakie? Było m.in. wieszanie prania na czas – ale jakie to było pranie! Precyzyjne – bo trzeba było upiąć na klamerkach zarówno wielkie pantalony, jak i stringi czy różowy biustonosz!

XXI FESTYN KOCIEWSKI - RELACJA (część 2): NAJLEPIEJ KOCIEWIE SMAKUJE W ZBLEWIE!

opublikowano: 9 lipca 2019

 • KGW

Takich tłumów na Festynie Kociewskim w Zblewie chyba jeszcze nie było! I nic w tym dziwnego, bo organizatorzy postarali się, by było super atrakcyjnie, wesoło i smacznie! I właśnie od tego „smacznie” zacznijmy…  A skoro mowa o smacznej kuchni to z pewnością mowa o naszych najlepszych na świecie Paniach Gospodyniach (i Panach Gospodarzach) z Kół Gospodyń Wiejskich. Nie mogło ich zabraknąć na naszym festynie, bo mają rzesze wiernych fanów – miłośników swojskich specjałów. To właśnie dzięki nim na naszej imprezie pięknie biło serce Kociewia – z całą jego kulturą, gościnnością i swojskimi smakami.

XXI FESTYN KOCIEWSKI - RELACJA (część 1): KOCIEWSKA FAMILIJA

opublikowano: 9 lipca 2019

 • FAMILIJA

Zapraszamy na naszą relację z festynu – będziemy ją publikować w odcinkach, bo tyle się działo, że nie możemy niczego pominąć! A zatem – zacznijmy od początku czyli od oficjalnego otwarcia naszej imprezy! Dokonał tego nasz wójt Artur Herold wraz z gośćmi specjalnymi: starostą starogardzkim Kazimierzem Chyłą oraz Bogusławem Ziembą, komendantem powiatowym Policji. A kiedy tylko padło symboliczne „XXI Festyn Kociewski uważamy za otwarty….” – na scenie zrobiło się kolorowo, wesoło i gwarnie...

XXI FESTYN KOCIEWSKI ZA NAMI. DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE!

opublikowano: 9 lipca 2019

 • dziękujemy

Kochani Mieszkańcy, drodzy Przyjaciele i Goście z sąsiednich gmin i całego regionu! Za nami XXI Festyn Kociewski. Dziękujemy, że byliście z nami i bawiliście się z nami! Było nam bardzo miło Was gościć! Zapraszamy za rok – na kolejny Festyn Kociewski i dołożymy wszelkich starań, byście zawsze chętnie przyjeżdżali do gościnnej gminy Zblewo. Dziękujemy!

XXI FESTYN KOCIEWSKI – PARKINGI

opublikowano: 5 lipca 2019

 • parkingi

Szanowni Państwo – dla Państwa wygody podajemy wykaz parkingów, na których w niedzielę 7 lipca podczas XXI Festynu Kociewskiego można pozostawić auta. Są to parkingi w Zblewie, w bardzo niedalekiej odległości od miejsca imprezy – dojście na stadion zajmie Państwu zaledwie kilka minut: Plac 700-lecia w Zblewie (przy szkole, za remizą OSP);  parking przy ul. Kościelnej w Zblewie (przy „starej plebanii”); parking przy ul. Sportowej (oznakowany specjalnie na potrzeby imprezy teren zielony, zjazd z DK22 w ul. Sportową przy Ośrodku Polmed)...

JUŻ 7 LIPCA - FESTYN KOCIEWSKI PEŁEN GWIAZD I ŚWIETNEJ ZABAWY!

opublikowano: 21 czerwca 2019

 • FESTYN

Gmina Zblewo serdecznie zaprasza na XXI Festyn Kociewski – pełną gwiazd, słońca i świetnej zabawy letnią imprezę, na którą od wielu lat ściągają do Zblewa tysiące gości! Zapraszamy w niedzielę 7 lipca – startujemy o godz.14:00, a spotykamy się jak zawsze na stadionie sportowym w Zblewie. Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa moc emocji! Najpierw wystąpi nasz rewelacyjny zespół „Kociewska Familija” z Pinczyna, który publiczność po prostu kocha! To zespół zawsze uśmiechnięty, pełen energii, łączący pokolenia – udowadnia, że folklor jest atrakcyjny! Szczególnej uwadze polecamy blok muzyczny pod wspólnym tytułem – „TERAZ MY! UZDOLNIENI KOCIEWIACY!”.

SZYBCY JAK STRZAŁA I NIEUGIĘCI! PRZEZ GÓRY, BŁOTO, PIACH I ZAROŚLA… O KIM MOWA?

opublikowano: 3 lipca 2019

 • morsy

Przez góry, lasy, błoto i piach, zarośla i przełęcze, w samo południe i o północy, biegnąc, płynąc, jadąc na rowerze… Szybcy jak strzała, niepokonani i nieugięci. O kim mowa? Jak to o kim?! O naszych Morsach Zblewo! Zapraszamy na krótką relacje z ostatnich biegów, w którym Morsy wzięły udział. Gdzie nas reprezentowały? Odpowiedź jest krótka – Morsy są wszędzie!

POWITANIE LATA W MAŁYM BUKOWCU

opublikowano: 3 lipca 2019

 • mały bukowiec

Coroczny letni Festyn Rodzinny w Małym Bukowcu zorganizowano już po raz piąty. Wszyscy bawili się doskonale, bo pogoda była wręcz wyśmienita, a Gospodarze spisali się na medal! Długie oczekiwanie, przygotowania i … wszystko udało się jak zawsze! Impreza odbyła się 29 czerwca. Goście dopisali. Przybyło około 100 osób. Wspólnie bawili się mieszkańcy i działkowicze – jednym słowem wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tegorocznym powitaniu lata. Na dzieci, jak co roku, czekała ścianka do wspinania i inne atrakcje.

XV KONCERT PIEŚNI KOŚCIELNEJ W ZBLEWIE - ZA NAMI...

opublikowano: 2 lipca 2019

 • chóry

W ostatnią niedzielę czerwca (tj. 30 czerwca) nasz kościół parafialny w Zblewie wypełnił się pięknym śpiewem. A wszystko to za sprawą niezwykłego Koncertu Pieśni Kościelnej, który odbył się w Zblewie już po raz piętnasty. To niewątpliwie jedno z największych wydarzeń tego typu w naszym regionie, na który co roku ściąga do Zblewa kilkuset chórzystów z całego Pomorza. Jest to także niebywała gratka dla mieszkańców, którzy mogli posłuchać najpiękniejszych pieśni kościelnych i to w mistrzowskim wykonaniu. Dodajmy, iż wszystko to w przepięknych wnętrzach kościoła w Zblewie, który słynie z doskonałej akustyki.

SĄ PIENIĄDZE NA USUWANIE AZBESTU - WNIOSKI DO 25 LIPCA

opublikowano: 2 lipca 2019

 • AZBEST

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił  konkurs dla gmin woj. pomorskiego pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2019). Konkurs adresowany jest do gmin realizujących program usuwania azbestu. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej : www.wfos.gdansk.pl. Wysokość dofinansowania zadania może wynosi do 100%  kosztów kwalifikowanych (brutto).

ABSOLUTORIUM UCHWALONE JEDNOGŁOŚNIE!

opublikowano: 1 lipca 2019

 • absolutorium

Tegoroczna sesja absolutoryjna Rady Gminy Zblewo, która odbyła się 27 czerwca była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy głosowanie nad udzieleniem absolutorium poprzedziła dyskusja nad raportem o stanie gminy. Obowiązek złożenia takiego raportu nałożyła na samorządy zmiana ustawy o samorządzie terytorialnym. Zgodnie z nią wójt miał obowiązek przygotować raport za 2018 rok i przedłożyć go do publicznej dyskusji do końca maja br.  I tak też się stało, choć nikt z mieszkańców naszej gminy do dyskusji się nie zgłosił. Nad stanem gminy dyskutowali za to radni.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy]

Informacje techniczne