Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

SETNE URODZINY PANI AGNIESZKI Z SEMLINA. „ NASZA BABCIA PO PROSTU JEST KOCHANA!”

opublikowano: 19 września 2019

 • pani agnieszka ossowska

Pani Agnieszka Ossowska z Semlina została właśnie pierwszą stulatką w gminie Zblewo! Swój jubileusz świętowała w otoczeniu rodziny, a dobry humor i pogoda ducha Jej nie opuszczała! Pani Agnieszka z pewnością nie wygląda na zacną stulatkę! Piękna, uśmiechnięta, z nienaganną fryzurą, chętnie dzieli się wspomnieniami z przeszłości. Nie nosi okularów i lubi seriale, jak choćby „Koronę królów”. Czuje się dobrze, jest samodzielna i wciąż ma wiele pasji! Największą z nich są robótki na drutach - cały czas coś „hekluje”! No i kocha… słodycze!

TOMASZEWO. UCZCZONO PAMIĘĆ PIOTRA SZTURMOWSKIEGO

opublikowano: 19 września 2019

 • tomaszewo

Tomaszewo – 14 września. Skromna uroczystość bez wielkiej polityki, zbędnego szumu czy blasku fleszy – za to pełna patriotyzmu, wzruszeń i wspomnień... Wzięła w niej udział Rodzina Szturmowskich i mieszkańcy Tomaszewa, którzy mimo upływu czasu wciąż pamiętają o swoim wielkim Rodaku, pośle na Sejm II RP w latach 1922-1935, społeczniku i patriocie, mieszkańcu tej wsi – Piotrze Szturmowskim.

BAJKOWA „ZIELONA ŁĄKA” W PINCZYNIE - JUŻ DZIAŁA!

opublikowano: 19 września 2019

 • przedszkole

Na ten dzień długo czekali zarówno nauczyciele, rodzice jak i przedszkolacy z Pinczyna. I stało się: w pierwszych dniach września „Zielona Łąka” czyli nowe, przepiękne, nowoczesne i energooszczędne przedszkole otworzyło swoje podwoje. Przypomnijmy, iż nowa część przedszkola została dobudowana do już istniejącego obiektu. Całkowita powierzchnia dobudowanej części wynosi około 760 m2. Znajduje się tu 5 sal przedszkolnych (w każdej – 25 dzieci) oraz jedna sala klubiku dziecięcego dla dzieci do lat 3. Wszystkie sale są absolutnie wyjątkowe - zaaranżowane w motywy zielonej łąki, np. niezapominajki, maki, dzwonki, stokrotki itd. Są też nowocześnie wyposażone. Również teren wokół przedszkola został zagospodarowany, a nowo powstała zieleń budzi zachwyt!

ŚDS W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM ŚWIĘTUJE 5. URODZINY!

opublikowano: 18 września 2019

 • śds

Nasz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim obchodził właśnie 5 urodziny! Oto relacja naszego ŚDS-u z tego pięknego jubileuszu... 17 września w naszym domu odbyła się wyjątkowa uroczystość. Otóż obchodziliśmy 5-cio lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy . Najpierw wszyscy razem udaliśmy się na mszę świętą, którą odprawił w naszej intencji ksiądz proboszcz Edward Kampen.

ZBLEWSKIE CZWORACZKI MAJĄ JUŻ 7 LAT!

opublikowano: 13 września 2019

 • urodziny

Jak ten czas płynie! Jutro - 14 września - nasze zblewskie czworaczki czyli: Agata, Julia, Weronika i Oliwia, będą świętować już 7. urodziny! A dziś solenizantki już tradycyjnie odwiedził wójt Artur Herold oraz Anna Wojak – kierownik GOPS w Zblewie. Nie zabrakło serdecznych życzeń oraz wspaniałych prezentów. Dziewczynki bardzo cieszyły się z wymarzonych rolek. Naszym małym solenizantkom życzymy zdrowia, spełnienia marzeń i samych radosnych chwil!

FUNDUSZ DRÓG SAMORZĄDOWYCH: JESTEŚMY NIEKWESTIONOWANYM LIDEREM!

opublikowano: 13 września 2019

 • fds

To sukces, jakiego jeszcze nie mieliśmy! W ostatnim naborze do Funduszu Dróg Samorządowych (FDS), nasza gmina złożyła aż 11 projektów drogowych. I na wszystkie otrzymała dofinansowanie o łącznej kwocie ponad 6,5 miliona złotych! Wójt Artur Herold nie ukrywa radości, bo jak podkreśla, w takim wymiarze – zarówno jeśli chodzi o ilość projektów, jak i poziom dofinansowania -  jeszcze nigdy, w całej historii samorządności nie udało nam się takiego sukcesu osiągnąć. „Owszem, realizowaliśmy już projekty drogowe z zewnętrznym dofinansowaniem – były to niezwykle ważne dla nas inwestycje, nie mniej - pojedyncze. Myślę tu m.in. ul. Gajowej w Pinczynie dofinansowanej z PROW czy ciągu pieszo-rowerowym w Borzechowie. Tym razem – 11 projektów zlokalizowanych na terenie całej gminy z dofinansowaniem sięgającym 60%! ...

RUSZAMY Z ULICĄ DWORCOWĄ W BYTONI!

opublikowano: 13 września 2019

 • bytonia

Na początku września podpisano umowę z Wykonawcą  - Firmą Marbruk Sp. z o. o. Sp. k. z Charzykowych na realizację przebudowy ulicy Dworcowej w Bytoni. Wartość robót budowlanych wynosi 1.665.593,59 zł brutto. Również tego samego dnia tj. 5 września zawarto umowę na nadzór inwestorski nad inwestycją z firmą UPNB pana Daniela Folehr z Chojnic na kwotę 18 900 zł.  Można śmiało powiedzieć, że definitywnie zakończy się koszmar mieszkańców ulicy Dworcowej łączącej Bytonię z Cisem. W końcu ulica od drogi krajowej nr 22 zostanie utwardzona asfaltem na blisko jej 700 m odcinku.

TO JUŻ NIE SĄ TYLKO MARZENIA - TO FAKTY! ZACZYNAMY PRZEBUDOWĘ DROGI SEMLIN-PINCZYN

opublikowano: 13 września 2019

 • umowa

To już nie są nasze marzenia! Przebudowa drogi Pinczyn – Semlin właśnie staje się faktem. Już we wrześniu rozpoczną się prace. Przetarg został zakończony, a w dniu 4 września gmina Zblewo zawarła umowę z Przedsiębiorstwem Budowy Dróg S.A. z siedzibą w Starogardzie Gdańskim ze Starogardu Gdańskiego, której przedmiotem jest: „Przebudowa drogi nr 210019G na odcinku Pinczyn-Semlin, na terenie Gminy Zblewo polegająca na poszerzeniu i wymianie istniejącej nawierzchni asfaltowej” .

PIERWSZA ROWEROWA PIELGRZYMKA DO PIASECZNA

opublikowano: 13 września 2019

 • pielgrzymka

W sobotę 7 września wyruszyła ze Zblewa pierwsza rowerowa pielgrzymka do sanktuarium Matki Bożej Krokowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie. W pielgrzymce wzięło udział 45 rowerzystów i pięć osób z obsługi technicznej. Pielgrzymów rowerowych nie przestraszył intensywny deszcz. Przemoczeni, ale radośni stanęli przed cudowną figurą, aby modlić się o jedność rodzin naszej parafii - dziękując za nią i pokornie o nią prosząc. Po wspólnej Mszy Świętej i nabożeństwie Drogi Krzyżowej powrócili szczęśliwie do Zblewa.

JUŻ WKRÓTCE – WIELE NOWOŚCI W GMINNEJ BIBLIOTECE. ZAPRASZAMY!

opublikowano: 13 września 2019

 • biblioteka

Mamy świetne informacje dla czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Zblewie! Nasi bibliotekarze pozyskali właśnie dotację z Ministerstwa Kultury i już wkrótce na półkach naszej biblioteki pojawi się wiele nowości! Dzięki dotacji nasza biblioteka wzbogaci się o książki za ponad 8 tysięcy złotych! Kierownik biblioteki Emilia Bielska nie kryje radości: „Bardzo się cieszymy, że oferta biblioteki poszerzy się o najnowsze wydawnictwa! Mamy wspaniałych czytelników i robimy wszystko, aby nasza oferta biblioteczna była dla nich atrakcyjna i na bieżąco aktualizowana…”.

MORSY W BŁOCIE? TAK! LUBIMY TAKIE WYZWANIA!

opublikowano: 13 września 2019

 • morsy

O tym, że nasze Morsy Zblewo nie tylko morsują, ale także biegają, chodzą z kijkami, jeżdżą na rowerze… - wie już każdy. Ale mało kto wie, że z równym powodzeniem, pasją i niezmiennym uśmiechem na twarzy - kiedy trzeba, nasze Morsy czołgają się w błocie…  Niedawno Morsy Zblewo wzięły udział w kolejnym, prawdziwie ekstremalnym wyzwaniu - III Biegu Najeżonym Przeszkodami ,, Jeżyk". Impreza odbyła się na terenach leśnych Osiedla Rudy w Nadleśnictwie Solec Kujawski. Wzięło w niej udział ponad 180 zawodniczek i zawodników.  Pięciokilometrowa trasa usłana była wieloma, naturalnymi i nie tylko, przeszkodami, a jej pokonanie wymagało umiejętności i nie lada hartu ducha.

DESZCZ MEDALI, ZŁOTY PUCHAR... - WIWAT NASI SENIORZY!

opublikowano: 11 września 2019

 • SENIORZY

Ścigali się na rowerach, tańczyli, grali w kręgle, strzelali do kosza, toczyli oponę, wbijali gwoździe, a przede wszystkim – świetnie się bawili! O kim mowa? O naszych wspaniałych seniorach, którzy w minioną sobotę (7 września) wzięli udział w XV Powiatowej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych w Starogardzie Gdańskim. W tegorocznej, jubileuszowej edycji spartakiady wzięło udział prawie 300 seniorów z powiatu starogardzkiego.

STARCIE GIGANTÓW 2019: PUCHAR ZOSTAŁ W ZBLEWIE!

opublikowano: 10 września 2019

 • strong

Silni mężczyźni, wielka pasja i wspaniałe sportowe emocje. Wszystko to w sobotnie popołudnie (7 września) mogliśmy zobaczyć podczas Starcia Gigantów o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Była to już IV edycja tej widowiskowej imprezy, organizowanej corocznie pod patronatem Wójta Gminy Zblewo. W tym roku do rywalizacji stanęło 6 czołowych zawodników: M.Dorawa, K.Kacnerski, K.Karwat, T.Lademan, M.Sendwicki i G.Szymański. Zmierzyli się oni w takich konkurencjach jak m.in. przeciąganie Tira, Yoke 400 kg i walizki 140 kg czy belka na max ciężar. Zwycięzcą IV edycji Starcia Gigantów został Mariusz Dorawa – nasz zawodnik ze Zblewa. Był to ostatni start pana Mariusza w tym sezonie, więc tak piękny sukces na finał bardzo go ucieszył!

TO BYŁ KONCERT PEŁEN RADOŚCI I UŚMIECHU!

opublikowano: 6 września 2019

 • koncert

Radość, szczęście, uśmiech, świetna muzyka i wspaniała zabawa – tak najkrócej można opisać dzisiejszy koncert, który w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych „Uśmiechnij się”.  Specjalnie dla podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim zagrał bardzo u nas lubiany i popularny zespół „Wesołe Trio” z panem Zbyszkiem Kostką.

SZUKAMY DOMU DLA MAŁYCH KOTKÓW!

opublikowano: 6 września 2019

 • kotki

Drodzy Mieszkańcy! Zwracamy się do Was z nietypową prośbą – szukamy domu dla małych kotków. Kotki zostały podrzucone na posesję jednego z naszych mieszkańców, który bardzo przejął się ich losem i chciałby im pomóc. Kotki są młodziutkie, mają ok. 2-4 miesiące. Ktokolwiek z Państwa chciałby je przyjąć pod swój dach prosimy o kontakt z panem Krzysztofem (kom.  501 449 325).

NARODOWE CZYTANIE W ZBLEWIE

opublikowano: 6 września 2019

 • narodowe czytanie

„Narodowe Czytanie” w Zblewie zorganizowano już w piątek (6 września) na pięknym, biało-czerwonym skwerze im. Jana Pawła II. Zgromadziło się ponad 90 słuchaczy – w tym liczne grono dzieci i młodzieży z PSP w Zblewie oraz Bytoni, a także mieszkańcy. Specjalnie dla nich najpiękniejsze, polskie nowele czytali: Lucyna Herold Wąs, Paulina Rezmer, Piotr Wróblewski oraz ks.Paweł Orłowski.  Wspaniałą niespodziankę dla uczestników spotkania przygotował Zdzisław Kozłowski – sympatyk poezji, człowiek wielkiej wiary, który uświetnił zblewskie „Narodowe Czytanie” piękną recytacją w gwarze kociewskiej...

UWAGA SIŁACZE ZE ZBLEWA! STARCIE GIGANTÓW 2019: KONKURENCJA DLA PUBLICZNOŚCI!

opublikowano: 6 września 2019

 • konkurs

Uwaga Panie i Panowie SIŁACZE z gminy Zblewo! Już jutro, podczas STARCIA GIGANTÓW 2019 o Puchar Wójta Gminy Zblewo przeprowadzona zostanie specjalna konkurencja właśnie dla Was! Serdecznie zapraszamy do udziału i zmierzenia się z wyzwaniem! Konkurs poprowadzi sam wójt Artur Herold, który przygotował dla uczestników fantastyczne nagrody. Zapraszamy i przypominamy – STARCIE GIGANTÓW już jutro tj. w sobotę od godz.16:00 na Placu 700-lecia w Zblewie! Nie może Was zabraknąć!

JUŻ W TĘ SOBOTĘ: STARCIE GIGANTÓW 2019 O PUCHAR WÓJTA GMINY ZBLEWO

opublikowano: 6 września 2019

 • starcie

Już w tę sobotę tj. 7 września serdecznie zapraszamy na niesamowite wydarzenie, podczas którego będzie można zobaczyć przeogromną siłę drzemiącą w Gladiatorach XXI wieku! Jednym słowem – zapraszamy na STARCIE GIGANTÓW 2019 o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Wystąpi sześciu czołowych zawodników strongman, którzy zmierzą się w sześciu morderczych konkurencjach – m.in. przeciąganie Tira, Yoke 400 kg i walizki 140 kg. Prowadzącym zawody będzie niesamowity Piotr Woltmann, a sędziować całe zmagania będą: Jarosław Dymek – prawdziwa legenda strongman oraz „młody wilk” Mateusz Ostaszewski.

NARODOWE CZYTANIE W ZBLEWIE - JUŻ W TEN PIATEK (6 WRZEŚNIA). ZAPRASZAMY!

opublikowano: 5 września 2019

 • NARODOWE

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz  Gminna Biblioteka Publiczna im. Małgorzaty Hillar w Zblewie serdecznie zapraszają mieszkańców gminy Zblewo do udziału w 8 edycji ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE, podczas której będziemy czytać nowele polskie „Dym” i „Katarynkę”. Zapraszamy 6 września (piątek) o godz. 10.30 na skwer im. Jana Pawła II – przy fontannie koło Urzędu Gminy w Zblewie.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 7): BRAWO MIESZKAŃCY - BYŁO PIĘKNIE!

opublikowano: 5 września 2019

 • dekoracje

Dożynki Gminne za nami… Przypomnijmy, iż gospodarzem tegorocznego Święta Plonów Gminy Zblewo było Borzechowo. Mieszkańcy zaangażowali się w dożynkowe przygotowania całym sercem i wszystkimi siłami! Pod wodzą energicznej pani sołtys Renaty Klimowicz mieszkańcy wspaniale przystroili wieś od każdej strony! Fantastyczne dekoracje bardzo podobały się nie tylko mieszkańcom i turystom, ale także przejeżdżającym tędy kierowcom, którzy przystawali i fotografowali cuda wyczarowane ze słomy… A było co podziwiać, bo był tu i słomiany zamek, i dom ze słomy przy ul. Dożynkowej, były tradycyjne świnki i krowy, a także – pomysłowe postacie. Dekoracje można było znaleźć po prostu w każdym zakątku wsi.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 6) – STAROSTOWIE DOŻYNEK

opublikowano: 5 września 2019

 • starsotowie

W tym roku zaszczyt pełnienia funkcji starostów dożynek przypadł państwu Bożenie i Andrzejowi Frischmut  z Borzechowa. Wielka miłość do rodzinnej ziemi, bezgraniczne oddanie pracy na roli, pracowitość i pogoda ducha wbrew wszystkim przeciwnościom… - tak najkrócej można by opisać naszych starostów. Oto kilka informacji, byście mogli Państwo poznać naszych starostów bliżej…

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 5) – WIEŃCE DOŻYNKOWE

opublikowano: 4 września 2019

 • wieńce

Nasze gminne dożynki co roku słyną wręcz z przepięknych wieńców dożynkowych, przygotowywanych przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich.  W tym roku mogliśmy podziwiać aż siedem wspaniałych wieńców. Zostały one przygotowane przez rolników z parafii Borzechowo, KGW Borzechowo, KGW Białachowo, Bytonię, Jezierce, Karolewo i Zblewo. Każdy z wieńców wręcz zachwycał – misterne zdobienia i piękne kształty, naturalne materiały, pomysłowe wykończenia i detale – wszystko to robiło naprawdę wielkie wrażenie!

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 4) – FESTYN DOŻYNKOWY

opublikowano: 4 września 2019

 • FESTYN

Festyn Dożynkowy pełen był świetnej zabawy, kociewskiej muzyki i uśmiechu, a wielkie świętowanie trwało do późnego wieczora! Na dożynkowej scenie wystąpiła jak zawsze fantastyczna „Kociewska Familija” pod kierownictwem Zyty Mikołajewskiej, która tym razem pokazała  „Swaty, zmówiny i zrękowiny Mani z Jonkiem”. Zespół wystąpił przy muzyce kapeli prowadzonej przez Mirosława Cierpioła, w której grają skrzypce diabelskie i akordeony!

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 3) – PODZIELMY SIĘ CHLEBEM...

opublikowano: 4 września 2019

 • DOŻYNKI

Na nasz Festyn Dożynkowy przyszły prawdziwe tłumy! Organizatorzy przygotowali moc atrakcji, a i pogoda wspaniale nam dopisała. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Zanim jednak rozpoczął się festyn i zabawa, dopełniono naszych tradycyjnych, staropolskich obrzędów. Gospodarz gminy Zblewo - wójt Artur Herold podziękował rolnikom za ich wielką pracę i codzienny trud, a następnie – wraz z duchownymi i starostami - podzielił się chlebem z mieszkańcami i gośćmi. W imieniu rolników krótkie przemówienie wygłosił starosta dożynek - Andrzej Frischmut.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 2) – KOROWÓD

opublikowano: 3 września 2019

 • korowód

Nieodłącznym elementem naszych dożynek jest co roku korowód dożynkowy. Tak było również podczas tegorocznego Święta Plonów w Borzechowie. Ale jakiż to był korowód! Jedyny i niepowtarzalny! Prowadziła go parada zabytkowych aut, na czele z przepięknym, czerwonym Ursusem C 328 z 1962 roku, który ciągnął wspaniale przystrojoną bryczkę. Zasiedli w niej uśmiechnięci starostowie dożynek - Bożena i Andrzej Frischmut  z Borzechowa.

DOŻYNKI GMINNE W BORZECHOWIE. RELACJA (część 1) – MSZA ŚWIĘTA

opublikowano: 3 września 2019

 • msza

Jak mówi wójt Artur Herold, rolnictwo to jeden z fundamentów gminy Zblewo, prawdziwa wizytówka i duma mieszkańców. Nic więc dziwnego, iż Dożynki Gminne w Zblewie to zawsze wielkie święto, na które wszyscy czekają tu cały rok. Oto relacja z tegorocznych dożynek, które były wyjątkowo piękne! Naszą relację rozpoczynamy od mszy świętej… Gospodarzem tegorocznego Święta Plonów Gminy Zblewo było Borzechowo. Uroczystość zorganizowano w pierwszą niedzielę września.

ZAPRASZAMY DO PINCZYNA NA PIKNIK SOŁECKO - STRAŻACKI

opublikowano: 30 sierpnia 2019

 • Festyn

W ostatnią sobotę wakacji tj. 31 sierpnia serdecznie zapraszamy do Pinczyna na pełen atrakcji i świetnej  zabawy Piknik Sołecko - Strażacki. Spotykamy się przed WDK o godz.17.00. W programie m.in. ścianka wspinaczkowa,  atrakcje dla dzieci i zabawa taneczna /do godz.1.00/. Serdecznie zapraszamy!

TAK BAWILIŚMY SIĘ NA II WALNYCH PLACHANDRACH W WIRTACH!

opublikowano: 28 sierpnia 2019

 • plachandry

Kociewska muzyka i tańce, swojskie kulinaria, sztuka i rękodzieło, tradycje i zwyczaje, historia i teraźniejszość... Jednym słowem - bogata kultura, a do tego wspaniali ludzie i przepiękna przyroda... Można by tak wymieniać długo, bo na 2. Walnych Plachandrach w Wirtach Kociewie pokazało wszystko, co najlepsze!

AKTYWNE WAKACJE NASZYCH MORSÓW ZBLEWO

opublikowano: 28 sierpnia 2019

 • morsy

Co słychać u naszych Morsów Zblewo? Czas wakacji jest dla nich bardzo aktywny! Oto relacja Ewy Ossowskiej, która nie ukrywa, że Morsy Zblewo są widoczne w całym regionie...

DOBRY START METEORA PINCZYN W KLASIE OKRĘGOWEJ

opublikowano: 28 sierpnia 2019

 • meteor

W czwartek 15 sierpnia KS METEOR Pinczyn jako beniaminek rozgrywek Klasy Okręgowej gościł zespół ORŁA SUBKOWY. Do Pinczyna zawitał Prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski aby wręczyć zawodnikom medale a klubowi puchar za awans. Mecz zakończył się wynikiem 1–1, a pierwszą bramkę w nowym sezonie zdobył głową Krystian Kielar. Kadra Meteora liczy 21 zawodników. 

ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI GMINNO- PARAFIALNE 2019 DO BORZECHOWA!

opublikowano: 27 sierpnia 2019

 • dożynki

Już w najbliższą niedzielę tj. 1 września serdecznie zapraszamy na nasze staropolskie, doroczne Dożynki Gminno-Parafialne! Tym razem nasze Święto Plonów odbędzie się w Borzechowie. Uroczystości rozpoczną się Mszą Św. w kościele pw. św. Anny, a po nabożeństwie wspaniały korowód dożynkowy przejdzie na tutejsze boisko sportowe, gdzie do późnego wieczora będziemy bawić się na festynie dożynkowym. Serdecznie zapraszamy!

ZAKŁAD KOMUNALNY INFORMUJE: 28/29.08 - MOŻLIWA PRZERWA W DOSTAWIE WODY

opublikowano: 26 sierpnia 2019

 • ważne

Zakład Komunalny Gminy Zblewo informuje, iż z 28.08.2019 (środa) na 29.08.2019 (czwartek) w godz. od 23 00do 4 00 może nastąpić przerwa w dostawach wody w miejscowościach: Zblewo, Pinczyn, Bytonia, Miradowo, Białachowo, Radziejewo, Karolewo, Piesienica, Pałubinek, Biały Bukowiec, Cis spowodowana pracami na SUW Zblewo. Za utrudnienia przepraszamy.

WÓJT ARTUR HEROLD ZAPRASZA NA WALNE PLACHANDRY!

opublikowano: 22 sierpnia 2019

 • Wirty

Już w najbliższą niedzielę tj.25 sierpnia w Wirtach szczególnie mocno zabije serce całego Kociewia! A wszystko to za sprawą 2. Walnych Plachandrów, na które do naszego arboretum zjadą Kociewiacy i sympatycy Kociewia z całego  regionu. Gospodarz naszej gminy wójt Artur Herold w pięknych  słowach zaprasza na to wyjątkowe wydarzenie. 

WAKACYJNE POZDROWIENIA OD ZBLEWSKICH SENIORÓW!

opublikowano: 20 sierpnia 2019

 • seniorzy

Nasi wspaniali seniorzy z koła PZERiI w Zblewie przysłali właśnie – specjalnie dla Państwa – wakacyjną pocztówkę z Giżycka, stolicy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Wraz z serdecznymi pozdrowieniami dla wszystkich Mieszkańców naszej gminy i życzeniami udanego wypoczynku. Dziękujemy i również serdecznie pozdrawiamy, życząc wspaniałej, dalszej podróży. A po powrocie naszych Seniorów zapraszamy na relację z tej pięknej wyprawy.

ODPUST ŚW.ROCHA W BYTONI - BYŁO WSPANIALE!

opublikowano: 19 sierpnia 2019

 • odpust

Piękna pogoda, muzyka, swojskie jedzenie, atrakcje dla całych rodzin oraz wspaniała atmosfera ściągnęła na tegoroczny odpust w Bytoni wielu mieszkańców sołectwa. Jak zwykle organizatorzy (tj. sołtys i Rada Sołecka przy wsparciu Pań Gospodyń z miejscowego KGW i druhów strażaków z OSP) stanęli na wysokości zadania i zapewnili swoim gościom prawdziwe kociewską, serdeczną gościnność! Pyszne jedzenie przygotowane przez promiennie uśmiechnięte panie z KGW, a także apetyczny grill ze skwierczącą karkówką, kiełbaską i kaszanką (nad którą pieczę mieli tego dnia ochotnicy z OSP Bytonia), muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Wesołe Trio, animacje dla dzieci, ścianka wspinaczkowa- wszystko sprzyjało wspólnemu biesiadowaniu młodszych i starszych mieszkańców Bytoni. 

SUKCESY I PODIUM! BIEGACZE KS SOKÓŁ ZBLEWO UKOŃCZYLI CYKL GPBT. GRATULUJEMY!

opublikowano: 19 sierpnia 2019

 • SOKÓŁ

Kilka dni temu w Śliwicach rozegrano kolejny bieg w ramach Grand Prix Borów Tucholskich - 4. Śliwicką Dyszkę . Udział w tym biegu wzięło 14 zawodników z KS Sokół Zblewo oraz Anna Mechlińska, która wystartowała w marszu na 5 km Nordic Walking. Na uznanie zasługują wszyscy bez wyjątku, wymieńmy jednak nasze sukcesy do których należy 3 miejsce w kategorii, które wywalczyła Kamila Grzonka! Bieg w Śliwicach kończył cały cykl GP Borów Tucholskich. Aby być sklasyfikowanym należało wystartować w 4 z 5 biegów. Cały cykl biegów ukończyła spora grupa zawodników, prezentując wyniki z biegu podajemy też miejsca uzyskane w całym cyklu GPBT. Sporym sukcesem jest 3 miejsce open Kamili oraz 1 w kategorii Ani. W klasyfikacji drużyn zajęliśmy 3 lokatę. Gratulujemy wszystkim którzy ukończyli cały cykl!

GOŚCILIŚMY 22. KOCIEWSKO-BOROWIACKI RAJD ROWEROWY

opublikowano: 18 sierpnia 2019

 • Rajd

Jest nam niezmiernie miło, że rowerzyści doceniają piękno gminy Zblewo i tak chętnie tu wracają. Skąd to wiemy? Ano stąd, że w ostatni weekend mieliśmy przyjemność po raz kolejny gościć grupę kilkudziesięciu turystów na dwóch kółkach, którzy wzięli udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez LOT KOCIEWIE. 

JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ - II WALNE PLACHANDRY W WIRTACH. TO BĘDZIE NIEDZIELA PEŁNA KOCIEWIA! CZEKAMY NA WAS!

opublikowano: 18 sierpnia 2019

 • plachandry

Drugie Walne Plachandry przed nami – 25. sierpnia 2019 roku zawędrują na 2. Jarmark Kociewski do Arboretum Wirty.  Poza spotkaniem, dobrym jedzeniem i zabawą na Plachandrach dzieje się  jeszcze jedna ważna rzecz. Wręczenie honorowego tytułu i statuetki Ambasadora Kociewia i wyróżnienia dla młodych – Perełki Kociewia. Przyznaje je specjalna Kapituła, która swe typy trzyma w tajemnicy aż do dnia zlotu. Kto jest ciekawy, jak to było w zeszłym roku i co przygotowano na bieżący rok, może zerknąć  na www.walneplachandry.pl. Serdecznie zapraszamy!

SOŁTYS I RADA SOŁECKA ZAPRASZAJĄ NA II PIKNIK RODZINNY W PAŁUBINKU

opublikowano: 18 sierpnia 2019

 • piknik

Wakacje powoli się kończą. Ale atrakcji w ostatnich dniach sierpnia na pewno nie zabraknie! Nadchodzący weekend zapowiada się wręcz wyśmienicie! Już w następną sobotę (24 sierpnia) zapraszamy do Pałubinka na II Piknik Rodzinny. Będą atrakcje dla dzieci, wspólne biesiadowanie i świetna zabawa! Sołtys oraz Rada Sołecka wsi Pałubinek serdecznie zapraszają. 

Ogłoszenie w sprawie składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego

Wójt Gminy Zblewo informuje wszystkich producentów rolnych, że do 30 sierpnia 2019 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
Do wniosku należy dołączyć oryginały faktur potwierdzające zakup oleju napędowego, wystawione w okresie od 01 lutego 2019 r. do 31 lipca 2019 roku.
Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo pok. nr 2.

ZAPRASZAMY DO BYTONI NA ODPUST ŚW.ROCHA

opublikowano: 6 sierpnia 2019

 • bytonia

Jak co roku 15 sierpnia zapraszamy do gościnnej Bytoni w gminie Zblewo na Odpust św. Rocha. Uroczystość już tradycyjnie rozpocznie się mszą św. w kaplicy w Bytoni, a po niej Korowód Odpustowy przejdzie na plac przed miejscową świetlicą wiejską i remizą. Tam organizatorzy (Sołtys i Rada Sołecka, KGW oraz OSP w Bytoni) przygotowali moc atrakcji. Z pewnością nikt nie będzie się tu nudził! Na dzieci czekać będzie m.in. ścianka wspinaczkowa, gry i zabawy. A Panie Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich zadbają o to, by nikt nie wyszedł stąd głodny – specjalnie dla odpustowych gości przygotowany będzie pyszny, swojski poczęstunek.

ŚWIĘTO KOCIEWIA 2019

opublikowano: 6 sierpnia 2019

 • gdańsk

Kociewie odwiedziło Gdańsk! A odwiedziny były z… przytupem. 1 sierpnia, na Jarmarku św. Dominika po raz drugi obchodzono Święto Kociewia, ale to już piętnasty raz Region ma swój dzień na tej wielowiekowej imprezie. W tłumie ludzi widać było kolorowe stroje regionalne, a Plac Kobzdeja wypełniały pachnące potrawy, wiktuały i kulinaria, a także przyśpiewki oraz tańce, a nazwę Kociewie odmieniano na wszystkie sposoby.  Pierwszy element Święta Kociewia to Korowód Kociewski, który po raz trzeci przeszedł przez sam środek jarmarkowego Gdańska.

UL. DWORCOWA W BYTONI: JEST UMOWA, JEST PRZETARG!

opublikowano: 1 sierpnia 2019

 • dworcowa

Mamy świetną wiadomość dla mieszkańców Bytoni i Cisa, dotyczącą przebudowy ulicy Dworcowej łączącej te dwie miejscowości.  Niedawno tj. 12 lipca, wójt Artur Herold oraz skarbnik gminy Hanna Puttkammer podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku umowę o dofinansowanie zadania „Przebudowa drogi gminnej Bytonia Cis nr 210018G wraz z odwodnieniem na odcinku ul. Dworcowej w Bytoni km 0+000 do km 0+688”. Kwota dofinansowania pozyskanego przez Gminę to ponad milion zł (a dokładnie 1 048 572 zł).

SZYJEMY LALKĘ KOCIEWIANKĘ! PRZYŁĄCZ SIĘ DO NAS!

opublikowano: 31 lipca 2019

 • projekt

Już za kilka dni w Zblewie ruszy wielkie szycie i wyszywanie! Jednym słowem: powstanie lalka szmacianka Kociewianka, promująca gminę Zblewo i Kociewie. Można się jeszcze zapisać na warsztaty i wziąć udział w tym niezwykłym projekcie. Trzeba się jednak pospieszyć, bo zainteresowanie jest ogromne! Tego jeszcze nie było! – cieszą się organizatorki warsztatów, które jako grupa inicjatywna „Mamuśki Kociewianki” wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Zblewie zgłosiły swój projekt do programu „Działaj Lokalnie” i pozyskały środki na jego realizację.

MODERNIZACJA INFRASTRUKTURY WODNEJ NA TERENIE GMINY ZBLEWO

opublikowano: 31 lipca 2019

 • ue

W ostatnich dniach lipca do Zblewa i Jezierc przyjechały nowe zbiorniki retencyjne. Już trwa ich montaż, a w sierpniu w Stacji Uzdatniania Wody w Zblewie montowane będą także ogniwa fotowoltaiczne. Wszystko to w ramach realizowanego przez Gminę projektu unijnego. Na terenie gminy Zblewo trwają intensywne prace budowlane związane z realizacją trzech zadań inwestycyjnych związanych z gospodarką wodną w ramach projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu wodno-ściekowego w aglomeracji Zblewo”.

SEZON BIEGOWY W PEŁNI. KOLEJNE SUKCESY KS SOKÓŁ ZBLEWO

opublikowano: 30 lipca 2019

 • sokół

III edycja Półmaratonu Szlakiem Bielika w Parparach została rozegrana w minioną sobotę 27.07.2019 r. Nasz KS Sokół Zblewo reprezentowało trzech zawodników Kamila Grzonka, Bartosz Loose i Daniel Hoffmann. Bieg drogami leśnymi i w takiej temperaturze jaka panowała tego dnia dał się we znaki naszym zawodnikom. Kamila stwierdziła, że to jej najtrudniejszy bieg w życiu, co nie przeszkodziło wygrać go z czasem 01:34:39. Ogromne gratulacje!

ŚWIĘTO KOCIEWIA NA 759. JARMARKU ŚW. DOMINIKA

opublikowano: 30 lipca 2019

 • kociewie

1 sierpnia podczas Jarmarku Św. Dominika w Gdańsku odbędzie się Święto Kociewia, które przez wiele lat gościło na tej największej imprezie wystawienniczo-plenerowej w Europie pod nazwą Unikaty z Kociewia.  Całe wydarzenie rozpocznie się o godzinie 14.00 przy Zielonej Bramie, skąd ruszy pochód Kociewiaków oraz sympatyków regionu, a także turystów i mieszkańców Gdańska. Przy dźwiękach muzyki barwny korowód zaprezentuje się na starym mieście, aby przejść na Plac Kobzdeja.

ŚWIĘTO POLICJI W 100-LECIE POWSTANIA TEJ FORMACJI. DZIĘKUJEMY!

opublikowano: 25 lipca 2019

 • policja

Wczoraj tj. 24 lipca obchodziliśmy Święto Policji. W tym roku święto to miało wyjątkowo uroczysty charakter, ponieważ polska Policja świętuje właśnie 100-lecie powstania tej formacji. Z tej okazji składamy najlepsze życzenia wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji z powiatu starogardzkiego – a w szczególności naszym Policjantom z Posterunku Policji w Zblewie. Dziękujemy za Waszą oddaną, ofiarną służbę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu oraz porządku publicznego.

PINCZYN. CHWAŁA BOHATEROM!

opublikowano: 25 lipca 2019

 • pinczyn

Pamiątkowa tablica i uroczysta msza święta. Setki mieszkańców i gości. Sztandary i warta honorowa. Biało-czerwone opaski Rodzin Katyńskich. Łzy wzruszenia. I okrzyk, który tak mocno i szczególnie zabrzmiał w pinczyńskiej świątyni po 80 latach, jakby mury kościoła cały czas czekały na te słowa - „Chwała Bohaterom!”. Tak w przededniu Święta Policji, w roku 100-lecia polskiej Policji uczczono pamięć Franciszka i Ottona Gałązków - policjantów z Pinczyna, którzy w 1940 roku zostali zamordowani w Twerze.

OFERTA PRACY: KONKURS NA STANOWISKO KIEROWNIKA KLUBIKU DZIECIĘCEGO W PINCZYNIE

opublikowano: 18 lipca 2019

 • praca

Wójt Gminy Zblewo ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na wolne stanowisko pracy Kierownika Klubu Dziecięcego w Pinczynie. Aplikacje można składać w terminie do 9 sierpnia. Szczegóły ogłoszenia o konkursie dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo: TUTAJ (link).

PIKNIK RODZINNY W BIAŁACHOWIE PEŁEN SŁOŃCA I ATRAKCJI!

opublikowano: 18 lipca 2019

 • piknik

Biegali, tańczyli, zajadali swojskie przysmaki… - jednym słowem: świetnie bawili się! O kim mowa? O mieszkańcach sołectwa Białachowo, którzy w sobotę (13 lipca) spotkali się na dorocznym, wakacyjnym Pikniku Rodzinnym. Sołtys Krzysztof Włoch wraz z Radą Sołecką postarali się, aby podczas pikniku nikt się nie nudził i każdy znalazł coś dla siebie. Jak zawsze nie zawiodły też Panie Gospodynie z KGW Białachowo, które ugościły wszystkich z prawdziwie kociewską życzliwością. Były więc pyszna, swojska kuchnia, a że była to pora podwieczorku – były też przepyszne kuchy, na czele ze słynnym pleśniakiem Pani Sołtysowej.

STRAŻACKA LIGA MISTRZÓW czyli GMINNY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ OSP

opublikowano: 17 lipca 2019

 • osp

Nasi strażacy świetnie sprawdzają się nie tylko w akcji ratowniczej, ale także na sportowym boisku! Skąd to wiemy? Sportową pasję i talent naszych druhów strażaków mogliśmy podziwiać podczas Turnieju Piłki Nożnej Jednostek OSP Gminy Zblewo. Turniej zorganizowano w minioną niedzielę (14 lipca) na stadionie w Zblewie. Była to już 4. edycja tego wydarzenia, które Zarząd Gminny OSP Zblewo organizuje nieprzerwanie od 2015 roku.

JUŻ W TĘ NIEDZIELĘ - WYJĄTKOWA UROCZYSTOŚĆ W PINCZYNIE

opublikowano: 16 lipca 2019

 • tablica

Wójt Gminy Zblewo, Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim, Ksiądz Proboszcz Parafii św. Elżbiety w Pinczynie oraz Rodzina Gałązków z Kociewia mają zaszczyt zaprosić mieszkańców gminy Zblewo i całego Kociewia na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej pamięci OTTONA GAŁĄZKI I FRANCISZKA GAŁĄZKI - policjantów z Pinczyna, ofiar sowieckich zbrodniarzy. Uroczystość rozpocznie się dnia 21 lipca 2019 roku (tj. w niedzielę) o godz. 10:30 Mszą Świętą w kościele św. Elżbiety w Pinczynie.

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM. CZEKAJĄ ATRAKCYJNE NAGRODY!

opublikowano: 16 lipca 2019

 • KONKURS

Już 25 sierpnia w Wirtach – Walne Plachandry! Już dziś serdecznie zapraszamy, bo atrakcji nie zabraknie! Tymczasem zachęcamy do udziału w konkursie fotograficznym, którego finał będzie miał miejsce właśnie podczas Walnych Plachandrów. Tematem konkursu jest sztuka ludowa Kociewia, a prace można nadsyłać do 30 lipca. Konkurs przeznaczony jest dla amatorów, a na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody! Patronat nad wydarzeniem pełni Wójt Gminy Zblewo. Warto zapoznać się z regulaminem konkursu, który jest dostępny: TUTAJ (link).

ZAPRASZAMY DO BIAŁACHOWA NA PIKNIK RODZINNY

opublikowano: 12 lipca 2019

 • Festyn

Sołtys i Rada Sołecka Białachowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Białachowa serdecznie zapraszają na sołecki Piknik Rodzinny. Impreza odbędzie się w sobotę 13 lipca od godz.16.00 na placu przed świetlicą. W programie m.in. atrakcje dla dzieci,  II Bieg Białachowski, zabawa taneczna oraz pyszny poczęstunek przygotowany przez Panie Gospodynie (nie zabraknie słynnego "Pleśniaka Sołtysowej"!). Serdecznie zapraszamy! 

NABÓR DO KLUBIKU DZIECIĘCEGO W PINCZYNIE

opublikowano: 12 lipca 2019

 • nabór

Rekrutacja obejmuje dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat. Istnieje możliwość przyjęcia dzieci, które ukończyły 3 rok życia, a nie skończyły 4 roku po złożeniu przez rodzica oświadczenia o przeszkodach w objęciu dziecka wychowaniem przedszkolnym. W klubie dziecięcym zapewnia się opiekę nad dziećmi do 10 godzin dziennie. W roku szkolnym 2019/20 działalność Klubu Dziecięcego w Pinczynie objęta jest dofinansowaniem z Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach umowy nr RPPM.05.03.00—22-0001/18-00.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 10) – PIĘKNA WIEŚ, PIĘKNA POSESJA

opublikowano: 11 lipca 2019

 • konkursy

XXI Festyn Kociewski to wspaniała okazja do tego, by w obecności tak dużej publiczności wręczyć nagrody w gminnych konkursach. Cieszymy się, że możemy pochwalić się naszymi osiągnięciami na forum całego regionu! W tym roku na scenie – tuż przed koncertem Roksany Węgiel – wręczyliśmy nagrody w konkursach „Piękna Wieś Pomorska 2019” oraz w sołeckim konkursie na „Najpiękniejszą posesję sołectwo Zblewo 2019”. Laureatami gminnego etapu „Pięknej Wsi” zostały sołectwa: Kleszczewo Kościerskie (I miejsce) oraz Tomaszewo i Miradowo.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 9): SAMORZĄD PRZYJAZNY SENIOROM!

opublikowano: 11 lipca 2019

 • nagrody

Podczas XXI Festynu Kociewskiego w Zblewie Wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski wręczył nagrody laureatom konkursu "Pomorskie dla Seniora" z powiatu starogardzkiego. Był to dla nas konkurs szczególny! Nasz wójt Artur Herold odebrał bowiem nagrodę w kategorii „Samorząd przyjazny Seniorom" za wzorcowo prowadzoną politykę senioralną. Wręczono również drugą nagrodę - „Przyjaciel Seniora", którą nagrodzono Stowarzyszenie „Kobiety Kwiaty Kociewia".

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 8): TERAZ MY! KOCIEWIACY!

  opublikowano: 11 lipca 2019

 • teraz my

Naszą wielką dumą i radością podczas Festynu Kociewskiego są występy uzdolnionych mieszkańców i przyjaciół Gminy Zblewo. Wielkie, wielkie brawa! W tym roku na scenie zaśpiewały panie: Julia Herold, Aneta Falkowska, Julia Różańska, Katarzyna Zalewska i najmłodsza (zaledwie 10-letnia) Wiktoria Glich. Zapamiętajcie te nazwiska – z pewnością jeszcze o nich usłyszycie! Wspaniałe głosy i osobowości, a do tego – charyzma i skromność – oto nasi uzdolnieni Kociewiacy, a raczej – Kociewianki! Panie zaśpiewały największe przeboje zarówno polskiej, jak i światowej muzyki – w tym m.in. piosenki zespołu Lombard, Maryli Rodowicz czy Elvisa Presley’a.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 7): ZESPÓŁ 5/6 - TO BYŁA MUZYCZNA PETARDA!

opublikowano: 10 lipca 2019

 • JUSTYNA

Support przed finałowym koncertem festynu zagrał zespół 5/6, o którym z pewnością jeszcze usłyszymy! Zespół wniósł na scenę młodzieńczą energię, wielką pasję, luz i przepiękny śpiew. Publiczność od pierwszych rytmów została wręcz oczarowana! Młodym artystom wróżymy wielką karierę i jesteśmy szczęśliwi, że zaśpiewali na naszym Festynie Kociewskim, bo z pewnością zblewska publiczność będzie ich długo pamiętać.  Dziękujemy i powtórzmy słowa, które podczas koncertu wiele razy było słychać z publiczności zgromadzonej pod sceną w kierunku zespołu – po prostu: KOCHAMY WAS!

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 6) – VARIUS MANX I KASIA STANKIEWICZ

opublikowano: 10 lipca 2019

 • varius

Koncert na finał tegorocznego XXI Festynu Kociewskiego był po prostu niezapomniany. Zespół Varius Manx i Kasia Stankiewicz wyśpiewali największe przeboje zespołu i wspaniały klimat… Na ten koncert zjechali fani z całej Polski! I nic dziwnego, bo hity zespołu Varius Manx należą już do czołówki polskiej piosenki. Podczas niedzielnego koncertu mogliśmy usłyszeć i zaśpiewać wraz z zespołem dobrze już znane hity jak m.in. „Orła cień” czy „Piosenkę księżycową”, jak i nowsze utwory z ostatniej płyty „Ent”, o której sama wokalistka mówi tak: „Czuję że oddałam tej płycie najpiękniejszą część siebie w tym momencie”.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 5) – „ONA TAŃCZY DLA MNIE” CZYLI WEEKEND!

opublikowano: 10 lipca 2019

 • weekend

Zespół Weekend kochają wszyscy! Gdziekolwiek się nie pojawi, zawsze występuje przy komplecie publiczności, a świetna zabawa – gwarantowana! A jak było w Zblewie, podczas XXI Festynu Kociewskiego? Odpowiedź jest krótka – było fantastycznie! Bo kto nie zna takich hitów jak „Ona tańczy dla mnie” czy „Moje miasto nigdy nie śpi”? I rzeczywiście – Zblewo nie spało, a świetnie bawiło się podczas koncertu zespołu Weekend. Lider zespołu Radek Liszewski natychmiast złapał żywy kontakt z publicznością, z którą wspólnie śpiewał i bawił się do wieczora!

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 4): ROXIE I DWA PIĘTRA PUBLICZNOŚCI!

opublikowano: 10 lipca 2019

 • roxi

Zapraszamy na kolejną część naszej relacji z XXI Festynu Kociewskiego! Tym razem przenosimy się na scenę, na której wczesnym popołudniem niepodzielnie królowała Roksana Węgiel – idolka naszej najmłodszej publiczności. Na koncert Roksany przyszły prawdziwe tłumy! I myliłby się ten kto sądzi, że publiczność wypełniła cały stadion w Zblewie, bo tak naprawdę było jej dwa razy więcej! Był to bowiem jedyny koncert na którym - jak się okazało - bawiły się aż dwa „piętra” publiczności tj. stojący na murawie rodzice, a na ich plecach i ramionach – przeszczęśliwe dzieci! I wszyscy fantastycznie się bawili.

XXI FESTYN KOCIEWSKI – RELACJA (część 3) –TURNIEJ SOŁECTW

opublikowano: 10 lipca 2019

 • turniej

Coroczny Turniej Sołectw jest już naszą tradycją podczas Festynu Kociewskiego. W tym roku w konkursie wzięło udział 11 sołectw. Zwycięzcą zostało Kleszczewo Kościerskie, ale tak naprawdę nie wynik się tu liczył, ale świetna zabawa! A tej – nie brakowało! Konkurs Sołectw zawsze niesie ze sobą mnóstwo śmiechu, radości i wspaniałej integracji. Nie zabrakło tego również w tym roku, a organizatorzy zadbali o efektowne i niecodzienne konkurencje. Jakie? Było m.in. wieszanie prania na czas – ale jakie to było pranie! Precyzyjne – bo trzeba było upiąć na klamerkach zarówno wielkie pantalony, jak i stringi czy różowy biustonosz!

XXI FESTYN KOCIEWSKI - RELACJA (część 2): NAJLEPIEJ KOCIEWIE SMAKUJE W ZBLEWIE!

opublikowano: 9 lipca 2019

 • KGW

Takich tłumów na Festynie Kociewskim w Zblewie chyba jeszcze nie było! I nic w tym dziwnego, bo organizatorzy postarali się, by było super atrakcyjnie, wesoło i smacznie! I właśnie od tego „smacznie” zacznijmy…  A skoro mowa o smacznej kuchni to z pewnością mowa o naszych najlepszych na świecie Paniach Gospodyniach (i Panach Gospodarzach) z Kół Gospodyń Wiejskich. Nie mogło ich zabraknąć na naszym festynie, bo mają rzesze wiernych fanów – miłośników swojskich specjałów. To właśnie dzięki nim na naszej imprezie pięknie biło serce Kociewia – z całą jego kulturą, gościnnością i swojskimi smakami.

XXI FESTYN KOCIEWSKI - RELACJA (część 1): KOCIEWSKA FAMILIJA

opublikowano: 9 lipca 2019

 • FAMILIJA

Zapraszamy na naszą relację z festynu – będziemy ją publikować w odcinkach, bo tyle się działo, że nie możemy niczego pominąć! A zatem – zacznijmy od początku czyli od oficjalnego otwarcia naszej imprezy! Dokonał tego nasz wójt Artur Herold wraz z gośćmi specjalnymi: starostą starogardzkim Kazimierzem Chyłą oraz Bogusławem Ziembą, komendantem powiatowym Policji. A kiedy tylko padło symboliczne „XXI Festyn Kociewski uważamy za otwarty….” – na scenie zrobiło się kolorowo, wesoło i gwarnie...

XXI FESTYN KOCIEWSKI ZA NAMI. DZIĘKUJEMY, ŻE BYLIŚCIE!

opublikowano: 9 lipca 2019

 • dziękujemy

Kochani Mieszkańcy, drodzy Przyjaciele i Goście z sąsiednich gmin i całego regionu! Za nami XXI Festyn Kociewski. Dziękujemy, że byliście z nami i bawiliście się z nami! Było nam bardzo miło Was gościć! Zapraszamy za rok – na kolejny Festyn Kociewski i dołożymy wszelkich starań, byście zawsze chętnie przyjeżdżali do gościnnej gminy Zblewo. Dziękujemy!

XXI FESTYN KOCIEWSKI – PARKINGI

opublikowano: 5 lipca 2019

 • parkingi

Szanowni Państwo – dla Państwa wygody podajemy wykaz parkingów, na których w niedzielę 7 lipca podczas XXI Festynu Kociewskiego można pozostawić auta. Są to parkingi w Zblewie, w bardzo niedalekiej odległości od miejsca imprezy – dojście na stadion zajmie Państwu zaledwie kilka minut: Plac 700-lecia w Zblewie (przy szkole, za remizą OSP);  parking przy ul. Kościelnej w Zblewie (przy „starej plebanii”); parking przy ul. Sportowej (oznakowany specjalnie na potrzeby imprezy teren zielony, zjazd z DK22 w ul. Sportową przy Ośrodku Polmed)...

JUŻ 7 LIPCA - FESTYN KOCIEWSKI PEŁEN GWIAZD I ŚWIETNEJ ZABAWY!

opublikowano: 21 czerwca 2019

 • FESTYN

Gmina Zblewo serdecznie zaprasza na XXI Festyn Kociewski – pełną gwiazd, słońca i świetnej zabawy letnią imprezę, na którą od wielu lat ściągają do Zblewa tysiące gości! Zapraszamy w niedzielę 7 lipca – startujemy o godz.14:00, a spotykamy się jak zawsze na stadionie sportowym w Zblewie. Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa moc emocji! Najpierw wystąpi nasz rewelacyjny zespół „Kociewska Familija” z Pinczyna, który publiczność po prostu kocha! To zespół zawsze uśmiechnięty, pełen energii, łączący pokolenia – udowadnia, że folklor jest atrakcyjny! Szczególnej uwadze polecamy blok muzyczny pod wspólnym tytułem – „TERAZ MY! UZDOLNIENI KOCIEWIACY!”.

SZYBCY JAK STRZAŁA I NIEUGIĘCI! PRZEZ GÓRY, BŁOTO, PIACH I ZAROŚLA… O KIM MOWA?

opublikowano: 3 lipca 2019

 • morsy

Przez góry, lasy, błoto i piach, zarośla i przełęcze, w samo południe i o północy, biegnąc, płynąc, jadąc na rowerze… Szybcy jak strzała, niepokonani i nieugięci. O kim mowa? Jak to o kim?! O naszych Morsach Zblewo! Zapraszamy na krótką relacje z ostatnich biegów, w którym Morsy wzięły udział. Gdzie nas reprezentowały? Odpowiedź jest krótka – Morsy są wszędzie!

POWITANIE LATA W MAŁYM BUKOWCU

opublikowano: 3 lipca 2019

 • mały bukowiec

Coroczny letni Festyn Rodzinny w Małym Bukowcu zorganizowano już po raz piąty. Wszyscy bawili się doskonale, bo pogoda była wręcz wyśmienita, a Gospodarze spisali się na medal! Długie oczekiwanie, przygotowania i … wszystko udało się jak zawsze! Impreza odbyła się 29 czerwca. Goście dopisali. Przybyło około 100 osób. Wspólnie bawili się mieszkańcy i działkowicze – jednym słowem wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w tegorocznym powitaniu lata. Na dzieci, jak co roku, czekała ścianka do wspinania i inne atrakcje.

XV KONCERT PIEŚNI KOŚCIELNEJ W ZBLEWIE - ZA NAMI...

opublikowano: 2 lipca 2019

 • chóry

W ostatnią niedzielę czerwca (tj. 30 czerwca) nasz kościół parafialny w Zblewie wypełnił się pięknym śpiewem. A wszystko to za sprawą niezwykłego Koncertu Pieśni Kościelnej, który odbył się w Zblewie już po raz piętnasty. To niewątpliwie jedno z największych wydarzeń tego typu w naszym regionie, na który co roku ściąga do Zblewa kilkuset chórzystów z całego Pomorza. Jest to także niebywała gratka dla mieszkańców, którzy mogli posłuchać najpiękniejszych pieśni kościelnych i to w mistrzowskim wykonaniu. Dodajmy, iż wszystko to w przepięknych wnętrzach kościoła w Zblewie, który słynie z doskonałej akustyki.

SĄ PIENIĄDZE NA USUWANIE AZBESTU - WNIOSKI DO 25 LIPCA

opublikowano: 2 lipca 2019

 • AZBEST

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłosił  konkurs dla gmin woj. pomorskiego pod nazwą „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” (edycja 2019). Konkurs adresowany jest do gmin realizujących program usuwania azbestu. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się na stronie internetowej : www.wfos.gdansk.pl. Wysokość dofinansowania zadania może wynosi do 100%  kosztów kwalifikowanych (brutto).

ABSOLUTORIUM UCHWALONE JEDNOGŁOŚNIE!

opublikowano: 1 lipca 2019

 • absolutorium

Tegoroczna sesja absolutoryjna Rady Gminy Zblewo, która odbyła się 27 czerwca była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy głosowanie nad udzieleniem absolutorium poprzedziła dyskusja nad raportem o stanie gminy. Obowiązek złożenia takiego raportu nałożyła na samorządy zmiana ustawy o samorządzie terytorialnym. Zgodnie z nią wójt miał obowiązek przygotować raport za 2018 rok i przedłożyć go do publicznej dyskusji do końca maja br.  I tak też się stało, choć nikt z mieszkańców naszej gminy do dyskusji się nie zgłosił. Nad stanem gminy dyskutowali za to radni.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy]

Informacje techniczne