Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

W PIĄTEK (29 GRUDNIA) KRÓTSZE GODZINY PRACY URZĘDU GMINY

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż dn.29 grudnia tj. w piątek Urząd Gminy w Zblewie czynny jest w godzinach 7:30-13:00. Krótsze niż zazwyczaj godziny urzędowania mają tego dnia również jednostki organizacyjne Gminy. Za utrudnienia przepraszamy.

POKAZ FAJERWERKÓW NA WSPÓLNE POWITANIE NOWEGO ROKU! BAW SIĘ RAZEM Z NAMI! ZAPRASZAMY!

opublikowano: 27 grudnia 2017

 • powitanie nowego roku

Wójt Gminy Zblewo serdecznie zaprasza na wspólne powitanie Nowego Roku 2018! Bądźmy razem w tę niezwykłą – bo sylwestrową noc! Zapraszamy w niedzielę 31 grudnia o północy przed Urząd Gminy na fantastyczny pokaz fajerwerków oraz noworoczny toast! Nie zabraknie życzeń i wspaniałej atmosfery! Liczymy na Państwa przybycie, by wspólnie powitać Nowy Rok!

LGD "CHATA KOCIEWIA" OGŁASZA KONKURS! NABÓR WNIOSKÓW RUSZA JUŻ 29 GRUDNIA!

opublikowano: 27 grudnia 2017

 • opis: nabór

LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA „Chata Kociewia” ogłasza nabór wniosków ( termin naboru: 29 grudnia 2017 - 19 stycznia 2018) w zakresie: "Komercyjna infrastruktura w zakresie turystyki/rekreacji/dziedzictwa kulturowego (turystyka, rekreacja, dziedzictwo kulturowe, gastronomia). Limit środków w konkursie: 520 840,00 zł. Szczegóły naboru - TUTAJ (link aktywny). W związku z naborem serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania informacyjne: 3 stycznia 2018 godz.: 09:00 Urząd Miejski ul. Plan Hallera 18 SKARSZEWY; 3 stycznia 2018 godz.: 13:00 Urząd Gminy ul. Sikorskiego 9 STAROGARD GD. ... (czytaj dalej)

I BIEG KOCIEWSKICH MORSÓW DOOKOŁA JEZIORA NIEDACKIEGO JUŻ W TĘ SOBOTĘ!

opublikowano: 27 grudnia 2017

 • bieg morsów

Kociewskie Morsy nie zwalniają tempa! Stary rok chcemy pożegnać na sportowo. Dnia 30 grudnia o godzinie 13:00 organizujemy "BIEG KOCIEWSKIEGO MORSA". Trasę długości 6,5 km wokół jeziora Niedackiego będzie można przebiec lub przejść z kijkami. Nie liczy się czas, lecz dobra zabawa i wspólne spędzenie czasu. Po biegu odbędzie się ognisko. Kiełbaski, kijki przynosimy we własnym zakresie (każdy przyniesie również po kilka kawałków drewna do ogniska). Chętnych serdecznie zapraszamy!

STYPENDIA MARSZAŁKOWSKIE DLA NASZEJ MŁODZIEŻY! SERDECZNIE GRATULUJEMY!

opublikowano: 27 grudnia 2017

 • opis: stypendia

Gala stypendialna odbyła się 18 grudnia 2017 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Uroczystość była podsumowaniem „Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży – mieszkańców województwa pomorskiego", który był realizowany przez samorząd województwa pomorskiego w latach 2016/2017 i 2017/2018. W uroczystości wręczenia stypendiów najzdolniejszym uczniom uczestniczyli radni Sejmiku Województwa Pomorskiego, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy szkół i nauczycieli, jak również rodzice i opiekunowie wyróżnionych uczniów. Gminę Zblewo reprezentował wójt, pan Artur Herold oraz dyrektorzy szkół z Kleszczewa oraz Zblewa.

ŻYCZYMY PAŃSTWU ZDROWYCH, RADOSNYCH ŚWIĄT!

 • opis: ŻYCZENIA

RODZINA ŚDS-u ZASIADŁA DO WIGILII

 • opis: wigilia

To była szczególnie wzruszająca wigilia... W przedświąteczny wtorek (19 grudnia) spotkała się na niej rodzina Środowiskowego Domu Samopomocy  z Kleszczewa Kościerskiego, czyli podopieczni, terapeuci, rodzice oraz przyjaciele naszego ŚDS-u.  W gronie tym nie zabrakło m.in. księdza prałata Zenona Góreckiego, Anny Wojak - kierownik GOPS w Zblewie oraz sekretarza gminy Zblewo Daniela Szpręgi, który w imieniu wójta złożył wszystkim świąteczne życzenia. Podopieczni i terapeuci przygotowali dla wszystkich gości wspaniałą niespodziankę - przepiękne jasełka, za które zostali nagrodzeni wielkimi brawami. Potem czas przyszedł na łamanie się opłatkiem, życzenia i wspólny posiłek.

WIGILIA PINCZYŃSKICH STRAŻAKÓW

opublikowano: 19 grudnia 2017

 • pinczyn wigilia

W przedświąteczną sobotę (16 grudnia) w remizie OSP Pinczyn zorganizowano doroczne spotkanie opłatkowe dla członków oraz przyjaciół jednostki.  Spotkanie wigilijne pinczyńskich strażaków to już wieloletnia tradycja. Zawsze ma ono bardzo uroczysty charakter, tym bardziej, że uświetnia je od lat Orkiestra Dęta działająca przy miejscowej jednostce. We wieczerzy udział wzięło ponad 50 druhów, a także księża miejscowej parafii - ks. Mieczysław Bizoń oraz ks. Tadeusz Stajkowski, komendant gminny ZOSP RP - dh Jarosław Kinowski oraz Edmund Herold.

STRAŻACY PODZIELILI SIĘ OPŁATKIEM

opublikowano: 19 grudnia 2017

 • wigilia strażaków

Dla strażaków z gminy Zblewo to był trudny rok. Zaczął się śnieżycami i drogowym paraliżem, a potem – w sierpniu, przez region przeszły nawałnice. Strażacy mieli pełne ręce roboty.  W ostatni, przedświąteczny weekend druhowie z Zarządu Gminnego OSP Gminy Zblewo zebrali się na dorocznym spotkaniu opłatkowym. Oprócz przedświątecznej radości, nie zabrakło też słów podziękowań i podsumowań mijającego roku – tym bardziej, że był on dla strażackiej braci pełen wyzwań.

„HEJ KOLĘDA, KOLĘDA!” W BYTONI

opublikowano: 19 grudnia 2017

 • kiermasz bytonia

W Bytoni oczekiwanie na Boże Narodzenie upłynęło nadzwyczaj radośnie – na wspólnym kolędowaniu. A wszystko to za sprawa „Kiermaszu Świątecznego”, który w ostatnią niedzielę (17 grudnia) przyciągnął do miejscowej szkoły całe rodziny! Kiermasz był wspólną inicjatywą społeczności szkolnej, Rady Sołeckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Bytoni. Wszyscy połączyli siły i dzięki temu, niedzielne popołudnie w bytońskiej szkole upłynęło w prawdziwie świątecznej atmosferze! Na scenie – wspaniali, mali kolędnicy czyli dzieci i młodzież miejscowej szkoły w repertuarze najpiękniejszych polskich kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych.

RADOŚNIE I PRZEDŚWIĄTECZNIE NA "ŚWIĘCIE PIERNIKA" W ZBLEWIE

opublikowano: 19 grudnia 2017

 • opis: piernik

Święto Piernika w szkole w Zblewie to już tradycja. Tegoroczna edycja miała miejsce 7 grudnia 2017 r.  Na holu szkolnym uśmiechnięci i życzliwi ludzie odwiedzali stoiska z ozdobami świątecznymi i słodkościami, a dzieci chętnie brały udział w loteriach. W kawiarence usytuowanej w sali gimnastycznej, przy kawie i kawałku domowego ciasta można było posłuchać kolęd, podziwiać występy taneczne w wykonaniu naszych uczniów oraz obejrzeć Jasełka w brawurowym wykonaniu uczniów klasy 3a gimnazjum pod przewodnictwem księdza Piotra Wietrzykowskiego.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY I "MAM TALENT" W PINCZYNIE

opublikowano: 19 grudnia 2017

 • opis: pinczyn

Tradycyjnie w grudniu w naszej szkole odbywa się kiermasz świąteczny – tak też było w tym roku. 5 grudnia spotkaliśmy się, aby zaprezentować przyjaciołom szkoły, naszym rodzicom, znajomym, kolegom i koleżankom nasze zdolności. Uczniowie wraz z wychowawcami oraz rodzicami przygotowali stoiska, na których zakupić można było bożonarodzeniowe ozdoby oraz słodkości. W tym roku po raz drugi w historii kiermaszowi towarzyszyła Mikołajkowa Edycja konkursu Mam Talent. Jest to konkurs, który w naszej szkole odbywa się już od 6 lat! Gościem specjalnym tegorocznej edycji była pani Sandra Burczyk, która przed laty uczyła się w szkole w Pinczynie.

W PRZYSZŁY PIĄTEK (22 GRUDNIA) KRÓTSZE GODZINY PRACY URZĘDU

opublikowano: 14 grudnia 2017

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż dn.22 grudnia tj. w piątek Urząd Gminy w Zblewie czynny jest w godzinach 7:30-12:00. Krótsze niż zazwyczaj godziny urzędowania mają tego dnia również jednostki organizacyjne Gminy. Za utrudnienia przepraszamy.

UWAGA WŁAŚCICIELE PSÓW!

opublikowano: 14 grudnia 2017

 • opis: pies

Przed nami trudny czas dla naszych czworonożnych przyjaciół. Dlatego apelujemy - zadbajmy o nasze psy zwłaszcza w sylwestra i przygotujmy je przed wystrzałami i fajerwerkami! W szczególności warto zabezpieczyć nieruchomość tak, aby nasz pies nie uciekł i nie stanowił zagrożenia dla innych osób. Jednocześnie przypominamy wszystkim właścicielom psów o konieczności sprawowania należytej opieki nad zwierzętami. W związku z licznymi interwencjami mieszkańców w sprawie wypuszczania psów przez właścicieli bez opieki poza teren nieruchomości i zagrożeniem bezpieczeństwa dla ludzi,  Wójt Gminy Zblewo przypomina właścicielom utrzymującym zwierzęta domowe, że zgodnie  z § 17 Rozdział 6 Uchwały Nr XXVI/185/16 Rady Gminy Zblewo...

TRWA KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY. CZEKAMY NA PAŃSTWA DO GODZ.12:00!

opublikowano: 14 grudnia 2017

 • kiermasz sds

Trwa właśnie przepiękny Kiermasz Bożonarodzeniowy, przygotowany przez Środowiskowy Dom Samopomocy z Kleszczewa Kościerskiego. Przed budynkiem Urzędu Gminy w Zblewie (wejście do GOK-u) czeka na mieszkańców stoisko pełne fantastycznych, oryginalnych dekoracji świątecznych. To prawdziwe cudeńka – misternie zdobione, kolorowe i niepowtarzalne! Można kupić m.in. choinki, bombki, stroiki, świeczniki, wieńce i inne dekoracje, oczywiście ręcznie wykonane. Serdecznie zapraszamy – kiermasz trwa do godz.12.00!

WÓJT... NA MEDAL!

opublikowano: 13 grudnia 2017

 • opis: medal

W poniedziałek (11 grudnia) wójt Artur Herold został odznaczony medalem za wspieranie rozwoju przedsiębiorczości. Medale wręczono podczas corocznego spotkania wigilijnego Starogardzkiego Klubu Biznesu. Wzięło w nim udział liczne grono lokalnych przedsiębiorców, samorządowców oraz działaczy sportowych i kulturalnych z terenu powiatu. Spotkanie było okazją do podsumowania mijającego roku i odznaczenia wyróżniających się osób, m.in. za zasługi dla transportu, dla kultury oraz dla rozwoju przedsiębiorczości. I właśnie w tej dziedzinie doceniono i wyróżniono naszego wójta. Artur Herold otrzymał medal oraz list gratulacyjny.

II CHRZEST KOCIEWSKICH MORSÓW PRZYCIĄGNĄŁ TŁUMY MIŁOŚNIKÓW ZIMNEJ KĄPIELI!

opublikowano: 13 grudnia 2017

 • chrzest morsów

Ponad 200 miłośników zimnej kąpieli weszło do wody jeziora Niedackiego w Ośrodku Wczasowym w Twardym Dole. Właśnie tam, 9 grudnia odbył się już II Chrzest Kociewskich Morsów Gminy Zblewo.  Program chrztu obejmował: Orędzie Neofitów do Neptuna, ceremonię chrztu , rozgrzewkę, odśpiewanie hymnu Kociewskich Morsów, wspólną kąpiel oraz przyrzeczenie. Było nam bardzo miło, że mogliśmy gościć i wspólnie bawić się z grupami morsów ze Starogardu, Skarszew, Śliwic, Czarnej Wody, Kościerzyny, Pieców i innych miejscowości. Jak powiedzieli Starogardzianie, zostać prawdziwym morsem u Zblewiaków nie było wcale łatwo! Droga do Neptuna każdego Neofitę prowadziła przez długą „ścieżkę tortur”.

ZBLEWO MA NOWEGO SOŁTYSA

opublikowano: 13 grudnia 2017

 • opis: sołtys

Dnia 7 grudnia br. nastąpiła zmiana na stanowisku sołtysa wsi Zblewo. Długoletniego stażem sołtysa Czesława Kuczkowskiego zastąpił Roman Rambowski. Dotychczasowy sołtys, z uwagi na stan zdrowia, złożył rezygnację z pełnienia tej funkcji. Na zebraniu wiejskim w Zblewie w dniu 7 grudnia br. mieszkańcy jednogłośnie przyjęli Jego rezygnację i gorąco podziękowali mu za pełnienie przez 19 lat tej społecznej funkcji. Podziękowania złożyli również: Wójt Gminy Artur Herold, Przewodniczący Rady Gminy Leszek Burczyk, sołtysi z terenu gminy Zblewo oraz przedstawiciele kół i organizacji społecznych...

WARTO POMAGAĆ! PRZYŁĄCZYLIŚMY SIĘ DO PROJEKTU "SZLACHETNA PACZKA"

opublikowano: 13 grudnia 2017

 • opis: SZLACHETNA

Pracownicy Urzędu Gminy oraz GOK-u i biblioteki w Zblewie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”, która w miniony weekend miała swój wielki finał. Paczkę przygotowaliśmy wspólnie po raz pierwszy, ale na pewno – nie ostatni! Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się do wspólnego pomagania. Wybraliśmy rodzinę starszych, samotnych i schorowanych ludzi – panią Elżbietę i pana Antoniego, którzy są ze sobą już ponad 50 lat! Ich historia bardzo nas wzruszyła i to właśnie dla nich przygotowaliśmy świąteczną pomoc. Zaangażowało się wielu z nas, a w sobotę nasza paczka powędrowała do magazynu, skąd wolontariusze przewieźli ją do rodziny.

ZMARŁA Ś.P. TERESA DANECKA

opublikowano: 13 grudnia 2017

 • opis: kondolencje

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ś.p. Teresy Daneckiej, Przewodniczącej Rady Gminy Zblewo w latach 1990-1994. Rodzinie Zmarłej składamy serdeczne wyrazy współczucia i łączymy się w smutku oraz w modlitwie...

JUŻ WKRÓTCE - 105. ROCZNICA ISTNIENIA NASZEGO CHÓRU "CECYLIA"

opublikowano: 12 grudnia 2017

 • opis: chór

Zblewski Chór Kościelny pw. św. Cecylii prawdopodobnie powstał w 1913 roku. Repertuar zespołu obejmuje utwory o różnej tematyce: sakralnej, świeckiej i patriotycznej, a także kompozycje i opracowania dyrygentów chóru. Prezesem tego zespołu śpiewaczego jest Wojciech Birna, dyrygentem zaś – Waldemar Klejna. W roku 2018 chór obchodził będzie 105-lecie swojego istnienia. Aktualnie zespół ten  liczy około dwadzieścioro troje członków. Najstarszy stażem chórzysta śpiewa od ponad czterdziestu paru lat. Niektórzy zaczynali jako bardzo młodzi parafianie. Takich osób w chórze, którzy zaczynali swoja przygodę ze śpiewaniem było więcej. Warto dodać, że w naszym zespole śpiewają całe rodziny, są małżeństwa, które poznały się tutaj.

RODZINNA WIGILIA SENIORÓW Z PINCZYNA

opublikowano: 12 grudnia 2017

 • pinczyn wigilia

Wigilia seniorów w Pinczynie to już wieloletnia tradycja. Również w tym roku, w przedświąteczną niedzielę (10 grudnia), pinczyńscy seniorzy zasiedli do wspólnego, wigilijnego stołu. Wśród nich nie zabrakło zaproszonych gości, przyjaciół tutejszych seniorów. W wigilii wziął udział m.in. ks. proboszcz Mieczysław Bizoń oraz wójt Artur Herold z Rodziną, Irena Szulkowska – sołtys Pinczyna, a także Jan Brdak z rejonowego zarządu PZERiI. Spotkanie upłynęło w prawdziwie rodzinnej, świątecznej atmosferze.

PRZY OPŁATKU, KOLĘDACH I WSPÓLNYM STOLE… - WIGILIA SENIORÓW W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM

opublikowano: 12 grudnia 2017

 • opis: kleszczewo

Jak co roku w okresie przedświątecznym, seniorzy z Kleszczewa Kościerskiego zebrali się na spotkaniu opłatkowym. Uroczystość miała miejsce w szkole, a wraz z seniorami do wspólnego, wigilijnego stołu zasiedli m.in. ks. dr Edward Kampen – proboszcz kleszczewskiej parafii, przewodniczący RG Zblewo Leszek Burczyk z Małżonką oraz Anna Wojak – kierownik GOPS. Świąteczne pozdrowienia oraz drobne upominki dla seniorów przesłał wójt gminy Zblewo Artur Herold, w imieniu którego życzenia złożył Marek Mischke...

PRZEDŚWIĄTECZNA NIEDZIELA W JEZIERCACH – SPOTKANIE OPŁATKOWE SENIORÓW

opublikowano: 12 grudnia 2017

 • opis: jezierce

We wszystkich miejscowościach naszej gminy trwają spotkania opłatkowe. W minioną niedzielę, jedno z nich zorganizowano w świetlicy wiejskiej w Jeziercach. W przedświątecznej, uroczystej atmosferze spotkali się seniorzy z Jezierc i Tomaszewa. Na stole nie zabrakło prawdziwie wigilijnych dań, przygotowanych przez jak zawsze uśmiechnięte Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Jeziercach. Marek Mischke – kierownik CUW w Zblewie przekazał zebranym świąteczne życzenia od wójta gminy Zblewo. Życzymy wszystkim zdrowych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

RADZIEJEWO: SPOTKANIE ZE ŚW. MIKOŁAJEM

opublikowano: 12 grudnia 2017

 • mikołajki radziejewo

W sobotnie  południe, 9 grudnia, po raz trzeci już, z całym „wózkiem” pełnym prezentów św. Mikołaj dotarł do Radziejewa. W świetlicy wiejskiej czekały już na niego dzieci z sołectwa. Było śpiewanie kolęd i słodki poczęstunek, przygotowany przez panią sołtys wraz z Radą Sołecką. Mikołaj nie zapomniał o prezentach dla dzieci – aby je jednak otrzymać, trzeba było Mikołajowi powiedzieć wierszyk, modlitwę lub zaśpiewać piosenkę. Dzieci były bardzo szczęśliwe, rozpromienione, a kiedy znalazły się blisko św. Mikołaja – troszkę zawstydzone.  Oczekiwana cały rok wizyta św. Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wszystkim obecnym wiele radości.

XIII KIERMASZ MIKOŁAJKOWY W BORZECHOWIE ZA NAMI

opublikowano: 12 grudnia 2017

 • opis: kiermasz

"6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie..." Tymi słowami witaliśmy wszystkich, którzy przybyli na nasza szkolna uroczystość, jaką jest coroczny kiermasz mikołajkowy. Cieszyliśmy się, że ten zimowy czas zechcieli z nami spędzić przyjaciele szkoły. Z radością przywitaliśmy: Pana Marka Mischke przedstawiciela Wójta Gminy Zblewo, Radnych: Pana Janusza Czubka, Pan Krzysztofa Surówkę, Sołtysów: Panią Renatę Klimowicz, Panią Arletę Rueck, Pana Sławomira Cybulskiego, Księdza Proboszcza Adama Kapelusza, Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Panią Elżbietę Piórkowską, Przewodniczącą Koła Emerytów i Rencistów Panią Lidię Wróblewską, Panią Sylwię Dróżkowską – przewodniczącą Rady Rodziców oraz wszystkich gości, dzieci i mieszkańców.

ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY Z KLESZCZEWA ZAPRASZA NA KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

opublikowano: 11 grudnia 2017

 • opis: kiermasz

Już w najbliższy czwartek tj. 14 grudnia zapraszamy na niezwykły Kiermasz Bożonarodzeniowy w Zblewie. Swoje prace zaprezentują podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Kleszczewa Kościerskiego. Będzie można zakupić wyroby rękodzielnicze z pracowni terapeutycznych, wykonane zarówno przez podopiecznych, jak i przez terapeutów. Przygotowania do kiermaszu trwają od kilku tygodni! W pracowniach powstawały w tym czasie nie tylko ręcznie malowane bombki, ale także oryginalne stroiki świąteczne, choinki oraz inne ozdoby. Wszystkie te piękne dekoracje będzie można podziwiać na czwartkowym kiermaszu, a trzeba dodać, iż co roku cieszy się on ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Zblewa i okolic! Zapraszamy zatem już 14 grudnia, w godz.8.00-12.00 - przy wejściu do Urzędu Gminy w Zblewie.

JUŻ W TĘ SOBOTĘ ZAPRASZAMY NA..."STWORZENIE ŚWIATA"!

opublikowano: 11 grudnia 2017

 • opis: stworzenie

Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie  serdecznie zaprasza na montaż słowno-muzyczny pt. ,,Stworzenie  Świata’’ oraz przedstawienie jasełkowe pt. „Casting do Niebiańskich Jasełek’’, które odbędą się dnia 16 grudnia 2017 r. (tj. sobota ) o godz. 18.00  na hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. 

MIKOŁAJKI W BORZECHOWIE DESZCZOWE - ALE PEŁNE RADOŚCI!

opublikowano: 7 grudnia 2017

 • mikołajki borzechowo

Mimo deszczowej pogody wielu najmłodszych mieszkańców Borzechowa przyszło wczoraj – w Mikołajki - do centrum wsi na doroczne spotkanie ze świętym Mikołajem. Dzieci były uradowane na widok wspaniałych, świątecznych dekoracji – przepięknie oświetlonej choinki, ogromnego bałwana i najprawdziwszego, mikołajkowego pociągu! Święty Mikołaj już tradycyjnie przybył saniami, a w nich przywiózł słodkie prezenty dla wszystkich dzieci. Nie zabrakło piosenek i wierszyków, a nawet drobnych upominków dla św. Mikołaja, bo jak przyznały same dzieci – bardzo czekały na to spotkanie!

NOWY PORTAL MAPOWY GMINY

opublikowano: 7 grudnia 2017

 • opis: gison

Na stronie internetowej naszej gminy – www.zblewo.pl – uruchomiliśmy dla Państwa nowa funkcję: Portal Mapowy Gminy Zblewo. Można już korzystać z jego zasobów, a już wkrótce serwis ten wzbogaci się o nowe treści.  W serwisie mapowym znajdziemy tematyczne warstwy – Ortofotomapa, działki ewidencyjne, drogi, budynki czy numeracja adresowa. Wyszukiwarka pomoże znaleźć nam numer działki oraz wskaże numer adresowy budynku. Dla kogo przeznaczony jest Gminny Portal Mapowy? Gminny Portal Mapowy służy zarówno mieszkańcom jak i pracownikom samorządowym. Możemy od teraz w prosty sposób gromadzić wszystkie dane przestrzenne w jednym miejscu.

OPŁATKOWE SPOTKANIE BORZECHOWSKICH SENIORÓW

opublikowano: 7 grudnia 2017

 • wigilia borzechowo

Wczoraj (6 grudnia), w pięknej, świątecznej scenerii restauracji K2 w Borzechowie, przy wigilijnym stole zasiedli seniorzy z PZERiI z Borzechowa. Jak co roku towarzyszył im wójt gminy Zblewo Artur Herold, a także Jan Brdak, przewodniczący Zarządu Rejonowego PZERiI  w Starogardzie Gdańskim oraz ks. proboszcz Adam Kapelusz. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także Anny Wojak – kierownik GOPS w Zblewie, która na co dzień towarzyszy seniorom w ich działaniach. Spotkanie upłynęło w prawdziwie świątecznej atmosferze. Na stole pachniał barszcz, a seniorzy podzielili się opłatkiem. Już tradycyjnie, jak to na koniec roku bywa, nie zabrakło słów podsumowań i podziękowań za współpracę.

JUŻ JUTRO ŚWIĘTO PIERNIKA W ZBLEWIE

opublikowano: 6 grudnia 2017

 • opis: piernik

Społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie serdecznie zaprasza na coroczne Święto Piernika. Wspólna zabawa będzie miała miejsce 7.XII.2017 r. (tj. czwartek) w godz. 16.00 – 18:15.  W programie m.in.: 16:00 - mikołajkowe piosenki „Siedzę na kominie”, „A Mikołaj pędzi”, „Bosy Pastuszek” w wykonaniu uczniów z klasy 1a - opiekun pani Łucja Ryczek, uczniowie z klasy 2a zaprezentują: Kinga Szczygielska i Milena Mokwa wiersz świąteczny „Gwiazdka” Zbigniewa Trzaskowskiego, Wojtek Krajewski „Wśród Nocnej Ciszy”...

SOŁECKIE MIKOŁAJKI PO RAZ PIERWSZY W LIPIEJ GÓRZE!

opublikowano: 6 grudnia 2017

 • lipia góra

W swojej wędrówce przez naszą gminę, św. Mikołaj zawitał w niedzielę 3 grudnia do Lipiej Góry. Czekali tam na niego najmłodsi mieszkańcy wraz z rodzicami. Dzieci były przeszczęśliwe tym bardziej, że były to pierwsze, sołeckie Mikołajki w Lipiej Górze! Wszystkie dzieci z sołectwa  otrzymały słodkie upominki i pluszowe maskotki. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania kolęd i poczęstunku oraz mikołajkowych zagadek. Dodajmy, że to piękne, mikołajkowe spotkanie zorganizował Sołtys.  Mieszkańcy nie ukrywali, że wizyta św. Mikołaja w Lipiej Górze była nie tylko wspaniałą okazją do wspólnego spotkania, ale też wprowadziła już prawdziwie świąteczny klimat.

BIAŁACHOWSKIE MIKOŁAJKI

opublikowano: 5 grudnia 2017

 • białachowo mikołajki

Późnym popołudniem, w sobotę 2 grudnia, św. Mikołaj dotarł do Białachowa. Tam czekały już na niego dzieci z sołectwa, które zebrały się w pięknie przystrojonej świetlicy wiejskiej. Najważniejsze miejsce na sali zajęła kolorowa choinka – wyjątkowa, bo ozdoby na niej przygotowali sami mieszkańcy! Wspaniałe łańcuchy i przepiękne, misterne bombki „zaczarowały” drzewko i wprowadziły radosny, świąteczny nastrój. I tak właśnie upłynęło całe spotkanie z Mikołajem, który przygotował upominki dla wszystkich dzieci. Było śpiewanie kolęd i tradycyjny poczęstunek, przygotowany przez Panie Gospodynie z miejscowego KGW.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ DZIECI W MIRADOWIE

opublikowano: 5 grudnia 2017

 • opis: miradowo

Racz przyjąć powitanie, ode mnie, choć jeszcze małej, witaj w naszej świetlicy, witaj we wsi całej!” - tak dzieci z Miradowa witały św. Mikołaja, który w sobotnie popołudnie (2.12.) odwiedził najmłodszych w miejscowej świetlicy wiejskiej. Mikołaj nie zapomniał o prezentach dla dzieci – aby je jednak otrzymać, trzeba było rozwiązać zagadkę albo zaśpiewać kolędę. Mikołajowi pomagał mały Miki Junior, który czerwonym kubraku i mikołajowej czapce asystował Seniorowi w spotkaniu z dziećmi.

MIKOŁAJKI 2017 ROZPOCZĘTE! ZOBACZ, JAK BAWALIŚMY SIĘ W PINCZYNIE!

opublikowano:  5 grudnia 2017

 • MIKOŁAJKI PINCZYN

Mikołajki czas zacząć! Tegoroczne Mikołajki w naszej gminie rozpoczęły się w Pinczynie, gdzie w piątek (1 grudnia) Mikołaj odwiedził najmłodszych mieszkańców. Dzień później Mikołaj zajechał do Miradowa i Białachowa, a w niedzielę – do Lipiej Góry. Towarzyszyliśmy Mikołajowi w kilku jego spotkaniach z najmłodszymi. Wszędzie witano go z wielką radością. Nie zabrakło wierszyków i kolęd, przygotowanych specjalnie dla zacnego gościa. Zapraszamy na cykl mikołajkowych relacji z całej gminy! Przez cały tydzień Mikołaj będzie odwiedzać wszystkie sołectwa, a my – specjalnie dla Państwa – będziemy relacjonować wizytę św. Mikołaja w naszej gminie. Jako pierwsza - specjalna, mikołajkowa relacja z Pinczyna!

OSTRZEŻENIE POGODOWE - NADCHODZĄ ŚNIEŻYCE

opublikowano: 30 listopada 2017, godz.15:32

 • alarm pogodowy

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody w Gdańsku przekazuje ostrzeżenie meteorologiczne nr 91 wydane  przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Szczegóły komunikatu:  zjawisko/stopień zagrożenia Intensywne opady śniegu/1; obszar województwo pomorskie; ważność (cz. urz.) od godz. 15:00 dnia 30.11.2017 do godz. 09:00 dnia 01.12.2017; przebieg: prognozuje się wystąpienie opadów śniegu, miejscami śniegu z deszczem okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 3 cm do 10 cm, lokalnie do 16 cm. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 80%.

KONCERT TERESY WERNER W ZBLEWIE

opublikowano: 30 listopada 2017

 • opis: KONCERT

To była prawdziwie rozśpiewana sobota w Zblewie! Na miejscowej hali wystąpiła znana artystka Teresa Werner, a jej koncert przyciągnął tłumy. Artystka przyjechała do Zblewa na zaproszenie wójta gminy Zblewo. Artur Herold bardzo zabiegał o ten koncert, bo – jak mówi – takie było życzenie i prośba m.in. ze środowiska zblewskich seniorów. A że wójt słowa dotrzymuje – stąd sobotni koncert i kilkuset seniorów na widowni: rozśpiewanych, roztańczonych i bardzo szczęśliwych. Nie brakowało też młodszego pokolenia, bo taneczna muzyka Teresy Werner ma wielu fanów niezależnie od wieku.

KOCIEWIACY W KOCIEWSKIEJ SPRAWIE

opublikowano: 29 listopada 2017

 • opis: kociewiacy

Od pewnego czasu w zblewskim oddziale ZK-P rozmawiało się o czymś, co mogłoby promować i integrować Kociewie i jego mieszkańców. Pojawiały się pomysły, by - poza Kongresem Kociewskim, który jest zwoływany raz na pięć lat – była jeszcze inna płaszczyzna integracji. Stopniowo dawało się pomysły ubrać w słowa, nazwy, znaczenia. Nie chodziło o naśladowanie Kaszubów, ale o coś nowego i innego. Coś, co niekoniecznie musi być obdzielnym, samodzielnym bytem, co może stać się integralną częścią już istniejących, tradycyjnych imprez odbywających się cykliczne w kociewskich powiatach. Tak narodził się "Rzóntca Kociewia", "Ambasador Kociewia" i "Przeglandy Kociewskie".

KOCIEWSKIE MORSY ZAPRASZAJĄ NA CHRZEST!

opublikowano: 29 listopada 2017

 • opis: chrzest

Przed nami wielkie wydarzenie nadchodzącej zimy: CHRZEST MORSÓW! W zeszłym roku impreza swoim rozmachem i fantazją zaskoczyła wielu śmiałków zimnych kąpieli! Przypomnijmy, iż uroczystość zaszczycił swą obecnością nawet sam Neptun z Prozerpiną, a świetna zabawa trwała mimo tęgiego wówczas mrozu! Jak będzie w tym roku? Z pewnością równie wspaniale i wesoło! Kociewskie Morsy już dziś zapraszają swoich sympatyków na ten szczególny dzień: "Dnia 9.12.2017 punktualnie o godzinie 13:30 odbędzie się drugi chrzest morsów. Uroczystość odbędzie się nad jeziorem Niedackim w ośrodku Twardy Dół (plaża "leśniczówka"). Program chrztu obejmuje:  obrzęd chrztu morsów, super zabawę, moc atrakcji...

WIECZÓR SZTUKI W BYTONI

opublikowano: 29 listopada 2017

 • opis: bytonia

W piątkowy wieczór (17 listopada), niepozorny na co dzień hol szkoły w Bytoni zamienił się w klimatyczne wnętrze rodem z krakowskiej „Piwnicy Pod Baranami”! A w roli głównej – sztuka, i to we wszystkich formach: od poezji mówionej, śpiewanej aż po malarstwo... To pierwsze tego typu artystyczne wydarzenie w bytońskiej szkole. Ale – jak już dziś zapewniają Organizatorzy – z pewnością nie ostatnie. Jak się bowiem okazało, wieczór poezji, muzyki i malarstwa przyciągnął rzesze miłośników sztuki, a owacjom dla wykonawców nie było końca. Na bytońskiej scenie, w blasku lampionów wystąpiła m.in. Kuźnia Bracka, doskonale znana nie tylko w naszym regionie. Młodzi artyści wykonali kilka utworów, wprowadzając nastrój artystycznej zadumy, ale i młodzieńczej pasji.

„BO NASZE PRZEDSZKOLE, TO JEDNA RODZINA…” – WZRUSZAJĄCE SPOTKANIE W PINCZYŃSKIM PRZEDSZKOLU

opublikowano: 29 listopada 2017

 • biskup w przedszkolu

W ramach ostatniej wizytacji parafialnej mieliśmy zaszczyt w naszym przedszkolu gościć Biskupa Diecezji Pelplińskiej ks. Wiesława Śmigla. Biskupowi towarzyszył ks. Prałat Zenon Górecki Dziekan Dekanatu Zblewskiego, Proboszcz naszej Parafii ks. Mieczysław Bizoń, oraz asystent Jego Ekscelencji. "Bo nasze przedszkole to jedna rodzina, mały czy duży chłopak czy dziewczyna…" - słowami tej piosenki przedszkolaki powitały dostojnego Gościa. Panie wraz z dziećmi przywitały gości wierszem a następnie zaprezentowały montaż słowno - muzyczny: recytowały wiersze i śpiewały piosenki.

POŻEGNANIE BISKUPA ŚMIGLA – OSTATNIA WIZYTACJA W ZBLEWIE

opublikowano: 24 listopada 2017

 • pożegnanie biskupa

W czwartek (16 listopada) gminę Zblewo po raz ostatni odwiedził ks. biskup Wiesław Śmigiel. Była to wizytacja szczególna, bo również ostatnia w pracy duszpasterskiej księdza biskupa w diecezji pelplińskiej. Biskup Śmigiel został bowiem wybrany na biskupa diecezji toruńskiej, a jego ingres odbędzie się już na początku grudnia. Z tym większym wzruszeniem i wdzięcznością za lata współpracy, życzliwości i posługi kapłańskiej nasi Mieszkańcy przygotowali wizytę księdza biskupa w Zblewie. Wizytacja rozpoczęła się od spotkania z parafianami z Bytoni. Ksiądz biskup nie krył zachwytu piękną, bytońską kaplicą i pomodlił się wspólnie z mieszkańcami.

SEZON PIŁKARSKI NA HALI ROZPOCZĘTY

opublikowano: 24 listopada 2017

 • opis: TURNIEJE

W listopadzie zakończyły się rozgrywki ligowe dla klubów z terenu naszej gminy. Obecnie aż 14 drużyn opuściło boiska piłkarskie i na trzy miesiące przeniosło się do Hali Sportowo Widowiskowej w Zblewie. Sezon halowy zaczął się w niedzielę 19 listopada HALOWYM TURNIEJEM O PUCHAR WÓJTA GMINY ZBLEWO. W turnieju rywalizowali chłopcy z rocznika 2007. Organizatorem turnieju był KS METEOR Pinczyn. Zwycięzcą turnieju został zespół GWIAZDY Karsin pokonując wszystkie pozostałe drużyny. W nagrodę otrzymali okazały puchar Pana Wójta. Każdy uczestnik turnieju otrzymał złoty medal oraz wielkie brawa od licznie zgromadzonej widowni za ambitną postawę na boisku. W imieniu Wójta nagrody wręczał  Krzysztof Partyka.

WYŚPIEWALI SREBRO!

opublikowano: 24 listopada 2017

 • dyplom dla pinczyna

W dniu 16.11.2017 r. o godz.10.30 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku odbył się XIX Konkurs Chórów Regionu Pomorskiego organizowany przez Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu przy współudziale Zakładu Chóralistyki Szkolnej Akademii Muzycznej w Gdańsku. W konkursie regionu pomorskiego wzięło udział pięć chórów i każdy z nich zaprezentował przed publicznością po trzy dowolne utwory. Po wysłuchaniu prezentacji chóralnych, jury konkursu w składzie: dr Michał Kozorys – przewodniczący oraz dr Anna Wilczewska udało się na obrady.

PINCZYN. KSIĄDZ BISKUP W PRZEDSZKOLU!

opublikowano: 24 listopada 2017

 • biskup w przedszkolu

W poniedziałek, 13 listopada gościliśmy w murach naszej szkoły Administratora Diecezji Pelplińskiej J.E. Biskupa Wiesława Śmigla. W ramach wizytacji nasz dostojny Gość odwiedził dzieci z oddziału przedszkolnego w Pinczynie, grupę „O” D  - „Żabki” i grupę E – „Biedronki”. Przedszkolaki z nieukrywaną radością czekały na znakomitego Gościa i już od progu powitały Go ulubioną piosenką „Gdy wszyscy święci idą do nieba” z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Każdy przedszkolak, czy to duży, czy mały z zapałem naśladował św. Piotra, który w niebie „na saksofonie gra” i roztańczoną Magdalenę w rytmie cza-cza-cza. Małe „aniołki” stukały w stołki, chcąc rozweselić naszego Biskupa i pokazać jak na co dzień bawimy się i uczymy w naszej placówce.

WIZYTACJA BISKUPA W PINCZYNIE

opublikowano: 24 listopada 2017

 • opis: wizytacja

W ramach wizytacji kanonicznej parafii św. Elżbiety w Pinczynie, Ks. Biskup Wiesław Śmigiel odwiedził również Zespół Kształcenia i Wychowania. Spotkanie odbyło się 13 listopada 2017 r. o godz.10.30. W progach szkoły chlebem i solą powitały Ks. Biskupa „Małe Brzady” i wprowadziły do sali gimnastycznej, gdzie czekała cała społeczność szkolna. Po wprowadzeniu sztandarów głos zabrała Pani Dyrektor Iwona Loroch, która w powitaniu zawarła też informację o szkole. Następnie wystąpił zespół „Brzady”, który zatańczył poloneza „Stare sómy Pomorzaki”, a Andżelika Kamińska wprowadziła wszystkich do przedstawienia fragmentu „Legendy o diabelskim kamieniu”. Maciej Mróz w roli kusiciela był bardzo przekonujący i zebrał gromkie brawa za swój występ.

DOFINANSOWANIE DLA GMINY ZBLEWO. PONAD 112 TYSIĘCY ZŁ WRÓCI DO KIESZENI MIESZKAŃCÓW!

opublikowano: 23 listopada 2017

 • logotyp wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska

Gmina Zblewo otrzymała wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW w Gdańsku) w ramach konkursu pn. „Czyste Powietrze  Pomorza – edycja 2017” na modernizację źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych na terenie naszej gminy. Zadanie to jest zgodne z zatwierdzonym w 2016 r. "Programem gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Zblewo”. Całkowity koszt kwalifikowany zakończonego zadania pn. „Czyste powietrze na terenie Gminy Zblewo – edycja 2017” wyniósł 335 297,17 PLN, z czego dotacja ze środków WFOŚiGW w Gdańsku wyniesie 79 497,00 PLN

KONCERT TERESY WERNER JUŻ W TĘ SOBOTĘ!

opublikowano: 22 listopada 2017

 • opis: KONCERT

Już w najbliższą sobotę tj. 25 listopada w Zblewie wystąpi Teresa Werner. Tej artystki z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Publiczność kocha zarówno jej osobowość, jak i wielkie przeboje, m.in. „Spełnić marzenia”, „Dałabym Ci dała”, „Szczęśliwi we dwoje”. Teresa Werner przyjedzie do Zblewa na zaproszenie wójta gminy Zblewo, który serdecznie zaprasza Mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu muzycznym. Przypomnijmy, iż koncert odbędzie się na hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Początek imprezy o godz.18:00. Uwaga - otwarcie drzwi dla Publiczności już od godz. 17:00. Podczas koncertu do Państwa dyspozycji są służby informacyjne, porządkowe oraz punkt zabezpieczenia medycznego.

ZGŁOŚ KANDYDATA DO NAGRODY "KOCIEWSKIE PIÓRO"

opublikowano: 22 listopada 2017

 • kociewskie pióro

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar w Zblewie, informuje o możliwości ubiegania się o nagrodę „Kociewskie Pióro 2017” za osiągnięcia i zasługi Kociewia w dziedzinie literatury, publicystyki , animacji kultury  indywidualnie i zbiorowo oraz za całokształt  działalności.  Do nagrody mogą być typowane osoby fizyczne i prawne, które wyróżniły się wybitnymi osiągnięciami mającymi znaczenie dla Kociewia i jego mieszkańców, a w szczególności:  przyczyniły się do promocji Kociewia w kraju i za granicą, inspirowały wydawnictwa, stworzyły warunki rozwoju twórczości ludowej, amatorskiej, rękodzieła artystycznego  lub innego odkrycia w tej dziedzinie, reprezentowały postawy i potrzeby środowiska związanych z kulturą i tradycją regionalną...

RUSZYŁA "SZLACHETNA PACZKA". ZOBACZ, JAK I GDZIE MOŻESZ POMÓC

opublikowano: 18 listopada 2017

 • opis: szlachetna

Już dzisiaj otwarcie bazy rodzin Szlachetnej Paczki. Pomóc może każdy, a paczki przygotowują rodziny, zakłady pracy, szkoły i grupy znajomych. W naszym powiecie działają dwa rejony Szlachetnej Paczki - w Starogardzie Gdańskim oraz w Gminie Osieczna. Zobacz, jak możesz pomóc - publikujemy apel wolontariuszy z Osiecznej, którzy wśród swoich rodzin mają także rodziny z gminy Zblewo. Pomaganie daje radość... Włącz się do wspólnej, mądrej pomocy!

 

UWAGA! WODA ZDATNA DO SPOŻYCIA - ZOBACZ ORZECZENIA O JAKOŚCI WODY Z DNIA 17.11.2017 r.

opublikowano: 17 listopada 2017 r.

 • opis: sanepid

Szanowni Państwo, publikujemy najnowsze orzeczenia o jakości wody podawanej z urządzeń zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Orzeczenia zostały wydane w dniu dzisiejszym tj.17 listopada przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Starogardzie Gdańskim.

PILNE! KOMUNIKAT W SPRAWIE JAKOŚCI WODY

opublikowano: 16 listopada 2017

 • opis: ważne

W związku z licznymi pytaniami i wątpliwościami mieszkańców odnośnie jakości wody podawanej do spożycia z urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę, Zakład Komunalny Gminy Zblewo informuje, iż w próbce wody pobranej dnia 13.11.2017 r. z punktu monitoringowego w PSP w Zblewie wykryto przekroczenia dopuszczalnej wartości parametru mikrobiologicznego. W związku z powyższym podjęto działania naprawcze mające na celu wyeliminowanie tego zjawiska. Do czasu otrzymania pozytywnych wyników prosimy odbiorców znajdujących się w rejonie ww. punktu poboru o powstrzymanie się od spożywania wody w stanie surowym. Wodę z kranu można pić i zużywać do przygotowania posiłków i mycia WYŁĄCZNIE PO PRZEGOTOWANIU.

MINISTER DZIĘKUJE ZBLEWSKIM STRAŻAKOM

opublikowano: 14 listopada 2017

 • minister dziękuje

W sierpniu br. jednostka OSP Zblewo jako jedna z pierwszych ruszyła na pomoc ofiarom nawałnicy, która przeszła przez sąsiednie gminy. Kilka dni temu zblewscy strażacy otrzymali za to specjalne podziękowanie od ministra Mariusza Błaszczaka.  Kilka dni temu (w czwartek 9 listopada) komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdańskim bryg. Dariusz Śmiechowski wręczył w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka podziękowania druhom z OSP Zblewo. Uroczystość miała miejsce w remizie OSP Zblewo i wzięło w niej udział grono strażaków oraz – w imienia wójta gminy Zblewo – sekretarz gminy Daniel Szpręga.

ZAPRASZAMY DO BYTONI NA WIECZÓR PEŁEN POEZJI, MUZYKI I SZTUKI

opublikowano: 14 listopada 2017 r.

 • opis: bytonia

Już w najbliższy piątek (17 listopada o godz.18:00) warto wybrać się do Bytoni na niezwykłe wydarzenie – wieczór pełen poezji, malarstwa i muzyki. Jednym słowem SZTUKA będzie tu tematem przewodnim, a goście – niezwykli. Wystarczy spojrzeć na program – m.in. wystąpi wspaniała i kochana przez publiczność Kuźnia Bracka oraz zespół Canto. Będzie też można posłuchać pięknej recytacji wierszy Romana Landowskiego. No i wernisaż, na który wiele osób długo czekało! Przed nami bowiem wystawa prac znakomitego artysty z Małego Bukowca – Krzysztofa Bagorskiego. Jego dzieła zachwycają na całym świecie i w końcu będzie okazja, by móc podziwiać je także u nas – w bytońskiej szkole. Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy wieczór i zachęcamy do zabrania ze sobą lampionów. Do zobaczenia!

DOTACJA DLA GMINY ZBLEWO NA USUWANIE AZBESTU

opublikowano: 14 listopada 2017

 • opis: dotacja

Gmina Zblewo otrzymała wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW w Gdańsku) w ramach konkursu pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego” – (edycja 2017) na unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest znajdujących się  na terenie gminy.  Na powyższe zadanie składa się dofinansowanie z:  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Programu Priorytetowego „SYSTEM – Wsparcie działań ochrony środowiska i gospodarki wodnej realizowanych przez WFOŚiGW. Część 1) Usuwanie wyrobów zawierających azbest” oraz  z budżetu Gminy Zblewo.

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA W SZKOLE W PINCZYNIE

opublikowano: 14 listopada 2017 r.

 • dzień śniadania

W listopadzie (a dokładnie – 8 listopada),  jak co roku w  szkole w Pinczynie odbyła się akcja -  Dzień Zdrowego Śniadania. Ideą tej akcji jest uświadomienie dzieciom i rodzicom istoty spożywania pierwszego śniadania dzięki, któremu uczniowie mają siły do nauki i zabawy. Tradycyjnie udział w tym dniu wzięli najmłodsi uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej wraz z wychowawcami. Dzieci przygotowywały się do tego wydarzenia od kilku dni, przygotowując m.in. prace plastyczne, opaski na głowy, gazetki tematyczne itp. Dzień rozpoczął się od robienia zdrowych kanapek. Rodzice przygotowali swoim pociechom wszystkie potrzebne produkty do ich przygotowania.  Kanapki były przepiękne i bardzo kolorowe, dzięki warzywom,  których uczniowie użyli do dekoracji kanapek.

ZAPROSZENIE DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

opublikowano: 14 listopada 2017 r.

 • opis: zaproszenie

Wójt Gminy Zblewo serdecznie zaprasza przedstawicieli wszystkich organizacji pozarządowych z terenu Gminy Zblewo na konferencję dotyczącą konsultacji projektu rocznego programu współpracy Gminy Zblewo z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu wezmą także udział przedstawiciele instytucji zewnętrznych, którzy przybliżą tematykę możliwości pozyskiwania przez stowarzyszenia  środków na swoją działalność.  Spotkanie odbędzie się we wtorek (21 listopada 2017 r.)  o godz.16:00 w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie.  Serdecznie zapraszamy.

DZIŚ NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

opublikowano: 11 listopada 2017

 • opis: święto

Dziś - 11 listopada - obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To święto państwowe, ustanowione w 1937 r. dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.  W naszej gminie wspólne świętowanie tej ważnej dla nas wszystkich rocznicy zaplanowano na jutro tj. niedzielę (12 listopada). Przypominamy, iż tego dnia bezpośrednio po wieczornej mszy św. w zblewskim kościele parafialnym odbędzie się przedstawienie pn. "Szabla", przygotowane przez społeczność szkolną ze Zblewa (szczegóły w artykule poniżej). Serdecznie zapraszamy a dziś życzymy wszystkim naszym Mieszkańcom miłego, radosnego świętowania! /grafika:zwp.wroclaw.pl/

UCZNIOWIE ZE ZBLEWA ZAPRASZAJĄ NA WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI

opublikowano: 8 listopada 2017

 • opis: plakat

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie serdecznie zapraszają na przedstawienie patriotyczne pt. „Szabla”. Widowisko zostało przygotowane z okazji Narodowego Święta Niepodległości i zostanie przedstawione w najbliższą niedzielę tj. 12 listopada 2017 r. w kościele parafialnym w Zblewie ok. godziny 18:00 tj. bezpośrednio po mszy św. wieczornej. Mamy nadzieję, że zechcą Państwo być z nami i wspólnie przeżywać radość z tego wyjątkowego święta! Serdecznie zapraszamy.

WIELKIE EMOCJE I WSPANIAŁE PUCHARY czyli I TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W ZBLEWIE

opublikowano: 7 listopada 2017

 • opis: turniej

Dzisiejszy dzień minął w Zblewie pod znakiem sportowych emocji i radości ze wspólnego spotkania. A wszystko to za sprawą I Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w zblewskim GOK-u.  Inicjatorem wydarzenia był nasz Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim oraz GOPS w Zblewie. Patronat nad imprezą objął wójt gminy Zblewo. W turnieju udział wzięło aż 9 reprezentacji Środowiskowych Domów Samopomocy z terenu dwóch powiatów: starogardzkiego i kościerskiego. Przyjechali sportowcy ze Starogardu Gdańskiego, Kalisk, Skarszew, Lalkowych, Szpęgawska i Konarzyn. W sportowych rozgrywkach uczestnikom kibicowali gospodarze turnieju – dyrektor GOPS w Zblewie Anna Wojak oraz wójt gminy Zblewo Artur Herold...

FINAŁ KONKURSU PIĘKNA WIEŚ POMORSKA 2017. MAŁY BUKOWIEC NA PODIUM!

opublikowano: 6 listopada 2017

 • piękna wieś

Finał konkursu Piękna Wieś 2017 za nami! Uroczysta gala odbyła się 31 października 2017 r. w Sali im. Lecha Bądkowskiego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Gospodarzem spotkania był Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który wręczył laureatom nagrody i dyplomy. Przypomnijmy, iż konkurs już tradycyjnie rozgrywano w dwóch kategoriach: piękna wieś oraz piękna zagroda. Do etapu wojewódzkiego w kategorii „wieś” dotarło 13 miejscowości, wśród nich reprezentujący powiat starogardzki Mały Bukowiec z gminy Zblewo. I to właśnie nasz Mały Bukowiec zdobył wspaniałe, drugie miejsce w konkursie wojewódzkim!

AKCJA ZNICZ” SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO Z PINCZYNA

opublikowano: 31 października 2017

 • opis: znicz

W październiku Samorząd Uczniowski zorganizował w naszej szkole coroczną zbiórkę zniczy. Społeczność  szkolna z dużym zaangażowaniem przystąpiła do akcji i przez cały miesiąc przynosiła znicze. W piątkowe popołudnie 27 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, IX Drużyny harcerskiej oraz uczniowie wraz z opiekunami wybrali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły i przedszkola oraz  pracowników administracji i obsługi. Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i bogatą historię wsi...

WÓJT GMINY ZBLEWO ZAPRASZA MIESZKAŃCÓW NA KONCERT TERESY WERNER. SPRZEDAŻ BILETÓW OD 3 LISTOPADA!

opublikowano: 27 października 2017

 • opis: KONCERT

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold serdecznie zaprasza Mieszkańców naszej gminy na koncert Teresy Werner! Tej artystki z pewnością nikomu nie trzeba przedstawiać. Publiczność kocha zarówno jej osobowość, jak i przeboje, m.in. „Spełnić marzenia”, „Dałabym Ci dała”, „Szczęśliwi we dwoje”.  Na zaproszenie wójta, Teresa Werner wystąpi w Zblewie 25 listopada o godz.18:00. Koncert odbędzie się na hali widowiskowo-sportowej, a bilety w cenie 10 zł można będzie kupić już od piątku 3 listopada, od godz.10:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie (ul. Główna 40)...

KOLEJNA ODSŁONA AKCJI "SZKOŁA SZKOLE" . DARY ZE ZBLEWA TRAFIŁY DO OSTROWITEGO

opublikowano: 27 października 2017

 • szkoła szkole

W połowie sierpnia czas zatrzymał się dla niektórych z nas. Na mieszkańców Pomorza spadł potężny cios. Staliśmy się świadkami, ale też i uczestnikami wielkiej tragedii – nawałnicy, która zniszczyła domy mieszkalne, zabudowania gospodarcze oraz wielkie połacie lasu. Kiedy minął pierwszy szok i niedowierzanie, rozpoczęło się liczenie strat i pierwsze porządki. Każdy chciał pomóc i robił to tak, jak mógł najlepiej. W momencie, w którym i my jako uczniowie dowiedzieliśmy się, że możemy wspomóc naszych rówieśników z poszkodowanych terenów, nie zwlekaliśmy ani chwili. Nawiązaliśmy kontakt ze szkołą w Ostrowitem, w gminie Chojnice i zaczęliśmy działać...

JEST PRACA! DEKPOL POSZUKUJE PRACOWNIKÓW

opublikowano: 26 października 2017

 • jest praca

Szukasz pracy? Chcesz zdobyć doświadczenie? W naszej gminie znajdziesz wiele ofert pracy! Warto się z nimi zapoznać! Jeden z największych pracodawców w naszej gminie – firma Dekpol S.A. z siedzibą w Pinczynie – w związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa,  zatrudni osoby na stanowiska: specjalista ds obsługi floty oraz pracownik gospodarczy (palacz).  Szczegóły ogłoszeń dostępne są na plakatach - kliknij na ogłoszenie i zobacz pełną treść! Zapraszamy do kontaktu! Zachęcamy jednocześnie wszystkich pracodawców z terenu gminy Zblewo, aby przesyłali nam ogłoszenia o aktualnych rekrutacjach. Chętnie je opublikujemy i połączymy tych, którzy szukają pracy - z tymi, którzy szukają pracowników!

JAK SORTOWAĆ ŚMIECI? ZOBACZ ULOTKĘ!

opublikowano: 23 października 2017

 • ulotka śmieci

Szanowni Państwo, drodzy Mieszkańcy! W odpowiedzi na sygnały z Państwa strony, publikujemy specjalną ulotkę, która – mamy nadzieję – ułatwi Państwu właściwe sortowanie odpadów.  Pamiętajmy, iż sortowanie śmieci opłaca się – zyskuje na tym nie tylko środowisko, ale i nasz domowy budżet, bo płacimy za wywóz śmieci mniej. Warto więc zapoznać się z zasadami prawidłowego sortowania odpadów i wcielić je w życie!

Jednocześnie zachęcamy do kontaktu - jesteśmy do Państwa dyspozycji we wszystkich sprawach dotyczących gospodarki odpadami. Kontakt: tel. (58) 588 43 81 wew. 42.

ZAŁÓŻ WŁASNY BIZNES! TRWA NABÓR WNIOSKÓW

aktualizacja: 23 października 2017

 • opis: przedsiębiorczy

Myślisz o założeniu własnego biznesu? Jeśli tak - ta wiadomość z pewnością Cię ucieszy! Trwa właśnie kolejny nabór formularzy rekrutacyjnych do trzeciej edycja projektu  „Aktywni Przedsiębiorczy” ( koniec naboru - 06.11.2017). Przypomnijmy, iż projekt umożliwia otrzymanie bezzwrotnej dotacji na utworzenie własnej firmy. W poprzednich naborach udało się to już kilku mieszkańcom naszej gminy - spróbuj więc i Ty!  Pierwszym etapem jest złożenie dokumentów rekrutacyjnych i rozmowy z doradcą zawodowym. Osoby zakwalifikowane odbędą szkolenia grupowe z poniższej tematyki: zakładanie działalności gospodarczej, przepisy prawne, źródła finansowania działalności gospodarczej ...

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE: DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ - STYPENDIA I WSPÓLNE ŚWIĘTO SZKOŁY

opublikowano: 23 października 2017

 • DEN w Kleszczewie

Dnia 12 października świętowaliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim dwa święta -  Dzień Edukacji Narodowej oraz wręczanie stypendiów uczniom naszej szkoły, którzy wyróżnili się w nauce i osiągnęli wysokie wyniki w sporcie. To wyjątkowo „szkolne” święto, odwołujące się  do naszej wspólnej pracy – nauczycieli i uczniów. Pracy każdej placówki, której zadanie polega na uczeniu i wychowaniu. Nasi uczniowie tego dnia patrzyli na nas innymi oczami. Tego dnia rozumieli, że nasza nauczycielska praca ma swoją wartość.

"ŁĄCZY NAS PASJA" - WYJĄTKOWY WERNISAŻ W SZKOLE W BORZECHOWIE

opublikowano: 18 października 2017

 • opis: wernisaż

W minioną sobotę tj. 14. października w Publicznej Szkole Podstawowej w Borzechowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa amatorskiego grupy prowadzonej przez Pana Sylwestra Klamanna pt. „Łączy nas pasja”.  Pomysłodawcą  i głównym  organizatorem wernisażu był właśnie Pan Sylwek- nauczyciel  wychowania muzycznego, który od ponad 2 lat pracuje  w PSP w Borzechowie. Pan Sylwester jest artystą, w którym drzemią rozmaite pasje. Od lat prowadzi zespoły muzyczne, tj.: „Cały Twój” (zespół działający przy Parafii w Lubichowie), „Stokrotki” (schola przy Parafii w Borzechowie), „Canto” (zespół jazzowy działający w Starogardzie Gd.).  Z zamiłowania plastyk. Maluje, rysuje,  a swoją pasję przekazuje  zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym na warsztatach  plastycznych...

MEDALE DLA NASZYCH NAUCZYCIELI PODCZAS WOJEWÓDZKIEJ UROCZYSTOŚCI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

opublikowano: 18 października 2017

 • dzień edukacji

Dnia 13 października 2017 r.  w sali konferencyjnej Muzeum II Wojny Światowej      w Gdańsku odbyła się Wojewódzka Uroczystość Dnia Edukacji Narodowej.  Podczas uroczystości Wicewojewoda Pomorski Pan Mariusz Łuczyk oraz Pomorski Kurator Oświaty Pani dr Monika Kończyk wręczyli nauczycielom oraz pracownikom zasłużonym dla pomorskiej edukacji odznaczenia państwowe i resortowe. MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ otrzymał Pan Wojciech Birna – nauczyciel Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie...

DZIEŃ NAUCZYCIELA W BORZECHOWSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 18 października 2017

 • dzień edukacji

Dzień Nauczyciela to ważna uroczystość dla całej społeczności szkolnej. Zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia, przygotowanego przez szkołę w Borzechowie. Były kwiaty, gratulacje i życzenia, a także stypendia motywacyjne. Oto pełna relacja! " Od lat 14 październik to szczególny dzień w polskich szkołach. W tym dniu obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela.  W naszej szkole uroczystości rozpoczęły się w piątek 13. października ślubowaniem uczniów klasy I szkoły podstawowej..."

NIECODZIENNA WIZYTA W ZBLEWSKIEJ ŚWIĄTYNI

opublikowano: 18 października 2017

 • niecodzienna wizyta w kościele

W niedzielę 8 października 2017 roku naszą parafię odwiedzili znamienici goście z Austrii. Była to pielgrzymka z zaprzyjaźnionego miasteczka Kundl, a przybyli oni na zaproszenie księdza prałata Zenona Góreckiego. W koncelebrze z naszym księdzem proboszczem, ksiądz  Piotr Stachewicz i inni duszpasterze z okolicznych austriackich parafii odprawili uroczystą sumę, którą uświetnił swym śpiewem chór parafialny. Oprawa mszy św. była bardzo ciekawa, ponieważ odczytywano teksty liturgiczne w języku polskim i niemieckim. Takiej mszy w naszym kościele jeszcze nie było.

AGROTURYSTYKA I WINNICA "POD ORZECHEM" W MIRADOWIE NAJLEPSZYM GOSPDARSTWEM AGROTURYSTYCZNYM POMORZA 2017!

opublikowano: 17 października 2017

 • pod orzechem

Dnia 12 października 2017 r. w sali konferencyjnej PODR w Lubaniu odbyła się konferencja pt. „Pomorski produkt agroturystyczny” połączona z finałem konkursu na najlepsze gospodarstwo agroturystyczne województwa pomorskiego. Laureatem tego konkursu została nasza Agroturystyka i Winnica "Pod Orzechem" państwa Henryki i Marka Wysockich z Miardowa. Wielkie brawa! To ogromny sukces i wspaniałe wyróżnienie w tak prestiżowym konkursie. Przypomnijmy, iż gospodarstwo państwa Wysockich cieszy się od lat wielkim uznaniem i sympatią Turystów, którzy chętnie tu wracają co roku. Zapraszamy  serdecznie, bo "Pod Orzechem" wypoczywa się najlepiej!

KOCHANI NAUCZYCIELE! NAJLEPSZE ŻYCZENIA W DNIU WASZEGO ŚWIĘTA!

opublikowano: 14 października 2017

 • dzień nauczyciela

Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać. (M. Twain).  Nauczyciel... To On jest dla naszych Dzieci Mistrzem. Autorytetem. Przyjacielem. Wsparciem.  To On przekazuje im największy i najcenniejszy kapitał, jaki mogą otrzymać na całe życie - wiedzę. Ale nie tylko... To On widzi w uczniach nie tylko piątki czy dwójki, ale przede wszystkim ich serca, talenty i pasje. To On uczy szacunku dla drugiego Człowieka, motywuje do pracy, zachęca do dyskusji, do otwarcia się na innych, do empatii i bycia zwyczajnie dobrym człowiekiem. 

TERMINARZ KOLEJNYCH SPOTKAŃ WIEJSKICH

opublikowano: 13 października 2017

 • TERMINARZ ZEBRAŃ WIEJSKICH

Szanowni Mieszkańcy, serdecznie zapraszamy na doroczne zebrania wiejskie z udziałem władz gminy Zblewo. Będzie to okazja, by spotkać się i porozmawiać o najważniejszych sprawach dotyczących Państwa sołectw i miejscowości. Liczymy na Państwa obecność. Część zebrań już się odbyła (w terminie od 13-25 września). Spotkali się już mieszkańcy 9 sołectw. Bardzo dziękujemy za tak liczną frekwencję. W kolejnych tygodniach przed nami spotkania najpierw m.in. w Borzechowie, Radziejewie i Pałubinku. Cykl tegorocznych spotkań zakończymy w grudniu spotkaniem wiejskim w Zblewie. Zapraszamy i mamy nadzieję na spotkanie z Państwem.

GOK ZAPRASZA: ZAJĘCIA PLASTYCZNE Z ARTYSTĄ PLASTYKIEM JUŻ OD LISTOPADA! RUSZYŁY ZAPISY!

opublikowano: 11 października 2017

 • zajęcia plastyczne

Nasz Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie przygotował nową ofertę zajęć dla dzieci. Nadchodzi jesień… A czy może być lepszy sposób na spędzanie długich, jesiennych wieczorów niż kolorowe i pełne radości zajęcia plastyczne prowadzone przez artystę plastyka? Ta propozycja z pewnością warta jest Państwa uwagi! Zabierzemy Wasze Dziecko w świat pełen kolorów, radości, sztuki i fantazji! Zapraszamy już dziś – zapisy trwają do 27 października ( telefonicznie – (58) 588 43 77 lub osobiście w GOK-u). Zajęcia są odpłatne (10 zł/spotkanie), zapewniamy wszystkie niezbędne materiały plastyczne. Warsztaty ruszą już od listopada, a spotkania będą odbywać się co tydzień w czwartki o godz.18:00. Zapraszamy!

JUŻ W TEN WEEKEND KIERMASZ ODZIEŻY MILITARNEJ W ZBLEWIE

opublikowano: 11 października 2017

 • plakat kiermasz militarny

Uprzejmie informujemy, iż już w najbliższy weekend (tj. 14-15 października) w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie odbędzie się KIERMASZ ODZIEŻY MILITARNEJ.  W ofercie m.in. : plecaki, chlebaki, kalesony i koszulki, kurtki polowe, ubrania i pałatki, obuwie, skarpety i wiele innych atrakcyjnych towarów. Kiermasz odbędzie się w sobotę (14.10) w godz.9:00-18:00, a w niedzielę (15.10.) w godz. 8:30-14:30. Szczegóły na plakacie. Serdecznie zapraszamy!

Z DUSZPASTERSKĄ WIZYTĄ W BORZECHOWSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 11 października 2017

 • biskup w Borzechowie

W czasie duszpasterskiej wizyty Księdza Biskupa Wiesława Śmigla w borzechowskiej parafii, znalazł On także czas na wizytę w szkole i spotkanie z dziećmi. Gośćmi szkoły byli również Ksiądz Diakon Zbigniew Machnikowski, Ksiądz Dziekan Prałat Zenon Górecki, Ksiądz Proboszcz Adam Kapelusz. Uczniowie przybliżyli gościom sylwetkę patrona szkoły Ojca Flawiana Słomińskiego. Przypomnieli jego życiorys, pobyt na obczyźnie. Chór zaśpiewał ulubioną piosenkę patrona „Polskie kwiaty”. Ksiądz Biskup rozmawiał z uczniami, którzy z radością i szacunkiem słuchali jego słów. Przy kawie Księża rozmawiali z nauczycielami o naszej placówce i pracy w szkole.

"LIST DO TATY" - DZIECI Z BORZECHOWA LAUREATAMI KONKURSU

opublikowano: 11 października 2017

 • listy do taty

W czerwcu odbył się ogólnopolski konkurs „List do Taty” przygotowany przez Komisję Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, zespół Tato.Net Fundacji im. Św. Cyryla i Metodego we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka. Uczniowie klasy V napisali kilka listów, w których odkryli swoje uczucia do taty, opowiedzieli o wspólnych chwilach, zajęciach. Zwrócili uwagę na to, kiedy i gdzie brakuje im TATY. Otwarcie pisali o swoich potrzebach i marzeniach, które bez taty są niemożliwe do zrealizowania. Laureatem naszej szkoły na etapie okręgowym została Wiktoria Gworek.

PINCZYŃSKI OKTOBERFEST: ŚWIETNA ZABAWA I BIESIADA DO BIAŁEGO RANA!

opublikowano: 11 października 2017

 • opis: oktoberfest

Pinczyński Oktoberfest, który odbył się w ostatnią sobotę ( 7.10) jasno pokazał, że tak popularny ostatnio także w Polsce „oktoberfest” to nie tyle święto piwa, co wspaniała okazja do spotkania, biesiady, rozmów i wesołej zabawy bez względu na wiek. Tak właśnie było w Pinczynie! Radość ze spotkania, pyszne jedzenie, muzyka i śpiew – tak można krótko podsumować III edycję Pinczyńskiego Oktoberfestu. I to wcale nie piwo było tu bohaterem dnia, ale – mieszkańcy! Świetna atmosfera, przepięknie udekorowana sala wiejska, a do tego – doskonałe humory… Oto przepis na udaną imprezę! A jeśli dodać do tego jeszcze specjalny koncert, w wykonaniu Orkiestry Dętej OSP Pinczyn pod batutą druha Wacława Ossowskiego? To już prawdziwy hit!

NAGRODY I AWANSE Z OKAZJI DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

opublikowano: 11 października 2017

 • dzień edukacji

Dzień Edukacji Narodowej w naszej gminie zainaugurowaliśmy już w miniony piątek (tj. 6 października). Tego dnia, podczas uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia zarówno nauczycielom, jak i wybitnym absolwentom. Gospodarzami uroczystości był wójt gminy Zblewo Artur Herold oraz Przewodniczący Rady Gminy w Zblewie Leszek Burczyk. W obecności kadry pedagogicznej, przedstawicieli rad rodziców, pracowników oświaty, a także samych uczniów i ich rodziców, samorządowcy złożyli społeczności szkolnej życzenia, dziękując za trud i serce wkładane każdego dnia w tę niełatwą pracę.  Potem przyszedł czas na nagrody. A tych nie brakowało!

ATRAKCYJNE DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ! PRZETARG JUŻ 31 PAŹDZIERNIKA

opublikowano: 10 października 2017

 • DZIAŁKI NA SPRZEDAŻ

Szukasz atrakcyjnej działki na nowych osiedlach niedaleko pięknego jeziora? A może interesuje Cię posesja przy drodze krajowej nr 22 ? I to naprawdę za niewielkie pieniądze? Jeśli tak – ta oferta gminy Zblewo z pewnością Cię zainteresuje!  Wójt gminy Zblewo ogłosił właśnie kolejne przetargi na sprzedaż niezwykle atrakcyjnych nieruchomości. To prawdziwa okazja dla tych, którzy szukają miejsca na osiedlenie się, letnisko lub na własną działalność. Ceny działek są bardzo korzystne – już od ok. 17,30 zł za m2 (netto)!

PIERWSZOKLASIŚCI ŚLUBOWALI W PINCZYNIE

opublikowano: 10 października 2107

 • opis: ślubowanie

Dnia 2 października pierwszoklasiści Publicznej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie zostali pełnoprawnymi uczniami. Uroczystość pasowania na ucznia odbyła się pod hasłem- „Rozpoczynamy podróż w cudowny świat wiedzy”. Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przejść przez cztery bajkowe krainy i udowodnić panującym tam księżniczkom, że potrafią pięknie tańczyć , śpiewać, recytować wiersze, kochać swoją Ojczyznę oraz Rodziców, a także odpowiedzieć na pytania i zagadki.  

PIŁKA NOŻNA: DERBY GMINY ZBLEWO

opublikowano: 10 października 2017

 • grupa zawodników z żółtych, sportowych strojach

W sobotę 30 września w derbowym pojedynku Gminy Zblewo Meteor Pinczyn okazał się lepszy od Sokoła Zblewo. Faworytem przed tym meczem byli goście, którzy po VII kolejkach literowali rozgrywkom klasy „A”, grupa III. Pinczynianie wykazali się jednak ogromną wolą walki oraz charakterem i w końcowym rozrachunku mogli cieszyć się z 3 punktów. Bardzo duża ilość kibiców, emocje, walka, sporo bramek spowodowały, że były to derby z prawdziwego zdarzenia i na dłużej pozostaną w pamięci. Meteor wyszedł na prowadzenie już w 8 minucie meczu. Po asyście Stanucha w sytuacji 1x1 z bramkarzem znalazł się Szymon Sikora i umieścił piłkę w siatce.

OSTATNIE MIEJSCA NA WARSZTATY WYROBU BIŻUTERII CERAMICZNEJ W ZBLEWIE!

opublikowano: 6 października 2017

 • warsztaty magoku

Już niedługo w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie ruszą kolejne, niezwykłe zajęcia dla dzieci (od 7 r.ż.).  Tym razem zapraszamy na fantastyczną przygodę z ceramiką! A wszystko to za sprawą MAGOKU czyli Magdaleny Okuniewskiej, która podczas swoich autorskich warsztatów zabierze dzieci w świat ceramiki.  Dodajmy, że Magoku znana jest nie tylko jako oryginalna i pełna kreatywności artystka, której biżuteria ma liczne grono fanów, ale także jako świetny pedagog i trener, mający doskonały kontakt z dziećmi. A nie ma dla nich lepszej oferty na spędzanie wolnego czasu niż warsztaty pobudzające ich kreatywność i wyobraźnię!

ALERT POGODOWY. UWAGA NA SILNY WIATR!

opublikowano: 4 października 2017, aktualizacja: godz.22:30

 • opis: alert

Publikujemy ostrzeżenie pogodowe nr 77, wydane przez IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni. Jednocześnie przypominamy, iż aktualne ostrzeżenia pogodowe można śledzić na stronie: www.pogodynka.pl oraz w serwisach Polskich Łowców Burz (www.lowcyburz.pl oraz  fb - LINK). Prosimy o zachowanie ostrożności!

OSTRZEŻENIE Nr 77/ Zjawisko/Stopień zagrożenia: Silny wiatr/1 Obszar: województwo pomorskie - subregion nadmorski Ważność: od godz. 17:00 dnia 04.10.2017 do godz. 08:00 dnia 05.10.2017. Zobacz szczegóły...

JUŻ WKRÓTCE RUSZĄ BEZPŁATNE SZKOLENIA KOMPUTEROWE W ZBLEWIE. ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

opublikowano: 4 października 2017

 • opis: szkolenie

Zapraszamy do uczestnictwa w bezpłatnych szkoleniach komputerowych przygotowujących do zdobycia Ogólnoświatowego Certyfikatu Umiejętności Komputerowych Microsoft Office Specialist oraz IC3 dla osób, które spełniają poniższe kryteria:  są w wieku 18-64, zamieszkujących teren województwa pomorskiego, zatrudnionych lub samozatrudnionych, chcących podnieść swoje kwalifikacje i pozycję na rynku pracy. Uwaga! Szkolenia będą prowadzone w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie lub też w innej miejscowości naszej gminy - zależnie od miejsca zamieszkania uczestników.  To ogromne udogodnienie, dlatego zachęcamy -  zapisz się już dziś!

ZAPRASZAMY NA III PINCZYŃSKI OKTOBERFEST!

opublikowano: 4 października 2017

 • zapraszamy na oktoberfest

Już w najbliższą sobotę (7 października) zapraszamy do Pinczyna na III Pinczyński Oktoberfest! Organizatorzy przygotowali moc atrakcji.  Jak zapewnia sołtys Pinczyna Irena Szulkowska, będzie coś dla ciała i coś dla ducha! W menu m.in. specjalnie ważone piwo, pyszna golonka, bigos oraz domowe pierogi.  Nie zabraknie też muzycznych emocji – podczas imprezy zaprezentuje się w specjalnym koncercie Orkiestra Dęta OSP Pinczyn pod batutą druha Wacława Ossowskiego. Będzie wesoło – zapowiada się bowiem zabawa i wspólne śpiewy do godz.2:00! Warto jednak tego dnia zadbać nie tylko o dobry humor, ale i o klimatyczny strój, ponieważ organizatorzy przewidzieli nagrodę specjalną dla najładniejszego stroju związanego z festynem! Pinczyński Oktoberfest startuje o godz.18:00...

DZIECI Z KLESZCZEWA ODWIEDZIŁY WESTERPLATTE

opublikowano: 4 października 2017

 • DZIECI Z KLESZCZEWA NA WESTERPLATTE

Aby zdobyć nowe wiadomości wcale nie trzeba siedzieć tylko w szkolnych ławkach. Dlatego też uczniowie klasy VI (wraz z kolegami z kl. V i IV) postanowili zwiedzić Westerplatte. Bezpośredni pomysł takiego właśnie wyjazdu narodził się na lekcji języka polskiego, podczas omawiania wiersza K. I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Młodzież postanowiła „na własne oczy” zobaczyć miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.

NOCNA I ŚWIĄTECZNA OPIEKA ZDROWOTNA W KOCIEWSKIM CENTRUM ZDROWIA

WAŻNA INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW! OD 1 PAŹDZIERNIKA ZMIANY!

 • nocna pomoc

Od 1 października br. świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie powiatu starogardzkiego realizowane będą przez Kociewskie Centrum Zdrowia. Nocna i świąteczna pomoc medyczna działa w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Z pomocy nocnej i świątecznej można korzystać po godzinie 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Dyżurujący w przychodni lekarze udzielą porad w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie, a w przypadkach medycznie uzasadnionych - w domu pacjenta. Pacjent może zgłosić się do dowolnej placówki świadczącej nocną i świąteczną pomoc medyczną - w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja.

SPORT: POZNAJCIE EDYTĘ, ŚWIETNĄ KOLARKĘ. JESZCZE O NIEJ USŁYSZYCIE!

opublikowano: 27 września 2017

 • edyta kolarka

Edyta jest uczennicą klasy II gimnazjum i mieszka w Borzechowie. Od kilku lat trenuje kolarstwo, w klubie z największymi sukcesami na Pomorzu i w kraju – GKS Cartusia Kartuzy, z którego to klubu wywodzi się m.in. Paweł Poljański, czy Szymon Sajnok. Edyta odnosi wiele sukcesów w tej dziedzinie sportu, a od nowego sezonu będzie reprezentować kadrę juniorów młodszych i będzie mieć okazję reprezentować nasz kraj na zawodach, a także promować naszą szkołę i Gminę Zblewo. Najważniejsze osiągnięcia uczennicy w tym sezonie: 2 miejsce na etapie w Szczyrku w wyścigu Mini Tour de Pologne; 4 miejsce na etapie w Krakowie w wyścigu Mini Tour de Pologne; 7 miejsce w finale wyścigu Mini Tour de Pologne w Zakopanem (wśród 25 najlepszych młodziczek)...

"SZKOŁA SZKOLE" - WIELKIE SERCA Z BORZECHOWA DLA BORKU KAMIENNEGO

opublikowano: 27 września 2017

 • opis: borek

Od dnia 18.09.2017r. w naszej szkole odbyła się zbiórka przyborów szkolnych dla uczniów szkoły podstawowej w Borku Kamiennym, których rodziny ucierpiały podczas ostatnich nawałnic. Zbiórka była odpowiedzią na akcję "Szkoła- szkole". Nasi uczniowie, ich rodzice, pracownicy i przyjaciele szkoły wykazali się ogromnym zaangażowaniem i chęcią pomocy. Akcję wsparło także KGW Borzechowo. Zebraliśmy sporą ilość przyborów szkolnych, plecaków, zabawek, drobnych gadżetów.  Dnia 22.09.2017r. pani dyrektor- Maria Tomana wraz z przewodniczącą rady rodziców- panią Sylwią Dróżkowską udały się do malutkiej szkoły w Borku Kamiennym z podarunkami. Radość dzieci, ich uśmiechy na twarzach, oklaski i brawa dla darczyńców udowodniły, iż warto pomagać. Oto krótka fotorelacja ze spotkania z przyjaciółmi z Kaszub.

MAMY NAJPIĘKNIEJSZĄ WIEŚ W POWIECIE! MAŁY BUKOWIEC LAUREATEM KONKURSU!

opublikowano: 27 września 2017

 • PIEKNA WIEŚ

Wspaniały sukces naszego Małego Bukowca! Właśnie został on wybrany najpiękniejszą wsią powiatu starogardzkiego i będzie reprezentować nasz powiat na szczeblu wojewódzkim konkursu. Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji konkursu (na szczeblu powiatowym) miało miejsce w minioną niedzielę tj. 24 września podczas dożynek powiatowych w Bolesławowie. Na uroczystość zjechała szczęśliwa reprezentacja mieszkańców Małego Bukowca, a ich radość i entuzjazm był wielki! Tym bardziej, iż także w drugiej konkursowej kategorii tj. najpiękniejsza zagroda rolnicza, jeden z laurów trafił do Małego Bukowca! Trzecie miejsce zajęło bowiem gospodarstwo młodych rolników z Bukowca – Elizy i Przemysława Müller.

WNIOSEK GMINY ZBLEWO ZDOBYŁ PONAD 1,5 MILIONA DOFINANSOWANIA! PRZED NAMI WIELKA MODERNIZACJA BAZY SPORTOWEJ W GMINIE!

opublikowano: 25 września 2017

 • MAMY TO!

Mamy świetne wieści dla naszych Mieszkańców, a z pewnością najbardziej ucieszą się wszyscy sportowcy i kibice! Z wielką radością informujemy, iż dzięki staraniom Gminy Zblewo otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki na modernizację naszej bazy sportowej! To jeszcze „gorąca” wiadomość  – posiedzenie zespołu ds. opiniowania wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej miało bowiem miejsce w miniony piątek (22 września). Późnym popołudniem protokół z posiedzenia został opublikowany i jest dostępny tutaj – LINK.

SPOŁECZNOŚĆ SZKOLNA Z PINCZYNA ODDAŁA HOŁD POLEGŁYM W LESIE SZPĘGAWSKIM

opublikowano: 25 września 2017

 • las szpęgawski

W niedzielę 24 września, obchodziliśmy 78 rocznicę hitlerowskiego ludobójstwa w Szpęgawsku. Naziści opracowali plan zniszczenia i eksterminacji polskiej warstwy przywódczej, inteligencji, elity kulturalnej, politycznej i religijnej. Las Szpęgawski stał się golgotą Kociewia, na której hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.  Harcerze, poczty sztandarowe oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w ceremonii upamiętniającej poległych...

GOK W ZBLEWIE ZAPRASZA! OFERTA ZAJĘĆ NA SEZON JESIEŃ/ZIMA

opublikowano: 20 września 2017

 • oferta GOK

Gminny Ośrodek Kultury im. Małgorzaty Hillar w Zblewie serdecznie zaprasza zarówno dzieci, jak i dorosłych mieszkańców naszej gminy do skorzystania z ciekawej oferty zajęć przygotowanych na sezon jesień/zima. A będzie się działo! Koszykówka, kickboxing, aerobik, kurs tańca – to tylko niektóre z zajęć przygotowanych przez nasz GOK. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i śledzenia na bieżąco naszych serwisów, ponieważ już od października pojawi się zupełnie nowa oferta zajęć dla najmłodszych. Szczegóły już wkrótce, tymczasem - serdecznie zapraszamy! Szczegóły oferty znajdziecie Państwo na plakacie.

CYFROWY DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W KLESZCZEWIE

opublikowano: 20 września 2017

 • cyfrowo w kleszczewie

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kleszczewie rozpoczęła realizację kolejnego już projektu przeznaczonego dla uczniów i ich rodziców. Tym razem kładziemy nacisk na bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci. „Cyfrowobezpieczni” - bo o tym projekcie mowa - ma za zadanie nauczyć młodych ludzi jak bezpiecznie korzystać z Internetu i jak poruszać się w cyfrowym świecie. Po przeszkoleniu rady pedagogicznej oraz rodziców,  edukator projektu spotkał się z uczniami naszej szkoły. Po wspólnym spotkaniu każda z klas udała się na zaplanowane na ten dzień warsztaty.

JEST PRACA! PRACODAWCY Z GMINY ZBLEWO SZUKAJĄ PRACOWNIKÓW

opublikowano: 18 września 2017

 • oferty pracy

Szukasz pracy? Chcesz zdobyć doświadczenie? W naszej gminie znajdziesz wiele ofert pracy! Warto się z nimi zapoznać! Jeden z największych pracodawców w naszej gminie – firma Dekpol S.A. z siedzibą w Pinczynie – w związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa,  zatrudni osoby na stanowiska: pracownik budowlany, ochroniarz, blacharz/dekarz oraz pracownik działu produkcji łyżek i osprzętów maszyn budowlanych. Poszukiwani są również pracownicy niewykwalifikowani do prac pomocniczych. Szczegóły ogłoszeń dostępne są na plakatach. Zapraszamy do kontaktu!

W NOWYM ROKU SZKOLNYM - BĘDZIE SIĘ DZIAŁO! ZOBACZ NASZE UNIJNE PROJEKTY OŚWIATOWE

opublikowano: 18 września 2017

 • projekt unijny

W nowym roku szkolnym w przedszkolach i szkołach na terenie gminy Zblewo będzie realizowany szereg dodatkowych zajęć! A wszystko to dzięki dwóm dużym projektom unijnym, które z wielkim powodzeniem są prowadzone już od września. To „Poznawanie przez działanie kluczem do sukcesu – wyrównywanie szans edukacyjno-rozwojowych uczniów szkół Gminy Zblewo” oraz „Interaktywy przedszkolak”.  Swoje kompetencje doskonalą również nauczyciele, poprzez udział w szkoleniach przeznaczonych dla kadry pedagogicznej: Wszystkim dzieciom i kadrze pedagogicznej życzymy wiele radości oraz satysfakcji z tych zajęć!

ZŁOTO OBRONIONE! SENIORZY ZE ZBLEWA PO RAZ ÓSMY WYGRALI SPARTAKIADĘ!

opublikowano: 13 września 2017

 • opis: spartakiada

Gra w kręgle, wyścigi rowerowe, wbijanie gwoździ na czas, strzelanie z wiatrówki, toczenie opony… To tylko część z trzynastu konkurencji, w których - w minioną sobotę (tj. 9 września) - zmierzyli się seniorzy z powiatu starogardzkiego. A wszystko to podczas dorocznej Powiatowej Spartakiady Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych. W spartakiadzie wzięło udział 11 zespołów (Zblewo, Osiek, Smętowo Graniczne, Starogard Gdański, Osieczna, Pinczyn, Borzechowo, Szlachta, Skórcz, MOPS i Skarszewy), łącznie prawie 300 seniorów, którzy udowodnili, że wiek nie gra roli - wystarczy chcieć! Najliczniejszą reprezentację miała gmina Zblewo – ponad 60 osób z trzech kół PZERiI (ze Zblewa, Borzechowa i Pinczyna).

MIJA MIESIĄC OD SIERPNIOWEJ NAWAŁNICY. SOŁTYS PINCZYNA DZIĘKUJE MIESZKAŃCOM ZA WIELKIE SERCA!

opublikowano: 12 września 2017

 • Pinczyn pomaga

Mija miesiąc od sierpniowej nawałnicy, która wyrządziła w naszym regionie potężne straty. W pomoc ofiarom żywiołu natychmiast zaangażowała się cała Polska, w tym – nasi mieszkańcy. Jedną z takich akcji zainicjowała sołtys Pinczyna – Irena Szulkowska wraz z druhami strażakami z OSP Pinczyn. Jak dziś wspomina Pani Sołtys, była porażona rozmiarem tragedii, która spotkała mieszkańców Rytla i okolic, tym bardziej, że ma tam znajomych.

NOWY ROK SZKOLNY W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM

opublikowano: 12 września 2017

 • nowy rok szkolny w kleszczewie

W tym roku nietypowo – 4 września – uczniowie rozpoczęli rok szkolny 2017/2018. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w parafialnym kościele. Następnie uczniowie udali się do szkoły, gdzie na uroczystej akademii w ich imieniu  klasa VI pożegnała wakacje i powitała nadchodzący nowy rok szkolny. Potem głos zabrała dyrektor szkoły, Iwona Wysmułek – Śliwa, która powitała uczniów i życzyła im jak najwyższych wyników nauczania. Dalsza część akademii związana była z pożegnaniem odchodzącej na emeryturę wieloletniej nauczycielki, pracującej przez 18 lat na stanowisku wicedyrektora, Krystyny Olszowej.

WARTO WYBRAĆ SIĘ DO OWIDZA NA "KOCIEWSKIE ŚPIEWOGRY"

opublikowano: 8 września 2017

 • opis: śpiewogry

W najbliższą niedzielę (10 września) Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” serdecznie zaprasza do Owidza na niezwykle klimatyczną imprezę pn „Kociewskie Śpiewogry”. W programie m.in. występy Kół Gospodyń Wiejskich, pokaz akrobatyczny oraz pokaz ptaków drapieżnych, występy zespołów regionalnych oraz laureatów konkursu „Muzyczny Skarb”, a także koncert zespołu „2pus2”. Do tego czekać będą wspaniałe stoiska z atrakcjami, w tym wiejskie jadło, domowe wypieki i piękne rękodzieło. Serdecznie zapraszamy do Grodziska Owidz!

JUŻ JUTRO POWIATOWA SPARTAKIADA EMERYTÓW. TRZYMAJMY KCIUKI ZA NASZYCH SENIORÓW!

opublikowano: 8 września 2017

 • trzymamy kciuki za seniorów

Już w najbliższą sobotę ( 9 września) w Starogardzie Gdańskim nasi wspaniali Seniorzy z gminy Zblewo po raz kolejny wezmą udział w Powiatowej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych. Naszą gminą reprezentować będą Seniorzy ze Zblewa, Pinczyna i Borzechowa! Zapowiada się dzień pełen emocji! Od samego rana, na starogardzkim stadionie ponad dwustu emerytów z całego powiatu zmierzy się w kilkunastu konkurencjach, m.in. w wyścigach rowerowych, rzucie do kosza, wbijaniu gwoździ na czas, strzelaniu, toczeniu opony, a nawet w tańcu!

SAMORZĄDOWCY DYSKUTOWALI O FUNDUSZACH UNIJNYCH

opublikowano: 8 września 2017

 • opis: seminarium

Dzisiaj (tj. 8 września) do Zblewa zjechali wójtowie, burmistrzowie, prezydenci oraz przedstawiciele lokalnych samorządów, by wspólnie debatować o funduszach unijnych. Nasza gmina miała zaszczyt być gospodarzem seminarium zorganizowanego przez Związek Gmin Pomorskich pn „Fundusze unijne 2014-2020 szansą na rozwój obszarów wiejskich. Doświadczenia i perspektywy”.  Uczestników seminarium przywitał wójt gminy Zblewo Artur Herold oraz Bogdan Dombrowski, dyrektor biura Związku Gmin Pomorskich. W roli prelegentów wystąpili przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Tematem przewodnim była realizacja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego...

OD 13 WRZEŚNIA RUSZAJĄ ZEBRANIA WIEJSKIE. ZOBACZ HARMONOGRAM!

opublikowano: 7 września 2017

 • zebrania wiejskie

Szanowni Mieszkańcy, serdecznie zapraszamy na doroczne zebrania wiejskie z udziałem władz gminy Zblewo. Będzie to okazja, by spotkać się i porozmawiać o najważniejszych sprawach dotyczących Państwa sołectw i miejscowości. Liczymy na Państwa obecność. Poniżej publikujemy częściowy terminarz pierwszych zebrań. Już wkrótce podamy harmonogram spotkań w kolejnych sołectwach. Do zobaczenia!

OTO NASZE PIĘKNE WIEŃCE DOŻYNKOWE A.D.2017!

opublikowano: 7 września 2017

 • opis: wieńce

Wieniec dożynkowy – tuż obok bochna chleba – to jeden z najważniejszych symboli dożynek. Z tym większym zachwytem i prawdziwą dumą podziwialiśmy podczas dożynek w Kleszczewie Kościerskim nasze przepiękne wieńce dożynkowe, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich i sołectwa.  Każdy z nich był wspaniały! Zboża, zioła, żywe i suchy kwiaty, jarzębina… - każdy z wieńców zachwycał kolorami, misternością i oryginalnością! Tegoroczne wieńce przygotowały sołectwa: Białachowo, Borzechowo, Bytonia, Jezierce, Karolewo, Kleszczewo Kościerskie, Pinczyn, Semlin oraz Zblewo.

DOŻYNKI W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM

opublikowano: 7 września 2017

 • opis: dożynki

Kilkuset rolników z gminy Zblewo wzięło udział w tegorocznych dożynkach gminno - parafialnych, które w tym roku zorganizowano w Kleszczewie Kościerskim. Starostami dożynek byli Aneta i Adam Armatowscy, którzy prowadzą tu jedno z najbardziej prężnych gospodarstw. Uroczystości już tradycyjnie rozpoczęły się mszą św. dziękczynną w miejscowym kościele. Nabożeństwu przewodniczył ks. kanonik dr Edward Kampen, a dożynkową homilię wygłosił ks. proboszcz Mieczysław Bizoń – dekanalny duszpasterz rolników. Następnie, w procesji darów rolnicy przynieśli do ołtarza m.in. tradycyjny bochen chleba, tegoroczny miód i przepiękne wieńce dożynkowe.

ODSZEDŁ Ś.P. JAN PIOTROWSKI

opublikowano: 7 września 2017

 • opis: kondolencje

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci  ś.p. Jana Piotrowskiego, Prezesa Stowarzyszenia Sołtysów Powiatu Starogardzkiego, naszego długoletniego współpracownika i szanowanego kolegi. Żegnamy pełnego pasji, oddanego sprawie społecznika i dobrego, życzliwego człowieka. Rodzinie Zmarłego składamy szczere wyrazy współczucia, łącząc się w smutku i modlitwie...

ARBORETUM W WIRTACH GOŚCIŁO PASJONATÓW SZTUKI I PRZYRODY!

opublikowano: 6 września 2017

 • opis: kiermasz

W ostatnią niedzielę sierpnia tłumy mieszkańców i gości odwiedziły arboretum w Wirtach. Przyciągnął ich tu niezwykle klimatyczny Kiermasz Sztuki i Rękodzieła - prawdziwe święto pięknej przyrody, regionalnej sztuki i ciekawych ludzi. Przypomnijmy, iż kiermasz był pokłosiem XI Pleneru Artystów Ludowych Pomorza w Bytoni. Kiermasz Sztuki i Rękodzieła w Wirtach odbył się już po raz drugi. Rok temu w wydarzeniu wzięło udział ponad tysiąc gości z całego regionu, a w tym roku było ich już ponad 2,5 tysiąca! I nic w tym dziwnego, bo formuła imprezy jest bardzo ciekawa. Dlaczego? Odpowiedź jest krótka – ten kiermasz to połączenie tego, co mamy najpiękniejsze – ludzi, przyrody i kultury.

"MOJA WIEŚ BIAŁACHOWO - UPAMIĘTNIONA..."

opublikowano: 6 września 2017

 • opis: białachowo

Kilkanaście dni temu w Białachowie miała miejsce niezwykła i jakże symboliczna uroczystość. Na starym cmentarzu ewangelickim, z inicjatywy Edmunda Zielińskiego – Honorowego Obywatela Gminy Zblewo -  postawiony został krzyż, a nieopodal (w miejscu kaźni 9 Żydówek zamordowanych przez Niemców w lutym 1945 roku) – pamiątkowy obelisk. W dzieło upamiętnienia historii Białachowa zaangażowało się wiele osób. Dziś wracamy do tej pięknej uroczystości i zapraszamy do lektury relacji inicjatora tego wydarzenia – Edmunda Zielińskiego. Publikujemy fragment opracowania, a pełną relację znajdziecie Państwo już wkrótce na łamach najnowszego „Kuriera Zblewskiego”.

ZAKOŃCZYŁ SIĘ PLENER W BYTONI

opublikowano: 6 września 2017

 • Plener w Bytoni

Plener już na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Świetna, a przy tym życzliwa - zarówno dla sztuki, jak i dla artystów - atmosfera sprawia, że co roku chętnie biorą w nim udział znakomici twórcy. Tak było i w tym roku. Od 17 sierpnia przez dziesięć dni, gościnne progi bytońskiej szkoły, za sprawą dyrektora Tomasza Damaszka, otworzyły się na grupę blisko 20 artystów. Do Bytoni przybyły m.in. panie zajmujące się wyszywaniem i koronkarstwem, rzeźbiarze ludowi i malarze. Wśród nich także osoby zajmujące się piękną sztuką pisania ikon. Nie zabrakło twórców z gminy Zblewo: Krystyny Engler i Ewy Piotrowskiej z Pinczyna...

ALARM POGODOWY

opublikowano: 1 września 2017r.

 • zdjęcie - alarm pogodowy

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody w Gdańsku przekazuje
 ostrzeżenie meteorologiczne nr 70 wydane przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

Zjawisko/stopień zagrożenia Intensywne opady deszczu/1

Obszar województwo pomorskie

Ważność (cz. urz.) od godz. 18:00 dnia 01.09.2017 do godz. 08:00 dnia 02.09.2017

Przebieg

Prognozuje się wystąpienie opadów deszczu o natężeniu umiarkowanym, lokalnie silnym. Prognozowana wysokość opadów od 15 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Największa intensywność opadów prognozowana jest w części wschodniej województwa.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 80%

ALARM POGODOWY

opublikowano: 31 sierpnia 2017r.

 • alarm pogodowy

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody w Gdańsku przekazuje ostrzeżenie meteorologiczne nr 69 wydane przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni

Obszar: województwo pomorskie

Ważność (cz. urz.) od godz. 14:00 dnia 31.08.2017 do godz. 23:00 dnia 31.08.2017

Zjawisko/stopień zagrożenia Burze z gradem/1

Przebieg Prognozowane są burze lokalnie z gradem, w których wysokość opadów wyniesie do 15 mm, lokalnie do 30 mm. Porywy wiatru do 75 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia: 90%

ZBLEWO. DEBATOWALI O WILKACH, BOBRACH, ŻURAWIACH I INNYCH ZWIERZĘTACH WYRZĄDZAJĄCYCH SZKODY W ROLNICTWIE.

opublikowano: 30 sierpnia 2017r.

 • zdjęcie - debata

Problem szkód od wilków spędza sen z powiek wielu rolnikom z naszego regionu. I budzi wielkie emocje – od bezsilności po żal i pretensje o brak stosownych rozwiązań prawnych czy systemowych. I takie właśnie głosy przeważały na spotkaniu z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poświęconym tej sprawie, które odbyło się w Zblewie.

ZBLEWSCY ORGANIŚCI Z NOWĄ HISTORIĄ W TLE

opublikowano: 28 sierpnia 2017r.

 • zdjęcie - pan Władysław

Wdzięczność to coś znacznie więcej niż "dziękuję" rzucone niedbale i jakby automatycznie. Doświadczając od kogoś dobra, czujemy moralne zobowiązanie do odwzajemnienia go i chęć podziękowania. Nikt z nas nie rodzi się wdzięczny, ale może się tego nauczyć poprzez obserwowanie poświęcenia innych i otrzymywane od nich dobra.

Idea dawania nie polega na dzieleniu się rzeczami małymi czy dużymi, ale na dawaniu tego, z czym nam najtrudniej się rozstać. To jest zasada dawania i brania, o której na każdym kroku przypomina nam Jezus.

Czas na odrobinę historii.

GMINA ZBLEWO. TEGOROCZNE DOŻYNKI ODBĘDĄ SIĘ W KLESZCZEWIE

opublikowano: 24 sierpnia 2017r.

 • plakat dożynki

Dożynki to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych polskich tradycji. Już wkrótce – w pierwszą niedzielę września (3.09.) - mieszkańcy gminy Zblewo będą dziękować za tegoroczne plony.

ALARM POGODOWY

opublikowano: 22 sierpnia 2017r.

 • alarm pogodowy

IMGW-PIB Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu

Obszar: województwo pomorskie

Ważność (cz. urz.) od godz. 13:30 dnia 22.08.2017 do godz. 24:00 dnia 22.08.2017

Zjawisko/stopień zagrożenia Intensywne opady deszczu/1

Przebieg Prognozuje się wystąpienie przelotnych opadów deszczu, okresami o natężeniu umiarkowanym

i silnym. Prognozowana wysokość opadów miejscami od 20 mm do 35 mm, lokalnie 50 mm.

Najwyższe sumy opadów są spodziewane w powiatach północnych województwa oraz

w rejonie Zatoki Gdańskiej.

Prawdopodobieństwo wystąpienia: 85%

UWAGA – RYTEL – POMOC DLA STRAŻAKÓW

opublikowano: 22 sierpnia 2017r.

 • Rytel - pomoc dla strażaków

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold zwraca się z prośbą o pomoc dla strażaków pomagających przy usuwaniu skutków nawałnicy w Rytlu i okolicach. Po konsultacjach z Dyrektor GOK w Rytlu na chwilę obecną jest potrzebna pomoc w zakresie :

- koszulki,

- podkoszulki,

- bielizna,

- skarpetki,

- napoje energetyczne

- batoniki

Osoby zainteresowane pomocą prosimy o przekazywanie darów do dnia 25.08 (piątek), codziennie w godzinach od 8.00 do 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Z góry dziękujemy za okazane wsparcie.

ZAPRASZAMY NA KIERMASZ DO ARBORETUM W WIRTACH

opublikowano: 22 sierpnia 2017r.

 • plakat Wirty

Przed nami wyjątkowo klimatyczna impreza – i to w niezwykłym miejscu: Kiermasz Sztuki i Rękodzieła w arboretum w Wirtach. Warto tu być, bo zapowiada się prawdziwe święto pięknej przyrody, regionalnej sztuki i ciekawych ludzi.

ODPUST ŚW. ROCHA W BYTONI - NIEZAPOMNIANE WYDARZENIE

opublikowano: 18 sierpnia 2017r.

 • zdjęcie- odpust

W środę 16 sierpnia w Bytoni odbyła się uroczysta msza odpustowa ku czci św. Rocha. Uroczystości związane z tym świętem dla mieszkańców odbyły się już w niedzielę 13 sierpnia. Sołtys wsi Pan Janusz Schutzmann podczas ogłoszeń na mszy św. zaprosił wszystkich mieszkańców oraz przybyłych gości na wspólną zabawę na plac przed ochotniczą strażą pożarną w Bytoni. Pięknym kolorowym korowodem, a to za sprawą wspaniałych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które były ubrane w stroje kociewskie wszyscy uczestnicy mszy św. przeszli na plac przy OSP.

BYTONIA. RUSZA XI PLENER ARTYSTÓW LUDOWYCH POMORZA

opublikowano: 17 sierpnia 2017r.

 • zdjęcie - plener

Już dziś do Bytoni zjadą ludowi artyści z całego regionu. Jak co roku - już po raz jedenasty - odbędzie się tu Plener Malarsko-Rzeźbiarsko-Hafciarski.

ALARM POGODOWY

opublikowano: 16 sierpnia 2017r.

 • zdjęcie - alarm pogodowy

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody w Gdańsku przekazuje
do służbowego wykorzystania ostrzeżenie meteorologiczne nr 64
wydane przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdynia

Burze z gradem/1

Obszar województwo pomorskie

Ważność (cz. urz.) od godz. 16:00 dnia 16.08.2017 do godz. 02:00 dnia 17.08.2017

Przebieg Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 80%

JUBILEUSZ „SŁAWKA” BORZECHOWO. ZAPRASZAMY NA MECZ!

opublikowano: 9 sierpnia 2017r.

 • plakat mecz

KS „Sławek” Borzechowo świętuje właśnie swoje 25-lecie i awans do V ligi! To wielki sukces, budowany przez ćwierć wieku istnienia klubu.

BYTONIA ZAPRASZA NA ODPUST ŚW.ROCHA

opublikowano: 9 sierpnia 2017r.

 • plakat odpust

Za kilka dni – 13 sierpnia - w Bytoni odbędzie się doroczny odpust św. Rocha. Z tej okazji mieszkańcy już tradycyjnie organizują odpustowy festyn, pełen atrakcji i pysznej, regionalnej kuchni!

ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO

opublikowano: 8 sierpnia 2017r.

 • zwrot podatku akcyzowego

Wójt Gminy Zblewo informuje wszystkich producentów rolnych, że do 31 sierpnia 2017r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do wniosku należy dołączyć oryginały faktur potwierdzające zakup oleju napędowego, wystawione w okresie od 01 lutego 2017 r. do 31 lipca 2017 roku. Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo - pokój nr 2.

FESTYN STRAŻACKI W PINCZYNIE

opublikowano: 4 sierpnia 2017

 • plakat straż

Kolejny, wakacyjny festyn przed nami! Tym razem w Pinczynie, do którego – na Festyn Strażacki - zapraszają strażacy z OSP Pinczyn oraz sołtys i Rada Sołecka. Czeka moc atrakcji!

Impreza odbędzie się 12 sierpnia (w sobotę) o godz.17.00 przy Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie. W programie m.in. ścianka wspinaczkowa i darmowa wata cukrowa dla dzieci. Nie zabraknie też ogniska strażackiego, kiełbasek z grilla i zabawy tanecznej! Serdecznie zapraszamy do Pinczyna!

PIELGRZYMI ODWIEDZILI BYTONIĘ

opublikowano: 4 sierpnia 2017

 • opis: pielgrzymi

W ostatnią niedzielę lipca (30.07) przez gminę Zblewo przechodziła 36 Pielgrzymka Kaszubska z Helu do Częstochowy. Umęczeni upałem i trudami drogi pielgrzymi zatrzymali się m.in. w gościnnej Bytoni, gdzie Mieszkańcy - sołtys wsi Bytonia wraz z tutejszym Kołem Gospodyń Wiejskim - przygotowali dla nich poczęstunek (pyszny obiad oraz kawę).

PIELGRZYMI ZE ZBLEWA ODWIEDZILI WŁOCHY

opublikowano: 26 lipca 2017

 • opis: pielgrzymi

Parafianie ze Zblewa wraz z Biurem Pielgrzymkowo-Turystycznym „Arcus” udali się w podróż do Włoch. Dla niektórych była to podróż sentymentalna, ponieważ kilkunastu uczestników, w tym liczna grupa chórzystów, uczestniczyła w tej pielgrzymce po raz drugi. W dniach od 6 – 17 lipca 2017 roku pielgrzymi ze Zblewa, i nie tylko, udali się do Włoch. W sumie przemierzyliśmy blisko 7 tyś. kilometrów. Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od wizyty w Innsbrucku i miasteczku Kundl w sercu Alp, w gościnnych progach ks. Piotra Stachewicza, kolegi z roku naszego proboszcza ks. Zenona Góreckiego.

KOMUNIKAT GOPS W SPRAWIE ZMIAN W PROGRAMIE "500+"

opublikowano: 26 lipca 2017 r.

 • rodzina 500+

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Zblewie informuje, iż wnioski o przyznanie świadczeń wychowawczych tj. 500 +, świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego oraz wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy będą przyjmowane od 1 sierpnia w pok. nr 5 w godzinach pracy Ośrodka, od poniedziałku do czwartku. Przypomnijmy, iż w dniu 7 lipca 2017 Sejm RP przyjął pakiet zmian związanych z systemami wsparcia rodzin. Zmiany dotyczą programu „Rodzina 500+”, świadczeń rodzinnych, pomocy osobom uprawnionym do alimentów. W związku z powyższym od dnia 1 sierpnia 2017 r. wzory wniosków  ulegną zmianie...

KOLOROWO I WESOŁO NA FESTYNIE W BIAŁACHOWIE

opublikowano: 25 lipca 2017

 • opis: festyn

W ostatnią sobotę (22 lipca) mieszkańcy Białachowa bawili się na dorocznym festynie sołeckim.  Organizatorzy przygotowali moc atrakcji i niespodzianek – przede wszystkim dla najmłodszych. Dmuchane zamki, ścianka wspinaczkowa, malowanie buziek, gry i konkursy z nagrodami… - długo można by wymieniać wszystkie wspaniałości, które tego dnia przygotowano dla dzieci z Białachowa. Były też lody i słodkości. Już tradycyjnie nie zabrakło naszych niezawodnych druhów z OSP Zblewo, dzięki którym każde dziecko mogło spróbować swoich sił w roli strażaka. Był też pełen energii pokaz zumby oraz mini loteria z nagrodami – i to jakimi! Wśród nich m.in. świeże jajka, worki ziemniaków, swojskie ciasta...

OŚWIADCZENIE – SPROSTOWANIE NIEPRAWDZIWYCH INFORMACJI

opublikowano: 20 lipca 2017

 • opis: OŚWIADCZENIE

W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi Gminy Zblewo, w sprawie przydzielenia mieszkania komunalnego rodzinie p.Olszewskich ze Zblewa, publikujemy oświadczenie strony zainteresowanej - pani Beaty Olszewskiej - w przedmiotowej sprawie.

XIX FESTYN KOCIEWSKI – DZIĘKUJEMY!

opublikowano: 20 lipca 2017

 • opis: dziękujemy

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom, Sponsorom, Mediom i Patronom, Artystom i Zespołom, Wystawcom, Paniom Gospodyniom, Strongmanom, Sołtysom i Sołectwom, Strażakom i Policjantom, ekipie technicznej etc. etc oraz wszystkim Przyjaciołom Gminy Zblewo, którzy w jakikolwiek sposób wsparli organizację tegorocznego festynu. Dziękujemy za Waszą pomoc, za Waszą pracę, ale także za życzliwość, otwartość i uśmiech! Bez Waszej pomocy – drodzy Przyjaciele - ta impreza nie byłaby tak wspaniała, widowiskowa i pełna atrakcji! Dziękujemy, że mogliśmy wspólnie z Wami – RAZEM - stworzyć imprezę, z której wszyscy możemy cieszyć się i być dumni – nasz XIX Festyn Kociewski w Zblewie.

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 12): FINAŁ WIECZORU

opublikowano: 20 lipca 2017

 • opis: kombii

Finał tegorocznego Festynu Kociewskiego był naprawdę wyjątkowy – koncert zespołu KOMBII! Tłumy fanów i świetna atmosfera - oto najkrótsza recenzja tego koncertu. Bo przecież takie hity jak choćby "Black and white", „Nasze rendez vous”, "Awinion" czy też kultowe już "Pokolenie"... - zna każdy! Publiczność szybko dała się porwać Grzegorzowi Skawińskiemu i jego muzykom. To był świetny koncert! A na zakończenie – już tradycyjnie - fantastyczny pokaz fajerwerków! Z pewnością największy i najwspanialszy tego lata – na Kociewiu.

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 11): PO PROSTU: SKIBA!

opublikowano: 20 lipca 2017

 • opis: skiba

XIX Festyn Kociewski w Zblewie prowadził Krzysztof Skiba, lider zespołu BIG CYC. Skiba dwoił się i troił, aby być podczas festynu wszędzie tam, gdzie coś się działo. A działo się naprawdę wiele! Najpierw komentował więc „na żywo” zmagania sołectw i sołtysów, potem zajrzał do strongmanów, by na koniec – na scenie – bawić publiczność swoim oryginalnym poczuciem humoru. Zabawa ze Skibą w roli głównej przypadła do gustu publiczności, która chętnie brała udział w jego autorskich konkursach na scenie. Śmiechu było co niemiara!

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 10): MINIONKI, SZCZUDLARZE I GARNCARZE – CZYLI ATRAKCJE, ATRAKCJE…

opublikowano: 20 lipca 2017

 • opis: atrakcje

Turnieje, konkursy, pokazy, wspaniałe stoiska, pyszne jedzenie, koncerty gwiazd - Festyn Kociewski pełen był tak wielu atrakcji, że tu nie można było się nudzić! Dzieci zachwycone były nie tylko wspaniałym, kolorowym parkiem rozrywki, ale także ciekawymi warsztatami – m.in. garncarskimi. Na stadionie można było też spotkać kolorowych szczudlarzy oraz ukochane przez wszystkie dzieci minionki! Jednym słowem – dla każdego coś miłego! Wszak było to rodzinne spotkanie Kociewiaków! I cieszymy się, że przyszliście Państwo na nasz festyn całymi rodzinami!

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 9): PIĘKNA WIEŚ 2017

opublikowano: 20 lipca 2017

 • PIEKNA WIEŚ

Podczas Festynu Kociewskiego mieliśmy przyjemność wręczyć nagrody i gratulacje w gminnym etapie konkursu „Piękna Wieś” 2017. Na tę chwilę czekali zwłaszcza sołtysi, bo to niewątpliwy zaszczyt i dowód uznania także dla gospodarzy naszych sołectw. Przypomnijmy, iż w kategorii „wieś” I miejsce zajął Mały Bukowiec, II miejsce: ex aequo Piesienica i Tomaszewo, III miejsce: Białachowo, IV miejsce: Miradowo. Natomiast w kategorii: „zagroda rolnicza” nagrodę przyznano gospodarstwu państwa Elizy i Przemysława Müller z Małego Bukowca.  Wszyscy laureaci otrzymali podczas Festynu Kociewskiego gratulacje oraz nagrody. Ufundowało je Przedsiębiorstwo „ALMAX” Lidia Skalska z Bytoni. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 8): "CZEEEŚĆ... TU SŁAWOMIR!"

opublikowano: 19 lipca 2017

 • koncert slawomira

Prawdziwe tłumy bawiły się podczas XIX Festynu Kociewskiego na koncercie SŁAWOMIRA!  Na ten koncert, do Zblewa zjechali fani Sławomira z całego regionu! I było warto, bo była to fantastyczna eksplozja muzyki, radości i świetnej zabawy! Zabrzmiały największe hity artysty - „Megiera”, „Aneta”, „Miłość w Zakopanem” no i oczywiście - „Ni mom hektara”! Publiczność bawiła się wspaniale, a każde wejście Sławomira i to jego słynne  -„Czeeeeeść… Tu Sławomir!” -  wprawiało fanów w stan absolutnego szaleństwa!

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 7): TERAZ MY! - KOCIEWIACY NA SCENIE

opublikowano: 18 lipca 2017

 • opis: festyn

Podczas Festynu Kociewskiego na scenie nie mogło zabraknąć naszych, uzdolnionych muzycznie Kociewiaków! Zaprezentowali się zatem przed publicznością m.in. zespół „Kociewska Familija” z Pinczyna, który – w pięknych strojach i przy oryginalnej muzyce – przypomniał gościom, iż jesteśmy w sercu Kociewia! Nasz zespół przedstawił scenkę „Raiby i zrękowiny Mani zez Jonkiem” na podstawie scenariusza Emilii Rulińskiej. Było radośnie, wzruszająco i żwawo – jak na prawdziwe zrękowiny przystało! A tuż przed koncertem KOMBII sceną zawładnęły kobiety – nie tylko piękne, ale i o wspaniałych głosach! Najpierw Magdalena Klejna ze Zblewa...

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 6): SIŁACZE SĄ WŚRÓD NAS! czyli KONKURSY DLA PUBLICZNOŚCI

opublikowano: 18 lipca 2017

 • opis: siłacze

Podczas „Starcia Gigantów” także publiczność mogła zmierzyć się w konkursach siłowych, które – specjalnie na festyn - zorganizował i poprowadził wójt gminy Zblewo Artur Herold. Przygotowano 2 konkurencje – po jednej dla strongmanów i strongwoman.  Panie zmierzyły się w „spacerze farmera” z walizkami po 38 kg każda. Wystartowało 5 pań – ze Zblewa, Białachowa, Bytoni, Skórcza i Starogardu Gdańskiego. Rywalizacja trwała do ostatnich metrów – były bowiem dwie liderki konkurencji. Ostatecznie zwyciężyła Dorota Plombon, która przeszła aż 144 m, a drugie miejsce wywalczyła Alicja Czubek, której dystans był krótszy zaledwie o 3,5 m. Trzecie miejsce zajęła Joanna Stolpa.

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 5): STARCIE GIGANTÓW

opublikowano: 18 lipca 2017

 • starcie gignatów

Co to były za emocje! Druga edycja „STARCIA GIGANTÓW” w Zblewie podczas XIX Festynu Kociewskiego cieszyła się ogromnym zainteresowaniem publiczności! Zawody strongmanów pełne były wrażeń, emocji, rywalizacji i ciężkiej pracy zawodników, dopingowanej przez wspaniałą, zblewską publiczność. Zawody prowadził Tomasz Perek, a sędziowali – znakomici strongmani: Jarosław Dymek oraz Sławomir Toczek. W tegorocznej edycji imprezy zmierzyło się 6 zawodników. Walka o pierwsze miejsce trwała do ostatniej konkurencji i żaden ze sportowców do końca nie odpuszczał! Oto końcowa kwalifikacja – z komentarzem Sławomira Toczka, sędziego zawodów: „Pierwszy - Sebastian Kurek, który pokazał swoją dawną klasę. II miejsce - Marcin Wlizło...

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 2): "MATRIOSZKA" SOŁTYSÓW

opublikowano: 17 lipca 2017

 • opis: festyn

Tegoroczny konkurs dla sołtysów, rozegrany podczas XIX Festynu Kociewskiego w Zblewie, doprowadził wielu do łez… - ale był to płacz ze śmiechu!  Zadanie było na pozór proste: 11 sołtysów, 4 kartony pełne kolorowych ubrań i 2 minuty… Zadanie: ubrać jak najwięcej rzeczy na siebie! Czas: start! I ruszyło „buszowanie” w kartonach! Spódnice, czapki, biustonosze, kapelusze… - sołtysi ubierali jedne na drugie, nie patrząc  na aktualne trendy i rozmiary… Sołtysi pokazali wspaniałe poczucie humoru – nie tylko podczas ubierania się, ale jeszcze bardziej – podczas wyplątywania się z rzeczy!

XIX FESTYN KOCIEWSKI – FOTORELACJA (część 1): KONKURS SOŁECTW

opublikowano: 17 lipca 2017

 • opis: festyn

Przy wspaniałej, prawdziwie wakacyjnej pogodzie i tłumach gości bawiliśmy się w minioną sobotę na XIX Festynie Kociewskim w Zblewie. Przez cały dzień na stadionie trwały koncerty, pokazy, warsztaty, gry i zabawy i wspaniałe stoiska naszych Kół Gospodyń Wiejskich z pysznym, swojskim jedzeniem. Działo się tak wiele, że specjalnie dla Państwa nasza relację z festynu przygotowaliśmy w kilku częściach. Zapraszamy na naszą fotorelację z festynu – zobaczmy i powspominajmy, jak świetnie bawiliśmy się na XIX Festynie Kociewskim! Impreza rozpoczęła się od konkursu sołectw, w którym rywalizowali przedstawiciele 12 jednostek. Konkurs poprowadziła Ewa Ossowska...

JUŻ DZIŚ: XIX FESTYN KOCIEWSKI! PIĘKNA POGODA! MOC ATRAKCJI! WSPANIAŁE GWIAZDY! CZEKAMY NA CIEBIE! ZOBACZ OSTATNIE PRZYGOTOWANIA DO IMPREZY!

opublikowano: 15 lipca 2017

 • opis: festyn

Na stadionie w Zblewie trwają ostatnie przygotowania do największej w dniu dzisiejszym imprezy wakacyjnej w naszym regionie! Już za kilka godzin - XIX Festyn Kociewski! Szykuje się fantastyczna zabawa! Na scenie - wspaniałe gwiazdy m.in. KOMBII i Sławomir! Stoiska ze swojskim jedzieniem! Konkursy i pokazy! Miasteczko zabaw dla dzieci! I oczywiście - STARCIE GIGANTÓW! Bądźcie z nami - my już czekamy na Was, co widać na zdjęciach! Mamy coś, czego w tym sezonie nie miał jeszcze nikt - WSPANIAŁĄ, WAKACYJNĄ POGODĘ!  Piękne słońce, wspaniałe atrakcje i świetna atmosfera = jednym słowem: XIX FESTYN KOCIEWSKI! ZAPRASZAMY!!!

PRZED NAMI SOBOTA PEŁNA ATRAKCJI! FESTYN KOCIEWSKI W ZBLEWIE! ZOBACZ PROGRAM I BAW SIĘ RAZEM Z NAMI!

aktualizacja: 12 lipca 2017

 • ZAPRASZAMY NA FESTYN KOCIEWSKI

Trwają wielkie przygotowania do tegorocznego Festynu Kociewskiego. Już dziś zapowiadamy tę imprezę, bo warto zarezerwować sobie tę datę – 15 lipca – właśnie na zabawę w Zblewie. Wystąpi m.in. zespół KOMBII oraz popularny Sławomir.  Co roku, na początku lipca - specjalnie na festyn - do Zblewa zjeżdża kilka tysięcy mieszkańców i turystów. Festyn Kociewski jest już bowiem rozpoznawalną marką i gwarancją świetnej zabawy!

"STARCIE GIGANTÓW" JUŻ W TĘ SOBOTĘ! ZAPRASZAMY NA FESTYN KOCIEWSKI DO ZBLEWA!

AKTUALIZACJA: 12 lipca 2017

 • starcie gigantów

Już w najbliższą sobotę (15 lipca) zapraszamy wszystkich do Zblewa - będziemy wspólnie bawić się na XIX Festynie Kociewskim A w programie – oprócz wspaniałych koncertów GWIAZD czyli KOMBII i SŁAWOMIRA – czekają nas także niesamowite, sportowe emocje!  Około godz.16.15 – zobaczymy bowiem tych NAJLEPSZYCH Z NAJLEPSZYCH STRONGMANÓW w widowiskowym „STARCIU GIGANTÓW” – PUCHAR POLSKI STRONGMAN! To trzeba zobaczyć! Zapraszamy – przyjdź i kibicuj naszym siłaczom! Sędziować będą znakomici strongmani - Jarosław Dymek i Sławomir Toczek, a zawody poprowadzi  Tomasz Perek. W STARCIU GIGANTÓW zmierzą się: Krzysztof Schabowski, Tomasz Lademan, Piotr Czapiewski, Grzegorz Skowroński, Marcin Wlizło oraz Mariusz Dorawa...

SONDA! ZAGŁOSUJ I WYBIERZ PROJEKT PARKU W ZBLEWIE!

opublikowano: 11 lipca 2017

 • sonda - park w zblewie

Szanowni Mieszkańcy, przedstawiamy Wam do konsultacji wstępne projekty parku, który – jak planujemy - miałby w przyszłości połączyć osiedle ze „starym” Zblewem. Projektanci przygotowali dwa projekty – roboczo nazwaliśmy je „PARK HAFTU KOCIEWSKIEGO” oraz „ZBLEWO NA OKRĄGŁO”. Który projekt przypadnie Wam do gustu? Obejrzyjcie projekty i zagłosujcie w naszej sondzie. Głosować można 1 raz dziennie do końca lipca. ZAPRASZAMY!

POWITANIE LATA W BORZECHOWIE - ZABAWA TRWAŁA DO BIAŁEGO RANA!

opublikowano: 10 lipca 2017

 • FESTYN W BORZECHOWIE

Pokazy siłaczy, biegi z taczką i rzut kaloszem, fantastyczna loteria, swojskie jedzenie, zabawy, tańce i konkursy… – tak mieszkańcy Borzechowa i turyści witali lato podczas sobotniego festynu sołeckiego. Pogoda w końcu tego lata dopisała i zabawa trwała do białego rana. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Imprezę prowadziła sołtys Borzechowa – Renata Klimowicz, która z wielkim uśmiechem porwała do wspólnej zabawy i tych małych, i tych dużych gości festynu! Przy wspaniałym dopingu publiczności odbyły się wyścigi taczek (z pasażerkami) i konkurencja rzutu kaloszem. Zabawa była przednia!

PILNE! OSTRZEŻENIE POGODOWE!

opublikowano: 10 lipca 2017

 • alarm pogodowy

Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody w Gdańsku przekazuje do służbowego wykorzystania ostrzeżenie meteorologiczne nr 53 wydane  przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdynia.  Obszar: województwo pomorskie;  Ważność (cz. urz.):  od godz. 15:00 dnia 10.07.2017 do godz. 24:00 dnia 10.07.2017;  Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%) 80%.  PROSIMY O ZACHOWANIE OSTROŻNOŚCI!

ABSOLUTORIUM DLA WÓJTA UCHWALONE JEDNOGŁOŚNIE! (AKTUALIZACJA - NOWA FOTOGALERIA)

opublikowano: 6 lipca 2017
aktualizacja: 7 lipca 2017

 • sesja absolutoryjna

Na ostatniej - tj. XXXIX - sesji Rady Gminy w Zblewie radni udzielili wójtowi absolutorium za 2016 rok. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.  Dla każdego samorządowca to jedna z najważniejszych sesji w roku. Tym bardziej teraz, bo jak podkreśla wójt Artur Herold, miniony rok był bardzo ważny i wyjątkowy. „Zacznijmy od tego, że w 2016 r. Gmina Zblewo jako jedna z pierwszych w Polsce, po długiej i pełnej determinacji batalii wywalczyła zwrot podatku VAT, dzięki czemu do gminnej kasy wpłynęło ok. 2 mln zł. Z powodzeniem zakończyliśmy także realizację wielu inwestycji na kwotę ponad 9 mln zł.

ZAPRASZAMY NA FESTYN "LATO W BORZECHOWIE"!

opublikowano: 6 lipca 2017

 • kolorowy plakat z wizerunkiem słońca zapraszający na festyn w Borzechowie

Już w najbliższą sobotę (8 lipca) warto wybrać się do pięknego Borzechowa na festyn sołecki. Czeka moc atrakcji i wspaniała loteria. Festyn „Lato w Borzechowie” rozpocznie się o godz.17.00 na miejscowym stadionie. Organizator wydarzenia – sołtys Renata Klimowicz zaprasza wszystkich mieszkańców i turystów, bo jak mówi – będzie świetna zabawa i wiele niespodzianek! W programie m.in. gry i konkursy oraz loteria z cennymi nagrodami. Organizatorzy przygotowali też coś dla miłośników lokalnej kuchni – podczas festynu będzie można skosztować swojskich specjałów, przygotowanych przez Panie Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Borzechowa. Impreza zakończy się zabawą pod gołym niebem przy muzyce DJ. Serdecznie zapraszamy!

NAWAŁNICA W WIRTACH

opublikowano: 3 lipca 2017

 • nawałnica w wirtach

Nawałnica, która przeszła nad naszym regionem w ostatni, czerwcowy czwartek wyrządziła wielkie straty także w naszej gminie. Żywioł nie oszczędził m.in. Arboretum w Wirtach.  Jak relacjonują leśnicy, o godzinie 14:50 przeszła tam nawałnica trwająca około 15 sekund. Tak niewielki czas wystarczył, aby doszło do ogromnych zniszczeń! Wywróciło się, bądź połamało kilkanaście drzew, w tym ogromna lipa drobnolistna, nad którą pieczę sprawował Święty Franciszek. Złamana część drzewa uszkodziła dach budynku kasy i zaparkowany w pobliżu samochód.  Drogi Turysto! Pamiętaj o zdrowym rozsądku i zachowaj szczególną ostrożność podczas silnych wiatrów i burz! 

SREBRNY FLORIAN DLA ORKIESTRY DĘTEJ Z PINCZYNA

opublikowano: 28 czerwca 2017

 • Srebrny Florian dla naszej orkiestry

Jak mówią słowa znanej piosenki – „Jest w orkiestrach dętych jakaś siła!”. Można było się o tym przekonać w miniony weekend, podczas IV edycji Nadbałtyckiego Festiwalu Orkiestr Dętych. Zaprezentowała się na nim m.in. nasza Orkiestra Dęta z Pinczyna, która zdobyła prestiżową nagrodę Srebrnego Floriana! Hasłem tegorocznego festiwalu było zawołanie „Swoje pokochajcie. Sąsiadów poznawajcie!”. Impreza odbyła się w Lipuszu – przypomnijmy bowiem, iż festiwal co roku odbywa się w jednej z trzech gmin partnerskich projektu tj. w Zblewie, Gniewinie lub właśnie – jak w tym roku - w Lipuszu. Organizatorem imprezy jest zaś Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

„AVE MARIA” I OWACJE NA STOJĄCO – XIII KONCERT PIEŚNI KOŚCIELNEJ W ZBLEWIE

opublikowano: 28 czerwca 2017

 • koncert pieśni kościelnej

W minioną niedzielę (25 czerwca) w Zblewie rozbrzmiały najpiękniejsze pieśni kościelne i to na kilkadziesiąt, wspaniałych głosów! Do Zblewa zjechały bowiem znakomite chóry i soliści z całego regionu, by wziąć udział w XIII edycji Koncertu Pieśni Kościelnej.  W tegorocznej edycji koncertu udział wzięło pięć chórów oraz solistka – wspaniała sopranistka Angelika Podwojska. Każdy z chórów zaprezentował kilka utworów. A wystąpili: Kartuski Chór Męski z Kartuz, Chór Gminno-Parafialny „Polifonia” z Przodkowa, chór z parafii św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim, chór mieszany „Passionata” z Tczewa oraz – gospodarz wydarzenia – chór „Cecylia” ze Zblewa.

ŚWIETNA ZABAWA NA FESTYNIE W MIRADOWIE

opublikowano: 26 czerwca 2017

 • festyn w miradowie

Sobotni Festyn Sołecki w Miradowie udowodnił, że ani deszcz, ani ołowiane niebo – nic nie jest w stanie zepsuć mieszkańcom świetnej zabawy! I wbrew kapryśnej pogodzie – to była prawdziwie wakacyjna i letnia sobota – przynajmniej tu, na miradowskim festynie! Od wczesnego popołudnia na miejscowym boisku było dużo zabawy, uśmiechu i moc atrakcji! Nad wszystkim czuwał gospodarz imprezy i sołectwa – sołtys Ryszard Gumiński, który – specjalnie dla dzieci - tego dnia był i lodziarzem, i konferansjerem, i rzucał kaloszem, i prowadził konkursy, a na koniec próbował swoich sił jako strażak! Bo program tegorocznego festynu był tak bogaty, że nie sposób było się tu nudzić. Najpierw na scenie zaprezentowały się muzyczne talenty – dzieci z Miradowa, które przygotowały mini koncert. Dzieci przygotowały także kiermasz z własnoręcznym, pięknym rękodziełem, które można było zakupić za symboliczną cenę.

PIĘKNA WIEŚ 2017 - MAŁY BUKOWIEC LAUREATEM KONKURSU GMINNEGO!

opublikowano: 22 czerwca 2017

 • przemysław muller

Zakończył się tym etap gminny tegorocznego konkursu Piękna Wieś Pomorska 2017. Przypomnijmy, iż to już 24 edycja tego prestiżowego konkursu, organizowanego z wielkim powodzeniem przez Województwo Pomorskie. Na przełomie maja i czerwca, we wszystkich gminach naszego regionu wybierano najpiękniejsze wsie i zagrody rolnicze. Laureaci konkursów gminnych są nominowani do etapu powiatowego, a na najlepszych czeka finał czyli etap wojewódzki.

W naszej gminie do konkursu zgłosiło się 5 miejscowości i 2 zagrody. Powołana przez wójta komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, bo nasze wsie pięknieją z roku na rok. Zadbane i czyste ulice, atrakcyjnie zaaranżowana przestrzeń publiczna, nowoczesna infrastruktura – tak zmienia się gmina Zblewo. I widać to „gołym okiem”! Wystarczy spojrzeć na miejscowości, zgłoszone do tegorocznego konkursu – jak choćby na Piesienicę, w której urzeka klimatyczny, pięknie zaaranżowany skwer im. Małgorzaty Hillar.

PRZED NAMI - XIII KONCERT PIEŚNI KOŚCIELNEJ W ZBLEWIE

opublikowano: 21 czerwca 2017

 • koncert pieśni kościelnej

W najbliższą niedzielę (25 czerwca) odbędzie się XIII edycja Koncertu Pieśni Kościelnej w Zblewie. To wspaniałe wydarzenie muzyczne ma już długoletnią historię, a jego organizatorem – wraz z parafią – jest chór „Cecylia” ze Zblewa.  To będzie nie tylko wspaniałe, muzyczne wydarzenie, ale i prawdziwie duchowe przeżycie! W tym roku w koncercie wezmą udział znakomite chóry m.in. z Kartuz (Kartuski Chór Męski), Przodkowa (Chór Gminno-Parafialny „Polifonia”), Starogardu Gdańskiego (chór z parafii św. Mateusza) i Tczewa (chór mieszany „Passionata”). Wystąpi także wspaniała sopranistka Angelika Podwojska z akompaniamentem Mateusza Pizuńskiego.

W TEN WEEKEND MIRADOWO I SEMLIN ZAPRASZAJĄ NA FESTYNY

opublikowano: 21 czerwca 2017

 • festyny sołeckie

Przed nami festyny sołeckie w Miradowie i Semlinie. Obie imprezy odbędą się w sobotę (24 czerwca) - w Semlinie bawimy się nad jeziorem, a w Miradowie - przy świetlicy wiejskiej. Organizatorzy przygotowali moc atrakcji - zarówno dla dzieci , jak i dla dorosłych mieszkańców, którzy będą mogli bawić się "pod chmurką", przy dobrej muzyce aż do białego rana! Serdecznie zapraszamy.

Z WIZYTĄ I POKŁONEM U MATKI BOSKIEJ TRĄBKOWSKIEJ...

opublikowano: 20 czerwca 2017

 • opis: chór

Słowami tej pieśni rozpoczął się VI Festiwal Maryjny Chórów i Zespołów Amatorskich im. Jana Pawła II w Sanktuarium Maryjnym w Trąbkach Wielkich. Udział w tej pięknej uroczystości wziął chór parafialny ze Zblewa, który uczestniczył w tym wydarzeniu po raz pierwszy. Zaproszenie do naszej grupy śpiewaczej wystosował Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej ks. Prałat Bolesław Antoniów oraz Męskie Towarzystwo Śpiewacze „Gryf” z Trąbek Wielkich. Podczas wspólnego śpiewu został odsłonięty cudowny obraz Matki Boskiej Trąbkowskiej i odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Po części wprowadzającej, którą poprowadził prezes chóru pan Teofil Bąk, rozpoczął się festiwal. Wcześniej zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez gospodarza uroczystości, ponieważ udział chóru ze Zblewa w tym festiwalu i tej  świątyni był  debiutem. Występ naszej grupy wzbudził wielkie uznanie...

ZAPRASZAMY NA SPOTKANIE W SPRAWIE CIĄGU PIESZO-ROWEROWEGO BORZECHOWO - WIRTY

opublikowano: 20 czerwca 2017

 • spotkanie borezchowo

Powiat Starogardzki oraz Gmina Zblewo zaprasza na spotkanie informacyjne dotyczące projektu: Rozbudowa pasa drogowego drogi powiatowej nr 2704G łączącej miejscowości Borzechowo i Wirty w zakresie budowy ciągu pieszo rowerowego, zatok autobusowych oraz przejść dla pieszych”. TERMIN I MIEJSCE SPOTKANIA: 22 czerwca 2017 r. godzina 17.00 w Zespole Szkół Publicznych w Borzechowie; PRZEDMIOT SPOTKANIA: Prezentacja rozwiązań projektowych dotyczących w/w zadania. Projekt obejmuje wykonanie rozbudowy drogi powiatowej nr 2704G o łącznej długości ok 2,2 km.  FORMA SPOTKANIA: na spotkaniu będzie można uzyskać informacje na temat przedmiotowej inwestycji.

WIELKIE BRAWA DLA DRUHÓW Z OSP PINCZYN!

opublikowano: 18 czerwca 2017

 • osp pinczyn

Wczoraj tj. w sobotę (17 czerwca ) na boisku sportowym w Skarszewach odbyły się Mistrzostwa Ratownictwa Medycznego Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Starogardzkiego, w których gminę Zblewo reprezentowała jednostka OSP Pinczyn. Czteroosobowa drużyna w składzie: dh Krystian Piotrzkowski, dh Malinowski Mirosław, dh Kamil Niemczyk oraz dh Filip Rytelewski, w klasyfikacji generalnej mistrzostw uzyskała trzecią lokatę! 

JUŻ ZA MIESIĄC XIX FESTYN KOCIEWSKI - ZACZYNAMY WIELKIE ODLICZANIE DO IMPREZY!

 • ZAPRASZAMY NA FESTYN KOCIEWSKI

Już za miesiąc – 15 lipca - XIX Festyn Kociewski!  Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa moc atrakcji! Już dziś warto zarezerwować sobie ten dzień, bo BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!  Wspaniałe GWIAZDY POLSKIEJ MUZYKI, fantastyczne i uzdolnione nasze GWIAZDY LOKALNE, zawody STRONGMANÓW, konkursy dla publiczności, a na finał – niesamowity POKAZ FAJERWERKÓW! Do tego – nasze swojskie, najlepsze na świecie jedzenie, przygotowane przez Panie Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz stoiska z rękodziełem.  Czeka nas świetna, prawdziwie wakacyjna zabawa! Serdecznie zapraszamy do Zblewa! Czekamy na Was, Kochani!

PRZED NAMI KOLEJNA WĘDKARSKA IMPREZA. ZAPRASZAMY NAD JEZIORO WIELKIE DO STRUGI!

opublikowano: 16 czerwca 2017

 • zawody wędkarskie

Przed nami kolejna, wędkarska impreza! Już 25 czerwca (niedziela) nad Jeziorem Wielkim w Strudze odbędą się Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Organizatorem zawodów jest Koło PZW nr 64 w Pinczynie, które serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów wędkowania! Zawody rozpoczynają się wczesnym rankiem – o godz.6:00 i potrwają do godz.13:00. Po wędkowaniu, nastąpi wręczenie pucharów oraz nagród, a także tradycyjne pieczenie kiełbasek. Serdecznie zapraszamy i przypominamy, iż zawsze aktualne informacje z życia naszego koła Polskiego Związku Wędkarskiego można znaleźć w serwisie internetowym koła – TUTAJ.

JUŻ W TĘ NIEDZIELĘ KS METEOR ZAPRASZA NA RODZINNY PIKNIK!

opublikowano: 16 czerwca 2017

 • meteor dzieciom

Już w najbliższą niedzielę (18 czerwca) serdecznie zapraszamy na RODZINNY PIKNIK SPORTOWO REKREACYJNY „METEOR – DZIECIOM”. Impreza odbędzie się na obiektach sportowych w Pinczynie. Startujemy od godz. 13:00. Zapowiada się naprawdę ciekawe i wesołe  popołudnie, tym bardziej, że zabawę dla dzieci poprowadzi wodzirej Krzysztof Gdaniec. A w programie m.in.:  turniej piłki nożnej, kawiarenka, turnieje i zabawy na wesoło, zabawy rodzinne, loteria fantowa (nagroda główna – rower! Lodowanie o godz.17:00).  Dodajmy, iż w Turnieju Piłki Nożnej juniorów zmierzą się roczniki 2007, 2005 i 2004 z klubów: METEOR Pinczyn, KP Starogard, WIETCISA Skarszewy, RADUNIA Stężyca, SOKÓŁ Zblewo, GWIAZDA Karsin oraz WISŁA Walichnowy.  Serdecznie zapraszamy!

PILNE! DZIŚ OSTATNI DZIEŃ NA WPŁACENIE WADIUM, BY KUPIĆ ATRAKCYJNĄ DZIAŁKĘ W GMINIE ZBLEWO! ZOBACZ SZCZEGÓŁY. WARTO!

Uwaga! Wadium płatne do 16 czerwca (piątek) - przetarg już 20 czerwca!

 • działki pinczyn

Szukasz atrakcyjnej działki niedaleko pięknego jeziora? A może interesuje Cię posesja przy drodze krajowej nr 22 ? I to naprawdę za niewielkie pieniądze? Jeśli tak – ta oferta gminy Zblewo z pewnością Cię zainteresuje! Jeszcze do końca tygodnia (tj. do 16 czerwca) można wpłacić wadium, by móc wziąć udział w przetargach na sprzedaż niezwykle atrakcyjnych nieruchomości w gminie Zblewo. To prawdziwa okazja dla tych, którzy szukają miejsca na osiedlenie się, letnisko lub na własną działalność. Ceny działek są bardzo korzystne – już od ok. 16,56 zł za m2 (netto). Każdy, kto śledzi ceny nieruchomości na wolnym rynku wie, że to bardzo ciekawa oferta! Tym bardziej, że lokalizacje działek przeznaczonych na sprzedaż są bardzo atrakcyjne.

BORZECHOWO. ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

opublikowano: 14 czerwca 2017

 • święto patrona borzechowo

W miniony poniedziałek (12 czerwca) szkoła w Borzechowie obchodziła Święto Patrona – Ojca Flawiana Słomińskiego. Na tę wyjątkową uroczystość zjechali do Borzechowa goście z całej Polski.  Dyrektor szkoły, Maria Tomana nie kryje, że dla społeczności szkolnej to wielkie święto „To zaszczytne imię nadano naszej szkole 13 czerwca 2010 roku. Od tej pory jest to święto całej społeczności szkolnej i jesteśmy dumni, że nasza szkoła nosi właśnie imię Ojca Flawiana Słomińskiego. Nasz Patron zobowiązuje nas do pracy i uczciwości. Staramy się rzetelnie uczyć, osiągać sukcesy na miarę naszych możliwości i postępować tak, by nie zawieźć zaufania rodziców i nauczycieli. Jesteśmy dumni, że patronuje nam tak wspaniała postać jak Ojciec Flawian Słomiński…” – mówi Maria Tomana.

SWOJSKIE PIEROGI I BIEG KASZTELANA - ZOBACZ, JAK BAWILIŚMY SIĘ W BYTONI!

opublikowano: 14 czerwca 2017

 • FESTYN W BYTONI

Mieszkańcy Bytoni spędzili ostatnią niedzielę (11 czerwca) na wspólnej zabawie podczas Festynu Rodzinnego. Były atrakcje dla dzieci, konkursy, wspaniałe występy artystyczne, pyszne jedzenie i sportowe emocje. Impreza miała się odbyć początkowo już tydzień wcześniej, ale niestety deszcz pokrzyżował wówczas plany organizatorów i festyn został przeniesiony właśnie na minioną niedzielę. Tym razem pogoda dopisała, a mieszkańcy przyszli na imprezę całymi rodzinami. Było warto, bo organizatorzy przygotowali naprawdę ciekawy i urozmaicony program.

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE. ŚWIETNA ZABAWA NA FESTYNIE RODZINNYM

opublikowano: 14 czerwca 2017

 • kleszczewo festyn

Mimo deszczu i dość kapryśnej pogody, mieszkańcy Kleszczewa Kościerskiego nie zawiedli i w minioną sobotę (10 czerwca) świetnie bawili się na Festynie Rodzinnym. Atrakcji nie brakowało, a zabawa zakończyła się późną nocą!  Na ten dzień najbardziej czekały wszystkie dzieci – co roku bowiem, specjalnie dla nich organizowany jest w Kleszczewie wspaniały festyn. Tegoroczna edycja przeszła jednak najśmielsze oczekiwania najmłodszych! Czekały na nich wyjątkowe niespodzianki – nie tylko słodkie upominki, wata cukrowa, dmuchańce, ścianka wspinaczkowa i zabawy z clownem, ale także – prezenty! Dzięki sołtysowi Marianowi Reszka, który znalazł sponsorów, do dzieci trafiły m.in. hulajnogi, piłki, deskorolki, gry planszowe, maskotki i artykuły szkolne...

TROSOWO. UROCZYSTOŚĆ UPAMIĘTNIAJĄCA 75 ROCZNICĘ ZAMACHU NA HITLERA

opublikowano: 13 czerwca 2017

 • opis: trosowo

We wsi Trosowo – między Bytonią, Cisem i Strychem – na przytorowym nasypie nieopodal przejazdu kolejowego stoi kamienny obelisk. Upamiętnia on akcję dywersyjną członków Gryfa Pomorskiego. Siedemdziesiąt pięć lat temu, 9 czerwca 1942 roku, miał tamtędy podróżować Adolf Hitler. Partyzanci rozkręcili tory i pociąg się wykoleił. Hitlera w nim nie było. Ale w wyniku zamachu zginęło kilkuset esesmanów z gwardii Führera. Wprawdzie historycy są podzieleni co do faktycznego przebiegu i oceny tego wydarzenia, niemniej sam fakt, że na tym terenie – na ziemiach wcielonych do Rzeszy – doszło do zbrojnej  dywersji jest ważny dla tożsamości i poczucia patriotyzmu mieszkających tu ludzi.

NADCHODZI WEEKEND... ZOBACZ, CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO!

opublikowano: 9 czerwca 2017

 • opis: weekend

Przez cały weekend w gminie Zblewo – impreza za imprezą! W bogatym kalendarzu wydarzeń kulturalnych naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Już w najbliższą sobotę - 10 czerwca - serdecznie zapraszamy do Kleszczewa Kościerskiego na wspaniały, kolorowy, pełen atrakcji FESTYN RODZINNY! Przygotowaliśmy dla Państwa wiele niespodzianek - m.in. niesamowite pokazy i zmagania siłowe, ściankę wspinaczkową, przejażdżki konne, pokazy strażackie, malowanie twarzy, upominki i nagrody oraz - uwaga - lody i słodycze dla wszystkich dzieci! Zapraszamy także na prawdziwie letnią zabawę taneczną "pod chmurką" z zespołem FOCUS BAND! Bawimy się do białego rana - do godz.2:00. Wstęp wolny - warto bawić się z nami, zapraszamy do Kleszczewa! Sołtys i Rada Sołecka - czekają na wszystkich już od godz.14:00! SZCZEGÓŁY - TUTAJ (link).

NASZE "PRZEDSZKOLA NA MEDAL" WIELKIE GRATULACJE!

opublikowano: 9 czerwca 2017

 • przedszkole na medal

Podczas uroczystej gali, w niedzielne przedpołudnie na dwunastym piętrze eleganckiego budynku Olivia Business Centre w Gdańsku, zakończył się plebiscyt „Dziennika Bałtyckiego” pt. „Przedszkole na medal”. Rodzice zgłosili Gminne Przedszkole   w Zblewie do plebiscytu w kategorii „Przedszkole Roku”.  Miło nam poinformować, że dzięki głosom mieszkańców Gminy Zblewo, a zwłaszcza rodziców i przyjaciół przedszkola, nasze przedszkole zajęło zaszczytne, II miejsce w powiecie starogardzkim. Dziękujemy za zgłoszenie przedszkola do tego plebiscytu, za zaangażowanie oraz za wszystkie oddane na nas głosy. To nasz wspólny sukces - rodziców, pracowników      i dzieci. Takie wyróżnienia dają nam motywację do dalszego działania.  Nagrodę z rąk redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego” Mariusza Szmidka oraz Wiktora Pilarczyka – prezesa gdańskiego oddziału Polska Press Grupy odebrała Beata Cyrson – dyrektor Gminnego Przedszkola w Zblewie. Dodajmy, iż III miejsce w tym samym plebiscycie zajął Punkt Przedszkolny Kraina Uśmiechu z Bytoni.

UWAGA! NOWY HARMONOGRAM ODBIORU ŚMIECI JUŻ OD LIPCA!

opublikowano: 7 czerwca 2017

 • nowy harmonogram wywozu smieci

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż od 1 lipca będzie obowiązywał nowy harmonogram odbioru odpadów z terenu naszej gminy. Zapraszamy do zapoznania się nim! Jednocześnie przypominamy, iż jesteśmy do Państwa dyspozycji we wszystkich sprawach dotyczących sprawnej organizacji systemu odbiorów odpadów – zapraszamy do kontaktu: inspektor Maciej Filipkowski, tel. (58) 588 45 67 wew. 42.

FESTYN RODZINNY W BYTONI - NOWA DATA! SPOTKAJMY SIĘ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ 11 CZERWCA!

opublikowano: 6 czerwca 2017

 • FESTYN W BYTONI

Przed nami FESTYN RODZINNY w Bytoni! Impreza miała się odbyć początkowo już tydzień wcześniej, ale niestety deszcz pokrzyżował plany organizatorów i festyn został przeniesiony właśnie na najbliższą niedzielę. Czeka nas moc atrakcji! Uwaga! Start imprezy i zabawygodz.13.30! W programie m.in. pokazy strongmanów, występ Rajmunda Pałkowskiego, pokaz iluzjonistyczny, a około godz.15:30 start Biegu Kasztelana. Bieg ma charakter otwarty – zapraszamy wszystkich biegaczy! Najdłuższy dystans do pokonania to 2.5 km. Podczas festynu zaprezentują się także uczniowie bytońskiej szkoły (zabawy dla dzieci, występy artystyczne zespołów i solistów biorących udział w konkursie piosenki angielskiej, pokaz akrobatyczny Alicji Dembickiej).

PINCZYN. FESTYN RODZINNY PRZYCIĄGNĄŁ TŁUMY!

opublikowano: 6 czerwca 2017

 • festyn w pinczynie

Tegoroczny Festyn Rodzinny w Pinczynie mieszkańcy z pewnością będą jeszcze długo wspominać! Było to fantastyczne popołudnie pełne atrakcji, występów, zabaw i konkursów, pysznego jedzenia, a nawet - wspólnego śpiewania i tańców! Nic więc dziwnego, że w imprezie wzięły udział prawdziwe tłumy. Przy pięknej, prawdziwie letniej pogodzie, w sobotę (3 czerwca) na Orliku w Pinczynie wspólnie świętowano Dzień Dziecka. Festyn pod nazwą „Dorośli – dzieciom” udowodnił, że bez względu na wiek i różnice pokoleń można się razem świetnie bawić! Dorośli stanęli na wysokości zadania i zadbali o to, by atrakcji dla najmłodszych nie zabrakło. Czego tam nie było! Dmuchańce, wspaniałe bańki, kącik plastyczny, malowanie buziek, pyszne słodkości, upominki i nagrody (w tym – rower!), no i wspaniałe przejażdżki wozem bojowym miejscowej jednostki OSP...

"TAAAAAKA RYBA" I WSPANIAŁE NAGRODY! WĘDKARSKI DZIEŃ DZIECKA NAD JEZIOREM WIELKIM

opublikowano: 6 czerwca 2017

 • festyn wędkarski

Z okazji Dnia Dziecka, wędkarze zrzeszeni w kole Polskiego Związku Wędkarskiego w Pinczynie, już tradycyjnie przygotowali dla najmłodszych prezent – wspaniały Festyn Wędkarski, tym razem nad Jeziorem Wielkim w Strudze. Pomysł na festyn „z wędką” dla najmłodszych zrodził się już kilka lat temu i od tego czasu impreza z roku na rok rozrasta się. W tegorocznym festynie – mimo wczesnej pory - wzięło udział rekordowe wręcz grono młodych wędkarzy, łącznie ponad 60 osób! Jak bowiem podkreślano – wędkarstwo to pasja, radość i najlepiej spędzony wolny czas, tym bardziej w gronie osób, mających wspólne zainteresowania. Podczas festynu nie zabrakło gier i zabaw, a dzieci mogły zmierzyć się m.in. w rzucie do tarczy Arenberga...

DZIEŃ DZIECKA W ZBLEWIE - TAK SIĘ BAWILIŚMY!

opublikowano: 5 czerwca 2017

 • dzień dziecka w zblewie

Z okazji Dnia Dziecka Wójt Gminy Artur Herold przygotował dla dzieci moc atrakcji na placu przy Urzędzie Gminy. Zabawa dla dzieci trwała od godziny 13 do 18. W tym samym czasie w Gminnym Ośrodku Kultury trwało przedstawienie przygotowane przez rodziców z Publicznego Przedszkola w Zblewie. Rodzice przygotowali bajkę o trzech świnkach z morałem dla dzieci na końcu. W drugiej części przedstawienia rodzice ze swoimi zdolnymi dziećmi zaprezentowali się w „Mam Talent”. Po wszystkich występach Wójt poczęstował dzieci lizakami. Na placu czekała wata cukrowa, ścianka wspinaczkowa, ciuchcia Tomek z kulkami, zjeżdżalnia Gąsienica, koniki Ponycycle oraz malowanie buziek. Wszystkie atrakcje były darmowe.

XIII KONCERT PIEŚNI KOŚCIELNEJ W ZBLEWIE JUŻ 25 CZERWCA. ZOBACZ, KTO WYSTĄPI!

opublikowano: 5 czerwca 2017

 • koncert pieśni maryjnej

Już 25 czerwca odbędzie się XIII edycja Koncertu Pieśni Kościelnej w Zblewie. To wspaniałe wydarzenie muzyczne ma już długoletnią historię, a jego organizatorem – wraz z parafią – jest chór „Cecylia” ze Zblewa. W tym roku w koncercie wezmą udział chóry z Kartuz, Przodkowa, Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Wystąpi także Angelika Podwojska z akompaniamentem Mateusza Pizuńskiego. Patronat honorowy nad koncertem objął wójt gminy Zblewo Artur Herold. Nasz chór „Cecylia” już przygotowuje się do tego wielkiego wydarzenia. Tymczasem, jeszcze w czerwcu, przed chórzystami kilka ważnych wydarzeń. Za kilka dni - 8 czerwca -  uświetnią oni swym śpiewem apel jasnogórski w ramach „wieczorów maryjnych” z okazji jubileuszu  300 – lecia Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej...

RUSZAJĄ BADANIA STATYSTYCZNE

opublikowano: 5 czerwca 2017

 • ruszaja badania

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż w terminie od l czerwca do 15 lipca 2017 r. na terenie województwa pomorskiego zostanie przeprowadzone badanie pilotażowe: Rozpoznawanie upraw na podstawie zobrazowań radarowych i optycznych uzyskanych z satelit Sentinel l i Sentinel 2. Badanie polegać będzie na rozpoznaniu przez pracowników Urzędu Statystycznego w Gdańsku upraw i ich opisie (łącznie z wykonywaniem zdjęć) na wybranych działkach. W celu prawidłowego wykonania zdjęć konieczne będzie wejście  pracownika na teren działki, na odległość około 30 m od granicy. Rozpoznanie upraw na podstawie zobrazowań satelitarnych (pozyskanych z Centrum Badań Kosmicznych PAN)...

KONCERT ORGANOWY W ZBLEWSKIM KOŚCIELE JUŻ ZA NAMI - TO BYŁA MUZYCZNA GRATKA ROKU!

opublikowano: 5 czerwca 2017

 • patryk podwojski

Było to z pewnością jedno z największych wydarzeń kulturalnych tego roku w naszej gminie. Przepiękna muzyka, mistrzowskie wykonanie, zachwyt i wzruszenie publiczności, a na koniec – owacje na stojąco i bisy! Tak można by najkrócej opowiedzieć o wczorajszym koncercie, który odbył się w kościele w Zblewie, w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. Przed naszą publicznością wystąpili wyjątkowi artyści - Patryk Podwojski (organy), Szymon Zawodny (saksofon) oraz wspaniała sopranistka Angelika Podwojska. Usłyszeliśmy m.in. dzieła J.S. Bacha,  H.A.Stamma, Miłosza Bembinova, W. A. Mozarta, a na koniec – dzieło I.J. Paderewskiego „Ton coeur est d'or pur" op. 22, do słów Catulle Mendèsa.

JUŻ W TĘ SOBOTĘ ZAPRASZAMY DO KLESZCZEWA KOŚCIERSKIEGO NA FESTYN RODZINNY - PRZED NAMI MOC ZABAWY I ATRAKCJI!

opublikowano: 5 czerwca 2017

 • kleszczewo festyn

Już w najbliższą sobotę - 10 czerwca - serdecznie zapraszamy do Kleszczewa Kościerskiego na wspaniały, kolorowy, pełen atrakcji FESTYN RODZINNY! Przygotowaliśmy dla Państwa wiele niespodzianek - m.in. niesamowite pokazy i zmagania siłowe, ściankę wspinaczkową, przejażdżki konne, pokazy strażackie, malowanie twarzy, upominki i nagrody oraz - uwaga uwaga - lody i słodycze dla wszystkich dzieci! Wszystkie atrakcje są bezpłatne! Zapraszamy także na prawdziwie letnią zabawę taneczną "pod chmurką" z zespołem FOCUS BAND! Bawimy się do białego rana - do godz.2:00. Wstęp wolny - warto bawić się z nami, zapraszamy do Kleszczewa! Sołtys i Rada Sołecka - czekają na wszystkich Mieszkańców i Gości! Do zobaczenia!

UWAGA! PILNE! FESTYN W BYTONI ODWOŁANY!

opublikowano: 4 czerwca /godz.9.49/

 • IMPREZA ODWOLANA

Szanowni Państwo, z powodu złych warunków pogodowych oraz wydanych przez IMGW-PIB ostrzeżeń meteorologicznych (zobacz: link), planowany na dzisiaj - tj. niedzielę 4 czerwca - FESTYN RODZINNY W BYTONI ZOSTAJE ODWOŁANY i przeniesiony na inny termin, o którym wkrótce Państwa poinformujemy.

WYJĄTKOWY KONCERT - JUŻ JUTRO, W "ZIELONE ŚWIĄTKI" W ZBLEWIE!

opublikowano: 3 czerwca 2017

 • opis: KONCERT

To będzie z pewnością jedno z największych, muzycznych wydarzeń roku w naszej gminie! Już jutro - w "Zielone Świątki" (godz.18:00) w kościele w Zblewie -  niesamowity koncert w ramach I Międzynarodowego Koncertu Muzyki Organowej na Kociewiu. Wystąpią znakomici artyści: Patryk Podwojski (organy), Szymon Zawodny (saksofon) oraz wspaniała sopranistka Angelika Podwojska. Serdecznie zapraszamy - to nie tylko wielka, muzyczna uczta, ale także radość i duma dla naszej społeczności, bowiem przypomnijmy, iż część Artystow pochodzi wlaśnie ze Zblewa! Warto zatem przyjść i posłuchać, a repertuar jutrzejszego koncertu jest imponujący! Usłyszymy m.in.:  J.S. Bach - sonata triowa c-moll BWV 526 część vivace oraz largo ( organy+saksofon) ...

PRZED NAMI WEEKEND PEŁEN WYDARZEŃ KULTURALNYCH. ZOBACZ, CO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO!

opublikowano: 2 czerwca 2017

 • weekend pełen wydarzeń

Sezon imprez plenerowych ( i nie tylko) w pełni! W nadchodzący weekend czeka nas wiele imprez, dlatego – specjalnie dla Państwa – przygotowaliśmy skrócony „kulturalny rozkład jazdy” na najbliższe dni. A przed nami – pikniki, festyny i wspaniałe koncerty! Warto być z nami!  A oto szczegóły:  SOBOTA 3 CZERWCA: - Festyn Wędkarski nad jeziorem Wielkim, godz.8.00-13.00, więcej info: TUTAJ; - Festyn Rodzinny „Dorośli Dzieciom” na Orliku w Pinczynie, zobacz szczegółowy program: TUTAJ;  NIEDZIELA 4 CZERWCA:  - Festyn Rodzinny w Bytoni (Centrum Rekreacyjno Sportowe), godz.14.00-18.00, zobacz co będzie się działo – TUTAJ; - koncert w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu; godz.18.00 - kościół w Zblewie...

SUKCES MIRADOWA I MAŁEGO BUKOWCA W PLEBISCYCIE "SOŁECTWO POMORZA" I "SOŁTYS POMORZA". WIELKIE GRATULACJE!

opublikowano: 2 czerwca 2017

 • opis: plebiscyt

Wspaniały sukces odniosło sołectwo Miradowo, które w tegorocznym plebiscycie Dziennika Bałtyckiego na „SOŁECTWO POMORZA 2017” zajęło I miejsce w powiecie starogardzkim! Sołtys Miradowa, Ryszard Gumiński odbierając nagrodę nie krył radości. „Cieszymy się bardzo, że mieszkańcy czują więź ze swoją wsią i tak pięknie na Miradowo głosowali, dzięki czemu wygraliśmy. Warto przy tej okazji dodać, że mieszkańcy nie po raz pierwszy się tak integrują w działaniach na rzecz Miradowa. Przykładem może być chociażby otwarcie świetlicy w 2014 r., w co zaangażowali się całym sercem i siłami naprawdę wszyscy! " – mówi sołtys i podkreśla, że do dziś wspomina tamte wydarzenia i jest prawdziwie dumny ze swoich mieszkańców. Wielka radość także dla mieszkańców Małego Bukowca w gminie Zblewo. Sołtys Sławomir Cybulski zajął III miejsce w plebiscycie „SOŁTYS POMORZA 2017”.

AEROKOCIEWIANKI PODBIŁY BESKID ŚLĄSKI! RELACJA PROSTO ZE SZLAKU!

opublikowano: 2 czerwca 2017

 • wycieczka szczyrk

Cztery dni - niesamowite, pełne wrażeń, emocji i z podwyższoną adrenaliną - spędziły nasze Aerokociewianki ( w tym 6 Kociewskich Morsów) w Beskidzie Śląskim w Szczyrku. Naszą wędrówkę górską rozpoczęłyśmy od wjazdu najnowocześniejszą w Polsce kolejką gondolową na Szyndzielnię. Dalej, czerwonym szlakiem nasza piesza wędrówka zaprowadziła nas na szczyt Klimczoka (1117mn.p.m.), by dalej iść i pokłonić się Najświętszej Marii Królowej Polski ,,Na Górce", gdzie znajduje się sanktuarium. To miejsce szczególnego kultu religijnego w Szczyrku...

INWENTARYZACJA AZBESTU W GMINIE ZBLEWO

opublikowano: 2 czerwca 2017

 • opis: azbest

Wójt Gminy Zblewo informuje, iż w dniach od 15.06.2017 r. do 15.07.2017 r. na terenie Gminy Zblewo przeprowadzana będzie inwentaryzacja wyrobów zawierających azbest (eternit). Inwentaryzacje prowadzić będzie Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja z siedzibą w 43-450 Ustroń,  ul. Sikorskiego 10. Zwracam się z prośbą do mieszkańców o pomoc pracownikom ww. firmy podczas wykonywanych prac w zakresie udzielania informacji. Istnieje możliwość podania informacji na temat lokalizacji wyrobów azbestowych poprzez formularz na stronie internetowej:  http://www.eko-precyzja.eu/azbest.

UWAGA! AGROLOTNICZE ZABIEGI RATOWNICZE PRZECIWKO SZKODNIKOM NASZYCH LASÓW

opublikowano: 2 czerwca 2017

 • opryski lasów

Nadleśnictwo Kaliska informuje, że w związku z wysokim zagrożeniem występowania brudnicy mniszki i strzygoni choinówki, które utrzymuje się na terenie Nadleśnictwa Kaliska, w dniach 1-11 czerwca br., będzie wykonany zabieg ratowniczy przeciwko szkodnikom liściożernym. Zabieg ratowniczy będzie wykonany metodą agrolotniczą, tylko na terenach leśnych. Przy wykonywaniu zabiegu będą przestrzegane wszystkie przepisy wynikające z obowiązującego w tym zakresie prawa Polskiego i UE. Na czas zabiegu będzie wprowadzony czasowy zakaz wstępu do lasu. Do wykonania zabiegów ratowniczych zostanie użyty środek ochrony roślin Dimilin 480 S.C.

TRWA KOLOROWY DZIEŃ DZIECKA W ZBLEWIE! CZEKAMY NA WAS NA SKWERKU PRZED URZĘDEM!

opublikowano: 1 czerwca 2017

 • trwa dzień dziecka

Kochane Dzieci! Trwa kolorowy Dzień Dziecka na skwerku przed Urzędem Gminy w Zblewie. Jeszcze do godz.18:00 czeka moc atrakcji, pyszna wata cukrowa i wiele, wiele innych fantastycznych niespodzianek! Każdy może spróbować też swoich sił na ściance wspinaczkowej i spotkać się z Tygryskiem oraz Kubusiem Puchatkiem. CZEKAMY NA WAS! ZAPRASZAMY NA SKWER NA FANTASTYCZNĄ ZABAWĘ!

JUŻ W NIEDZIELĘ ZAPRASZAMY DO BYTONI NA WSPANIAŁY FESTYN RODZINNY

opublikowano: 1 czerwca 2017

 • FESTYN W BYTONI

Dnia 4 czerwca 2017 r. (tj. w najbliższą niedzielę) na terenie Centrum Rekreacyjno-Sportowego przy Zespole Szkół Publicznych w Bytoni odbędzie się Festyn Rodzinny, na który serdecznie zapraszamy!  Program FESTYNU RODZINNEGO:  14:00 – 14:15 powitanie, 14:15 – 15:15 pokazy STRONGMAN, 15:15 – 15:30 Gra i śpiewa Rajmund Pałkowski, 15:30 – 16:15 pokaz iluzjonistyczny, 16:15 start Biegu Kasztelana, 16:20 – 17:15 uczniowie bytońskiej szkoły (zabawy dla dzieci, występy artystyczne zespołów i solistów biorących udział w konkursie piosenki angielskiej, pokaz akrobatyczny Alicji Dembickiej) …

75. ROCZNICA ZAMACHU NA HITLERA - UROCZYSTOŚĆ W TROSOWIE JUŻ 10 CZERWCA

opublikowano: 31 maja 2017

 • opis: trosowo

Już niedługo (10 czerwca) czeka nas wyjątkowe wydarzenie – uroczystość upamiętniająca 75 rocznicę zamachu na Hitlera, która odbędzie się o godz. 16.30 przy obelisku w Trosowie koło Bytoni. W programie m.in.: rekonstrukcja walk partyzanckich, opowieści przy ognisku, żołnierska grochówka i śpiewanie pieśni patriotycznych. Organizatorami wydarzenia są: Zespół Szkół Publicznych w Bytoni, Zespół Szkół Publicznych w Kaliskach, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie oraz Rada Sołectwa wsi Cis. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości, w szczególności - pasjonatów historii!

„ZDROWSZY UCZEŃ…” - KONFERENCJA W BORZECHOWIE

opublikowano: 31 maja 2017

 • opis: konferencja

Niedawno, w Restauracji K2 w Borzechowie odbyła się konferencja „Zdrowszy uczeń- planowane zmiany w programach dla szkół: „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”.  Organizatorem spotkania byli p.Katarzyna i Krzysztof Langowscy - dostawcy owoców i warzyw oraz mleka do szkół K2 EKO- MILK. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Pomorski Kurator Oświaty- Monika Kończyk. Konferencję poprowadzili Monika Tomana i Zbigniew Bigilski - nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych w Borzechowie.

MŁODZI PASJONACI POEZJI – W HOŁDZIE MAŁGORZACIE HILLAR

opublikowano: 31 maja 2017

 • KONKURS UCZESTNICY

Właśnie mija 22. rocznica śmierci Małgorzaty Hillar – znakomitej poetki, która pochodziła z Piesienicy w gminie Zblewo. I właśnie tej niezwykłej postaci polskiej literatury, poświęcony był gminny konkurs recytatorski, który odbył się wczoraj (30 maja) w Pinczynie. Udział w tegorocznym Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji M. Hillar wzięło udział 12 uczniów z gimnazjów z Kleszczewa, Zblewa, Bytoni oraz Pinczyna. Młodzi miłośnicy poezji spotkali się w miejscu wyjątkowym – w Izbie Pamięci Poetek, która kilka lat temu powstała w szkole w Pinczynie. Właśnie tam, w tę szczególną rocznicę rozbrzmiały wiersze poetki z Piesienicy, a także – ciepłe wspomnienie o niej samej, które przedstawiła zebranej młodzieży Elżbieta Prześrut-Prądzyńska.

ŚWIĘTO PATRONA GIMNAZJUM im.KS.STANISŁAWA HOFFMANNA W PINCZYNIE

opublikowano: 31 maja 2017

 • swięto patrona

Nie lubimy słowa KONIEC, bo ono oznacza, że coś mija bezpowrotnie. W życiu szkolnym, niestety, takie KOŃCE również mają miejsce…  Z początkiem nowego roku szkolnego, zgodnie z planowaną reformą ministerialną, ulegną likwidacji gimnazja i w takiej atmosferze-końca pewnego etapu rzeczywistości- 12 maja 2017 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie odbyło się Święto Patrona Gimnazjum im. ks. Stanisława Hoffmanna połączone z konkursem wiedzy na jego temat.  Najpierw zebrani, a wśród nich: kierownik CUW w Zblewie Marek Mischke, rodzina ks. S. Hoffmanna, czyli: Jolanta Szostek, Elżbieta i Jacek Hoffmann, ks. proboszcz parafii Pinczyn - Mieczysław Bizoń, ks. wikariusz Mariusz Malejko, przewodnicząca Rady Rodziców Joanna Jendernalik, dyrektor ZKiW w Pinczynie Iwona Loroch, byli świadkami części informacyjnej nt. ks. Stanisława Hoffmanna.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne