Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

GRA TERENOWA „NIEPODLEGŁA” W PINCZYNIE

opublikowano: 18 września 2018

 • niepodległa

Zbliżamy się do 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która będzie miała miejsce 11 listopada 2018r. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj odzyskał suwerenność. To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności, dlatego uczniowie naszej szkoły, aby dobrze przygotować się do tego święta, wzięli udział w grze terenowej Niepodległa, która odbyła się 14 września 2018r. Pierwszym etapem gry było odnalezienie kopert ukrytych w różnych zakątkach Pinczyna, w których znajdowała się krzyżówka i rebus (poniżej zamieszczamy powyższe materiały, to dobra forma sprawdzenia naszej wiedzy), następnie uczniowie musieli przeprowadzić wywiad z mieszkańcem Pinczyna na temat drogi Polski do niepodległości.

WIANKI NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - KGW Z KLESZCZEWA ZAPRASZA JUŻ DZIŚ!

opublikowano: 18 września 2018

 • wianki

Choć to dopiero wrzesień, Koło Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa Kościerskiego już dziś serdecznie zaprasza do skorzystania z bogatej oferty wianków, wieńców i stroików na Dzień Wszystkich Świętych. Wszystkie kompozycje – piękne i oryginalne – będzie można zakupić już od 18 października na kiermaszu w Kleszczewie Kościerskim (w budynku dawnej świetlicy). Panie Gospodynie – utalentowane florystki, chętnie wykonają także kompozycje z kwiatów powierzonych, według koncepcji i pomysłu klienta. I choć do 1 listopada pozostało jeszcze kilka tygodni, już dziś warto przygotować się do tego wyjątkowego dnia.  Zapraszamy do kontaktu i wcześniejszych zamówień!

DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU W PINCZYNIE

opublikowano: 18 września 2018

 • orlik

II edycja Dnia Sportu na Orliku to ogólnopolska impreza organizowana przez Fundację Orły Sportu, która ma na celu promocję sportu jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę 9 września na około 500 Orlikach w całym kraju.  Turniej piłki nożnej dla dzieci, zmagania na torze sprawnościowym, do tego konkursy, mecz piłki nożnej rodzice - dzieci a dla wszystkich uczestników drobne upominki i nagrody. Tak wyglądał Dzień Sportu na Orliku w Pinczynie. W rywalizacji rodzinne wygrali Państwo Adamowscy z Pałubinka. Organizatorem Dnia Sportu w Pinczynie był Mirosław Urban.

NASZE JUBILEUSZE: NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA PANI WŁADYSŁAWY I PANI AGNIESZKI

opublikowano: 18 września 2018

 • jubileusze

Kilka dni temu świętowaliśmy dwie, wspaniałe uroczystości. Nasze mieszkanki: pani Władysława Gajewska ze Zblewa oraz pani Agnieszka Ossowska z Semlina obchodziły urodziny. Ale jakie to były urodziny! Niezwykłe i wspaniałe, bowiem pani Władysława skończyła 90.lat, a pani Agnieszka – 99. lat!

UWAGA! ZMIANA GODZINY SPOTKANIA WS PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE"

opublikowano: 18 września 2018

 • ekodopłaty

Jak już informowaliśmy, 27 września br. (tj. w czwartek) w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczącego Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Spotkanie to początkowo zaplanowano na godz.16:00, jednak z przyczyn od nas niezależnych (Ministerstwo Środowiska), nastąpiła zmiana i konieczne jest przesunięcie godziny spotkania na godzinę późniejszą tj. godz.18:00.  Serdecznie zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania z programu „Czyste  Powietrze” na spotkanie: 27 września, godz.18:00, GOK w Zblewie. Zachęcamy do udziału w spotkaniu i przepraszamy za zmianę.

ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI POWIATOWE DO BOLESŁAWOWA

opublikowano: 17 września 2018

 • zapraszamy

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Rolniczego w Bolesławowie zapraszają na V Pomorską Wystawę Bydła Mlecznego oraz XXIII Kociewską Wystawę i Pokaz Zwierząt Hodowlanych, Samorządowe Dożynki Powiatu Starogardzkiego połączone z Targami Rolno-Ekologicznymi. Tradycyjnie podczas imprezy, która odbędzie się 29 i 30 września w Bolesławowie, nie zabraknie atrakcji, wśród których warto wymienić m.in. zawody jeździeckie, pokazy zwierząt hodowlanych, ocenę wieńców dożynkowych, występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru będzie Halina Frąckowiak. 

SZÓSTE URODZINY ZBLEWSKICH CZWORACZKÓW

opublikowano: 17 września 2018

 • czworaczki

Nasze zblewskie czworaczki czyli: Agata, Julia, Weronika i Oliwia, mają już 6 lat! Urodzinowe przyjęcie – oczywiście z pysznym tortem i kolorowymi balonikami - miało miejsce w ostatni piątek (14 września).  Uśmiechnięte solenizantki nie kryły radości na widok gości i wspaniałych prezentów! A wśród gości był m.in. sołtys i przedstawiciel Rady Sołeckiej Zblewa. Jak co roku czworaczki odwiedził także wójt gminy Artur Herold wraz z Anną Wojak, kierownik GOPS w Zblewie. Dziewczynki były zachwycone prezentami – a dostały wymarzone hulajnogi z Elza i Anna z ”Krainy lodu”. Kochane dziewczynki – przyłączamy się do wszystkich życzeń!

ZACZYNAMY ZEBRANIA WIEJSKIE. ZOBACZ TERMINARZ PIERWSZYCH SPOTKAŃ

opublikowano: 13 września 2018

 • Terminarz

Serdecznie zapraszamy na spotkania wiejskie. Najbliższe z nich odbędą się w sołectwach: Zblewo – 17 września,  godz. 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie; Pinczyn – 19 września, godz. 18.00, Wiejski Dom Kultury w Pinczynie; Kleszczewo Kościerskie– 20 września,  godz. 18.00, Szkoła Podstawowa w Kleszczewie; Borzechowo -21 września, godz. 18.00, Szkoła Podstawowa w Borzechowie.Terminy kolejnych spotkań podamy wkrótce. Zapraszamy!

POWIATOWY INSPEKTOR WETERYNARYJNY ZAPRASZA NA SZKOLENIE

opublikowano: 12 września 2018

 • szkolenie

W listopadzie br., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim planuje zorganizować szkolenie związane z ubojem zwierząt kopytnych do 6 miesiąca życia, do celów własnej konsumpcji domowej. Mieszkańcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłosić się i zapisać na to szkolenie do dnia 19 października 2018 r. drogą elektroniczną na adres e-mail: piwstar@gdansk.wiw.gov.pl.

DOŻYNKI GMINNO PARAFIALNE - FOTORELACJA CZĘŚĆ 2 (festyn)

opublikowano: 12 września 2018

 • dożynki

Tegoroczny festyn dożynkowy pełen był wspaniałych atrakcji! Najpierw, na placu dożynkowym gospodarze uroczystości – na czele ze starostami dożynek: Hanną i Kazimierzem Świtałami - podzielili się z mieszkańcami chlebem. Wójt Artur Herold podziękował rolnikom za trud ich tegorocznej pracy i za – jak podkreślił – „szczególną determinację i poświęcenie w dziele tworzenia plonu, daru życia, chleba… Jestem wdzięczny i cieszę się bardzo, że na terenie naszej gminy jest wielu dobrych gospodarzy, którzy ziemię szanują i traktują ją z miłością oraz z prawdziwym oddaniem” – mówił wójt.

DOŻYNKI GMINNO PARAFIALNE - FOTORELACJA CZĘŚĆ 1

opublikowano: 12 września 2018

 • dożynki

Dożynki to dla społeczności gminy Zblewo zawsze wyjątkowy dzień. Tegoroczne święto plonów było nadzwyczaj okazałe. Wzięło w nim udział liczne grono rolników i mieszkańców gminy oraz wielu gości. Zapraszamy na fotorelację z tegorocznych uroczystości. Zblewskie Dożynki Gminno-Parafialne zorganizowano w minioną niedzielę (9 września). Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną, której przewodniczył prałat zblewski – ks. dziekan Zenon Górecki.  Jak podkreślił w homilii, był to dla rolników szczególnie trudny rok. Mimo to - dobrze, że umiemy dziękować.

"NARODOWE CZYTANIE" W ZBLEWIE

opublikowano: 11 września 2018

 • narodowe czytanie

Kolejna edycja „Narodowego Czytania” – za nami. Była to wyjątkowa odsłona projektu, ponieważ pięknie wpisała się ona w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tegorocznej akcji w całej Polsce czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a patronat nad akcją pełniła Para Prezydencka. Czytano jak Polska długa i szeroka – zarówno w dużych miastach, jak i w małych wsiach. Czytała Para Prezydencka, aktorzy, lekarze, społecznicy, ludzie kultury i sportu, samorządowcy, mieszkańcy – jednym słowem: wszyscy, jak na prawdziwie narodowe czytanie przystało!

SPARTAKIADA 2018 czyli SENIORZY NA MEDAL!

opublikowano: 11 września 2018

 • spartakiada

Wielki sukces seniorów z gminy Zblewo! Na XIV Powiatowej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych nie tylko świetnie się zaprezentowali, ale - po raz kolejny - wywalczyli też puchar zwycięzców i obronili złoto, które zdobywają tu niezmiennie od wielu lat! Spartakiada odbyła się w minioną sobotę (8 września) na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Wzięli w niej udział udział seniorzy z całego powiatu. Gminę Zblewo reprezentowały w tym roku koła PZERiI z Borzechowa, Kleszczewa Kościerskiego, Pinczyna i Zblewa.

OD DZIŚ (10.09.) WAŻNA ZMIANA W WYDZIALE KOMUNIKACJI STAROSTWA POWIATOWEGO W STAROGARDZIE!

opublikowano: 10 września 2018

 • wk

UWAGA! Od dziś tj. 10 września 2018 r. - ważna zmiana w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg. Zawieszone zostanie umawianie wizyt drogą elektroniczną. Na czym polega zmiana? Oto odpowiedź:  powstały dwa nowe stanowiska do obsługi klientów,  umawianie wizyt w celu rejestracji pojazdu (grupa A) odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 58 767-35-36 - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00,  do umówienia wizyty należy podać sześć pierwszych cyfr numeru PESEL właściciela pojazdu oraz cztery ostatnie cyfry numeru VIN pojazdu, który chcemy zarejestrować, sprawy załatwiane w grupie spraw B (odbiór dowodów rejestracyjnych) i C  (prawa jazdy)pozostają bez zmian, zawieszone zostaje umawianie wizyt drogą elektroniczną...

NOWE SALE NA NOWY ROK SZKOLNY W BORZECHOWIE!

opublikowano: 6 września 2018

 • borzechowo

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego i cudownym babim latem… W tym roku szkolnym dla mieszkańców Borzechowa i okolic to szczególny miesiąc, gdyż otwarto tu oddziały przedszkolne, na które czekano z niecierpliwością od kilku lat. Dzięki władzom samorządowym i dyrektor PSP w Borzechowie Marii Tomana udało się zaadoptować parter szkoły, by dostosować go do potrzeb najmłodszych. Prace trwały całe wakacje, ale za to maluchy będą teraz spędzać czas w pięknych, nowych, jasnych salach. Również starszych uczniów czeka zmiana, gdyż inwestycje gminne pozwoliły na przebudowę poddasza szkoły na nowoczesne sale lekcyjne.

JAK ZABEZPIECZYĆ ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE PRZED WILKAMI?

opublikowano: 5 września 2018

 • WILKI

Jak informuje Nadleśnictwo Kaliska, leśnicy otrzymali informację od Straży Gminnej w Starej Kiszewie, że w dniu 19 sierpnia br. na terenie posesji w Konarzynach doszło do zagryzienia psa przez dwa wilki. Wilki w okolicach Konarzyn spotykane są regularnie. W związku z powyższym, Nadleśnictwo Kaliska zasygnalizowało potrzebę zawiadomienia okolicznych mieszkańców o wystąpieniu tych drapieżników oraz konieczności zabezpieczenia zwierząt gospodarskich i domowych. Zabezpieczenia przed wilkami omówione są na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Warto się z nimi zapoznać - link: TUTAJ.

RUSZA PROGRAM"CZYSTE POWIETRZE". WKRÓTCE SPOTKANIE INFORMACYJNE

opublikowano: 5 września 2018

 • czyste powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od września 2018 rozpoczyna wdrażanie na terenie województwa pomorskiego Krajowego Programu „Czyste Powietrze.” Od 04.09.2018r. do 10.10.2018 r. prowadzone będą spotkania informacyjne dla mieszkańców województwa pomorskiego. Specjaliści Funduszu odwiedzą każdą gminę i w przystępny sposób przybliżą założenia oraz zakres programu. W sposób warsztatowy przedstawiony zostanie sposób aplikowania do programu w tym rejestracja, określenie wielkości możliwego do uzyskania dofinansowania oraz proces wypełniania wniosku o dofinansowanie.  Uwaga! Spotkanie dla mieszkańców naszej gminy odbędzie się 27 września (czwartek) o godz.16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Warto przyjść i poznać zasady, na jakich można ubiegać się o atrakcyjne dofinansowanie! Zapraszamy!

"NARODOWE CZYTANIE" W ZBLEWIE JUŻ W NAJBLIŻSZY PIĄTEK

opublikowano: 5 września 2018

 • narodowe

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz  Gminna Biblioteka Publiczna im. Małgorzaty Hillar w Zblewie, pragną serdecznie zaprosić  mieszkańców gminy Zblewo w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości do Narodowego Czytania „Przedwiośnia”. Zapraszamy już w najbliższy piątek (7 września) o godz.11:00 - skwer im. Jana Pawła II (przy fontannie).  Podczas spotkania będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

SEMLIN. POŻEGNANIE LATA I NOWE AUTO DLA STRAŻAKÓW!

opublikowano: 5 września 2018

 • semlin

Semliński festyn „Pożegnanie lata”, który odbył się w ostatnią sobotę (1 września) przyciągnął wielu mieszkańców i gości. Nie zabrakło też strażaków i to w galowych mundurach! Dlaczego? To był wyjątkowy dzień dla społeczności Semlina. Festyn rozpoczął się bowiem od uroczystego przekazania strażakom samochodu gaśniczego i nowoczesnego sprzętu. Ale po kolei… Samochód gaśniczy lekki z motopompą marki RENAULT MASTER (r. 2002) trafił do jednostki OSP Semlin z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Gdańsku (za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku). Druhowie z Semlina nie kryli radości, gdy wójt Artur Herold i komendant gminny OSP Jarosław Kinowski wręczyli im podczas festynu dowód rejestracyjny i kluczyki do auta! Uroczystość pięknie dopełnił ks. dr Edward Kampen, który poświęcił auto.

ZAPRASZAMY DO ZBLEWA NA DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE 2018

opublikowano: 4 września 2018

 • DOŻYNKI

Już w najbliższą niedzielę (9 września) w Zblewie świętować będziemy Dożynki Gminno-Parafialne. W tym roku Święto Plonów jest szczególne – przypomnijmy bowiem, że był to wyjątkowo trudny sezon dla naszych rolników, którzy w wyniku suszy ponieśli dotkliwe straty w zbiorach. Starostami tegorocznych dożynek będą rolnicy ze Zblewa - Hanna i Kazimierz Świtała. Uroczystości dożynkowe już tradycyjnie rozpoczną się mszą św. dziękczynną, która odbędzie się o godz.14:00 w kościele parafialnym w Zblewie. Tuż po niej dożynkowy korowód przejdzie na Plac 700-lecia, a następnie (ok. godz.15:00) zapraszamy do udziału w prawdziwie dożynkowym festynie!

Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni zewnętrznej połączone z festynem w Pałubinku.

W sobotę 25 sierpnia w Pałubinku odbył się festyn rodzinny połączony z uroczystym otwarciem długo oczekiwanego przez mieszkańców placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej. Spotkanie zostało zorganizowane przez wójta gminy Zblewo p. Artura Herold oraz sołtysa wsi panią Otylię Wojtaś. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców i gości. Przypomnijmy, że gmina Zblewo dzięki dofinansowaniu unijnemu z PROW 2014-2020 wybudowała również na terenie gminy place zabaw i siłownie plenerowe w Lipiej Górze i Małym Bukowcu oraz siłownię w Radziejewie. Wykonawcą zadania była firma Erfit z Gdańska. Uroczystość w Pałubinku rozpoczęła się symbolicznym przecięciem wstęgi przez wójta gminy Zblewo Artura Herold, sołtysa wsi panią Otylię Wojtaś oraz państwa Kurszewskich z dziećmi z Pałubinka.

Podczas uroczystości Mieszkańcy mogli skosztować wypieków i wyrobów serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pałubinka. Pani Urszula Bielińska z KGW z Pinczyna przygotowała również smaczną zupę węgierską, która podczas tegorocznego Festynu Kociewskiego zajęła I miejsce w konkursie kulinarnym. Nie obyło się też bez chleba ze smalcem i ogórkami.

Festyn cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza ze strony najmłodszych, na których czekało wiele atrakcji. Ogromne powodzenie wśród dzieci miała wata cukrowa, dmuchany zamek, ścianka wspinaczkowa oraz gry i zabawy przeprowadzone przez grupę Forty de Grees. Dla dorosłych organizatorzy przewidzieli zabawę na świeżym powietrzu przy muzyce zespołu Focus band .

Jeszcze w tym roku gmina Zblewo wybuduje cztery siłownie zewnętrzne w Białachowie, Miradowie, Semlinie i Tomaszewie. Środki na ten cel gmina pozyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu OSA.

 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Pożegnanie lata

DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ

Morsy Zblewo są nadal nieugięci, silni i waleczni. Was (czytelnicy) zachęcamy, abyście postępowali tak jak My- Morsy – zgodnie ze słowami hasła : „ DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ”. Czyż to, nie piękne, wymowne słowa, które przydadzą się każdemu z nas w życiu codziennym. Biegając długie kilometry, uczestnicząc w różnych zawodach sportowych mamy chwile zwątpienia, słabości, ale w pewnym momencie następuję przełamanie, wstępuje w nas duch mocy i siły.

Okres wakacji, to czas relaksu, wypoczynku w gronie rodzinnym, więc trudno zmobilizować grupę do udziału w zawodach. Jednak byli i tacy, którzy godnie reprezentowali naszą Gminę na „ Biegu czterech jezior” w Skórczu, Biegu Nocnym w Toruniu czy wymownym biegu w Rytlu „ Pokonaj Nawałnicę z nami”.

18 sierpnia 2018 r. w sercu Borów Tucholskich ( w Śliwicach ),było ciężko, gorąco, ale okazaliśmy się twardzielami. Właśnie tam, na „ Śliwickiej Dyszce” zajęliśmy I miejsce jako najliczniejsza ekipa ( 22 Morsów). Dzień później, trzech naszych śmiałków, nieugiętych twardzieli ( Monika, Magda, Marcin) wzięło udział w III edycji - Biegu Crossowym na imprezie Motocross 2018 w Pączewie. Wielki podziw i uznanie dla wszystkich biegających Morsów!

Czyż nie jest w nas MOC, SIŁA I RADOŚĆ ŻYCIA z tego co robimy?

Pozdrawiamy wszystkich

 

Ewa Osowska

 • Morsy
 • Morsy

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy]

Informacje techniczne