Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

WÓJT ARTUR HEROLD ZAPRASZA: POWITAJMY RAZEM NOWY ROK!

opublikowano: 27 grudnia 2018

 • nowy rok

Wójt Artur Herold oraz Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie serdecznie zapraszają w sylwestrową noc na wspólne powitanie Nowego Roku 2019!  Zapraszamy tradycyjnie o północy w Sylwestra na wspaniały pokaz fajerwerków, symboliczny toast lampką szampana i życzenia. Spotkajmy się na placu przed Urzędem Gminy, by wspólnie powitać Nowy Rok. Serdecznie zapraszamy!

W SYLWESTRA - KRÓTSZE GODZINY PRACY URZĘDU GMINY

opublikowano: 27 grudnia 2018

 • opis: UG

Uprzejmie informujemy, iż w najbliższy poniedziałek tj. 31 grudnia (Sylwester) Urząd Gminy w Zblewie czynny będzie w godzinach 7:30-13:00. Za utrudnienia przepraszamy i zapraszamy ponownie już 2 stycznia!

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW W STYCZNIU 2019

opublikowano: 27 grudnia 2018

 • opis: odpady

Publikujemy nowy harmonogram odbioru odpadów z terenu naszej gminy. Harmonogram obowiązuje w styczniu 2019 roku. Już wkrótce opublikujemy harmonogram na cały rok 2019. Otrzymają go Państwo również do domu - w postaci specjalnej ulotki od wykonawcy usługi tj. firmy Starkom oraz z Urzędu Gminy (dystrybucja przez sołtysów lub pocztę). W przypadku pytań i wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji – zapraszamy do kontaktu: inspektor zajmujący się sprawami gospodarki odpadami w gminie Zblewo Maciej Filipkowski, tel. (58) 588 43 81 wew.46.

ZIMOWE UTRZYMANIE DRÓG GMINNYCH

opublikowano: 27 grudnia 2018

 • zimowe utrzymanie dróg

Szanowni Państwo, publikujemy listę kontaktów do osób odpowiedzialnych w naszej gminie za zimowe utrzymanie dróg (patrz: tabela). Kontakt telefoniczny w przypadku  braku komunikacji z koordynatorami: Sylwia Podwojska, inspektor ds. wojskowych, p.poż. i obrony cywilnej: tel.  536 954 922, Daniel Szpręga, Sekretarz Gminy: tel. 512 462 955. Kontakt telefoniczny w przypadku braku komunikacji z koordynatorami i sekretarzem :    Artur Herold, Wójt Gminy Zblewo: tel.  600 895 161. Wszelkie uwagi dotyczące zimowego utrzymania dróg  powiatowych, wojewódzkich i krajowych  należy kierować odpowiednio do...

 

WSPANIAŁY KONCERT KOLĘD W ZBLEWSKIM KOŚCIELE

opublikowano: 27 grudnia 2018

 • opis: koncert

W przededniu Świąt Bożego Narodzenia (21 grudnia) w kościele parafialnym w Zblewie zabrzmiały polskie kolędy i pastorałki – i to w niezwykłym wykonaniu. W przepięknym, świątecznym koncercie wystąpiła bowiem Ewelina Rytelewska wraz z zespołem. Koncert był niezapomnianym widowiskiem pełnym przedświątecznej radości, wspaniałej muzyki i jakże klimatycznej gry świateł… Wszystko to wprost wypełniło piękne wnętrza zblewskiej świątyni, czyniąc naprawdę niezapomniane wrażenie. Publiczność była oczarowana i nagrodziła muzyków gorącymi brawami. Nie zabrakło też odrobiny historii i słów kilku o naszych tradycjach – a przypomnieli je Beata Kośnik i Piotr Wróblewski.

RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

opublikowano: 21 grudnia 2018

 • opis: życzenia

Drodzy Mieszkańcy, Przyjaciele i Goście Gminy Zblewo!  Przed nami Boże Narodzenie... Niechaj ten piękny, świąteczny czas będzie dla Państwa źródłem radości, spokoju i miłych, serdecznych chwil w rodzinnym gronie. Niechaj napełni serca nadzieją i energią, która trwać będzie nie tylko w świąteczne dni, ale także da siły na cały nadchodzący Nowy Rok 2019.  Życzymy wszystkim Państwu, aby Tajemnica Świąt Bożego Narodzenia prawdziwie stała się udziałem i częścią każdego z nas...

W WIGILIĘ URZĄD GMINY CZYNNY DO GODZ.12:00

opublikowano: 20 grudnia 2018

 • opis: ug

Uprzejmie informujemy, iż w najbliższy poniedziałek tj. 24 grudnia (Wigilia) Urząd Gminy w Zblewie czynny będzie w godzinach 7:30-12:00. Za utrudnienia przepraszamy.

JUŻ JUTRO ZAPRASZAMY NA KONCERT KOLĘD W ZBLEWSKIM KOŚCIELE

opublikowano: 20 grudnia 2018

 • opis: KONCERT

ZAPRASZAMY NA KONCERT KOLĘD W ZBLEWSKIM KOŚCIELE

W tym pięknym, przedświątecznym czasie, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie oraz Parafia w Zblewie zapraszają na niezwykły Koncert Kolęd. Już w najbliższy piątek (21 grudnia) o godz. 18:00 w kościele parafialnym w Zblewie wystąpi Ewelina Rytelewska z zespołem. Usłyszymy najpiękniejsze kolędy w niezwykłym wykonaniu. Serdecznie zapraszamy, wstęp wolny.

PIĘKNA WIGILIA RODZINY ŚDS-u

opublikowano: 20 grudnia 2018

 • opis: śds

W przedświąteczną środę (19 grudnia) do wspólnego, wigilijnego stołu zasiadła rodzina Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim. Uroczystość miała wyjątkowo serdeczny, ciepły i prawdziwie rodzinny wymiar. Wraz z podopiecznymi ŚDS-u, ich rodzinami i terapeutami świętowali wczoraj także ich przyjaciele, sympatycy i współpracownicy. A było ich wielu – wśród nich m.in. ksiądz prałat Zenon Górecki, ks. dr Edward Kampen, Anna Wojak – kierownik GOPS w Zblewie oraz samorządowcy  – Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Leszek Burczyk i sekretarz gminy Daniel Szpręga.

„DZIĘKUJĘ, ŻE JESTEŚCIE…” – SENIORZY Z PINCZYNA PODZIELILI SIĘ OPŁATKIEM

opublikowano: 19 grudnia 2018

 • opis: pinczyn

Każdego roku, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia seniorzy z Pinczyna spotykają się przy wigilijnym stole… Piękna uroczystość wigilijna odbyła się w przedświąteczną niedzielę (16 grudnia). Przybyli na nią niemalże wszyscy seniorzy z pinczyńskiego koła PZERiI, a także wielu przyjaciół, sympatyków i dobroczyńców koła. Był wśród nich m.in. ksiądz proboszcz Mieczysław Bizoń, wójt Artur Herold, Przewodniczący Rady Gminy Zblewo Leszek Burczyk z Małżonką, państwo Teresa i Edmund Herold, radni Rady Gminy, sołtys Irena Szulkowska oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej i GOPS-u w Zblewie, a także zespół Kociewska Familija, który umilił spotkanie pięknymi kolędami.

MAŁY BUKOWIEC: RADOŚĆ ZE ŚWIĄT I NOWEJ ŚWIETLICY!

opublikowano: 19 grudnia 2018

 • mały bukowiec

W Małym Bukowcu już tradycyjnie odbyło się spotkanie opłatkowe integrujące mieszkańców i letników. W tym roku było to spotkanie wyjątkowe. Dlaczego? Opowiada o tym Krzysztof Bagorski - mieszkaniec Małego Bukowca, znany artysta i społecznik.../ We wcześniejszych latach spotkania, nie tylko przedświąteczne, odbywały się w prywatnym domu Państwa Cybulskich, jednak w tym roku było inaczej. Całe wydarzenie odbyło się w salce wiejskiej. Mały Bukowiec miał salkę od lat, jednak że względu na jej ograniczenia powierzchniowe Sołtys zapraszał wszystkich do siebie.

WIGILIA SENIORÓW Z BORZECHOWA

opublikowano: 19 grudnia 2018

 • opis: borzechowo

Radość ze spotkania i pamięć o tych, którzy już odeszli… - pod tym znakiem minęło przedświąteczne spotkanie seniorów z Borzechowa. Uroczystość rozpoczęła się symboliczną minutą ciszy i wspomnieniem tych członków borzechowskiego koła PZERiI, których w tym roku zabrakło przy świątecznym stole. O zachowanie ich w pamięci zadbała przewodnicząca Lidia Godlewska Wróblewska, która po spotkaniu zaprosiła wszystkich także na mszę św. w tej intencji. Z okazji nadchodzących świąt borzechowskich seniorów odwiedził jak zawsze wójt Artur Herold, przedstawiciele powiatowych władz PZERiI ze Starogardu Gdańskiego oraz pani sołtys Renata Klimowicz z mężem. W krótkiej modlitwie ks. Adam Kapelusz pobłogosławił wszystkich uczestników spotkania i życzył błogosławionych, spokojnych i radosnych świąt.

JASEŁKA I KIERMASZ W BYTOŃSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 19 grudnia 2018

 • opis: BYTONIA

To był ciepły, serdeczny i prawdziwie świąteczny wieczór w bytońskiej szkole, która jak co roku zaprosiła mieszkańców na Kiermasz Świąteczny. Kiermasz zorganizowano w przedświąteczny piątek (14 grudnia). W jego organizację włączyli się tu wszyscy: dyrekcja, Rada Rodziców, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w Bytoni. Spotkanie rozpoczęło się pięknymi jasełkami w wykonaniu dzieci, a następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w kiermaszu.

„ŹRÓDŁO” UŚWIETNIŁO II POMORSKĄ #KOMÓRKOMANIĘ

opublikowano: 19 grudnia 2018

 • opis: źródło

Kilka dni temu w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni miała miejsce doniosła uroczystość. Była to gala kończąca kampanię edukacyjno-informacyjną „II Pomorska #Komórkomania”. Organizatorami całej akcji było Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Fundacja DKMS.  Cała przeprowadzona akcja wśród uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego miała na celu zarejestrowanie się w bazie fundacji DKMS, która zajmuje się poszukiwaniem dawców  do przeszczepu szpiku. Pełnoletni uczniowie oddawali próbkę materiału genetycznego, aby odnaleźć swojego „genetycznego bliźniaka” i pomóc takiej osobie, która choruje na białaczkę. Podczas akcji przeprowadzonej w województwie pomorskim udział wzięło 57 szkół oraz zarejestrowano 1767 potencjalnych dawców.  Pomimo tego, że uczniowie szkoły w Kleszczewie Kościerskim nie są jeszcze osobami pełnoletnimi i nie mogli brać udziału w całej akcji, także dołożyli swoją cegiełkę do tego szczytnego celu.

KOLĘDOWANIE W LIPIEJ GÓRZE

opublikowano: 19 grudnia 2018

 • lipia góra

W sobotę (15 grudnia) Mikołaj odwiedził dzieci z Lipiej Góry i Bukowca Królewskiego. Spotkanie zorganizował sołtys Lipiej Góry, który zadbał także o poczęstunek dla wszystkich gości (w tym pyszny sernik!). Uradowane dzieci dostały paczki ze słodkościami, a rodzice – mały upominek (kawę). Było wesoło i świątecznie, śpiewano kolędy, a Mikołaj nie zapomniał sprawdzić, czy dzieci znają pacierz.

WIRTY. NA TROPIE TAJEMNIC...

opublikowano: 14 grudnia 2018

 • opis: witrty

Miejscowość Wirty w gminie Zblewo znana jest przede wszystkim z najstarszego w Polsce, pięknego arboretum. Kilka dni temu o Wirtach znów zrobiło się głośno, ale tym razem za sprawą premiery książki „Postawić na szczęście” Anny Sakowicz, której akcja została osadzona w starej leśniczówce „Pod Jeleniem” w Wirtach.  Książka ukazała się zaledwie w połowie listopada, a już ma liczne grono fanów. To właśnie oni zjechali tłumnie na spotkanie autorskie z Anną Sakowicz, które na początku grudnia (7 grudnia) odbyło się w Wirtach, w starej leśniczówce, w której dziś mieści się rodzinny pensjonat.

"ŚWIĘTO PIERNIKA" - BYŁO ŚWIĄTECZNIE I PYSZNIE!

opublikowano: 14 grudnia 2018

 • opis: piernik

Dnia 6 grudnia 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Zblewie odbyło się coroczne „Święto Piernika.” Impreza rozpoczęła się o godz. 16.30 częścią artystyczną przeznaczoną „dla ducha” zgromadzonych gości. Tworzyły ją popisy wokalne i taneczne naszych uczniów. W świąteczny nastrój, licznie zgromadzonych widzów, wprowadziły bożonarodzeniowe życzenia wyrecytowane przez maluszków z oddziału przedszkolnego 0b. Następne scena naszej pięknej hali widowiskowo-sportowej zamigotała barwami bieli i czerwieni, bałwankowo - mikołajkowych strojów występujących.

MIKOŁAJKI W RADZIEJEWIE

opublikowano: 14 grudnia 2018

 • opis: radziejewo

W sobotę 8 grudnia 2018 roku z workiem pełnym prezentów Święty Mikołaj odwiedził dzieci z Radziejewa.  Oczekując upragnionego Gościa dzieci musiały najpierw wykazać się dużą wiedzą. Pod każdą literką słowa MIKOŁAJ ukryte było polecenie do wykonania. Starały się co nie miara, aby jak najlepiej wykonać określone zadanie: rozwiązać zagadki, zaśpiewać kolędy (i mali i duzi), narysować bałwana z zamkniętymi oczkami, bo od tego zależało, czy św. Mikołaj dotrze na miejsce.

ROGALE OD GOSPODYŃ, PREZENTY OD MIKOŁAJA!

opublikowano: 14 grudnia 2018

 • opis: białachowo

Sołeckie Mikołajki dla najmłodszych to bardzo wyczekiwana i pełna radości tradycja w naszej gminie. Święty Mikołaj jak co roku odwiedził dzieci w każdym zakątku naszej gminy. Jak co roku dotarł także do gościnnego Białachowa. Czekano tu na niego w świetlicy wiejskiej, świątecznie ustrojonej specjalnie na przybycie tak ważnego gościa. Na stołach zaś przygotowany był dla dzieci przepyszny poczęstunek, o który zadbały Panie z KGW, w tym przepyszne rogale! Do wszystkich trafiły słodkie paczki, a imprezę zorganizował jak co roku sołtys z Rada Sołecką oraz zawsze uśmiechniętymi Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Białachowie. Dodajmy, iż św. Mikołaj swoim zwyczajem przepytał sumiennie wszystkie dzieci ze znajomości wierszyków i „paciorka”. Spotkanie – jak zawsze w Białachowie – upłynęło w bardzo serdecznej atmosferze.

ZAPRASZAMY NA ŚWIĄTECZNY WIECZÓR W BYTOŃSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 13 grudnia 2018

 • opis: BYTONIA

To będzie miły, świąteczny wieczór w gościnnych progach bytońskiej szkoły. Dyrekcja, Rada Rodziców, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w Bytoni serdecznie zapraszają na Kiermasz Świąteczny. W programie m.in. przegląd kolęd i pastorałek oraz jasełka w wykonaniu uczniów, kiermasz prac dzieci i młodzieży szkolnej, kiermasz prac wychowanków Środowiskowego Domu Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim, kawiarenka z domowymi wypiekami, stoisko kulinarne Koła Gospodyń Wiejskich w Bytoni. Zapraszamy już jutro tj. w piątek od godz.17:00 do gościnnej szkoły w Bytoni.

JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ KGW ZBLEWO ZAPRASZA NA KIERMASZ

opublikowano: 13 grudnia 2018

 • KIERMASZ KGW

Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie serdecznie i gorąco zaprasza wszystkich Mieszkańców na pachnący świętami, kolorowy i swojski Kiermasz Świąteczny. Czekamy na Państwa już w najbliższą niedzielę (16 grudnia) w godz.8:00-12:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie (wejście od ul. Kościelnej). Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy moc atrakcji, m.in. przepiękne rękodzieło i fantastyczne przetwory. Zapraszamy!

TEATRZYK NA MIKOŁAJKI

opublikowano: 13 grudnia 2018

 • opis: pinczyn

Dnia 6 grudnia do Wiejskiego Domu Kultury w Pinczynie zawitał Mikołaj. Jego przybycie poprzedziły występy teatrzyku Duet , który przyjechał na zaproszenie Pani Sołtys i Rady Sołeckiej. O godzinie 17.30 rozpoczęło się przedstawienie ,,Dziadek do orzechów". Mali widzowie obejrzeli je w skupieniu i wielkim zainteresowaniu, były też chwile śmiechu i wielkiej radości. Dzieci pomagały aktorom w rozpakowywaniu prezentów teatralnych, a wszyscy razem śpiewali z nimi piosenki ze spektaklu.

MIKOŁAJKOWA NIEDZIELA W BYTONI

opublikowano: 11 grudnia 2018

Niedzielne popołudnie (9 grudnia) w Bytoni minęło wyjątkowo uroczyście i radośnie! Tego dnia świętowano tu bowiem Mikołajki. Właśnie tej okazji, sołtys, Rada Sołecka oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Bytoni zaprosili wszystkie dzieci z sołectwa na pełne atrakcji i niespodzianek mikołajkowe spotkanie. W przepięknie  ustrojonej świetlicy wiejskiej panował prawdziwie świąteczny klimat. Kolorowe dekoracje, światełka i oczywiście wspaniała choinka – wszystko to budowało atmosferę świąt. Trzeba dodać, iż gospodynie spotkanie – Panie z KGW - zaprezentowały się niczym prawdziwi pomocnicy Mikołaja – w kolorowych, wesołych przebraniach.

KOLĘDOWANIE W SEMLINIE

opublikowano: 11 grudnia 2018

 • opis: semlin

W miniony weekend w całej gminie organizowano przedświąteczne spotkania mieszkańców. Jedno z nich odbyło się w niedzielę (9 grudnia) w Semlinie. Miejscowa sala wiejska wypełniła się po brzegi, a mieszkańcy zgodnie podkreślali, że klimat spotkania był wyjątkowy, prawdziwie świąteczny! Przy choince i kolędach składano sobie życzenia i dzielono się opłatkiem. Nie zabrakło tez wspólnego kolędowania. Świąteczny poczęstunek przygotowały Panie z tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich, a na stole pyszniły się m.in. barszcz, krokiety z kapustą, śledzie, ryba w galarecie i wspaniałe ciasta.

GOSPODYNIE ZAPROSIŁY MIESZKAŃCÓW NA OPŁATEK

opublikowano: 11 grudnia 2018

 • opis: opłatek

Od wielu lat, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, mieszkańcy Kleszczewa Kościerskiego spotykają się, by złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. Tak było też i w tym roku.  Opłatkowe spotkania mieszkańców to piękna tradycja, której inicjatorkami są m.in. Panie Gospodynie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich. To właśnie one - we współpracy z sołtysem - zaprosiły mieszkańców, w tym zwłaszcza – seniorów, do wspólnego świętowania.  Panie Gospodynie słyną z pysznej, swojskiej kuchni, nic więc dziwnego, że i w tym roku przygotowały prawdziwie świąteczną wieczerzę, pełną swojskich smakołyków. Zanim jednak wszyscy usiedli do wspólnego stołu, podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia, dziękując za wszystko dobre, co wydarzyło się w mijającym roku.

MIKOŁAJKOWO-OPŁATKOWE SPOTKANIE W JEZIERCACH

opublikowano: 11 grudnia 2018

 • opłatek jezierce

Jak co roku, mieszkańcy sołectwa Jezierce spotkali się w miejscowej świetlicy wiejskiej, by wspólnie cieszyć się z nadchodzących świąt. Spotkanie przygotowała Pani Sołtys, Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich, które przygotowało świąteczny poczęstunek. Na stole królowały wigilijne potrawy – pyszny barszczyk, ryby w galarecie, pierogi z kapustą, sałatki i swojskie ciasta...

BARSZCZ DRUHA ADRIANA I SAMOCHÓD DLA KAROLEWA CZYLI STRAŻACKI OPŁATEK 2018

opublikowano: 11 grudnia 2018

 • opłatek osp

W piątkowy wieczór (7 grudnia), przy wspólnym, świątecznym stole wraz z druhami ze wszystkich, gminnych jednostek OSP zasiedli samorządowcy, duchowni, współpracownicy, przyjaciele i sympatycy strażackiej braci. Spotkanie otworzył druh Jarosław Kinowski - Komendant Gminny ZOSP RP w Zblewie, który nie krył radości, iż strażakom w przededniu świąt towarzyszy tak liczne grono przyjaciół i gości. Z kolei wójt Artur Herold złożył nie tylko świąteczne życzenia, ale także specjalne podziękowania dla wszystkich strażaków, za ofiarną, pełną zaangażowania i serca służbę w mijającym roku.

WESOŁE SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM W MIRADOWIE

opublikowano: 11 grudnia 2018

 • opis: miradowo

W sobotnie przedpołudnie wszystkie dzieci z Miradowa czekały w świetlicy wiejskiej na wyjątkowego gościa – św. Mikołaja. Święty Mikołaj przybył – jak co roku – na zaproszenie sołtysa Ryszarda Gumińskiego i Rady Sołeckiej. Specjalnie na to spotkanie, w świetlicy stanęła przepiękna, kolorowa choinka, która zachwyciła nie tylko najmłodszych. Mikołaj przybył punktualnie i – zanim rozdał słodkie paczki – przepytał dzieci ze znajomości wierszyków, paciorków i piosenek. Dzieci zdały egzamin celująco i z miejsca pokochały sympatycznego Mikołaja, który był bardzo wesoły i dziwnie znajomy… A wieczorem w miradowskiej świetlicy odbyło się opłatkowe spotkanie mieszkańców. Nie zabrakło łamania się opłatkiem i życzeń, a spotkanie upłynęło pod znakiem świąt i wzajemnej serdeczności.

MIKOŁAJKI 2018: TŁUMY GOŚCI NA XIX KIERMASZU MIKOŁAJKOWYM

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • opis: BOREZCHOWO

Mikołajkowy serwis kończymy relacją z borzechowskiej szkoły, która wczoraj - już po raz XIX - zaprosiła mieszkańców na Kiermasz Mikołajkowy. Zaproszenie przyjęło kilkuset mieszkańców, którzy przyszli całymi rodzinami, by wspólnie obejrzeć występy dzieci i wziąć udział w tradycyjnym kiermaszu. A można było zakupić m.in. piękne rękodzieło przygotowane przez Panie (i pana!) z Koła Gospodyń Wiejskich w Borzechowie, a także uczniów szkoły. Były więc piękne i kolorowe wianki adwentowe, pomysłowe choinki, bombki i wiele innych świątecznych dekoracji.

MIKOŁAJKI 2018: SPOTKANIE Z DZIEĆMI Z BORZECHOWA

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • opis: borzechowo

Jak co roku w Mikołajki, święty Mikołaj spotkał się dziećmi z Borzechowa na skwerku w centrum wsi. Tradycyjnie przybył tu na zaproszenie Pani Sołtys Renaty Klimowicz i Rady Sołeckiej. I jak zawsze był nadzwyczaj hojny! Ponad 100 paczek z łakociami trafiło do rąk najmłodszych mieszkańców sołectwa, a bajkowa scenografia z pięknie rozświetloną choinką zachwycała i tych małych, i tych dużych!

MIKOŁAJKI 2018: ŚWIĘTY MIKOŁAJ NA ULICACH ZBLEWA

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • mikołajki zblewo

Mikołaj odwiedził wczoraj nie tylko wszystkie szkoły i przedszkola w naszej gminie, ale nie zapomniał także o trochę starszych mieszkańcach! Można było go zatem spotkać także na ulicach Zblewa, na Placu 700-lecia czy w Urzędzie Gminy i w bibliotece, gdzie m.in. odpytywał  dorosłych ze znajomości  wierszyków i kolęd. Egzamin wypadł celująco, a radości było co niemiara!

MIKOŁAJKI 2018: LEKCJE Z MIKOŁAJEM W ZBLEWSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • mikołajki zblewo

Chemia, historia, informatyka, matematyka, a nawet – religia! We wszystkich tych lekcjach, prowadzonych wczoraj tj. w Mikołajki w PSP w Zblewie uczestniczył św. Mikołaj, który odwiedził uczniów i nauczycieli ze słodkimi upominkami i owocami. Na sympatycznego Świętego czekały zwłaszcza młodsze dzieci, które przygotowały dla Mikołaja piękne kolędy i wierszyki. A kilka godzin później, w szkole odbyło się Święto Piernika. Na relację z tego wydarzenia zapraszamy niebawem.

MIKOŁAJKI 2018: KOCIEWSKA KOLĘDA W PRZEDSZKOLU W ZBLEWIE

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • przedszkole mikołajki

W Gminnym Przedszkolu w Zblewie na Mikołaja czekały wczoraj małe Pszczółki, Żabki, Motylki i Biedroneczki – czyli wszystkie przedszkolaki! Specjalnie dla Mikołaja przygotowały prezenty – były więc występy artystyczne: tańce, piosenki i wierszyki oraz podarunki (kolorowe laurki) i poczęstunek: dla Mikołaja – mleko, a dla jego reniferów – oczywiście marchewka! Piękny prezent przygotowały starsze dzieci, które zaśpiewały Mikołajowi śliczną kolędę kociewską… Wzruszony Mikołaj pozostawił przedszkolakom słodkie upominki i nowe, kolorowe zabawki.

MIKOŁAJKI 2018: SŁODKIE UPOMINKI I NIEZWYKŁA CHOINKA POKOJU W BYTONI

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • opis: BYTONIA

Podążając za Mikołajem i jego pomocnikami zaglądamy do Bytoni. W bytońskiej szkole Święty miał pełne ręce roboty – odwiedził wszystkie klasy i dzieci z przedszkola, wszędzie zostawiając słodkości i upominki. Nie obyło się bez pięknych chwil i wielu wzruszeń… Mikołaj zachwycił się bowiem przepiękną choinką, która stanęła na holu szkoły. Była ona wyjątkowa i inna niż wszystkie, bo zamiast bombek wiszą na niej białe, papierowe żurawie. Okazało się, że są one symbolem pokoju! Na razie, na szkolnej choince zawisło już 200 żurawi z origami, a wszystko to za sprawą Sadako Sasaki, której historię poznali uczniowie podczas Dnia Origami.

MIKOŁAJKI 2018: "ŚWIĘTY" ODWIEDZIŁ KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE!

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • mikołaj w kleszczewie

Wczorajszy dzień był wyjątkowy! Wszak to wyczekiwane przez cały rok przez wszystkie dzieci - MIKOŁAJKI! Zapraszamy do naszego specjalnego - mikołajkowego serwisu informacyjnego! Wraz z Mikołajem odwiedziliśmy wszystkie zakątki naszej gminy i towarzyszyliśmy mu w wielu spotkaniach (nie tylko) z najmłodszymi.  Święty Mikołaj spotkał się m.in. z dziećmi i młodzieżą ze szkoły w Kleszczewie Kościerskim.

MIKOŁAJKI 2018: "MAM TALENT" I WIZYTA MIKOŁAJA W PINCZYŃSKIEJ SZKOLE

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • mikołajki pinczyn

Mikołaj – będąc wczoraj w Pinczynie – nie zapomniał też o uczniach miejscowej szkoły. Odwiedził ich z wielkim workiem pełnym słodkości, a radości było przy tym co niemiara! To był naprawdę prawdziwie radosny dzień – tym bardziej, że już tradycyjnie w Mikołajki w szkole odbyła się specjalna, bo mikołajkowa edycja konkursu „Mam Talent!”. Zapraszamy na fotorelację z tego wyjątkowego wydarzenia!

MIKOŁAJKI 2018: MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU W PINCZYNIE

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • pinczyn mikołaj

Wczorajszy dzień (tj. 6 grudnia) w przedszkolu w Pinczynie był wyjątkowy – wszak to Mikołajki! Aby odznaczyć go od pozostałych dni wszystkie przedszkolaki założyły czerwone mikołajkowe czapki oraz czerwone stroje. Tradycyjnie przedszkolaków z naszego przedszkola oraz dzieci w oddziałach przedszkolnych w szkole odwiedził Gminny Mikołaj wraz z pomocnikami. Dźwięk dzwoneczków zapowiadał, że zbliża się tak długo oczekiwany Gość. Nagle w drzwiach ukazał się św. Mikołaj z długą siwą brodą i koszem pełnym smakołyków...

ŚWIEĆ GWIAZDECZKO, ŚWIEĆ...

opublikowano: 7 grudnia 2018

 • kiermasz świateczny w Pinczynie

Dnia 4 grudnia 2018 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania  w Pinczynie odbył się, jak co roku kolejny kiermasz świąteczny, który już na stałe wpisał się w kalendarz imprez w tutejszej szkole. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia, to czas szczególny ze względu na tradycję, prezenty, choinkę i całą atmosferę, jaka towarzyszy świętom. Taka atmosfera towarzyszyła nam wszystkim podczas trwania tegorocznego kiermaszu. Uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami przygotowywali się do tego dnia bardzo długo.

ZAPRASZAMY NA KIERMASZE ŚWIĄTECZNE! JUŻ JUTRO - ŚWIĘTO PIERNIKA W ZBLEWIE!

opublikowano: 5 grudnia 2018

 • opis: KIERMASZE

Przed nami – świąteczne kiermasze i spotkania. W najbliższych dniach odbędą się one w całej gminie. Pierwszy w tym roku kiermasz świąteczny odbył się już wczoraj w ZKiW w Pinczynie (relacja z tego wydarzenia już niebawem w naszym serwisie). Kolejne kiermasze – już jutro: fantastyczne Święto Piernika w Zblewie i mikołajkowy kiermasz w Borzechowie. A potem kolejne imprezy – w Kleszczewie Kościerskim, Zblewie i w Bytoni.

JESZCZE O NASZYM „KOCIEWSKIM WESELU” SŁÓW KILKA…

opublikowano: 4 grudnia 2018

 • opis: obsada

Nie milkną echa po piątkowej prapremierze „Kociewskiego Wesela” w wykonaniu zespołu Kociewska Familija z Pinczyna. Dziś przedstawiamy fantastyczną obsadę spektaklu, a inicjatorka całego wydarzenia – Zyta Mikołajewska – specjalnie dla tych, którzy nie widzieli jeszcze przedstawienia – przygotowała krótką opowieść o naszych kociewskich, weselnych zwyczajach… Przypominamy jednocześnie, że „Kociewskie Wesele” powróci już na przełomie stycznia i lutego! Zespół zamierza bowiem wystawić „Kociewskie Wesele” w naszym Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie – już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy!

„WYRYCHTOWALIŚTA NASPRAWDY PSIANKNE WESELISKO!”

opublikowano: 3 grudnia 2018

 • opis: wesele

„Wyrychtowaliśta nasprawdy psiankne weselisko!” – takie głosy zachwyconej publiczności można było usłyszeć podczas prapremiery „Kociewskiego Wesela”, którą przygotował zespół folklorystyczny „Kociewska Familija” z Pinczyna. Prapremiera przedstawienia miała miejsce 30 listopada w przepięknej scenerii położonego w sercu kociewskich lasów Gospodarstwa Agroturystycznego w Cisie. I trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce dla  „Kociewskiego Wesela”! Drewniana chata, ogień w kominku, drożdżówka i "ruchanki" na stołach – wszystko to budowało prawdziwie swojski klimat.

SPORTOWCY NA MEDAL!

opublikowano: 30 listopada 2018

 • opis: turniej

Sportowe emocje, wielki uśmiech, radość ze spotkania i prawdziwa duma z każdego zdobytego punktu… – tego wszystkiego doświadczyli dziś uczestnicy Turnieju Tenisa Stołowego Osób Niepełnosprawnych w Zblewie. Impreza odbyła się już po raz drugi z inicjatywy ŚDS-u z Kleszczewa Kościerskiego oraz działającego przy nim stowarzyszenia „Uśmiechnij się”. W tym roku w rozgrywkach udział wzięły drużyny z ośmiu Środowiskowych Domów Samopomocy z powiatu starogardzkiego (Kaliska, Skarszewy, Starogard Gdański, Szpęgawsk, Lalkowy i gospodarze czyli Kleszczewo Kościerskie).

ZAPRASZAMY DO PINCZYNA NA KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

opublikowano: 30 listopada 2018

 • kiermasz świateczny w Pinczynie

Dyrektor, grono pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie serdecznie zapraszają mieszkańców Pinczyna i okolic na kiermasz świąteczny organizowany w szkole 4 grudnia 2018 roku w godz. 14:00 – 17:00. W trakcie kiermaszu będzie można nabyć świąteczne ozdoby, witraże, kartki bożonarodzeniowe, stroiki i wiele innych świątecznych rękodzieł. Będzie też otwarta szkolna kawiarenka, gdzie czekać będą pyszne ciasta, ciastka, pierniczki oraz aromatyczna kawa i herbata. Te miłe chwile umilać będą występy artystyczne naszych uczniów, którzy zaprezentują swoje talenty wokalne, taneczne, akrobatyczne i recytatorskie. Dochód ze sprzedaży produktów świątecznych zasili budżety poszczególnych klas i zostanie przeznaczony na organizację imprez klasowych.

NASI BIEGACZE WŚRÓD NAJLEPSZYCH W REGIONIE!

opublikowano: 27 listopada 2018

 • opis: sokół

Zawodnicy Sekcji Lekkoatletycznej KS Sokół Zblewo (a także Morsy Zblewo - o czym napiszemy wkrótce) mają powody do radości i dumy! Na tegorocznej Gali Biegowego Grand Prix Kociewia zostali oni bowiem wysoko sklasyfikowani, a to potwierdza, iż dla naszych biegaczy był to bardzo udany sezon!Gala odbyła się 23 listopada w Karczmie Kociewskiej w Szpęgawsku. Nagrodzono na niej biegaczy, którzy – zgodnie z regulaminem - wzięli udział w co najmniej 7 biegach i zajęli premiowane miejsca. Miło nam poinformować, że na liście najlepszych biegaczy minionego sezonu są właśnie nasi zawodnicy!

"KOCIEWSKA FAMILIJA" ZAPRASZA NA PRAPREMIERĘ "KOCIEWSKIEGO WESELA"

opublikowano: 27 listopada 2018

 • opis: wesele

Przed nami – niesamowita gratka dla wszystkich miłośników kociewskiej kultury! Po wielu miesiącach prób i pracy, zespół folklorystyczny „Kociewska Familija” z Pinczyna przygotował i serdecznie zaprasza na prapremierę „Kociewskiego Wesela” w reżyserii Zyty Mikołajewskiej. Spektakl powstał na podstawie „Wesela Kociewskiego” B. Sychty, „Wesela na Kociewiu” E. Rulińskiej oraz opracowań własnych. Prapremiera spektaklu odbędzie się 30 listopada 2018r. (piątek) o godz.17.30 w Gospodarstwie Agroturystycznym państwa Cierpioł w Cisie (Cis 1a, gmina Zblewo). A wkrótce „Kociewskie Wesele” zostanie wystawione dla wszystkich mieszkańców i gości! Jak zapewnia bowiem Zyta Mikołajewska, już na przełomie stycznia i lutego 2019 roku spektakl zostanie zaprezentowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Już dziś serdecznie zapraszamy!

ALBUMY MAŁYCH PRZYRODNIKÓW ZACHWYCIŁY JURY KONKURSU!

opublikowano: 27 listopada 2018

 • albumy małych przyrodników

Kilka dni temu, w Publicznej Szkole Podstawowej w Borzechowie został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Ekologiczny, pod hasłem „Album Małego Przyrodnika”. Prace dzieci zachwyciły jury i pokazały, jak bliska najmłodszym jest przyroda! Do udziału w konkursie zaproszono wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, z placówek oświatowych Gminy Zblewo. Łącznie wpłynęło 38 prac konkursowych – czyli pięknych, pomysłowych, pachnących lasem „Albumów Małych Przyrodników”, które zostały wyeksponowane w holu szkoły i poddane ocenie komisji konkursowej.

PIERWSZA SESJA NOWO WYBRANEJ RADY GMINY ZBLEWO

opublikowano: 21 listopada 2018

 • opis: sesja

W poniedziałek 19 listopada odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy Zblewo. Przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej Marek Wołoszyn wręczył radnym i wójtowi zaświadczenia o wyborze. Następnie radni złożyli uroczyste ślubowanie i wybrali składy osobowe komisji, w których będą pracować przez najbliższe 5 lat. Sesję otworzył najstarszy wiekiem radny – Stanisław Fojut, który prowadził obrady aż do czasu wyboru nowego przewodniczącego. Radni zgłosili dwie kandydatury na to stanowisko – Leszka Burczyka oraz Andrzeja Barana. Ostatecznie w wyniku głosowania nowym przewodniczącym został Leszek Burczyk, który – przypomnijmy – pełnił tę funkcję również w poprzedniej kadencji. 

„SREBRNE DRZEWKO” DLA PANI ELI

opublikowano: 20 listopada 2018

 • srebrne drzewko

Za nami – uroczysta gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Pomorskiego dla Pracowników Socjalnych 2018 ''Srebrne Drzewko''. Tegoroczna uroczystość była dla nas wyjątkowa! Nagrodę za całokształt pracy w dziedzinie Pomocy i Integracji Społecznej otrzymała bowiem pani Elżbieta Opat – Wróblewska, starszy pracownik socjalny naszego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zblewie. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zawodowych!

PINCZYN-SEMLIN. WKRÓTCE BĘDZIE TU "SCHETYNÓWKA"!

opublikowano: 20 listopada 2018

 • opis: schetynówka

Wniosek Gminy Zblewo złożony do Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 został oceniony bardzo wysoko i już możemy się cieszyć: wkrótce powstanie pierwsza w naszej gminie „schetynówka”!  W BIP Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego pojawiła się już wstępna lista rankingowa wniosków, wg której wniosek naszej gminy został oceniony na 1 miejscu pośród gmin wiejskich. Możemy więc już się cieszyć! Dodajmy, iż wnioskowane przez Gminę dofinansowanie wynosi prawie 2 mln zł, a dokładnie: 1.991.566 zł.  A gdzie powstanie „schetynówka” – czyli droga, która otrzyma dofinansowanie z programu?

WIECZÓR Z NUTĄ PATRIOTYCZNĄ W BYTONI

opublikowano: 19 listopada 2018

 • opis: bytonia

Piękny, klimatyczny wieczór pełen sztuki zorganizowano w miniony piątek (16 listopada) w szkole w Bytoni. Już sama nazwa wydarzenia mówi wiele: „Wieczór słowno-muzyczny z nutą patriotyczną oraz wystawa malarstwa – polskie pejzaże”. Był to więc wieczór pełen także patriotycznych wzruszeń i emocji. A na scenie wystąpili m.in. zespół CANTO z przyjaciółmi oraz nauczyciele bytońskiej szkole. Szkolny korytarz zamienił się natomiast w małą, ale jakże urzekającą galerię sztuki. A tam - wernisaż prac niezwykle utalentowanych artystów: Malwiny Dzwonkowskiej, Zofii Sumczyńskiej i Krzysztofa Bagorskiego.

WESOŁO I PRACOWICIE NA DARCIU PIERZA W PINCZYNIE

opublikowano: 19 listopada 2018

 • darcie pierza

Jeśli ktoś myśli, że darcie pierza to już przeszłość – jest w błędzie! Panie Gospodynie z gminy Zblewo przypomniały właśnie ten stary zwyczaj i pokazały, że wspólna praca może być też świetną zabawą! Doroczne darcie pierza tym razem odbyło się w Pinczynie. Jak zaznacza Urszula Bielińska, szefowa Koła Gospodyń Wiejskich w Pinczynie jest to już kolejna edycja tego wydarzenia: „Poprzednio gościliśmy w Semlinie i w Karolewie, a w tym roku to właśnie nasze, pinczyńskie koło było gospodarzem tej imprezy. Zaprosiłyśmy do udziału w niej wszystkie KGW z terenu naszej gminy. Bardzo się cieszymy, że nasze zaproszenie zostało tak ciepło przyjęte, bo dzięki temu było wesoło i radośnie!” – opowiada pani Ula.  

UWAGA! UTRUDNIENIA NA DW 214

aktualizacja: 24 listopada 2018
opublikowano: 19 listopada 2018

 • dw 214

AKTUALIZACJA Z DNIA 28.11.2018 - Jak informuje Zarząd Dróg Wojewódzkich, przedłuża się termin prac drogowych na odcinku drogi wojewódzkiej nr 214 Toruń - Kościerzyna. Uwaga - droga będzie zamknięta na odcinku około 300 m od skrzyżowania z drogą krajową nr 22 (berlinka) w Zblewie w kierunku Borzechowa do 30 listopada 2018 r. włącznie (piątek).

TRANSMISJA Z SESJI RADY GMINY ZBLEWO

opublikowano: 19 listopada 2018

 • opis: transmisja

Dzisiaj tj. w poniedziałek (19 listopada) o godz.16:00 odbędzie się pierwsza sesja nowo wybranej Rady Gminy Zblewo. Podczas sesji nastąpi m.in. ślubowanie nowych radnych oraz wójta gminy Zblewo. Po raz pierwszy sesja będzie transmitowana! Zapraszamy do oglądania obrad. Przypominamy porządek obrad:
1. Otwarcie i prowadzenie Sesji, do czasu wyboru Przewodniczącego, przez Radnego najstarszego wiekiem obecnego na Sesji. 2. Stwierdzenie obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady. 3. Ślubowanie Radnych. 4. Wybór Przewodniczącego. 5. Wybór Zastępcy / Zastępców Przewodniczącego. 6. Ślubowanie Wójta. 7. Zakończenie obrad Sesji.

MORSY ZBLEWO UCZCIŁY STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI

opublikowano: 16 listopada 2018

 • opis: morsy

Nasze Morsy Zblewo uczciły stulecie odzyskania niepodległości nie tylko wspólnym, biało-czerwonym morsowaniem w Twardym Dole. Morsy wystartowały bowiem także w kilku biegach, które w miniony weekend były organizowane w całej Polsce. Poznań, Gdynia, Sopot, Malbork, Pruszcz Gdański – wszędzie tam były i biegały nasze Morsy Zblewo! W sobotę (10 listopada) 10-osobowa reprezentacja Morsów Zblewo pobiegła w Biegu Niepodległej w Sopocie. Do pokonania był dystans 4,5 km...

WIECZOREK DLA NIEPODLEGŁEJ W PINCZYNIE

opublikowano: 14 listopada 2018

 • opis: wieczorek

„Rozwinięto przygotowany sztandar i w radosnym pochodzie z udziałem całej ludności Pinczyna udano się najpierw pod mieszkanie ks. Larischa. Ten ciężko chory, stanął przy oknie i ze łzami w oczach przyjął defiladę. W taki  to sposób, pinczyniacy wyrazili swą wdzięczność dla swego kapłana, patrioty i społecznika, który dał im po zagonie polskiej ziemi, nauczył ich ją uprawiać, kochać i bronić. Ponad głowami maszerującymi łopotał polski sztandar, był na nim herb Polski i sylwetka Matki Boskiej. O pochodzie Polaków dowiedzieli się Niemcy  i wyszli naprzeciw, aby go stłumić. Po defiladzie  odbyła się wesoła zabawa” - oto niezwykła relacja sprzed 100 lat, której zapis można było obejrzeć w oryginalnej, archiwalnej kronice z Karolewa. Pokazano ją podczas wieczorku patriotycznego w Pinczynie...

WIELKIE ŚWIĘTOWANIE STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W ZBLEWIE

opublikowano: 14 listopada 2018

 • zblewo obchody

W piątek (9 listopada) w Zblewie świętowaliśmy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  Uroczyste obchody naszego święta rozpoczęły się mszą św. w intencji Ojczyzny, którą odprawił ks. dziekan Zenon Górecki. Nabożeństwo uświetnił pięknym śpiewem chór parafialny pw. św. Cecylii ze Zblewa. Po mszy sztandary pochyliły się przed pomnikiem NMP Królowej Polski, na którym umieszczona jest tablica upamiętniająca poległych i ofiary z gminy zblewskiej z czasów I wojny światowej, wojny bolszewicko-polskiej i II wojny światowej. Złożono kwiaty i zapalono znicze. Później uroczystość przeniosła się na miejscową halę widowiskowo-sportową...

DLA NIEPODLEGŁEJ - W BORZECHOWIE

opublikowano: 14 listopada 2018

 • opis: borzechowo

Dnia 9 listopada 2018 roku podczas uroczystej akademii cała nasza społeczność szkolna uczciła 100-lecie Niepodległości Polski. W  sali gimnastycznej zebraliśmy się o godz. 11.00, żeby przygotować się do bicia rekordu we wspólnym odśpiewaniu 4 zwrotek naszego hymnu narodowego. Uczyniliśmy to, tak jak uczniowie innych zgłoszonych szkół, o godz.11.11. „Mazurek Dąbrowskiego” rozpoczął występ artystyczny przygotowany przez naszych uczniów. Jako pierwsze wystąpiły przedszkolaki z piosenką pt. „Jestem Polakiem”. Później piękne, patriotyczne wiersze  recytowali uczniowie kl. IV-VI, a chór szkolny śpiewał piosenki z czasów walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Wprowadziło to wszystkich w podniosły nastrój...

STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - AKADEMIA W PINCZYNIE

opublikowano: 14 listopada 2018

 • opis: pinczyn

W piątek 9 listopada 2018r., dwa dni przed szczególnym świętem odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej. Przepiękna dekoracja w barwach biało-czerwonych i płonące świece od razu wprowadziły wszystkich w szczególnie podniosły nastrój. Akademię rozpoczęła projekcja filmu na temat drogi narodu polskiego do niepodległości, a następnie prowadzący- Tatiana Bogun i Jeremiasz Wojak powitali wszystkich zgromadzonych.

MAGICZNE DŹWIĘKI TRADYCJI

opublikowano: 14 listopada 2018

 • opis: chór

Śpiewacy ze Zblewa nie zapomnieli o swych śp. chórzystach, dyrygentach – organistach, którzy śpiewali podczas liturgii mszalnych na przełomie prawie jedenastu dekad, a dzisiaj zapewne służbą i śpiewem usługują u tronu naszego Pana. Na tę okoliczność został odsłonięty obelisk na dziedzińcu kościoła. Każdego roku, przed liturgią na ołtarzu ustawione są „znicze pamięci” dedykowane naszym poprzednikom, które po Najświętszej Eucharystii „wędrują” na groby dyrygentów/organistów spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym. Takie wydarzenia są wyjątkowe i mają niecodzienną oprawę. Jest uroczysta msza św., śpiewa chór parafialny z odpowiednio dobranymi pieśniami. Jest odświętnie.

KOCHAM POLSKĘ!

opublikowano: 9 listopada 2018

 • kocham polskę

"KOCHAM POLSKĘ!" - pod tym hasłem młodzież z Kleszczewa Kościerskiego ruszyła w piątek (9 listopada)  na ulice swojej miejscowości. Specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości, uczniowie przygotowali dla mieszkańców biało-czerwone kotyliony. A trzeba dodać, iż przygotowywali je przez kilka dni. Aż w końcu - rozdali je mieszkańcom Kleszczewa. Nie zabrakło przy tym wielu rozmów i uśmiechu, a dorośli nie kryli wzruszenia, że młodzi ludzie potrafią tak pięknie mówić o swojej Ojczyźnie.

ROZPOCZĘLIŚMY ŚWIĘTOWANIE! "MŁODZIEŻ Z KLESZCZEWA WZRUSZYŁA PUBLICZNOŚĆ DO ŁEZ

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: źródło

Rozpoczęliśmy uroczyste świętowanie niepodległości! Wczoraj wieczorem (8 października)  na pięknej Wieczornicy Patriotycznej "Wiek niepodległości" spotkali się mieszkańcy Kleszczewa Kościerskiego. Organizatorem i gospodarzem uroczystości była miejscowa społeczność szkolna, a na pełną relację z tego wydarzenia zapraszamy do naszego serwisu. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia fragmentu wczorajszego występu zespołu "Źródło", który wzruszył publiczność do łez...

W PONIEDZIAŁEK (12 LISTOPADA) URZĄD GMINY NIECZYNNY

opublikowano: 8 listopada 2018

 • 12 listopada

W najbliższy poniedziałek tj. 12 listopada 2018 r. Urząd Gminy w Zblewie oraz wszystkie jednostki organizacyjne Gminy Zblewo będą nieczynne (podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 listopada 2018 roku o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - Dz. U. z 2018 roku, poz. 2117). Za utrudnienia przepraszamy.

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - RÓŻANIEC W INTENCJI OJCZYZNY

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: różaniec

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, w niedzielę - 11 listopada – nasza Parafia św. Michała Archanioła w Zblewie zaprasza na różaniec w intencji Ojczyzny. Spotykamy się przy pomniku NMP Królowej Polski, tuż po wieczornej mszy św. Jak apeluje w ogłoszeniach parafialnych ks. Proboszcz - przynieśmy ze sobą znicze i pamiętajmy również wywiesić flagi narodowe!

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - ZBLEWO

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: zblewo

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz społeczność szkolna Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie serdecznie zapraszają na obchody STULECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI, które odbędą się 9.11.2018 r. (tj. piątek).

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: KLESZCZEWO

Ciesząc się z 100-lecia odzyskania niepodległości, Publiczna Szkoła Podstawowa w Kleszczewie Kościerskim serdecznie zaprasza na Wieczornicę Patriotyczną pn. „Wiek Niepodległości” - zapraszamy 8 listopada (czwartek) o godz.18:00.

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - BORZECHOWO

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: borzechowo

Społeczność ZSP w Borzechowie serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców i Gości na WIECZORNICĘ PATRIOTYCZNA Z OKAZJI 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI, która odbędzie się dnia 9. listopada 2018r. o godz. 17.00 w sali gimnastycznej szkoły w Borzechowie. W tym samym dniu odbędzie się też apel patriotyczny i bicie rekordu dla Niepodległej we wspólnym śpiewaniu hymnu. Serdecznie zapraszamy!

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - PINCZYN

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: pinczyn

„Nie pytajcie co może uczynić dla Was Ojczyzna, Pytajcie co Wy możecie dla niej uczynić”. Zespół Kształcenia i Wychowania serdecznie zaprasza na wieczorek historyczny – „Droga mieszkańców Pinczyna do niepodległości”, który odbędzie się w dniu 9 listopada 2018 roku o godz. 17.00 w świetlicy szkolnej.

OBCHODY 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI - BYTONIA

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: BYTONIA

ZSP w Bytoni oraz Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego serdecznie zapraszają 16.11.2018 (piątek) o godz.18:00 na „Wieczór słowno-muzyczny z nutą patriotyczną oraz wystawę malarstwa – polskie pejzaże”. W programie: występ zespołu CANTO z przyjaciółmi, występ zespołu nauczycieli, wernisaż prac Malwiny Dzwonkowskiej, Zofii Sumczyńskiej i Krzysztofa Bagorskiego...

BORZECHOWO. „GLOBALNIE W BIBLIOTEKACH”

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: borzechowo

Biblioteka szkolna PSP w Borzechowie uczestniczy w II edycji programu „Globalnie w bibliotekach”. Program ma na celu zaangażowanie bibliotek w dyskusje nad dwoma największymi globalnymi wyzwaniami: głodem i ubóstwem. Realizując program chcemy zwrócić uwagę na obydwa problemy, porozmawiać o ich przyczynach i zastanowić się razem z uczniami jak możemy się przyczynić do ich rozwiązywania. W ramach programu biblioteka realizowała grę terenową „Afrykańskie kółko i krzyżyk” wraz z uczniami klasy VI.

POMORSKA AKADEMIA MICROSOFTU - WEŹ UDZIAŁ W SZKOLENIU!

opublikowano: 8 listopada 2018

 • pomorska akedmia

Wciąż jeszcze można dołączyć do zblewskiej grupy kursantów Pomorskiej Akademii Microsoftu! Przypomnijmy, iż jest projekt, którego celem jest podniesienie kluczowych umiejętności w zakresie ICT osób w wieku aktywności zawodowej (do 64 roku życia). Zapraszamy na szkolenia, które kończą się uzyskaniem certyfikatu i co ważne - odbywają się u nas na miejscu czyli w Zblewie. Są to: szkolenie IC3 z podstaw obsługi komputera (2 poziomy zaawansowania – wymiar zajęć wynosi 80h/120h) oraz  szkolenie z pakietu biurowego MsOffice (wymiar zajęć: 80h).  Informacje i zapisy: GOK w Zblewie – tel. (58) 588 43 77.

CO SŁYCHAĆ U NASZYCH MORSÓW?

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: morsy

Początek jesieni jest dla naszych Morsów Zblewo bardzo aktywny! Jak bowiem twierdzą - nie tylko samochodem, ale i rowerem warto udać się na przepiękną wycieczkę, by podziwiać cudowną jesienną aurę, zobaczyć ukrytą w zaroślach leśną zwierzynę, a także usłyszeć śpiew ptaków… I właśnie dlatego nasze morsy wsiadły na rowery i udały się na rajd rowerowy do Borska, pokonując w jednym dniu aż 80 km.

RUSZAJĄ KONSULTACJE

opublikowano: 8 listopada 2018

 • opis: konsultacje

Wójt Gminy Zblewo ogłasza konsultacje w sprawie przyjęcia „Programu i trybu współpracy Gminy Zblewo z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2019”. Szczegóły w zarządzeniu Wójta Gminy Zblewo - do pobrania poniżej.  Celem konsultacji jest uzyskanie od organizacji pozarządowych i podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie opinii oraz uwag w zakresie projektu uchwały będącej przedmiotem konsultacji. Termin rozpoczęcia konsultacji ustala się na dzień 08.11.2018 r. , a termin zakończenia konsultacji ustala się na dzień 14.11.2018 r.

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

opublikowano: 6 listopada 2018

 • opis: SZKOLENIE

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli organizacji pozarządowych na szkolenie. Będą na nim omawiane zagadnienia dotyczące pisania wniosków oraz sprawozdań za pomocą generatora Witkac.pl. Spotkanie odbędzie się 24 listopada 2018 r. o godz.10:00 w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim. Zachęcamy do udziału!

„KOCIEWSKA FAMILIJA” NA ANTENIE TVP!

opublikowano: 5 listopada 2018

 • opis: teleexpres

W sobotnim Teleexpresie (3 listopada) gościł zespół „Kociewska Familija” z Pinczyna. Kamera towarzyszyła zespołowi w przygotowaniach do wielkiego finału projektu pn. „Kociewskie wesele”, realizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie”. Przypomnijmy, iż zespół – pod kierownictwem Zyty Mikołajewskiej - opracował autorską interpretację obrzędu kociewskiego wesela. Fragmenty inscenizacji mogliśmy podziwiać m.in. podczas dożynek w Zblewie.

KOLEJNA "PERŁA" DLA AGROTURYSTYKI POD JELENIEM. TU JEST PYSZNIE!

opublikowano: 5 listopada 2018

 • opis: perła

Świetne wieści nadeszły z Poznania, gdzie odbył się finał VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną. Miło nam poinformować, iż jedna z nagród w tegorocznym konkursie trafiła do gminy Zblewo! A konkretnie – do Agroturystyki „Pod Jeleniem” w Wirtach, prowadzonej przez Adma Pozorskiego. Pan Adam otrzymał główną nagrodę – „Perłę” - w kategorii „danie tradycyjne” za przygotowany przez siebie udziec jeleni w sosie koperkowym.

PAMIĘTAJMY...

opublikowano: 2 listopada 2018 r.

 • opis: wirty

Początek listopada to czas refleksji i zadumy. Spotykamy się nad grobami naszych bliskich i przywołujemy wspomnienia. Odwiedzamy jednak nie tylko parafialne cmentarze, ale także – samotne mogiły, które choć czasem oddalone od domów i wsi, nie są zapomniane. Warto o nich pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom, aby - przetrwała. Jedną z takich mogił można znaleźć w arboretum w Wirtach. Zapewne wiele osób, które spacerowało po starej, leśnej części ogrodu zwróciło uwagę na kamień i drewniany krzyż pośrodku dwóch, strzelistych jodeł obrośniętych barwinkiem.

AKCJA "ZNICZ" - ŚWIATEŁKA PAMIĘCI W PINCZYNIE

opublikowano: 2 listopada 2018

 • opis: akcja

W październiku Samorząd Uczniowski  pinczyńskiej szkoły zorganizował  coroczną zbiórkę zniczy. Kika dni temu przedstawiciele IX Drużyny Harcerskiej oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem Magdaleną Piernicką, udali się na pobliski cmentarz, gdzie zapalili znicze na grobach księży, nauczycieli szkoły, przedszkola oraz  pracowników administracji i obsługi. Harcerze otrzymali również rozkaz znalezienia poszczególnych grobów. Mogiły znajdujące się na cmentarzu w Pinczynie ukazują współczesnym pokoleniom odległą i jakże bogatą historię tej wsi. Harcerze i uczniowie spacerując wśród grobów w to jesienne, piątkowe po południe, przygotowywali się do Święta Zmarłych, zapalając znicze. W ten sposób oddaliśmy hołd i uczciliśmy pamięć tych, których nie ma już wśród nas. 

I BIEG ULICZNY NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI: WYNIKI

opublikowano: 30 października 2018

 • opis: wyniki

Podajemy wyniki niedzielnego I Biegu Ulicznego z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnijmy, iż zawodnicy pobiegli w 4 grupach wiekowych. Najmłodsi (6-10 lat) pokonali dystans 400 m, kolejne grupy – dłuższe odcinki tj. kategoria 11-13 lat: 800 m, kategoria  14-16 lat: 1200 m, a kategoria OPEN- 5100 m. Rekord trasy w kategorii OPEN wyniósł 16.40.15 – osiągnął go Mateusz Kaczmarek z Rakoniewic! Bieg ukończyli wszyscy zawodnicy. Serdecznie gratulujemy!

PLAN POLOWAŃ ZBIOROWYCH W SEZONIE 2018/2019

opublikowano: 29 października 2018

 • PLAN POLOWAŃ

Zapraszamy mieszkańców do nowej zakładki w menu głównym: DLA MIESZKAŃCA – PLAN POLOWAŃ ZBIOROWYCH. Znajdziecie tam Państwo aktualne plany polowań zbiorowych kół łowieckich polujących na terenie naszej gminy. Zachęcamy do zapoznania się z planem polowań Koła Łowieckiego "Dąbrowa"  - TUTAJ.

FOTORELACJA: BIEG ULICZNY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

opublikowano: 29 października 2018

 • opis: BIEG

Gmina Zblewo znana jest ze sportowej aktywności. Nic więc dziwnego, że właśnie w ten sposób – na sportowo – postanowiliśmy uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji wczoraj (28 października) w Zblewie zorganizowano I Bieg Uliczny. W imprezie wzięło udział prawie 200 biegaczy z całego regionu. Wystartowali oni w 4 kategoriach wiekowych. Najmłodsi zawodnicy mieli 6 lat, najstarsi – któż by to liczył! Najliczniejszą była grupa zawodników w kategorii OPEN – pobiegło w niej prawie 70 osób!

WESOŁO I PRACOWICIE NA WIELKIM KISZENIU KAPUSTY W BORZECHOWIE

opublikowano: 29 października 2018

 • opis: kiszenie

100 kg kapusty, 7 kg marchewki, sól, a do tego … kalosze, wielka, drewniana beczka i stary przepis babci Berty… Oto najlepszy przepis nie tylko na pyszną, kiszona kapustę, ale także – na świetną imprezą promującą lokalne zwyczaje! Koło Gospodyń Wiejskich z Borzechowa już po raz trzeci zaprosiło mieszkańców na wspólne kiszenie kapusty. I była to najprawdopodobniej nie tylko największa - ale także najbardziej wesoła i apetyczna - akcja kiszenia kapusty w regionie! Wydarzenie miało miejsce w miniony piątek (26 października) w borzechowskiej szkole i po raz kolejny przyciągnęło wielu mieszkańców oraz gości.

W NIEDZIELĘ BIEG ULICZNY W ZBLEWIE. BĘDĄ UTRUDNIENIA W RUCHU!

opublikowano: 26 października 2018

 • opis: bieg

Dnia 28 października (niedziela) w godzinach od 11:00 do 15:00 na ulicach Zblewa odbędzie się „Bieg uliczny na 100 – lecie Odzyskania Niepodległości”. W tych godzinach będą wyłączone z ruchu ulice: Główna, Kościelna, Północna, Dworcowa, Kasztanowa, Różana, Modrzewiowa, Słoneczna, Ks. Kreffta. Nad bezpieczeństwem w ruchu drogowym będą czuwać funkcjonariusze Policji, członkowie OSP oraz wolontariusze. Za utrudnienia w ruchu serdecznie przepraszamy i zachęcamy do kibicowania na trasie biegu.

EKO-DOFINANSOWANIE DLA GMINY ZBLEWO

opublikowano: 25 października 2018

 • opis: wfoś

Gmina Zblewo otrzymała wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku (WFOŚiGW w Gdańsku) w ramach konkursu pn. „Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych” na modernizację źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych, w 2018 r. na terenie naszej gminy. Zadanie to jest zgodne z zatwierdzonym w 2016 r. "Programem gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Zblewo”. Całkowity koszt kwalifikowany zakończonego zadania pn. „Wymiana źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych w gminie Zblewo” wyniósł 38 335,45 PLN, z czego dotacja ze środków WFOŚiGW w Gdańsku wyniesie 10 000,00 PLN i pokryje 26,09% kosztów kwalifikowanych.

ŚLUBOWANIE I DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE W KLESZCZEWIE KOŚCIERSKIM

opublikowano: 23 października 2018

 • opis: kk

„Ślubujemy !” – te słowa wypowiedziały dzieci klasy pierwszej 12 października,  a pani dyrektor Iwona Wysmułek –Śliwa pasowała je na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim.  W uroczystości brali udział rodzice, uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciel Gminy Zblewo pani Emilia Bielska. Pierwszaków przywitała przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Kornelia Fabich oraz uczniowie klasy VIII.  Czym jest ślubowanie, wytłumaczył pierwszakom śpiewająco Mateusz Raczkowski uczeń klasy IV piosenką pt. „ Ślubowanie”.

ZAPRASZAMY NA WIELKIE KISZENIE KAPUSTY!

opublikowano: 23 października 2018

 • opis: kiszenie

Przed nami – wielkie kiszenie kapusty! Do wspólnego „trampania” kapusty już w ten piątek (26 października) zaprasza Koło Gospodyń Wiejskich z Borzechowa. To nie tylko okazja, by spędzić czas w miłym towarzystwie, ale także aby poznać tajniki naszych lokalnych tradycji kulinarnych i dobrze zjeść! Podczas spotkania przewidziano bowiem degustację swojskich specjałów przygotowanych z ziemniaków.  A co stanie się z kapustą, która w wielkiej, drewnianej beczce zostanie przygotowana do kiszenia podczas piątkowej imprezy? Jak zapowiadają Panie Gospodynie, powstanie z niej słynny, borzechowski bigos.

WYNIKI WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W GMINIE ZBLEWO

opublikowano: 23 października 2018

 • opis: wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki wyborów samorządowych w naszej gminie. Są one dostępne TUTAJ (link do strony PKW). Artur Herold, kandydat na wójta gminy Zblewo, uzyskał aż 90,59% poparcia wyborców i został ponownie wybrany na to stanowisko. Do nowej Rady Gminy Zblewo zostali zaś wybrani: - Marian Reszka,  Zbigniew Bahr, Stanisław Fojut, Marta Burczyk, Maciej Kubik, Marcin Peek, Roman Kamiński, Janusz Czubek, Andrzej Baran, Leszek Burczyk, Mateusz Drawski, Arkadiusz Laskiewicz, Izabela Rutkowska, Wojciech Birna oraz Janusz Schűtzmann.

55 SESJI, 417 UCHWAŁ… - PODSUMOWANIE I OSTATNIA SESJA RADY GMINY VII KADENCJI

opublikowano: 19 października 2018

 • opis: rg

Wczorajsza (18.10) - LV sesja Rady Gminy Zblewo była wyjątkowo uroczysta. Była to bowiem ostatnia sesja w tej kadencji. W części roboczej obrad podjęto tylko 1 uchwałę – w sprawie opłaty targowej na 2019 rok. Potem przyszedł czas na podsumowania i podziękowania. Warto wiedzieć, iż nasi radni w ciągu minionych 4 lat obradowali na 55 sesjach i podjęli w sumie aż 417 uchwał! Przewodniczący Rady Gminy Leszek Burczyk dziękował radnym oraz wójtowi gminy i jego współpracownikom za dobrą, merytoryczną współpracę, choć – jak nie krył – bywały różnice zdań i gorące dyskusje. Zawsze jednak zwyciężało dobro mieszkańców, umiejętność dialogu i godzenia różnych priorytetów.

UŚMIECH PIERWSZAKÓW, KWIATY DLA NAUCZYCIELI - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W BORZECHOWIE

opublikowano: 18 października 2018

 • opis: DEN

Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Borzechowie była jak co roku bardzo uroczysta. W zeszły piątek (12.10.) na szkolnej sali gimnastycznej zebrali się nie tylko uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele, ale także bardzo liczne grono zaproszonych gości. Wśród nich m.in. przedstawiciele Rady Rodziców, sołectwa i KGW oraz koła seniorów, a także wójt gminy Artur Herold. Nie zabrakło wielu ciepłych słów pod adresem nauczycieli miejscowej szkoły, a wójt – dziękując im za trud pracy i serce w nią wkładane – nie krył, że jest prawdziwie dumny z borzechowskiej szkoły.

NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII W BYTONI

opublikowano: 18 października 2018

 • opis: BYTONIA

W PSP w Bytoni bieżący tydzień mija na ważnych uroczystościach i wyjątkowych chwilach. W poniedziałek w szkole zorganizowano niezwykłą lekcję historii. Z okazji nadchodzącej, setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, społeczność szkolna zaprosiła do siebie  Michała Rychlickiego. Zaprezentował on uczniom niezwykle interesującą „żywą lekcję historii” na temat drogi, jaką Polska musiała przejść, aby odzyskać niepodległość.

"DZIECI RODZĄ SIĘ ZE SKRZYDŁAMI..."

opublikowano: 18 października 2018

 • DEN ZBLEWO

W dniu 15 października 2018 roku w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście: wójt gminy Zblewo - Pan Artur Herold, ks. prałat Zenon Górecki, sekretarz gminy Zblewo - Pan Daniel Szpręga, sołtys Zblewa - Pan Roman Rambowski, sołtys Miradowa - Pan Ryszard Gumiński, przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Izabela Rutkowska oraz nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie. Dyrektor szkoły - Pani Lucyna Błaszak przywitała wszystkich zgromadzonych, składając serdeczne życzenia z okazji tego szczególnego święta.

MŁODZIEŻ Z KLESZCZEWA W PIELGRZYMCE RODZINY SZKÓŁ JANA PAWŁA II

opublikowano: 18 października 2018

 • opis: kleszczewo

18. pielgrzymka Rodziny Szkół Jana Pawła II przybyła na Jasną Górę. Ponad 14 tys. młodych z ok. 300 placówek z kraju, ale i z Białorusi, dziękowało za wybór, przed 40. laty, kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Spotkanie odbywało się pod hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego: „Promieniowanie ojcostwa”. A my? Dziesięcioro uczniów z klasy 7 i 8 wraz z opiekunem z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim też tam byliśmy! Wyjazd dla ok. 50 uczniów z 5-ciu szkół, mających tego samego Patrona zorganizował ks. Andrzej Taliński, Proboszcz Parafii pw. św. Marcina w Starej Kiszewie.

NIESPODZIANKA DLA CZYTELNIKÓW „KURIERA ZBLEWSKIEGO”

opublikowano: 17 października 2018

 • opis: niespodzianka

Kochani – przypominamy, iż w ostatnim numerze naszego biuletynu „Kurier Zblewski” przygotowaliśmy małą niespodziankę… Jaką? Nasi Czytelnicy na pewno wiedzą i z tego, co wiemy – już czekają na jutrzejszy dzień!  A my zapewniamy, że już jutro tj. w czwartek punktualnie o godz.8:00 nasze niespodzianki czekają na Państwa. Wszystko już jest gotowe – co widać na zdjęciu – a motywem przewodnim niespodzianki jest oczywiście nasz piękny, kociewski chaber, którego twórcą jest Krzysztof Bagorski – znakomity artysta z Małego Bukowca...

PODZIĘKOWANIE DLA MIESZKAŃCÓW GMINY ZBLEWO

opublikowano: 17 października 2018

 • opis: PODZIEKOWANIA

Szanowni Państwo, drodzy mieszkańcy gminy Zblewo! Już za kilka dni wybory samorządowe. Po raz kolejny wspólnie zdecydujemy, w jakim kierunku powinna iść nasza gmina i nasze działania. Gorąco zachęcam Państwa, abyście poszli oddać swój głos, bo jest to sprawa wielka i ważna, od której zależy dalszy rozwój naszej Małej Ojczyzny. Zanim jednak nadejdzie dzień wyborów, chciałbym już dziś powiedzieć słowo - dziękuję. Kończy się bowiem kadencja 2014-2018. Był to dla mnie wyjątkowo ważny czas w moim życiu. Cztery lata temu powierzyliście mi Państwo stanowisko wójta naszej gminy. Wasz głos był dla mnie zobowiązaniem do działania pełnego determinacji, pracowitości i oddania sprawom naszych mieszkańców. Dlatego dziś, kończąc kadencję dziękuję wszystkim mieszkańcom za współpracę, za wsparcie, radę i za to, że z otwartym sercem powierzaliście mi Państwo swoje sprawy, problemy i kłopoty, z którymi codziennie się zmierzaliście...

MEDALE I NAGRODY DLA NASZYCH NAUCZYCIELI. GRATULUJEMY!

opublikowano: 17 października 2018

 • opis: DEN

Tegoroczna wojewódzka uroczystość Dnia Edukacji Narodowej była z pewnością niezapomnianym świętem dla naszych nauczycieli ze szkół z terenu gminy Zblewo. Podczas uroczystej gali, która odbyła się 12 października w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, nasi nauczyciele zostali nagrodzeni za swoją pracę. Medale i nagrody otrzymały: MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ - pani Blandyna Czaja – Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie...

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 - NASZ SERWIS PRAKTYCZNYCH INFORMACJI!

opublikowano: 17 października 2018

 • wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe już za kilka dni. Kontynuujemy nasz cykl praktycznych informacji wyborczych, które ułatwią Państwu udział w wyborach. Jednocześnie przypominamy, że wszystkie informacje dotyczące wyborów znajdują się w zakładce „WYBORY” w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo. Dziś przedstawiamy Państwu informacje, gdzie głosujemy (w zależności od miejsca zamieszkania) i na kogo możemy oddać głos w danym okręgu. Zachęcamy do obejrzenia załączonych grafik.

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA W BORZECHOWIE

opublikowano: 17 października 2018

 • pasowanie na przedszkolaka

W środę, 10 października br. odbyła się pierwsza, a zarazem jedna z ważniejszych, w tym roku szkolnym uroczystości - Pasowanie na przedszkolaka. Impreza została zorganizowana dla wszystkich dzieci, które w tym roku szkolnym rozpoczęły swoją przygodę z edukacją przedszkolną. Nowo przyjęte dzieci zostały włączone do poszczególnych grup przedszkolnych, którym oficjalnie nadano imiona: „Pszczółki”, „Żabki” i „Biedronki”. Wydarzenie to miało na celu łączenie działań edukacyjnych z ekologicznymi i przyrodniczo-leśnymi. Przedszkolaki zostały zaproszone przez Pana Jakuba Piechowiaka, leśniczego Nadleśnictwa Kaliska, do najstarszego Leśnego Ogrodu Botanicznego w Polsce, Arboretum Wirty.

ZBLEWO. STYPENDIA WRĘCZONE!

opublikowano: 16 października 2018

 • opis: stypendia

Kilka dni temu w Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów naukowych uczniom naszej szkoły. Zaproszonych gości piosenką przywitała Maja Kołodziejczyk ze swoją panią Magdaleną Jaworską śpiewając utwór pt. „Wieża” z musicalu Metro. W części artystycznej uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności językowe  i przedstawili kilka scenek przybliżających nam kulturę Wielkiej Brytanii. Swoje umiejętności akrobatyczne zaprezentowała Dominika Fojut uczennica klasy 5c.Gratulacje stypendystom i ich rodzicom z wyrazami uznania składali:  Kierownik CUW Pan Marek Mischke, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Izabela Rutkowska, Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Pani Lucyna Błaszak oraz Wychowawcy poszczególnych klas.

ZESPÓŁ „ŹRÓDŁO” – W HOŁDZIE DLA NIEPODLEGŁEJ…

opublikowano: 15 października 2018

 • opis: źródło

Obecny rok szkolny obfituje w ważne wydarzenia, które mają na celu uczczenie 100-lecia niepodległości naszego kraju. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim także prowadzi wiele działań  związanych z tą wspaniałą rocznicą, aby uświadomić  swoim uczniom czym jest wolność i niepodległość. Jednym z takich wydarzeń był udział szkolnego zespołu „Źródło” w Pomorskim Przeglądzie Chórów Szkolnych „Niepodległa” zorganizowanym przez Pomorskiego Kuratora Oświaty, który odbył się 3.10.2018r., w budynku Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  Przegląd został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W PINCZYNIE

opublikowano: 15 października 2018

 • opis: den

„W czas złotej jesieni, To święto przypada, Gdy wśród drzew podcieni Grad kasztanów spada. Kiedy liście wiatrem Tańczą bosanowę, A świt wiesza mokre Mgły październikowe”... Tymi słowami Bianka Hinz oraz Maja Hinz z klasy 4a rozpoczęły w pinczyńskiej szkole uroczystą akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej,

KOLOROWA NIESPODZIANKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW Z BORZECHOWA!

opublikowano: 15 października 2018

 • opis: niespodzianka

Kilka dni temu najmniejsi przedszkolacy z przedszkola w Borzechowie, zaprosili wójta gminy Zblewo na swój wielki dzień – pasowanie na przedszkolaka! Uroczystość miała miejsce w minioną środę (10 października) w arboretum w Wirtach. Niestety, Artur Herold nie mógł wówczas towarzyszyć maluszkom, gdyż w tym samym czasie trwała zaplanowana dużo wcześniej uroczystość otwarcia ul. Gajowej w Pinczynie. Dlatego wójt postanowił zrobić przedszkolakom niespodziankę i dwa dni później sam odwiedził dzieci w przedszkolu – z kolorowymi balonikami i wielkim uśmiechem. Radości było przy tym co niemiara! A z okazji pasowania na przedszkolaka wszystkim dzieciom życzymy wspaniałej zabawy, nauki i samych kolorowych chwil spędzonych w przedszkolu!

III OGÓLNOPOLSKA SPARTAKIADA KOBIET WIEJSKICH – ZŁOTO DLA PINCZYNA!

opublikowano: 15 października 2018

 • opis: spartakiada

W sobotę (13 października) drużyna Pań z sołectwa Pinczyn obroniła złoty medal sprzed roku i zwyciężyła w Ogólnopolskiej Spartakiadzie Kobiet Wiejskich w Szlachcie! Była to już III edycja tej imprezy, a udział w niej wzięły drużyny z całego regionu. Nasze Panie były bezkonkurencyjne! Na piątkę z plusem spisali się też fantastyczni kibice z Pinczyna, którzy gorąco dopingowali swoją drużynę. Spartakiada to nie tylko sportowe zmagania, ale przede wszystkim świetna zabawa i integracja, wspólnie spędzony czas, dużo dobrych emocji i uśmiechu. I właśnie w tym duchu minęło sobotnie, sportowe popołudnie. Naszej drużynie dziękujemy i gratulujemy! Brawo!

WYBORY SAMORZĄDOWE 2018 - NAJŚWIEŻSZE INFORMACJE!

opublikowano: 15 października 2018

 • wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe odbędą się już w najbliższą niedzielę - 21 października. Przypominamy, że wszystkie informacje dotyczące wyborów na terenie naszej gminy dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo w zakładce: „WYBORY”. Aby ułatwić Państwu dostęp do tego serwisu, na naszej stronie głównej zblewo.pl - w lewym menu - aktywowaliśmy ikonkę „Wybory samorządowe” po kliknięciu której zostaną Państwo automatycznie przeniesieni właśnie do BIP-u. A to nie wszystko! Aby zapewnić Państwu nie tylko aktualne, ale też i praktyczne informacje dotyczące wyborów, w najbliższych dniach na stronie zblewo.pl będziemy publikować nasze aktualności wyborcze. Zachęcamy do lektury!

 

UWAGA BIEGACZE! ZWIĘKSZAMY LIMIT MIEJSC W KATEGORII OPEN!

opublikowano: 11 października 2018

 • opis: bieg

Mamy świetną wiadomość dla wszystkich zainteresowanych udziałem w naszym biegu ulicznym na 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Otóż ze względu na duże zainteresowanie biegiem w kat. OPEN, już jutro tj. w piątek o godz. 19:00, na platformie elektronicznych zapisów zostanie zwiększony limit miejsc z 50 do 70. Zapraszamy do zapisów - TUTAJ!  A wszystkie szczegóły dotyczące naszego biegu (w tym: regulamin) możecie Państwo znaleźć TUTAJ.

ROZŚPIEWANY I WESOŁY PINCZYŃSKI OKTOBERFEST

opublikowano: 11 października 2018

 • opis: oktober

IV edycja Pinczyńskiego Oktoberfestu – za nami! Była to świetna okazja do spotkania i wspólnego spędzenia czasu przez Mieszkańców - tym bardziej, że jak co roku Organizatorzy zadbali, aby było wesoło i radośnie! Wieczór pełen był nie tylko dobrego, swojskiego jadła przygotowanego przez Panie Gospodynie z KGW (które szczególnie pięknie prezentowały się w nowych fartuszkach), ale także – wspaniałej muzyki. Już tradycyjnie na imprezie wystąpiła Orkiestra Dęta OSP Pinczyn pod batutą druha Wacława Ossowskiego. Nasza orkiestra nie tylko w Pinczynie ma swoich wiernych fanów, ale to właśnie tu – w rodzinnej miejscowości – kochają ich najbardziej!

RUSZYŁA ROZBUDOWA PRZEDSZKOLA W PINCZYNIE

opublikowano: 9 października 2018

 • opis: przedszkole

Ta wiadomość z pewnością ucieszy nie tylko mieszkańców Pinczyna! Wreszcie ruszyła długo oczekiwana rozbudowa tutejszego przedszkola, a na placu budowy – dzięki sprzyjającej pogodzie - praca wre! Po kilku ogłoszonych przetargach, we wrześniu wyłoniono wykonawcę robót. Została nim lokalna firma: POLBUD S.C. ze Zblewa. Koszt robót budowlanych wyniesie ponad 4,2 mln zł. W ramach zadania przedszkole nie tylko zostanie rozbudowane o nowe pomieszczenia, ale zostanie także częściowa przebudowana „stara” część przedszkola. Termin zakończenia zadania to koniec lipca 2019 r.

KOLEJNE DOFINANSOWANIE Z PROW - NASZE!

opublikowano: 9 października 2018

 • opis: prow

Gmina Zblewo otrzymała właśnie dofinansowanie w ramach PROW na wyposażenie nowo budowanej świetlicy w Borzechowie. Nowy sprzęt trafi także do świetlicy w Białachowie i Pinczynie. Jest to świetna informacja tym bardziej, że budowa nowego obiektu w Borzechowie dobiega końca. Obecnie trwają jeszcze prace wykończeniowe, a zakończenie inwestycji planowane jest do 31 października. Przypomnijmy, że obiekt będzie pełnił dwie funkcje: kulturalną i sportową, ponieważ część budynku stanowić będzie m.in. szatnie dla sportowców z klubu sportowego Sławek Borzechowo.

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROJEKTU KOLEJOWEGO

opublikowano: 9 października 2018

 • opis: konsultacje

Na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe SA opracowywana jest dokumentacja przedprojektowa dla projektu pn. Prace na pozostałych liniach kolejowych należących do alternatywnego ciągu transportowego Bydgoszcz - Trójmiasto i liniach stycznych oraz Chojnickim Węźle Kolejowym” w ramach projektu „Prace przygotowawcze dla wybranych projektów”. Częścią zadania są konsultacje z władzami lokalnymi, mieszkańcami oraz zarządcami dróg rozwiązań dotyczących przejazdów kolejowo-drogowych.  W związku z tym serdecznie zapraszamy na spotkanie konsultacyjne dotyczące przejazdów kolejowo-drogowych na linii kolejowej nr 203. Spotkanie odbędzie się 10 października 2018 r., godz. 13:00 w Starostwie Powiatowym w Starogardzie Gdańskim, ul. Kościuszki 17 (sala nr 201).

OTWÓRZMY RAZEM NASZĄ UL.GAJOWĄ! ZAPRASZAMY!

opublikowano: 5 października 2018

 • gajowa zaproszenie

Po wielu miesiącach prac, zakończyła się realizacja projektu współfinansowanego z PROW 2014-2018 pn „Przebudowa ulicy Gajowej w miejscowości Pinczyn, w Gminie Zblewo – droga publiczna nr 210 003G”. W związku z tym, wójt gminy Zblewo Artur Herold serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Pinczyna na uroczyste otwarcie ul. Gajowej w Pinczynie. Uroczystość symbolicznego przecięcia wstęgi odbędzie się 10 października (środa) o godz.12.00 tuż obok przedszkola przy ul. Gajowej w Pinczynie. Spotkajmy się, by razem cieszyć z zakończonej, tak ważnej dla naszych mieszkańców inwestycji! Jednocześnie informujemy, iż tego dnia w godz.12:00-12:30 ulica ta (w związku z uroczystością) będzie zamknięta, za utrudnienia – przepraszamy.

BIEG ULICZNY NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. OD JUTRA - ZAPISY!

opublikowano: 5 października 2018

 • opis: bieg

Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie oraz Gminny Ośrodek Kultury im. Małgorzaty Hillar w Zblewie serdecznie zapraszają na BIEG ULICZNY NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI. Patronat honorowy nad wydarzeniem pełni wójt gminy Zblewo Artur Herold. Zapraszamy wszystkich już 28 października (niedziela), START o godz.11:00 spod Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie. Bieg odbędzie się w 4 kategoriach wiekowych: kat. 6 – 10 lat 400 m, kat. 11-13 lat 800 m, kat. 14-16 lat 1200 m, kat. OPEN (17 lat i więcej) 5100 m.

SPORTOWE WIEŚCI Z SEKCJI LEKKOATLETYCZNEJ KS SOKÓŁ ZBLEWO

opublikowano: 3 października 2018

 • opis: sokół

Za nami kolejny udany weekend zawodników sekcji lekkoatletycznej KS Sokół Zblewo! W minioną sobotę (29 września) na stadionie im Kazimierz Dejny w Starogardzie Gdańskim 5-osobowa drużyna Sokoła wystartowała w charytatywnej sztafecie - 5×400 m . Wszystkie sztafety biegały przez 1 godzinę, próbując przebiec jak największą liczbę okrążeń. Dlaczego? Bo 1 okrążenie to 1 obiad, który organizator wydarzenia – PKO BP – ufunduje dla niedożywionych dzieci. Takie charytatywne biegi miały miejsce w całej Polsce. Podczas sobotniego biegu, nasza sztafeta zrobiła aż 40 okrążeń, a tym samym zajęła II miejsce i przyczyniła się do ufundowania 40 darmowych obiadów dla dzieci!

BORZECHOWO. TU "BIEGAĆ KAŻDY MOŻE!"

opublikowano: 3 października 2018

 • opis: biegi

W ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, w ostatnich dniach września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w biegach przełajowych pod hasłem „Biegać każdy może”. Najpierw rywalizowały ze sobą przedszkolaki i pierwszoklasiści. Oto wyniki tych zmagań: DZIEWCZĘTA: I miejsce – Kornelia Wiśniewska, II – Marcelina Piórkowska, III – Laura Lemke;  CHŁOPCY: I – Oliwier Ćwikliński, II – Dawid Chabowski, III – Miłosz Krefta...

„SPRZĄTANIE ŚWIATA 2018” W PINCZYNIE

opublikowano: 3 października 2018

 • sprzatanie świata

Uczniowie szkoły w Pinczynie jak co roku przyłączyli się do akcji „Sprzątanie Świata”. Każda klasa wraz z wychowawcą miała do posprzątania wyznaczony teren w Pinczynie. Naszym celem było zebranie śmieci, których nazbierało się sporo od ostatniej akcji. Wydawało nam się, że dbamy o naszą okolicę i jest w niej czysto, ale pojawiło się również niemiłe zaskoczenie… Smutek ogarnął nas tym większy, gdy w pobliskim lesie, obok stadionu, znaleźliśmy „wysypisko” szkieł.

JUŻ WKRÓTCE - WYSTAWA MALARSTWA KRZYSZTOFA BAGORSKIEGO. ZAPRASZAMY!

opublikowano: 28 września 2018

 • opis: zaproszenie

To będzie z pewnością jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń kulturalnych tej jesieni. Już za tydzień – a dokładnie w piątek (5 października) – odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa naszego wspaniałego artysty z Małego Bukowca – Krzysztofa Bagorskiego. Na wystawie  znajdziecie Państwo kilkanaście prac Artysty, na których pięknie wyczarował on kredką i pędzlem nasze Kociewie – zarówno urzekające pejzaże, jak i pięknych ludzi. Niezwykły klimat prac Krzysztofa Bagorskiego, jak i sama postać Artysty sprawiają, że kto raz poznał jego sztukę, pozostanie jej miłośnikiem na zawsze. Serdecznie zapraszamy – wystawę będzie można oglądać do 5 listopada w starogardzkiej Galerii 24B.

WYCIECZKA STOWARZYSZENIA "UŚMIECHNIJ SIĘ"

opublikowano: 28 września 2018

 • opis: wycieczka

W środę (26 września) podopieczni Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiechnij Się” z Kleszczewa Kościerskiego oraz miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy wybrali się na wspaniałą wycieczkę! Towarzyszyły im rodziny i terapeuci, a w organizacji dopomogli wierni Przyjaciele: GOPS w Zblewie oraz wójt Artur Herold. Trasa wycieczki została zaplanowana tak, że nikt nie mógł się nudzić i wrażeń nie brakowało! Uczestnicy mieli okazję m.in. zwiedzić Szymbark z jego największą atrakcją: domem do góry nogami, a potem Skansen Kolejnictwa w Kościerzynie. W pięknym Kłobuczynie był zaś czas na małą biesiadę.

NAGRODY "PRIMUS INTER PARES" I AWANSE ZAWODOWE - WRĘCZONE!

opublikowano: 25 września 2018

 • opis: primus

Nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, dyrektorzy i przyjaciele szkół oraz przedszkoli, samorządowcy i pracownicy zblewskiej oświaty – wszyscy oni spotkali się wczoraj (tj. 24 września) w Zblewie na dorocznej uroczystości wręczenia aktów awansu nauczycielskiego oraz nagród „PRIMUS INTER PARES”. Gospodarze uroczystości – wójt Artur Herold oraz przewodniczący Rady Gminy Zblewo Leszek Burczyk, nie kryli radości zarówno z osiągnięć uczniów, jak i z ciągłego rozwoju kadry nauczycielskiej. I choć do Dnia Edukacji Narodowej zostało jeszcze kilka tygodni, wczorajsza uroczystość w Zblewie była z pewnością prawdziwym  świętej dla naszej lokalnej, szkolnej społeczności.

JUZ 6 PAŹDZIERNIKA ZAPRASZAMY NA IV PINCZYŃSKI OKTOBERFEST!

opublikowano: 24 września 2018

 • opis: oktober

Już 6 października (sobota) zapraszamy do Pinczyna na IV Pinczyński Oktoberfest! Organizatorzy przygotowali moc atrakcji.  W zeszłym roku na imprezie bawiły się tłumy mieszkańców i gości. Równie dobra zabawa zapowiada się i teraz. Sołtys Pinczyna Irena Szulkowska serdecznie zaprasza, bo – jak zapewnia - będzie coś i dla ciała i dla ducha! W menu – podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji -  m.in. specjalnie warzone piwo, pyszna golonka, bigos oraz domowe pierogi. Nie zabraknie też muzycznych emocji – podczas imprezy zaprezentuje się ulubiona przez mieszkańców Orkiestra Dęta OSP Pinczyn pod batutą druha Wacława Ossowskiego. Będzie też akordeonista i wesołe przyśpiewki. Pinczyński Oktoberfest rozpoczyna się o godz.18:00 w Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie, a na imprezę zapraszają – Wójt Gminy Zblewo oraz Sołtys i Rada Sołecka wsi Pinczyn.

W TYM TYGODNIU KOLEJNE ZEBRANIA WIEJSKIE

opublikowano: 24 września 2018

 • opis: terminarz

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania wiejskie. W tym tygodniu odbędą się one: . we wtorek tj. 25 września: Lipia Góra (godz. 16.00) oraz Semlin (godz.18:00), a w środę tj. 26 września: Pałubinek (godz. 16.00) oraz Białachowo (godz.18:00).  Terminy kolejnych spotkań podamy wkrótce. Zapraszamy!

MŁODZIEŻ Z PINCZYNA ODDAŁA HOŁD...

opublikowano: 24 września 2018

 • opis: szpęgawsk

W minioną niedzielę (23 września) obchodziliśmy 79 rocznicę hitlerowskiego ludobójstwa w Szpęgawsku. W Lesie Szpęgawskim hitlerowcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Został tam również zamordowany patron naszego Gimnazjum, poseł i ksiądz – Stanisław Hoffmann. Harcerze, uczniowie oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w ceremonii upamiętniającej poległych.

GRA TERENOWA „NIEPODLEGŁA” W PINCZYNIE

opublikowano: 18 września 2018

 • opis: niepodległa

Zbliżamy się do 100.rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, która będzie miała miejsce 11 listopada 2018r. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, nasz kraj odzyskał suwerenność. To bardzo ważne wydarzenie dla całej społeczności, dlatego uczniowie naszej szkoły, aby dobrze przygotować się do tego święta, wzięli udział w grze terenowej Niepodległa, która odbyła się 14 września 2018r. Pierwszym etapem gry było odnalezienie kopert ukrytych w różnych zakątkach Pinczyna, w których znajdowała się krzyżówka i rebus (poniżej zamieszczamy powyższe materiały, to dobra forma sprawdzenia naszej wiedzy), następnie uczniowie musieli przeprowadzić wywiad z mieszkańcem Pinczyna na temat drogi Polski do niepodległości.

WIANKI NA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - KGW Z KLESZCZEWA ZAPRASZA JUŻ DZIŚ!

opublikowano: 18 września 2018

 • opis: wianki

Koło Gospodyń Wiejskich z Kleszczewa Kościerskiego serdecznie zaprasza do skorzystania z bogatej oferty wianków, wieńców i stroików na Dzień Wszystkich Świętych. Wszystkie kompozycje – piękne i oryginalne – można już zakupić na kiermaszu w Kleszczewie Kościerskim (w budynku dawnej świetlicy).  Panie Gospodynie – utalentowane florystki, chętnie wykonają także kompozycje z kwiatów powierzonych, według koncepcji i pomysłu klienta.

DZIEŃ SPORTU NA ORLIKU W PINCZYNIE

opublikowano: 18 września 2018

 • opis: orlik

II edycja Dnia Sportu na Orliku to ogólnopolska impreza organizowana przez Fundację Orły Sportu, która ma na celu promocję sportu jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi. Tegoroczna edycja odbyła się w niedzielę 9 września na około 500 Orlikach w całym kraju.  Turniej piłki nożnej dla dzieci, zmagania na torze sprawnościowym, do tego konkursy, mecz piłki nożnej rodzice - dzieci a dla wszystkich uczestników drobne upominki i nagrody. Tak wyglądał Dzień Sportu na Orliku w Pinczynie. W rywalizacji rodzinne wygrali Państwo Adamowscy z Pałubinka. Organizatorem Dnia Sportu w Pinczynie był Mirosław Urban.

NASZE JUBILEUSZE: NAJLEPSZE ŻYCZENIA DLA PANI WŁADYSŁAWY I PANI AGNIESZKI

opublikowano: 18 września 2018

 • opis: jubileusze

Kilka dni temu świętowaliśmy dwie, wspaniałe uroczystości. Nasze mieszkanki: pani Władysława Gajewska ze Zblewa oraz pani Agnieszka Ossowska z Semlina obchodziły urodziny. Ale jakie to były urodziny! Niezwykłe i wspaniałe, bowiem pani Władysława skończyła 90.lat, a pani Agnieszka – 99. lat!

UWAGA! ZMIANA GODZINY SPOTKANIA WS PROGRAMU "CZYSTE POWIETRZE"

opublikowano: 18 września 2018

 • opis: ekodopłaty

Jak już informowaliśmy, 27 września br. (tj. w czwartek) w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie odbędzie się spotkanie informacyjne dotyczącego Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Spotkanie to początkowo zaplanowano na godz.16:00, jednak z przyczyn od nas niezależnych (Ministerstwo Środowiska), nastąpiła zmiana i konieczne jest przesunięcie godziny spotkania na godzinę późniejszą tj. godz.18:00.  Serdecznie zapraszamy zatem wszystkich mieszkańców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania z programu „Czyste  Powietrze” na spotkanie: 27 września, godz.18:00, GOK w Zblewie. Zachęcamy do udziału w spotkaniu i przepraszamy za zmianę.

ZAPRASZAMY NA DOŻYNKI POWIATOWE DO BOLESŁAWOWA

opublikowano: 17 września 2018

 • opis: zapraszamy

Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gd. oraz Zespół Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Rolniczego w Bolesławowie zapraszają na V Pomorską Wystawę Bydła Mlecznego oraz XXIII Kociewską Wystawę i Pokaz Zwierząt Hodowlanych, Samorządowe Dożynki Powiatu Starogardzkiego połączone z Targami Rolno-Ekologicznymi. Tradycyjnie podczas imprezy, która odbędzie się 29 i 30 września w Bolesławowie, nie zabraknie atrakcji, wśród których warto wymienić m.in. zawody jeździeckie, pokazy zwierząt hodowlanych, ocenę wieńców dożynkowych, występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru będzie Halina Frąckowiak. 

SZÓSTE URODZINY ZBLEWSKICH CZWORACZKÓW

opublikowano: 17 września 2018

 • opis: czworaczki

Nasze zblewskie czworaczki czyli: Agata, Julia, Weronika i Oliwia, mają już 6 lat! Urodzinowe przyjęcie – oczywiście z pysznym tortem i kolorowymi balonikami - miało miejsce w ostatni piątek (14 września).  Uśmiechnięte solenizantki nie kryły radości na widok gości i wspaniałych prezentów! A wśród gości był m.in. sołtys i przedstawiciel Rady Sołeckiej Zblewa. Jak co roku czworaczki odwiedził także wójt gminy Artur Herold wraz z Anną Wojak, kierownik GOPS w Zblewie. Dziewczynki były zachwycone prezentami – a dostały wymarzone hulajnogi z Elza i Anna z ”Krainy lodu”. Kochane dziewczynki – przyłączamy się do wszystkich życzeń!

ZACZYNAMY ZEBRANIA WIEJSKIE. ZOBACZ TERMINARZ PIERWSZYCH SPOTKAŃ

opublikowano: 13 września 2018

 • Terminarz

Serdecznie zapraszamy na spotkania wiejskie. Najbliższe z nich odbędą się w sołectwach: Zblewo – 17 września,  godz. 18.00, Gminny Ośrodek Kultury w Zblewie; Pinczyn – 19 września, godz. 18.00, Wiejski Dom Kultury w Pinczynie; Kleszczewo Kościerskie– 20 września,  godz. 18.00, Szkoła Podstawowa w Kleszczewie; Borzechowo -21 września, godz. 18.00, Szkoła Podstawowa w Borzechowie.Terminy kolejnych spotkań podamy wkrótce. Zapraszamy!

POWIATOWY INSPEKTOR WETERYNARYJNY ZAPRASZA NA SZKOLENIE

opublikowano: 12 września 2018

 • opis: szkolenie

W listopadzie br., Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim planuje zorganizować szkolenie związane z ubojem zwierząt kopytnych do 6 miesiąca życia, do celów własnej konsumpcji domowej. Mieszkańcy zainteresowani udziałem w szkoleniu mogą zgłosić się i zapisać na to szkolenie do dnia 19 października 2018 r. drogą elektroniczną na adres e-mail: piwstar@gdansk.wiw.gov.pl.

DOŻYNKI GMINNO PARAFIALNE - FOTORELACJA CZĘŚĆ 2 (festyn)

opublikowano: 12 września 2018

 • opis: dożynki

Tegoroczny festyn dożynkowy pełen był wspaniałych atrakcji! Najpierw, na placu dożynkowym gospodarze uroczystości – na czele ze starostami dożynek: Hanną i Kazimierzem Świtałami - podzielili się z mieszkańcami chlebem. Wójt Artur Herold podziękował rolnikom za trud ich tegorocznej pracy i za – jak podkreślił – „szczególną determinację i poświęcenie w dziele tworzenia plonu, daru życia, chleba… Jestem wdzięczny i cieszę się bardzo, że na terenie naszej gminy jest wielu dobrych gospodarzy, którzy ziemię szanują i traktują ją z miłością oraz z prawdziwym oddaniem” – mówił wójt.

DOŻYNKI GMINNO PARAFIALNE - FOTORELACJA CZĘŚĆ 1

opublikowano: 12 września 2018

 • opis: dożynki

Dożynki to dla społeczności gminy Zblewo zawsze wyjątkowy dzień. Tegoroczne święto plonów było nadzwyczaj okazałe. Wzięło w nim udział liczne grono rolników i mieszkańców gminy oraz wielu gości. Zapraszamy na fotorelację z tegorocznych uroczystości. Zblewskie Dożynki Gminno-Parafialne zorganizowano w minioną niedzielę (9 września). Uroczystość rozpoczęła się mszą św. dziękczynną, której przewodniczył prałat zblewski – ks. dziekan Zenon Górecki.  Jak podkreślił w homilii, był to dla rolników szczególnie trudny rok. Mimo to - dobrze, że umiemy dziękować.

"NARODOWE CZYTANIE" W ZBLEWIE

opublikowano: 11 września 2018

 • narodowe czytanie

Kolejna edycja „Narodowego Czytania” – za nami. Była to wyjątkowa odsłona projektu, ponieważ pięknie wpisała się ona w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas tegorocznej akcji w całej Polsce czytane było „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, a patronat nad akcją pełniła Para Prezydencka. Czytano jak Polska długa i szeroka – zarówno w dużych miastach, jak i w małych wsiach. Czytała Para Prezydencka, aktorzy, lekarze, społecznicy, ludzie kultury i sportu, samorządowcy, mieszkańcy – jednym słowem: wszyscy, jak na prawdziwie narodowe czytanie przystało!

SPARTAKIADA 2018 czyli SENIORZY NA MEDAL!

opublikowano: 11 września 2018

 • opis: spartakiada

Wielki sukces seniorów z gminy Zblewo! Na XIV Powiatowej Spartakiadzie Emerytów, Rencistów, Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych nie tylko świetnie się zaprezentowali, ale - po raz kolejny - wywalczyli też puchar zwycięzców i obronili złoto, które zdobywają tu niezmiennie od wielu lat! Spartakiada odbyła się w minioną sobotę (8 września) na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim. Wzięli w niej udział udział seniorzy z całego powiatu. Gminę Zblewo reprezentowały w tym roku koła PZERiI z Borzechowa, Kleszczewa Kościerskiego, Pinczyna i Zblewa.

OD DZIŚ (10.09.) WAŻNA ZMIANA W WYDZIALE KOMUNIKACJI STAROSTWA POWIATOWEGO W STAROGARDZIE!

opublikowano: 10 września 2018

 • opis: wk

UWAGA! Od dziś tj. 10 września 2018 r. - ważna zmiana w Wydziale Komunikacji, Transportu i Dróg. Zawieszone zostanie umawianie wizyt drogą elektroniczną. Na czym polega zmiana? Oto odpowiedź:  powstały dwa nowe stanowiska do obsługi klientów,  umawianie wizyt w celu rejestracji pojazdu (grupa A) odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 58 767-35-36 - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00,  do umówienia wizyty należy podać sześć pierwszych cyfr numeru PESEL właściciela pojazdu oraz cztery ostatnie cyfry numeru VIN pojazdu, który chcemy zarejestrować, sprawy załatwiane w grupie spraw B (odbiór dowodów rejestracyjnych) i C  (prawa jazdy)pozostają bez zmian, zawieszone zostaje umawianie wizyt drogą elektroniczną...

NOWE SALE NA NOWY ROK SZKOLNY W BORZECHOWIE!

opublikowano: 6 września 2018

 • opis: borzechowo

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego i cudownym babim latem… W tym roku szkolnym dla mieszkańców Borzechowa i okolic to szczególny miesiąc, gdyż otwarto tu oddziały przedszkolne, na które czekano z niecierpliwością od kilku lat. Dzięki władzom samorządowym i dyrektor PSP w Borzechowie Marii Tomana udało się zaadoptować parter szkoły, by dostosować go do potrzeb najmłodszych. Prace trwały całe wakacje, ale za to maluchy będą teraz spędzać czas w pięknych, nowych, jasnych salach. Również starszych uczniów czeka zmiana, gdyż inwestycje gminne pozwoliły na przebudowę poddasza szkoły na nowoczesne sale lekcyjne.

JAK ZABEZPIECZYĆ ZWIERZĘTA GOSPODARSKIE PRZED WILKAMI?

opublikowano: 5 września 2018

 • opis: WILKI

Jak informuje Nadleśnictwo Kaliska, leśnicy otrzymali informację od Straży Gminnej w Starej Kiszewie, że w dniu 19 sierpnia br. na terenie posesji w Konarzynach doszło do zagryzienia psa przez dwa wilki. Wilki w okolicach Konarzyn spotykane są regularnie. W związku z powyższym, Nadleśnictwo Kaliska zasygnalizowało potrzebę zawiadomienia okolicznych mieszkańców o wystąpieniu tych drapieżników oraz konieczności zabezpieczenia zwierząt gospodarskich i domowych. Zabezpieczenia przed wilkami omówione są na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. Warto się z nimi zapoznać - link: TUTAJ.

RUSZA PROGRAM"CZYSTE POWIETRZE". WKRÓTCE SPOTKANIE INFORMACYJNE

opublikowano: 5 września 2018

 • czyste powietrze

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od września 2018 rozpoczyna wdrażanie na terenie województwa pomorskiego Krajowego Programu „Czyste Powietrze.” Od 04.09.2018r. do 10.10.2018 r. prowadzone będą spotkania informacyjne dla mieszkańców województwa pomorskiego. Specjaliści Funduszu odwiedzą każdą gminę i w przystępny sposób przybliżą założenia oraz zakres programu. W sposób warsztatowy przedstawiony zostanie sposób aplikowania do programu w tym rejestracja, określenie wielkości możliwego do uzyskania dofinansowania oraz proces wypełniania wniosku o dofinansowanie.  Uwaga! Spotkanie dla mieszkańców naszej gminy odbędzie się 27 września (czwartek) o godz.16:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Warto przyjść i poznać zasady, na jakich można ubiegać się o atrakcyjne dofinansowanie! Zapraszamy!

"NARODOWE CZYTANIE" W ZBLEWIE JUŻ W NAJBLIŻSZY PIĄTEK

opublikowano: 5 września 2018

 • opis: narodowe

Wójt Gminy Zblewo Artur Herold oraz  Gminna Biblioteka Publiczna im. Małgorzaty Hillar w Zblewie, pragną serdecznie zaprosić  mieszkańców gminy Zblewo w trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości do Narodowego Czytania „Przedwiośnia”. Zapraszamy już w najbliższy piątek (7 września) o godz.11:00 - skwer im. Jana Pawła II (przy fontannie).  Podczas spotkania będzie można otrzymać okolicznościową pieczęć na przyniesionych przez uczestników akcji egzemplarzach „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

SEMLIN. POŻEGNANIE LATA I NOWE AUTO DLA STRAŻAKÓW!

opublikowano: 5 września 2018

 • opis: semlin

Semliński festyn „Pożegnanie lata”, który odbył się w ostatnią sobotę (1 września) przyciągnął wielu mieszkańców i gości. Nie zabrakło też strażaków i to w galowych mundurach! Dlaczego? To był wyjątkowy dzień dla społeczności Semlina. Festyn rozpoczął się bowiem od uroczystego przekazania strażakom samochodu gaśniczego i nowoczesnego sprzętu. Ale po kolei… Samochód gaśniczy lekki z motopompą marki RENAULT MASTER (r. 2002) trafił do jednostki OSP Semlin z Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego w Gdańsku (za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku). Druhowie z Semlina nie kryli radości, gdy wójt Artur Herold i komendant gminny OSP Jarosław Kinowski wręczyli im podczas festynu dowód rejestracyjny i kluczyki do auta! Uroczystość pięknie dopełnił ks. dr Edward Kampen, który poświęcił auto.

ZAPRASZAMY DO ZBLEWA NA DOŻYNKI GMINNO - PARAFIALNE 2018

opublikowano: 4 września 2018

 • opis: DOŻYNKI

Już w najbliższą niedzielę (9 września) w Zblewie świętować będziemy Dożynki Gminno-Parafialne. W tym roku Święto Plonów jest szczególne – przypomnijmy bowiem, że był to wyjątkowo trudny sezon dla naszych rolników, którzy w wyniku suszy ponieśli dotkliwe straty w zbiorach. Starostami tegorocznych dożynek będą rolnicy ze Zblewa - Hanna i Kazimierz Świtała. Uroczystości dożynkowe już tradycyjnie rozpoczną się mszą św. dziękczynną, która odbędzie się o godz.14:00 w kościele parafialnym w Zblewie. Tuż po niej dożynkowy korowód przejdzie na Plac 700-lecia, a następnie (ok. godz.15:00) zapraszamy do udziału w prawdziwie dożynkowym festynie!

Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni zewnętrznej połączone z festynem w Pałubinku.

W sobotę 25 sierpnia w Pałubinku odbył się festyn rodzinny połączony z uroczystym otwarciem długo oczekiwanego przez mieszkańców placu zabaw oraz siłowni zewnętrznej. Spotkanie zostało zorganizowane przez wójta gminy Zblewo p. Artura Herold oraz sołtysa wsi panią Otylię Wojtaś. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców i gości. Przypomnijmy, że gmina Zblewo dzięki dofinansowaniu unijnemu z PROW 2014-2020 wybudowała również na terenie gminy place zabaw i siłownie plenerowe w Lipiej Górze i Małym Bukowcu oraz siłownię w Radziejewie. Wykonawcą zadania była firma Erfit z Gdańska. Uroczystość w Pałubinku rozpoczęła się symbolicznym przecięciem wstęgi przez wójta gminy Zblewo Artura Herold, sołtysa wsi panią Otylię Wojtaś oraz państwa Kurszewskich z dziećmi z Pałubinka.

Podczas uroczystości Mieszkańcy mogli skosztować wypieków i wyrobów serwowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Pałubinka. Pani Urszula Bielińska z KGW z Pinczyna przygotowała również smaczną zupę węgierską, która podczas tegorocznego Festynu Kociewskiego zajęła I miejsce w konkursie kulinarnym. Nie obyło się też bez chleba ze smalcem i ogórkami.

Festyn cieszył się ogromnym zainteresowaniem zwłaszcza ze strony najmłodszych, na których czekało wiele atrakcji. Ogromne powodzenie wśród dzieci miała wata cukrowa, dmuchany zamek, ścianka wspinaczkowa oraz gry i zabawy przeprowadzone przez grupę Forty de Grees. Dla dorosłych organizatorzy przewidzieli zabawę na świeżym powietrzu przy muzyce zespołu Focus band .

Jeszcze w tym roku gmina Zblewo wybuduje cztery siłownie zewnętrzne w Białachowie, Miradowie, Semlinie i Tomaszewie. Środki na ten cel gmina pozyskała z Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu OSA.

 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Uroczyste otwarcie palcu zabaw i siłowni
 • Pożegnanie lata

DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ

Morsy Zblewo są nadal nieugięci, silni i waleczni. Was (czytelnicy) zachęcamy, abyście postępowali tak jak My- Morsy – zgodnie ze słowami hasła : „ DOPÓKI WALCZYSZ, JESTEŚ ZWYCIĘZCĄ”. Czyż to, nie piękne, wymowne słowa, które przydadzą się każdemu z nas w życiu codziennym. Biegając długie kilometry, uczestnicząc w różnych zawodach sportowych mamy chwile zwątpienia, słabości, ale w pewnym momencie następuję przełamanie, wstępuje w nas duch mocy i siły.

Okres wakacji, to czas relaksu, wypoczynku w gronie rodzinnym, więc trudno zmobilizować grupę do udziału w zawodach. Jednak byli i tacy, którzy godnie reprezentowali naszą Gminę na „ Biegu czterech jezior” w Skórczu, Biegu Nocnym w Toruniu czy wymownym biegu w Rytlu „ Pokonaj Nawałnicę z nami”.

18 sierpnia 2018 r. w sercu Borów Tucholskich ( w Śliwicach ),było ciężko, gorąco, ale okazaliśmy się twardzielami. Właśnie tam, na „ Śliwickiej Dyszce” zajęliśmy I miejsce jako najliczniejsza ekipa ( 22 Morsów). Dzień później, trzech naszych śmiałków, nieugiętych twardzieli ( Monika, Magda, Marcin) wzięło udział w III edycji - Biegu Crossowym na imprezie Motocross 2018 w Pączewie. Wielki podziw i uznanie dla wszystkich biegających Morsów!

Czyż nie jest w nas MOC, SIŁA I RADOŚĆ ŻYCIA z tego co robimy?

Pozdrawiamy wszystkich

 

Ewa Osowska

 • opis: Morsy
 • opis: Morsy

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne