Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

ZBLEWO I SKAMIENIAŁA OWCZARKA

  • zblewo

To duża i nowoczesna wieś gminna, siedziba Gminy Zblewo, z pięknie zaaranżowaną zielenią i miejscami do wypoczynku. Jedną z najważniejszych atrakcji Zblewa jest kościół p.w. św. Michała Archanioła, na którego wieży znajdują się cztery dzwony. Ciekawostką jest fakt, iż codziennie o 12:06 z kościelnej więzy rozbrzmiewa hejnał zblewski.

PINCZYN & DIABELSKI KAMIEŃ

  • PINCZYN

To druga co do wielkości miejscowość w gminie Zblewo. Będąc tu warto zobaczyć neogotycki kościół p.w. św. Elżbiety, który wybudowano w latach 1926-27 na miejscu dawnego drewnianego kościoła z XVIII wieku. Do nowego kościoła przeniesiono trzy ołtarze, obrazy i chrzcielnicę, a także meble oraz dzwon. Organy zostały zakupione trzy lata po wybudowaniu świątyni. Po zniszczeniach z II wojny światowej wyremontowano je w 1945 roku.

BORZECHOWO

  • BORZECHOWO

To przepiękna wieś, położona nad jeziorami: Borzechowskim Wielkim i Borzechowskim Małym. Jest szczególnie lubiana przez turystów, którzy chętnie tu wypoczywają w ośrodkach wczasowych „Neptun” i „Jeziornik” oraz w licznych pensjonatach i kwaterach agroturystycznych. We wsi nie brakuje zabytków, wartych polecenia.

ARBORETUM W WIRTACH

  • WIRTY

To najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Jego historia rozpoczęła się już w 1869 roku dzięki działalności nadleśniczego Adama Putricha. Dziś to blisko 70 hektary, będące przyrodniczą ozdobą Kociewia. Gospodarzem tego miejsca są leśnicy z Nadleśnictwa Kaliska. Ogród jest znany w całej Polsce, to miejsce unikatowe, posiadające status ogrodu botanicznego. Podczas spaceru można tu podziwiać ponad 830 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Najstarsze drzewa iglaste liczą sobie 130 lat, ale są też 200-letnie dęby, buki i lipy.

 

JEZIORO NIEDACKIE

  • NIEDACKIE

To akwen o wodzie I klasy czystości, której przypisuje się lecznicze właściwości. Przejrzystość wody również jest godna podziwu i chwalona przez wielu odwiedzających je nurków i amatorów kąpieli. 115 hektarów powierzchni wody, a pod nią podwodne łąki - to idealne warunki dla licznie występujących leszczy czy dużych sztuk szczupaka. Jezioro jest ulubionym miejscem nie tylko przez turystów i wędkarzy, ale także przez Kociewskie Morsy.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne