Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

ZBLEWO I SKAMIENIAŁA OWCZARKA

  • opis: zblewo

To duża i nowoczesna wieś gminna, siedziba Gminy Zblewo, z pięknie zaaranżowaną zielenią i miejscami do wypoczynku. Jedną z najważniejszych atrakcji Zblewa jest kościół p.w. św. Michała Archanioła, na którego wieży znajdują się cztery dzwony. Ciekawostką jest fakt, iż codziennie o 12:06 z kościelnej więzy rozbrzmiewa hejnał zblewski.

MUZEUM W ZBLEWIE

  • opis: MUZEUM

Dzięki niezwykłej pasji i pracowitości Pawła Peki - mieszkańca Zblewa w Zblewie działa muzeum! I to jakie! Bogate w zbiory i unikatowe eksponaty. Jednym słowem - Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL w Zblewie. To druga wystawa stała Pomorskiego Okręgowego Muzeum PRL w Sępólnie Krajeńskim. W przestronnej hali wystawienniczej pan Paweł wyeksponował na razie jedynie ok. 15% swojej kolekcji. Zbiór jest imponujący!

PINCZYN & DIABELSKI KAMIEŃ

  • opis: PINCZYN

To druga co do wielkości miejscowość w gminie Zblewo. Będąc tu warto zobaczyć neogotycki kościół p.w. św. Elżbiety, który wybudowano w latach 1926-27 na miejscu dawnego drewnianego kościoła z XVIII wieku. Do nowego kościoła przeniesiono trzy ołtarze, obrazy i chrzcielnicę, a także meble oraz dzwon. Organy zostały zakupione trzy lata po wybudowaniu świątyni. Po zniszczeniach z II wojny światowej wyremontowano je w 1945 roku.

BORZECHOWO

  • opis: BORZECHOWO

To przepiękna wieś, położona nad jeziorami: Borzechowskim Wielkim i Borzechowskim Małym. Jest szczególnie lubiana przez turystów, którzy chętnie tu wypoczywają w ośrodkach wczasowych „Neptun” i „Jeziornik” oraz w licznych pensjonatach i kwaterach agroturystycznych. We wsi nie brakuje zabytków, wartych polecenia.

WYSPA STAROŚCIŃSKA

  • opis: wyspa

Wyspa Starościńska położona jest na Jeziorze Borzechowskim Wielkim. To największa wyspa na Kociewiu - ma ok.4 hektarów. Jest przepiękna, a jej urok i niezwykły klimat zachwyca. Aby się o tym przekonać, trzeba tu dopłynąć (kajaki można wypożyczyć w ośrodkach wypoczynkowych – NEPTUN i JEZIORNIK). Wyspa ma niezwykłą historię i wiąże się z nią wiele legend.

ARBORETUM W WIRTACH

  • opis: WIRTY

To najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Jego historia rozpoczęła się już w 1869 roku dzięki działalności nadleśniczego Adama Putricha. Dziś to blisko 70 hektary, będące przyrodniczą ozdobą Kociewia. Gospodarzem tego miejsca są leśnicy z Nadleśnictwa Kaliska. Ogród jest znany w całej Polsce, to miejsce unikatowe, posiadające status ogrodu botanicznego.

BYTONIA - IZBA REGIONALNA

  • opis: IZBA

Mottem funkcjonowania Izby Regionalnej w Bytoni są słowa Bernarda Sychty: „Kocham atmosferę, jaką wnoszą stare rzeczy – wyrażają bowiem trwałość.” Izba Regionalna w Bytoni mieści się w budynku miejscowej szkoły, w odrębnym pomieszczeniu zaaranżowanym na wzór wnętrza chaty kociewskiej. W ciągu kilkunastu lat zgromadzono tu pokaźną kolekcję dawnych przedmiotów, co pozwoliło na wyeksponowanie ich w naturalnym, domowym charakterze poszczególnych pomieszczeń 

RADZIEJEWO - LAWENDA TO DOBRO!

  • opis: lawenda

Niewątpliwą atrakcją Gminy Zblewo jest gospodarstwo LAWENDATODOBRO w Radziejewie. Przepiękne, lawendowe pola to niezwykle klimatyczne miejsce, ulubione przez turystów, a także fotografików, miłośników Natury i naturalnych kosmetyków. To miejsce wyjątkowe i przyjazne Gościom. Na przełomie czerwca i lipca plantacja pokrywa się fioletem. Jest to wówczas najlepszy czas, by tu przyjechać.

JEZIORO NIEDACKIE

  • opis: NIEDACKIE

To akwen o wodzie I klasy czystości, której przypisuje się lecznicze właściwości. Przejrzystość wody również jest godna podziwu i chwalona przez wielu odwiedzających je nurków i amatorów kąpieli. 115 hektarów powierzchni wody, a pod nią podwodne łąki - to idealne warunki dla licznie występujących leszczy czy dużych sztuk szczupaka. Jezioro jest ulubionym miejscem nie tylko przez turystów i wędkarzy, ale także przez Kociewskie Morsy.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne