Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

SEZON PIŁKARSKI ROZPOCZĘTY!

opublikowano: 21 marca 2019

Kilka dni temu (17 marca) na stadionie i Orliku w Pinczynie zorganizowano turniej piłkarski dla młodych zawodników (Junior E-2) . Wzięło w nim udział 6 drużyn ze Starej Kiszewy, Starogardu Gdańskiego, Kalisk i Pinczyna. Organizatorem turnieju był KS METEOR Pinczyn, a patronat sprawował Wójt Gminy Zblewo. To był dzień wielkich emocji sportowych, a wyniki turnieju zebraliśmy dla Państwa w tabelach.

WARTO DOBRZE SIĘ UCZYĆ! STYPENDIA 2019 W SZKOLE W BORZECHOWIE.

opublikowano: 21 marca 2019

 • stypendia

Dnia 19.03 2019 r. w borzechowskiej szkole odbyła się uroczystość wręczenia Stypendium Dyrektora  za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe w I półroczu 2018/2019 roku.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marek Mischke – kierownik CUW w Zblewie, radny Janusz Czubek, sołtys Borzechowa Renata Klimowicz  oraz rodzice stypendystów. Aby zostać wyróżnionym i otrzymać nagrodę w postaci stypendium, każdy uczeń musiał spełnić określone warunki tj. średnia ocen to minimum 5.0 oraz  wzorowe zachowanie, a także nienaganna postawa i zaangażowanie w życie społeczne szkoły i środowiska.         

 

VI REGIONALNA BITWA KULINARNA. KOCIEWIANKI ZE ZBLEWA GÓRĄ!

opublikowano: 18 marca 2019

 • kgw

Karbónada z zasmażaną kapustą, potrawka z kury i legumina – to menu konkursowe VI Regionalnej Bitwy Kulinarnej, która odbyła się w sobotę (16 marca) w Tuchomiu. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu jadła weselnego, bowiem tematem przewodnim bitwy było właśnie "Kaszëbsczi wieselé". I jak się okazało, spośród trzech, startujących w bitwie zespołów (reprezentujących m.in. Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie z Sierakowic i z Tuchomia) najlepsze jadło na kaszubskie wesele przygotowały… Kociewianki ze Zblewa! Naszą zwycięską drużynę tworzyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie: Elżbieta Piaskowska – Kiełtyka, Regina Umerska i Barbara Wiśniowska.

POBIEGLI DO PIASECZNA!

opublikowano: 18 marca 2019

 • PIASECZNO

Niedawno odbyła się II Pielgrzymka Biegowa do Piaseczna. Wzięli w niej udział także nasi biegacze z gminy Zblewo – z KS Sokół Zblewo, jak i Morsy Zblewo oraz inne osoby. Na ostatnich 8 km dołączył do naszych zawodników nawet Ksiądz Wikary ze Zblewa, wykazując się doskonałym przygotowaniem i wolą walki. Pogoda okazała się łaskawa, deszcz padał tylko chwilami, a wiatr wiejąc z tyłu pomagał w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Wszyscy w doskonałych humorach pokonali tę ponad 40 km trasę. Bardzo miłą niespodziankę sprawił naszym biegaczom Ksiądz Prałat Zenon Górecki, który na mszy świętej wieczornej w Sanktuarium Piaseckim razem z Księdzem z Piaseczna w sposób wyjątkowy przywitał zawodników Sokoła Zblewo.

"WITAJ WIOSNO!" - DRUH WACŁAW ZAPRASZA NA KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ!

opublikowano: 16 marca 2019

 • koncert

Któż nie zna naszej wspaniałej Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Pinczyn z fantastycznym druhem Wacławem Ossowskim na czele? Orkiestra ma liczne grono fanów nie tylko w naszej gminie, a jej występy zawsze spotykają się z entuzjazmem wiernej publiczności!  Z tym większą radością zapraszamy na niezwykły koncert wiosenny naszej orkiestry pt. "Witaj wiosno!", który odbędzie się już w tę sobotę tj. 23 marca o godz.18:00 w hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Patronat honorowy nad koncertem objął Wójt Gminy Zblewo. Wstęp wolny. Zapraszamy! To będzie wieczór pełen świetnej muzyki i uśmiechu!

"ŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI" JUŻ PO RAZ SIÓDMY W PINCZYNIE

opublikowano: 15 marca 2019

 • PINCZYN

Niedawno  w Publicznym Przedszkolu w Pinczynie odbył się VII Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Śpiewaj razem z nami”.  Z każdej grupy występowało 2 uczestników, grupę „Pszczółek” – reprezentowały Agata Malinowska i Oliwia Głowacka, grupę „Biedronek” – Nicola Majkowska i Amelia Kajut, grupę „Krasnoludków” – Natalia Krzyżostaniak i Blanka Wołoszyn, grupę „Żabek” – Martyna Modrzejewska i Amanda Szweda oraz grupę „Smerfów” – Maria Kajut i Antonina Ćwiklińska. Brawa dzieci z widowni zdecydowały, która z uczestniczek otrzymała wyróżnienie i będzie reprezentowała nasze przedszkole na Gminnym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej w Zblewie. W grupie: „Pszczółek”- wyróżnienie otrzymała Agatka, „Biedronek”- Nicola, „Krasnoludków”- Natalia, „Żabek”- Amanda, „Smerfów”- Antonina.

PRZEGLĄD PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ W BORZECHOWIE

opublikowano: 15 marca 2019

 • borzechowo

W oddziałach przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzechowie odbył się Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Śpiewaj i Ty”. Do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych zostały zaproszone wszystkie dzieci, z których wyłoniono trzech reprezentantów, każdej grupy wiekowej. Przedstawiciele poszczególnych grup, w kolejnym etapie przeglądu, mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczno-wokalne już szerszemu gronu słuchaczy.

PEŁNA SALA GOŚCI NA WESELU MARYNKI I JONKA W PINCZYNIE!

opublikowano: 14 marca 2019

 • wesele

Radość, uśmiech, wspaniała muzyka i śpiew, kolorowe stroje, wielka pasja artystów i gromkie brawa zachwyconej publiczności – oto najkrótsza recenzja premiery „Kociewskiego Wesela”, które zagościło w ostatnią niedzielę (10 marca) w Pinczynie. Przypomnijmy, iż to piękne przedstawienie przygotował i przedstawił nasz niezrównany zespół folklorystyczny „Kociewska Familija” z Pinczyna - pod kierownictwem i opieką Zyty Mikołajewskiej.

ŚWIĘTO PAŃ W BIAŁACHOWIE

opublikowano: 14 marca 2019

 • dzień kobiet

Jak co roku wszystkie Panie z sołectwa Białachowo zostały zaproszone na uroczyste spotkanie sołeckie z okazji Dnia Kobiet. Zorganizowano je w niedzielę 10 marca w świetlicy wiejskiej. Gospodarzami spotkania byli panowie, w tym m.in. sołtys Krzysztof Włoch oraz radny Andrzej Baran. Mieszkanki sołectwa odwiedził też Marek Mischke – kierownik Centrum Usług Wspólnych w Zblewie, który w imieniu wójta gminy złożył Paniom życzenia i wręczył kwiatki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, przy stole zastawionym pysznymi wypiekami, przygotowanymi już tradycyjnie przez Panie Gospodynie z KGW w Białachowie.

ROZŚPIEWANY DZIEŃ KOBIET W RADZIEJEWIE

opublikowano: 14 marca 2019

 • dzień kobiet

W dniu 8 marca 2019 roku o godzinie 19:00 na świetlicy w Radziejowie sołtys wsi wraz z radą sołecką zorganizowali uroczyste obchody Dnia Kobiet dla mieszkanek. Frekwencja dopisała znakomicie, ponad 40 pań uroczyście świętowało swoje święto do późnych godzin wieczornych. W programie oprócz lampki wina, słodkiego upominku - krew w żyłach rozpaliło wszystkim KARAOKE. Każdy stolik po kolei wybierał  swoją piosenkę, a potem cała sala śpiewała głośno różne przeboje. Nie zabrakło również panów – Krzysia, Gienia i Andrzeja czyli członków Rady Sołeckiej, którzy cały wieczór obsługiwali Szanowne Panie. Najbardziej odważną uczestniczką imprezy okazała się 8-letnia Marietka, która solo zaśpiewała piosenkę z bajki Kraina Lodu „Mam tę moc”.

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "NAJLEPIEJ KOCIEWIE CZUJE SIĘ W ZBLEWIE"

opublikowano: 14 marca 2019

 • konkurs

Znamy już wyniki III edycji konkursu fotograficznego pn. „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”, który cieszył się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców! W konkursie wzięło udział 20 osób, a zgłosiły one łącznie prawie 100 wspaniałych fotografii. Jak zaznacza jury, poziom konkursu był naprawdę bardzo wysoki, a wiele zdjęć wręcz zachwycających!  Bardzo dziękujemy wszystkim Autorom i gratulujemy warsztatu, wrażliwości i „dobrego oka”. Pięknie oddaliście Państwo swoją miłość do naszej Małej Ojczyzny. Serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy na galę pokonkursową i wernisaż wszystkich prac, który odbędzie się wkrótce w GOK-u w Zblewie (szczegóły niebawem).

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI "KARMA DLA KOTKA!"

opublikowano: 14 marca 2019

 • zbiórka

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiechnij się” serdecznie zapraszają do włączenia się w akcję zbiórki karmy dla kotów wolno żyjących na terenie powiatu starogardzkiego, które są pod opieką TOZ w Starogardzie Gdańskim. Zbiórka trwa do 21 marca (czwartek), a karmę można przynieść w dwa miejsca: do ŚDS-u w Kleszczewie Kościerskim (od poniedziałku do piątku w godz.7.00-15.00) lub do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zblewie (w godzinach otwarcia ośrodka).

RUSZYŁ KONKURS "PIĘKNA WIEŚ". ZAPRASZAMY!

opublikowano: 14 marca 2019

 • piękna wieś

Można już zgłaszać się do etapu gminnego XXVI edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Warto, bo łączna pula nagród w finale wojewódzkim konkursu wynosi 84 tys. zł! Konkurs ma na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i efektów wspólnych działań społeczności lokalnych. Zgłoszenia do etapu gminnego można składać do 29 marca 2019 r. w Urzędzie Gminy w Zblewie (Biuro Obsługi Klienta lub sekretariat) na załączonym formularzu.

DZIEŃ KOBIET W PIESIENICY. „KOBIETA TO PIĘKNY KWIAT!”

opublikowano: 12 marca 2019

 • karolewo

Dzień Kobiet w sołectwie Karolewo był nie tylko uroczysty, ale także wyjątkowo radosny i wesoły! Uroczystość zorganizowano w minioną niedzielę (10 marca) w świetlicy wiejskiej w Piesienicy. Gospodarzem spotkania był sołtys Stanisław Fojut oraz panowie z Rady Sołeckiej. Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich – mimo, że to ich święto – także aktywnie włączyły się w przygotowanie spotkania. Na stołach pyszniły się wspaniałe wypieki i inne specjały swojskiej kuchni. Był też ogromny tort dla wszystkich gości!

DZIEŃ KOBIET W ZBLEWIE: GWIAZDY NA SCENIE, GWIAZDY NA WIDOWNI!

opublikowano: 12 marca 2019

 • dzień kobiet

Jak co roku wójt Artur Herold zaprosił wszystkie mieszkanki gminy Zblewo na wspaniały koncert z okazji Dnia Kobiet. W imprezie wzięło udział prawie 800 pań z całej gminy, które świetnie bawiły się przy największych hitach włoskiej piosenki. Na scenie wystąpił bowiem Roberto Zucaro z zespołem i tancerkami. Jak się okazało, mieszkanki Zblewa nie tylko doskonale znają, ale i kochają włoskie przeboje, bo śpiewały razem z artystami i jak mówiły po koncercie, zabawa była świetna! I nie ma wątpliwości, że to właśnie nasze Panie były tego dnia najjaśniejszymi gwiazdami – radosnymi, uśmiechniętymi i pięknymi! To było ich prawdziwie wielkie święto.

SERDECZNE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET DLA WSZYSTKICH PAŃ!

opublikowano: 8 marca 2019

 • dzień kobiet

Dzisiaj - Dzień Kobiet! To wspaniała okazja, by wszystkim Paniom złożyć nie tylko najwspanialsze życzenia radości i uśmiechu na każdy dzień, ale także - by podziękować... A jest za co! Dlatego - nasze kochane Panie - dziękujemy!

TO JUZ DZIŚ! PRZED NAMI - WSPANIAŁY KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET!

opublikowano: 8 marca 2019

 

 • koncert

Już dziś tj. w piątek (8 marca) – koncert z okazji Dnia Kobiet! Specjalnie dla naszych Pań wystąpi Roberto Zucaro.  Koncert rozpocznie się na zblewskiej hali punktualnie o godz.18:00, a otwarcie drzwi dla publiczności już od godz.17:15. Przed nami prawie 2 godziny świetnej zabawy i pięknej, włoskiej muzyki! Serdecznie zapraszamy i przypominamy, iż koncert stanowi imprezę masową. W związku z tym uprzejmie prosimy o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa, wymaganych odpowiednimi przepisami. A wszystko po to, abyśmy się nie tylko dobrze, ale i bezpiecznie bawili! Do zobaczenia! Wójt Gminy Zblewo Artur Herold serdecznie zaprasza.

STRAŻACKIE ŻUKI - ODJECHAŁY!

opublikowano: 7 marca 2019

 • żuki

Na pożegnanie dobrej służby zawyły syreny i … odjechały! Mowa o naszych dwóch, strażackich żukach, które w lutym zostały sprzedane przez Gminę Zblewo. Dzisiaj tuż po godz.14:00 do remizy OSP Zblewo przyjechali przedstawiciele nowego właściciela samochodów. Pod czujnym okiem druhów Adriana i Dastina kierowcy zostali przeszkoleni w prowadzeniu zabytkowych aut. Był też ostatni przegląd techniczny przed drogą do nowego domu. A trasa wynosi prawie 400 km! Jak udało się nam dowiedzieć, pan Bartłomiej – nowy właściciel aut jest miłośnikiem starych samochodów, którym przywraca świetność i dawny blask. W jego kolekcji są m.in. stare fiaty, zaporożce, wartburgi czy trabanty. Nasze żuki również zostaną odrestaurowane i już wkrótce będzie je można podziwiać w pełnej świetności. Szerokiej drogi!

MALUCH+ W GMINIE ZBLEWO. PROMESA NA 720 TYSIĘCY!

opublikowano: 6 marca 2019

 • promesy

W pierwszy wtorek marca (5.03) w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim samorządowcy z 11 gmin województwa pomorskiego otrzymali promesy dofinansowania projektów w ramach rządowego programu "Maluch+". Przypomnijmy, iż w ramach tego konkursu samorządy mogły pozyskać środki na utworzenie nowych i funkcjonowanie już istniejących miejsc opieki dla dzieci do lat 3. W powiecie starogardzkim w tegorocznej edycji programu tylko Gmina Zblewo otrzymała dofinansowanie. I to właśnie wójt Artur Herold otrzymał wczoraj z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcina Zielenieckiego promesę na 720 tysięcy złotych!

KONKURS WIOSENNY! ZNAJDŹ I ZAMELDUJ PIERWSZEGO W TYM ROKU BOCIANA!

opublikowano: 6 marca 2019

 • konkurs

Za nami pierwsza, wiosenna burza, a wszelkie znaki w przyrodzie wskazują na to, że o zimie (przynajmniej na razie) możemy zapomnieć. Króluje piękne przedwiośnie! A skoro prawdziwa wiosna tuż tuż, wszyscy czekamy na przylot pierwszego bociana. I zapraszamy Państwa do wspólnej zabawy!  Zadanie konkursowe brzmi: należy znaleźć i zameldować nam o pierwszym bocianie, który pojawił się w gnieździe na terenie naszej gminy. Czekamy na informację, gdzie pojawił się bocian (konkretna lokalizacja) oraz na zdjęcie. Na pierwsze 3 zgłoszenia czekają nagrody!

KOLEJNE SUKCESY LEKKOATLETÓW KS SOKÓŁ ZBLEWO

opublikowano: 5 marca 2019

 • bieg

W niedzielę (3 marca) nasi biegacze z KS Sokół Zblewo wzięli udział w biegach zorganizowanych ku czci żołnierzy wyklętych. I trzeba dodać – spisali się znakomicie! Trasa biegów liczyła 8 km, a nasi zawodnicy osiągnęli doskonałe wyniki, zdobywając (w swoich kategoriach wiekowych) następujące rezultaty: Wiesława Klejna – II miejsce, Paulina Trygalska – I miejsce, Adam Fierka – VII miejsce, Dawid Klejna – V miejsce oraz Daniel Hoffmann - VII miejsce. Wielkie brawa! A to nie koniec wspaniałych wieści: Kamila Grzonka uplasowała się bowiem na II miejscu (open) w klasyfikacji generalnej! Dziękujemy i serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom!

BUDOWA GAZOCIĄGU W ZBLEWIE

opublikowano: 5 marca 2019

 • gaz

Choć sam gazociąg biegnie pod ziemią, prace nad jego budową widać w naszej gminie „gołym okiem”! Zakończono już budowę sieci w Pinczynie. Teraz ekipa realizująca inwestycję przeniosła się do Zblewa. Prace idą nadzwyczaj sprawnie. Sprzyja temu także pogoda. W Zblewie rurociąg został już położony na ul. Sportowej i Osiedlu Rzemieślniczym. Obecnie prace ziemne prowadzone są w samym centrum miejscowości tj. na ul. Głównej i ul. Kościelnej.  Warto podkreślić, iż większość rurociągów,  szczególnie pod chodnikami oraz utwardzonymi ulicami jest układana metodą przewiertów sterowanych tj. bez naruszania powierzchni ulic i chodników. Dzięki temu roboty nie utrudniają tak życia mieszkańcom.

NASZA RELACJA: PIELGRZYMKA ZBLEWIAN DO ZIEMI ŚWIETEJ

opublikowano: 5 marca 2019

 • Pielgrzymka

Podróż do Ziemi Świętej jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Każda próba przedstawienia miejsc, wrażeń i uczuć będzie zawsze spłaszczona, jak fotografie, powielane na tysiące. Z takim sądem zgodziliby się na pewno wszyscy uczestnicy ośmiodniowej pielgrzymki zorganizowanej przez parafię Zblewo z udziałem biura pielgrzymkowego „Arcus”, pod przewodnictwem ks. prałata Zenona Góreckiego, który uświadamiał nam na każdym kroku, że kamienie, po których stąpamy, pamiętają Abrahama, Eliasza, Mojżesza i przede wszystkim Chrystusa. W oparciu o wiedzę przewodnika wkraczaliśmy w czas Starego i Nowego Testamentu. Wędrując w kolorowym tłumie Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan, mieliśmy świadomość przynależności do zbiorowości, w której każda indywidualna ścieżka jest odmienna, ale wszystkie spotykają się i krzyżują pod tym samym, bardzo niebieskim niebem.

ZAPRASZAMY NA WIELKIE, KOCIEWSKIE WESELE!

opublikowano: 4 marca 2019

 • wesle

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości na wielkie, kociewskie wesele! Już w najbliższą niedzielę (10 marca) o godz.17:30 w szkole w Pinczynie zostanie wystawione "Kociewskie Wesele" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Kociewska Familija" z Pinczyna i w reżyserii Zyty Mikołajewskiej. Przypomnijmy, iż prapremiera tego spektaklu miała miejsce w Cisie jesienią 2018 roku. Dziś weselnicy wracają i serdecznie zapraszają na to wielkie święto kociewskich tradycji!  Wstęp - wolny. A kto chciałby zobaczyć, jak bawiono się na prapremierze "Kociewskiego Wesela" - zapraszamy do naszej fotorelacji - tutaj (link). I serdecznie zapraszamy - a nie zrobi tego lepiej nikt, niż sama Pani Reżyser Zyta Mikołajewska. Posłuchajmy zatem Jej opowieści o kociewskich obrzędach weselnych...

OD 4 MARCA E-DOWODY!

opublikowano: 28 stycznia 2019

 • edowód

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż w związku z wprowadzeniem od dnia 4 marca 2019 r. nowego wzoru dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, mogą wystąpić czasowe utrudnienia w składaniu wniosków o wydanie dowodu osobistego.  W dniu 1 marca 2019 (piątek) wnioski można składać do godziny 11:30. Za utrudnienia - przepraszamy!  A co to jest e-dowód? Gdzie i jak złożyć wniosek o jego wydanie? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami!

„ŻONA MA ZAWSZE RACJĘ!” czyli KAMIENNE GODY PAŃSTWA MARTY I FRANCISZKA CZAJKÓW ZE ZBLEWA

opublikowano: 28 lutego 2019

 • jubileusze

W Zblewie – wielka uroczystość, o której mówią tu wszyscy!  W ubiegły wtorek (26 lutego) siedemdziesiątą rocznicę ślubu świętowali bowiem państwo Marta i Franciszek Czajkowie. Tak wspaniałych uroczystości w Zblewie – a i w regionie – nie ma zbyt często. Nic więc dziwnego, że do Jubilatów zjechała rodzina z całej Polski, a nawet z odległego Liverpoolu! Bo 70-ta rocznica ślubu to radość i szczęście nie tylko dla Małżonków, ale także dla ich całej rodziny, znajomych, sąsiadów… Wszyscy oni zebrali się w tym szczególnym dniu wokół pani Marty i pana Franciszka, by wspólnie cieszyć się z Ich obecności i tak wyjątkowego jubileuszu.

WAŻNE DLA ROLNIKÓW - UBÓJ POZA RZEŹNIĄ

opublikowano: 28 lutego 2019

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Starogardzie Gdańskim zachęca do zapoznania się z ulotką informacyjną dla rolników, opracowaną w Departamencie Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt.: „Praktyczne wskazówki dla rolników w przypadku konieczności uboju zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią”. Ulotka do pobrania poniżej w formacie pdf. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ministerstwa.

ZBLEWSCY SENIORZY PODSUMOWALI ROK

opublikowano: 26 lutego 2019

 • seniorzy

Ponad stu zblewskich emerytów i rencistów, zrzeszonych w kole PZERiI spotkało się wczoraj tj. 25 lutego na dorocznym zebraniu sprawozdawczym koła.  Gospodynią zebrania była Renata Słomińska, przewodnicząca koła. Już tradycyjnie w spotkaniu wzięli udział także przyjaciele zblewskich emerytów, od lat wspierający ich działalność tj. wójt gminy Zblewo Artur Herold, Jan Brdak z powiatowych władz PZERiI, Anna Wojak – kierownik GOPS oraz Małgorzata Kajut z Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas zebrania nie zabrakło podsumowania działalności koła w ubiegłym roku. A ta była imponująca! Wycieczki, spotkania okolicznościowe, majówki, wieczorki taneczne czy spartakiada– można by długo wymieniać, bo nasi seniorzy są nadzwyczaj aktywną i zgraną grupą.  

KGW KAROLEWO MA NOWĄ PRZEWODNICZĄCĄ

opublikowano: 26 lutego 2019

 • kgw karolewo

Koło Gospodyń Wiejskich w Karolewie ma nową przewodniczącą. Została nią Agnieszka Princ – młoda, energiczna mieszkanka Piesienicy, która zastąpi na tym stanowisku długoletnią przewodniczącą - Grażynę Gliniecką. W ostatnią niedzielę lutego w Karolewie odbyło się zebranie walno-sprawozdawcze miejscowego KGW. Inicjatorką spotkania była Grażyna Gliniecka, przewodnicząca koła, która na początku stycznia zrezygnowała z dalszego pełnienia tej funkcji. Właśnie dlatego podczas niedzielnego spotkania pani Grażyna nie tylko dziękowała za dotychczasową współpracę, ale złożyła też szczegółowe sprawozdanie z działalności koła. A trzeba dodać, iż jest to jedno z najprężniej działających kół w naszej gminie.

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE: INTEGRACJA NA SPORTOWO!

opublikowano: 26 lutego 2019

 • kk

W minioną niedzielę (24 lutego) w hali sportowej w Kleszczewie Kościerskim odbył się halowy turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Zblewo. W turnieju udział brały udział drużyny seniorów z Jezierc, Semlina i Kleszczewa oraz drużyny juniorów z Kleszczewa- Semlina oraz Pinczyna. Ciekawostką jest to, że nad każdą drużyną opiekę sprawował sołtys danej miejscowości. I miejsce zdobyła drużyna Kleszczewa z czego bardzo dumny był sołtys Marian Reszka, II miejsce drużyna Jezierc z panią sołtys na czele Marią Duraj-Rode, a III miejsce drużyna z Semlina i swej radości nie ukrywał sołtys Henryk Jankowski.

 

AKTYWNE FERIE W SOŁECTWIE KAROLEWO

opublikowano: 21 lutego 2019

 • FERIE

Przez ostatnie dwa tygodnie świetlica wiejska w Piesienicy tętniła życiem i radosnym śmiechem! A wszystko to za sprawą trzech mam z sołectwa Karolewo: Moniki Cesarz, Justyny Fojut i Agnieszki Princ. To właśnie one postanowiły zorganizować aktywne ferie dla dzieci z sołectwa! I jak postanowiły – tak zrobiły!

Zajęcia dla dzieci odbywały się co drugi dzień. Dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji - m.in. gry i zabawy, mecze w „piłkarzyki”, rozgrywki w tenisa stołowego, malowanie buziek i rysowanie,a na zakończenie – kolorową dyskotekę... Do tego pyszny poczęstunek czyli swojskie rogaliki z marmoladą, gofry czy naleśniki! Nic więc dziwnego, że dzieci z sołectwa Karolewo były zachwycone i chętnie uczestniczyły w zajęciach. A aktywne mamy zaangażowały się całym sercem i świetnie sprawdziły się w roli animatorek.

MEDIALNA KARIERA ZBLEWSKICH ŻUKÓW NA EMERYTURZE

opublikowano: 20 lutego 2019

 • żuki

Nasze strażackie żuki stały się sławne na całą Polskę i trafiły nie tylko na radiową antenę, ale także do telewizji! Skąd takie zainteresowanie? Przypomnijmy, iż na początku lutego Gmina Zblewo wystawiła na sprzedaż dwa samochody pożarnicze, które służyły wcześniej w jednostkach Karolewo i Semlin. Szybko okazało się, że pasjonatów starych aut jest wielu. I tak rozpoczęła się medialna kariera – ze strony urzędowej i oficjalnego BIP-u Gminy Zblewo nasze żuki trafiły najpierw na antenę Radia Gdańsk, a potem wystąpiły w TVP 3 Gdańsk, TVP1 i TVN Turbo...

BIBLIOTEKA W ZBLEWIE ZAPRASZA NA WYSTAWĘ „KOCIEWIE W OBIEKTYWIE”

opublikowano: 20 lutego 2019

 • wystawa

W zblewskiej bibliotece można właśnie obejrzeć wędrującą wystawę powarsztatową zorganizowaną w ramach projektu: Lokalne Dziedzictwo Kulturowe, warsztaty fotograficzne technika i pasja " Kociewie w obiektywie". Pomysłodawcą projektu jest Lech J. Zdrojewski. Zdjęcia znajdujące się na wystawie zostały wykonane podczas warsztatów fotograficznych przez pasjonatów urzeczonych " galilejską urodą Kociewia"- jak o charakterze tego regionu pisał ks. Janusz Stanisław Pasierb. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

JUŻ OD TEJ ŚRODY BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI NA KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET!

opublikowano: 18 lutego 2019

 • WEJŚCIÓWKI

Szanowni Państwo, już od najbliższej środy tj. 20 lutego od godz.9:00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie (ul. Główna 40) rozpocznie się dystrybucja bezpłatnych wejściówek na koncert z okazji Dnia Kobiet. Przypomnijmy, iż na zaproszenie Wójta Gminy Zblewo wystąpi Roberto Zucaro, a usłyszymy najpiękniejsze włoskie przeboje! Serdecznie zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek!

LOT KOCIEWIE ZAPRASZA: MIEJSKIE MARSZE NA ORIENTACJĘ "TROPEM WILCZYM"

opublikowano: 18 lutego 2019

 • MARSZE

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE postanowiła w tym roku przypomnieć o bohaterskich harcerzach, a w szczególności o Kazimierzu Piechowskim. Współorganizatorem imprezy jest Powiat Tczewski, a wsparcia udziela Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba.  - Zeszłoroczny marsz cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, dlatego w tym roku także pragniemy przybliżyć im miejsca i osoby związane z walką o wolność. Z okazji ogłoszenia przez Radę Miejską w Tczewie oraz Radę Powiatu Tczewskiego roku 2019 Rokiem Kazimierza Piechowskiego chcemy skupić się na sylwetkach tczewskich harcerzy – mówi Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE.

WKRÓTCE PARAFIA W ZBLEWIE BĘDZIE CIESZYĆ SIĘ KOLEJNYM ŚWIĘTYM

opublikowano: 15 lutego 2019

 • święty wojciech

23 kwietnia 2019 r. czterdziestoosobowa delegacja naszej parafii z ks. proboszczem Zenonem Góreckim na czele, uda się z pielgrzymką do Archikatedry Gnieźnieńskiej gdzie Prymas Polski Abp Wojciech Polak ofiaruje relikwie Św. Wojciecha dla naszej parafii. To dla naszej wspólnoty parafialnej wielkie, historyczne wydarzenie. Relikwie są pierwszego stopnia, to cząstka kości męczennika.

WÓJT ZAPRASZA WSZYSTKIE PANIE NA DZIEŃ KOBIET! PRZED NAMI - WSPANIAŁY KONCERT

opublikowano: 15 lutego 2019

 • koncert

Jak co roku z okazji Dnia Kobiet, wójt gminy Zblewo Artur Herold przygotował dla Pań wspaniałą, muzyczną niespodziankę. Tym razem będzie to koncert włoskich przebojów. W tym roku specjalnie dla Pań z gminy Zblewo na zaproszenie wójta wystąpi Roberto Zucaro z zespołem. Usłyszymy najpiękniejsze, włoskie przeboje takie jak: Marina”, „Felicita”, „Ci Sara”, „Volare” czy „Quando Quando”. Koncert odbędzie się 8 marca (piątek) o godz.18:00 w sali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Bezpłatne wejściówki przeznaczone są wyłącznie dla Mieszkanek gminy Zblewo. Wejściówki można odbierać już od 20 lutego br. w Gminnym Ośrodku Kultury im. Małgorzaty Hillar w Zblewie (w godz. od 9.00 do 18.00). Szczegółowe informacje i kontakt: GOK w Zblewie, tel. (58) 588 43 77. Serdecznie zapraszamy!

ŻAŁOBA NARODOWA PO ŚMIERCI JANA OLSZEWSKIEGO. "KOCIEWSKIE WESELE" - ODWOŁANE!

opublikowano: 12 lutego 2019

 • IMPREZA ODWOŁANA

W związku ze śmiercią Jana Olszewskiego, Premiera Polski w latach 1991–1992, Kawalera Orderu Orła Białego, na terenie Polski zostaje wprowadzona żałoba narodowa w dniach: 15 lutego 2019 r. oraz 16 lutego 2019 r. do godz. 19.00. UWAGA! W związku z żałobą narodową przedstawienie „Kociewskie Wesele”, które miało się odbyć w najbliższy piątek (15 lutego) w Pinczynie zostaje ODWOŁANE. O nowym terminie poinformujemy Państwa wkrótce.

KONKURS FOTOGRAFICZNY. ZGŁOSZENIA DO KOŃCA LUTEGO!

opublikowano: 12 lutego 2019

 • konkurs

Wójt Gminy Zblewo ogłasza  III edycję konkursu fotograficznego pn. „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”.  Organizatorzy, podobnie jak w zeszłym roku zachęcają do przysyłania zdjęć promujących uroki i walory Kociewia w gminie Zblewo. Mogą to być zarówno krajobrazy, jak i twarze Kociewiaków czy też zatrzymane w kadrze pasje, tradycje, kultura, wydarzenia… Jednym słowem - czekamy na Państwa zdjęcia ukazujące piękno Kociewia i Kociewiaków w granicach gminy Zblewo.

2 MINUTY I 14 SEKUND - OSP ZBLEWO NA PIATKĘ!

opublikowano: 12 lutego 2019

Dzisiaj w godzinach porannych miała miejsce inspekcja gotowości operacyjnej naszej jednostki OSP Zblewo. Takie kontrole są przeprowadzane raz w roku. Kontrolę przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP w Starogardzie Gdańskim. Sprawdzono m.in. alarmowanie OSP, czas wyjazdu zastępu z remizy, założenie ćwiczenia bojowego (pożar piwnicy, jedna osoba poszkodowana). Ratownicy musieli również rozwiązać test z teorii. Inspekcja wypadła dla naszych strażaków znakomicie! Wystarczy wspomnieć, iż od załączenia alarmów OSP do wyjazdu pierwszego zastępu z jednostki minęło zaledwie 2 minuty i 14 sekund! Strażacy sprawnie wykonali też ćwiczenie bojowe (bez uwag ze strony kontrolujących). Jak kontrola – to i ocena. Maksymalnie można otrzymać 100 punktów. Nasi druhowie zdobyli 96 pkt i ocenę bardzo dobrą! Gratulujemy i dziękujemy.

NASI W PLEBISCYCIE "OSOBOWOŚĆ ROKU". OSTATNIE GODZINY GŁOSOWANIA!

opublikowano: 12 lutego 2019

 • regina

Głosowanie prowadzone jest w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna oraz biznes. Laureaci zostaną wybrani osobno w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi oraz w powiatach województwa pomorskiego. Kandydatów do zaszczytnego tytułu nominuje kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”. Miło nam poinformować, że wśród nominowanych są nasi Mieszkańcy! 

LALKA MIA Z PINCZYNA W KONKURSIE UNICEF

opublikowano: 11 lutego 2019

 • lalka mia

Dnia 5 lutego uczniowie wybrali laleczkę, która będzie reprezentowała naszą szkołę w konkursie w ramach akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Do ostatniego etapu trafiło 12 lalek, spośród których w demokratycznym głosowaniu uczniowie wybrali tą, która zrobiła na nich największe wrażenie. Bezkonkurencyjna okazała się lalka o imieniu Mia dostarczona przez uczennicę klasy IV a Aleksandrę Klawikowską. Na drugim miejscu uplasowała się lalka Kacpra Dolnego z klasy III b gim, a trzecie miejsce zajęła lalka ucznia klasy VIII b – Dariusza Szymańskiego.

BAL KARNAWAŁOWY BORZECHOWSKICH PRZEDSZKOLAKÓW

opublikowano: 11 lutego 2019

 • zabawa

Karnawał to czas zabawy nie tylko dla dorosłych ale też dla dzieci.  W miniony czwartek (tj. 7 lutego) również w  naszej placówce odbyła się długo wyczekiwana zabawa karnawałowa dla wszystkich przedszkolaków. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, motyli, księżniczek, piratów, kowbojów, strażaków, policjantów oraz innych barwnych postaci.

ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO

opublikowano: 11 lutego 2019

 • zwrot podatku

Wójt Gminy Zblewo informuje wszystkich producentów rolnych, że do dnia 28 lutego 2019 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do wniosku należy dołączyć:  oryginały faktur potwierdzających zakup oleju napędowego wystawionych w okresie od 01 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. oraz - w przypadku posiadania bydła: dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego. Wszelkie informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo (pokój nr 2).

DZIEŃ KOCIEWIA W BYTONI: "Żebyśta wiedzieli, jak tu dawniej ludzie żyli…"

opublikowano: 8 lutego 2019

 • KGW

10 Lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kociewia. Społeczność szkolna PSP w Bytoni wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Zblewa i Panem Mirkiem Umerskim świętowanie rozpoczęła już dziś czyli w piątek (8 lutego). Przez cały dzień w bytońskiej szkole królowało dziś Kociewie! Były szneki z glancem, gadki kociewskie, darcie pierza i prasowanie żelazkiem z duszą. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć i "dotknąć" wszystkiego, o czym dotąd jedynie słyszała z babcinych opowieści. To było niezapomniane spotkanie z naszymi tradycjami. Serdecznie dziękujemy! A wszystkim mieszkańcom i gościom przypominamy, iż właśnie tutaj - w bytońskiej szkole - działa wspaniała Izba Regionalna pełna pamiątek i cennych eksponatów rodem z Kociewia. Warto ją odwiedzić!

JESTEŚ ZAINTERESOWANY FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI? PRZYJDŹ NA SPOTKANIE!

opublikowano: 8 lutego 2019

 • punkt informacyjny

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z działań Mobilnych Punktów Informacyjnych na Pomorzu! Spotkanie w Zblewie już 22 lutego! Specjaliści ds. Funduszy Europejskich, w ramach prowadzonych działań, odwiedzają miejscowości województwa pomorskiego i w każdej z nich, jednego dnia są dostępni dla osób zainteresowanych Funduszami Europejskimi. Podczas konsultacji będzie można uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie można otrzymać z Funduszy Europejskich m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać informację na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne.

PRZED NAMI - DZIEŃ KOCIEWIA I WIELKIE, KOCIEWSKIE WESELE!

opublikowano: 8 lutego 2019

 • wesele

Przed nami - Światowy Dzień Kociewia, który obchodzony jest 10 lutego. Przez najbliższe dni w całym regionie wiele będzie się działo! A wspólnym mianownikiem wszystkich tych wydarzeń jest właśnie nasza Mała Ojczyzna. Przypomnijmy, iż niedawno mieliśmy okazję obejrzeć m.in. fantastyczną prezentację pt. "Tradycje i obrzędy kociewskie" przygotowaną przez KGW Zblewo (relacja - tutaj). A dzisiaj - w przede dniu Święta Kociewia - Panie Gospodynie ze Zblewa goszczą w bytońskiej szkole, w której opowiadają młodemu pokoleniu o naszych tradycjach i zwyczajach. Relacja ze Święta Kociewia w Bytoni już wkrótce w naszym serwisie! Tymczasem serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości na wielkie, kociewskie wesele! Już za tydzień - w piątek (15 lutego) o godz.18:00 w szkole w Pinczynie zostanie wystawione "Kociewskie Wesele" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Kociewska Familija" z Pinczyna i w reżyserii Zyty Mikołajewskiej. 

STRAŻACKIE ŻUKI - NA SPRZEDAŻ!

opublikowano: 6 lutego 2019

 • żuki

Są piękne, stylowe, czerwone i z duszą! Gmina Zblewo wystawiła własnie na sprzedaż dwa pożarnicze auta. To prawdziwa gratka! Do sprzedaży trafiły dwa czerwone żuki A-15. Pierwszy z nich ma 50 lat, drugi - jest o 7 lat młodszy. Oba samochody są nie tylko "na chodzie", ale ich stan techniczny - mimo przejścia na strażacką emeryturę - jest całkiem dobry. Są zarejestrowane i ubezpieczone. I jak mówią strażacy, przynoszą szczęście! Cena wywoławcza aut to: "młodszy model" - 4.500 netto, a półwieczny żuk kosztuje 10 tysięcy złotych. Oferty można składać do 15 lutego w Urzędzie Gminy, a szczegóły dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo (zakładka: przetargi). Zachęcamy do obejrzenia tych wyjątkowych samochodów - można je zobaczyć w siedzibie OSP Zblewo (ul. Główna 4) w godz. 8:00 - 14:00 (od poniedziałku do piątku).

JUŻ NIEDŁUGO FERIE! GOK ZAPRASZA DO GOKLANDII

opublikowano: 1 lutego 2019

 • FERIE

Już niedługo ferie! Nasz Gminny Ośrodek Kultury przygotował - jak co roku - bogaty w atrakcje program i zaprasza wszystkie dzieci do Goklandii. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. W programie m.in. zajęcia z garncarzem i kino sferyczne! Zapraszamy. Szczegóły - serwis internetowy GOK w Zblewie.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE W PINCZYNIE

opublikowano: 31 stycznia 2019

 • dzień babci pinczyn

W szkole w Pinczynie zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Spotkania z Babcią i Dziadkiem odbywały się przez cały tydzień. Każda klasa przygotowała dla swoich gości program artystyczny. Dzieci prezentowały wierszyki, piosenki oraz tańce, wcielały się w role aktorów. Goście byli poruszeni.

ZGŁOŚ KANDYDATA DO NAGRODY "KOCIEWSKIE PIÓRO" ZA 2018 ROK

opublikowano: 29 stycznia 2019

 • pióro

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar w Zblewie ogłasza kolejną edycję nagrody „Kociewskie Pióro”. Przypomnijmy, iż jest to nagroda za osiągnięcia i zasługi dla Kociewia w dziedzinie literatury, publicystyki, animacji kultury (indywidualnie i zbiorowo) oraz za całokształt  działalności.

POLICJANCI ROZBILI SZAJKĘ WŁAMYWACZY

opublikowano: 29 stycznia 2019

 • POLICJA

Policjanci ze Zblewa przedstawili 20 zarzutów dotyczących kradzieży i włamań. Usłyszało je dwóch mieszkańców powiatu starogardzkiego w wieku 27 i 35 lat, którzy w ostatnim czasie dopuścili się szeregu przestępstw. Łączna wartość strat spowodowana działalnością tej grupy oszacowana została na kwotę blisko 50 tys. zł. Obecnie śledczy wyjaśniają bliższe okoliczności tej sprawy. Policjanci ze Zblewa wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Starogardzie Gdańskim zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanego o liczne kradzieże i włamania.

KONKURS OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO Z ZAKRESU ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU

opublikowano: 29 stycznia 2019

 • konkurs ofert

Wójt Gminy Zblewo, działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz.450 ze zm.) ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu rozwoju kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Zblewo w 2019 r. Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo (link). Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo – Agnieszka Sender, tel. (58) 588 43 81, wew.22.

RUSZA OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRANTOWY PROGRAMU RÓWNAĆ SZANSE 2019

opublikowano: 24 stycznia 2019

 • konkurs

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2019" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Program skierowany jest do fundacji i stowarzyszeń z miejscowości do 20 000 mieszkańców oraz domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.  Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój umiejętności społecznych młodych ludzi przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.  W konkursie można uzyskać dotację do 40 000 zł na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2019 r. a 30 listopada 2020 r. (prowadzone ze stałą, minimum 20-osobową grupą młodzieży w wieku 13-19 lat z miejscowości do 20 tys. mieszkańców).

KARTA DUŻEJ RODZINY. ZMIANY W PRZEPISACH, ZOBACZ KORZYŚCI!

opublikowano: 24 stycznia 2019

 • karta dużej rodziny

GOPS w Zblewie informuje, iż od dnia 1 stycznia 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.  Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można złożyć w każdym czasie, w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zblewie. Wnioski można również składać elektronicznie za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wnioski można pobrać TUTAJ (link). Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Przypomnijmy, iż są to zniżki m.in. na stacjach benzynowych, w środkach publicznego transportu, instytucjach kultury (m.in. teatry, muzea), parki krajobrazowe, baseny, siłownie, lokale gastronomiczne i wiele innych.

"ŻABKI" ZAPROSIŁY BABCIE I DZIADKÓW

opublikowano: 23 stycznia 2019

 • żabki

To była wyjątkowo radosna i uroczysta środa, która minęła w naszej gminie pod znakiem wielkiego świętowania Dnia Babci i Dziadka! Piękną uroczystość dedykowaną swoim ukochanym dziadkom, przygotowały dziś nie tylko „Motylki” (o czym piszemy w osobnej relacji), ale także grupa „Żabek” z Gminnego Przedszkola w Zblewie. Dzieci po prostu zachwyciły publiczność, która nie kryła radości, dumy, ale i wzruszenia. Oj, niejedna łezka spadła dziś po babcinym policzku…  

DZIEŃ BABCI I DZIADKA Z "MOTYLKAMI"

opublikowano: 23 stycznia 2019

 • motylki

Dzisiaj tj. w środę (23 stycznia) na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie zebrały się babcie i dziadkowie dzieci z Gminnego Przedszkola w Zblewie. Specjalnie z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowano tu bowiem piękną uroczystość.  Najpierw – wczesnym przedpołudniem – to piękne święto uroczyście obchodziła grupa „Motylków”. Dzieci tańczyły i śpiewały dla swoich ukochanych dziadków – nie zabrakło także piosenek w języku angielskim!

TRWA BUDOWA GAZOCIĄGU

opublikowano: 23 stycznia 2019

 • gazociąg

Na terenie naszej gminy trwa obecnie budowa gazociągu. Prace prowadzone są bardzo dynamicznie. Ułożono już około 4 km spośród zaplanowanych 21 km sieci gazowej o średnicy od 63 do 160 mm. Przypomnijmy, że drugi etap budowy obejmuje część miejscowości Pinczyn oraz miejscowość Zblewo. Prace prowadzono są wielotorowo przez kilka ekip budowlanych. W najbliższym czasie, o ile pozwolą na to warunki pogodowe, planowana jest budowa sieci gazowej przy ul. Sportowej oraz na Osiedlu Rzemieślniczym i os. Ks. Krefta w Zblewie.

U BABCI JEST SŁODKO, ŚWIAT PACHNIE SZARLOTKĄ...

opublikowano: 21 stycznia 2019

 • dzień babci

Dzisiaj jeden z najwspanialszych dni w roku – Dzień Babci! Ukochanej, wspaniałej, najlepszej i najcudowniejszej! Od samego rana w całej gminie wszystkie nasze babcie dostają moc uścisków od swoich wnuczek i wnuków! Bo – jak powie każde z nich – „u babci jest słodko, świat pachnie szarlotką…”. Słowa tej piosenki rozbrzmiewały dzisiaj jak gmina Zblewo długa i szeroka! Słychać je było także na  pięknej uroczystości w borzechowskiej szkole, na którą najmłodsi zaprosili swoje babcie i dziadków. Były śpiewy, tańce, pyszne słodkości, wspaniałe laurki i upominki – a wszystko to przygotowane przez dzieci i dedykowane właśnie dziadkom.

WÓJT UGOŚCIŁ GOSPODYNIE Z KGW

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • kgw

Przez cały rok nasze Panie Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich są na niemalże każdej imprezie i wydarzeniu kulturalnym w naszej gminie. Z reguły jednak – pracują: a to przygotowują piękne stoiska, dekoracje, przetwory, a to gotują i promują naszą tradycje i zwyczaje. Tym razem było jednak nieco inaczej… Wójt Artur Herold zaprosił bowiem Panie na spotkanie noworoczne, na którym to właśnie one - nasze Gospodynie - były gośćmi specjalnymi! Zostały zatem ugoszczone najpiękniej, jak można. W ten właśnie sposób wójt Artur Herold chciał podziękować naszym Paniom za aktywność, liczne inicjatywy i społeczną pracę w minionym roku.

SPOTKANIE NOWOROCZNE MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA KAROLEWO

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • karolewo

W niedzielne popołudnie (13 stycznia) w Piesienicy odbyło się spotkanie noworoczne mieszkańców sołectwa Karolewo. Uroczystość zorganizował sołtys Stanisław Fojut wraz z Radą Sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz miejscową jednostką OSP. Mieszkańcy spotkali się w świetlicy wiejskiej, pięknie przygotowanej na tę szczególną okazję. Na stołach pyszniły się swojskie potrawy i pyszne kuchy, przygotowane – oczywiście - przez Panie Gospodynie z KGW. Dziękując wszystkim za przybycie, sołtys Stanisław Fojut nie ukrywał radości, że mieszkańcy wchodzą w ten nowy rok razem

PROŚBA O POMOC. ZAGINĄŁ PIES. CZEKA NAGRODA!

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • PIES

Publikujemy prośbę pani Ewy o pomoc w odnalezieniu jej czworonożnego przyjaciela. Pies zaginął na początku roku w okolicach Zblewa. Zrozpaczeni właściciele będą wdzięczni za jakiekolwiek informacje na temat ich pupila. Dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

W PINCZYNIE GRALIŚMY BEZ FOCHA!

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • wośp

W drugą niedzielę stycznia, jak co roku od 20. lat Pinczyn grał z Wielką Orkiestrą  Świątecznej Pomocy, która podczas tegorocznego 27 finału zbierała pieniądze dla pięćdziesięciu placówek specjalistycznych leczących chore dzieci w Polsce, które swoim zasięgiem obejmują cały kraj.  Po raz kolejny graliśmy ze sztabem WOŚP w Tczewie. Organizacją 27 finału WOŚP zajęła się p. Ewa Niemczyk. W tym roku pobiliśmy kolejny swój własny rekord, z którego jesteśmy dumni, a kwota, którą zebraliśmy i przekazaliśmy  na konto fundacji wynosi: 25.225,18 zł. i 6 EURO.

ŻAŁOBA NARODOWA PO ŚMIERCI PREZYDENTA GDAŃSKA

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • żałoba

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono żałobę narodową. Żałoba będzie obowiązywać od jutra tj. piątku (18 stycznia) od godziny 17.00 to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty (19 stycznia) do godziny 19.00.  W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

WOJEWODA POMORSKI OGŁASZA ŻAŁOBĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA

opublikowano: 15 stycznia 2019

 • żałoba

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp. Pawła Adamowicza./ Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski/.

ZMARŁ ŚP. PAWEŁ ADAMOWICZ. DZIŚ WSZYSCY JESTEŚMY GDAŃSZCZANAMI...

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • paweł adamowicz

Z przeogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dla nas wszystkich jest to niewyobrażalna tragedia, w którą wciąż trudno nam uwierzyć. Zapamiętamy Pana Prezydenta nie tylko jako pełnego pasji samorządowca, który ponad wszystko kochał Gdańsk, ale także jako radosnego, otwartego i życzliwego Człowieka, który kochał ludzi. Łączymy się z Rodziną Pana Prezydenta w wielkim smutku i szczerej modlitwie. Głęboko solidaryzujemy się z całą społecznością Gdańska... Dziś wszyscy jesteśmy Gdańszczanami…

GADKI, ŚPIEWKI I LEBERKA.. czyli WIECZÓR KOCIEWSKI W ZBLEWIE

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • kgw

Sobotni wieczór (12 stycznia) w Zblewie był prawdziwym, wielkim świętem Kociewia! A wszystko to za sprawą niesamowitych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie,  które przygotowały i zaprosiły mieszkańców na pokaz „Tradycji i obrzędów kociewskich”. Impreza przyciągnęła do zblewskiego GOK-u wielu miłośników Kociewia i kociewskiej kultury. I było warto! Panie Gospodynie udowodniły bowiem, że nasze kociewskie tradycje są naprawdę ciekawe i warto je znać! „Pomysł był prosty, bo - prosto z serca! Chciałyśmy pokazać nasze kociewskie tradycje, zwyczaje, jak to kiedyś bywało… Czas tak szybko biegnie i dzisiaj niewiele osób już pamięta, co to jest darcie pierza, heklowanie czy „ruchanie chleba”! - opowiada Regina Umerska.

WIELKA - ZBLEWSKA - ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • wośp

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zblewie już od pierwszych chwil był kolorowy, rozśpiewany, roztańczony i pełen dobroci naszych mieszkańców. Na halę widowiskowo-sportową w Zblewie przyszły setki mieszkańców, by wspólnie cieszyć się z tego wyjątkowego dnia i wesprzeć WOŚP.  

WSPIERAMY PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA. TRWA ZBIÓRKA KRWI

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • zbiórka krwi

Wszyscy jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się wczoraj w Gdańsku podczas finału WOŚP. Całym sercem wspieramy Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, jak i jego bliskich, naszymi dobrymi myślami i modlitwą… Jednocześnie gorąco zachęcamy do przyłączenia się do apelu o oddawanie krwi. Od godz. 7:00 otwarte są stacje krwiodawstwa zarówno w Gdańsku, jak i w innych miejscowościach naszego województwa. W powiecie starogardzkim krew można oddać w  Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który znajduje się w Kociewskim Centrum Zdrowia. Oto pełna lista stacji krwiodawstwa:

XXI DEKANALNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W ZBLEWIE – ZA NAMI!

opublikowano: 11 stycznia 2019

 • przegląd

Piękną tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej w Zblewie jest wspólne kolędowanie. Od 21 lat szkoła - we współpracy z  parafią w Zblewie – organizuje Dekanalny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Przypomnijmy, iż inicjatorką i dobrym duchem tego wydarzenia jest Beata Kośnik. W tegorocznym przeglądzie - który odbył się dzisiaj tj.11 stycznia - wzięli udział uczniowie z Pinczyna, Bytoni, Borzechowa i Zblewa oraz grupa „Żabek” z Gminnego Przedszkola w Zblewie. Zabrzmiały najpiękniejsze, polskie kolędy i pastorałki, a publiczność gorąco nagradzała młodych wykonawców brawami. Na koniec uroczystości, ksiądz prałat Zenon Górecki podziękował wszystkim za piękny, kolędowy podwieczorek.

INFORMACJA W SPRAWIE BUDOWY GAZOCIĄGU W PINCZYNIE

opublikowano: 11 stycznia 2019

 • psg

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, iż Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła  prace związane z budową sieci gazowej średniego ciśnienia na ternie miejscowości  Pinczyn.  W roku bieżącym inwestor planuje wykonać około 21 km sieci gazowej na terenie miejscowości Pinczyn i Zblewo, co po zakończeniu inwestycji umożliwi podłączanie mieszkańców tych miejscowości do sieci gazowej. 

27. FINAŁ WOŚP W ZBLEWIE - ZOBACZ PROGRAM!

opublikowano: 11 stycznia 2019

 • wośp

27 Finał WOŚP w Zblewie zapowiada się bardzo atrakcyjnie! Zapraszamy na naszą halę widowiskowo-sportową na popołudnie pełne dobrych emocji!  W tym roku zblewską Orkiestrę rozkręca DJ MAX Wojciech Nadolski! Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem finału. Czekamy na Was!

 

ZAPRASZAMY DO PINCZYNA NA 27. FINAŁ WOŚP!

opublikowano: 10 stycznia 2019

 • wośp

Serdecznie zapraszamy do Pinczyna 13 stycznia 2019 r. na 27 Finał WOŚP w godzinach od 15.30 – 19.30.  W programie, jak zawsze moc atrakcji dla każdego, m.in. występy artystyczne dzieci, Eweliny Rytelewskiej, Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Pinczyn pod batutą p. Wacława Ossowskiego, zabawy z wodzirejem Krzysztofem Gdańcem, kiermasze, kawiarenka Caffe, bar Fast-food, loteria fantowa z cennymi nagrodami, licytacja, sala zabaw Kids Play, sprayowe fryzury i wiele innych atrakcji.

PROJEKT UCHWAŁY WS WYKAZU KĄPIELISK W SEZONIE LETNIM 2019

opublikowano: 10 stycznia 2019

 • kąpieliska

Na podstawie art. 37 ust. 2 oraz 10 i 11 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz.U. 2018 poz. 2268), podaję do publicznej wiadomości projekt uchwały Rady Gminy w Zblewie w sprawie określenia wykazu kąpielisk na terenie gminy Zblewo w 2019 roku. Uwagi oraz propozycje zmian do projektu uchwały należy składać w terminie od dnia 10 stycznia do dnia 1 lutego 2019 r. w formie pisemnej w Urzędzie Gminy w Zblewie, ul. Główna 40, 83-210 Zblewo w poniedziałek i środę w godz.7.30-16.00, we wtorek w godz.7.30-15.30 oraz w czwartek i piątek w godz.7.30-15.00.

SZCZODRAKI I WIELKIE KOLĘDOWANIE NA ORSZAKU TRZECH KRÓLI W PINCZYNIE

opublikowano: 9 stycznia 2019

 • PINCZYN

Jak co roku Orszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Pinczyna. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców, którzy przyszli całymi rodzinami. Specjalnie na orszak, mieszkańcy poszczególnych ulic przybrali misyjne kolory i królewskie korony. Było kolorowo, świątecznie i rozśpiewanie – w orszaku wzięła bowiem udział liczna grupa zespołu „Kociewska Familija”. Po drodze do kościoła orszak kilka razy zatrzymywał się, by podziwiać inscenizacje, przygotowane przez młodzież (pod opieką niezrównanej Zyty Mikołajewskiej). Finał orszaku odbył się w miejscowym kościele, który zapiera dech w piersiach przepięknym, świątecznym wystrojem. Parafianie są z tego bardzo dumni i jak mówią, wiele osób spoza parafii przyjeżdża tu specjalnie po to, aby podziwiać pinczyński kościół w świątecznej odsłonie.

ORSZAK TRZECH KRÓLI W ZBLEWIE

opublikowano: 9 stycznia 2019

 • orszak zblewo

W niedzielę 6 stycznia już po raz czwarty odbył się w Zblewie Orszak Trzech Króli. Wydarzenie i tym razem inspirowane było przez ks. prałata Zenona Góreckiego, proboszcza parafii i p. Lucynę Błaszak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zblewie. Dzięki współpracy parafii i szkoły przygotowany został kolorowy pochód, do którego włączyło się ok. 400 osób. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". Trzej Królowie, reprezentujący trzy pokolenia, wyruszyli w drogę, aby zanieść do Stajenki pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy każdego serca.

GOSPODYNIE ZE ZBLEWA ZAPRASZAJĄ NA WIECZÓR PEŁEN KOCIEWIA!

opublikowano: 8 stycznia 2019

 • kgw

KGW Zblewo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i sympatyków pięknego Kociewia na niezwykłe wydarzenie promujące naszą lokalną kulturę pn. „Tradycje i obrzędy kociewskie”. Spotkanie odbędzie się w sobotę (12 stycznia) o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Dlaczego warto znaleźć chwilę czasu i przyjść na ten niezwykły, kociewski wieczór? Regina Umerska, przewodnicząca KGW uchyla rąbka tajemnicy i opowiada, jakie niespodzianki przygotowały Panie Gospodynie na tę specjalną okazję: „Będzie radośnie, wyjątkowo, kolorowo i wesoło! Chcemy przypomnieć nasze zwyczaje i tradycje, aby przekonać wszystkich, że nasza kociewska kultura jest wyjątkowa i nie jest nudna! (...)

PRZED NAMI - KARNAWAŁ. RADA RODZICÓW ZAPRASZA NA BAL!

opublikowano: 3 stycznia 2019

 • zapraszamy na bal

Sylwester już za nami ! Czas więc pomyśleć o karnawale! Rada Rodziców PSP w Zblewie już tradycyjnie zaprasza na wspaniałą zabawę karnawałową. Impreza odbędzie się 19 stycznia w Borzechowie. Jak zapewniają organizatorzy, czeka moc atrakcji - nie tylko wyśmienite menu, wspaniała muzyka (zespół Second Heaven), licytacja atrakcyjnych fantów, ale także - fantastyczna niespodzianka! Szczegóły na plakacie - miejsc już o coraz mniej, więc warto się pospieszyć! Zapraszamy!

WSPÓLNIE POWITALIŚMY NOWY ROK!

opublikowano: 3 stycznia 2019

 • nowy rok

Już tradycyjnie wójt gminy Zblewo Artur Herold zaprosił mieszkańców i gości do wspólnego powitania Nowego Roku. W sylwestrową noc, o północy na skwerku przed miejscowym Urzędem Gminy zebrało się wiele osób, wśród nich m.in. radni i Przewodniczący Rady Gminy Leszek Burczyk oraz sołtys sołectwa Zblewo Roman Rambowski. Wszyscy obejrzeli fantastyczny pokaz fajerwerków, nad którym czuwali nasi druhowie z OSP Zblewo. Był też symboliczny toast za pomyślność i życzenia. Wójt dziękował mieszkańcom za zaufanie i współpracę w mijającym roku i życzył wszystkim szczęśliwego 2019 roku!

RELACJA Z II BIEGU MORSA W TWARDYM DOLE

opublikowano: 3 stycznia 2019

 • morsy

Dnia 30 grudnia 2018 roku punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczął się II Bieg Morsa. Mimo nie najlepszej aury nasze morsy, przyjaciele z klubu Sokół Zblewo oraz inni pasjonaci biegania licznie przybyli na bieg. Piękna, malownicza a zarazem bardzo wymagająca trasa wokół jeziora Niedackiego zastała pokonana przez wszystkich uczestników z uśmiechem na twarzy. Nie był ważny czas, ale wspólne chwile aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Po bieg głównym przyszedł czas na start naszych najmłodszych morsów, które dzielnie pokonały swój dystans. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

ZAPRASZAMY NA ORSZAK TRZECH KRÓLI

opublikowano: 2 stycznia 2019

 • orszak

W najbliższą niedzielę (tj. 6 stycznia), już po raz czwarty ulicami Zblewa przejdzie Orszak Trzech Króli. Zapraszamy do przyłączenia się do orszaku zielonego, niebieskiego lub czerwonego! Na przebranych uczestników czekają korony i śpiewniki.  Dla wszystkich Organizatorzy przygotowali gorąca herbatę, a dla dzieci – kakao. W programie tegorocznego orszaku m.in. jasełka uliczne, szopka ze zwierzętami i wspólne kolędowanie. Serdecznie zapraszamy! Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Zblewie są: Parafia w Zblewie oraz PSP w Zblewie.

LOTOS GRIFFIN CUP DLA ROCZNIKA 2005 W ZBLEWIE

opublikowano: 2 stycznia 2019

 • lotos

W najbliższą sobotę (5 stycznia) LOTOS Griffin Cup przenosi się do Zblewa, gdzie grać będą zawodnicy z rocznika 2005. Po przerwie związanej ze Świętami Bożego Narodzenia i z Nowym Rokiem drugi turniej cyklu LOTOS Griffin Cup odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie przy ul. Kościerskiej 39. Współorganizatorem jest Gmina Zblewo. W wyniku losowania zgłoszone drużyny podzielono na trzy zespołowe grupy. Organizator zapewnia obsługę medyczną, obsługę sędziowską, dyplom dla każdej drużyny, medale i puchary dla trzech pierwszych drużyn oraz nagrody indywidualne i statuetki dla najlepszego zawodnika, króla strzelców oraz najlepszego bramkarza. Zapewniamy też drobny poczęstunek dla każdego uczestnika.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy]

Informacje techniczne