Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Jak co roku przedstawiciele Gminy Zblewo uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej ofiary zbrodni hitlerowskiej w Lesie Szpęgawskim. W gronie osób, które oddały w imieniu naszej społeczności hołd ofiarom byli m.in. Leszek Burczyk - Przewodniczący Rady Gminy Zblewo, ks. proboszcz Mieczysław Bizoń, Gminna Orkiestra Dęta przy OSP Pinczyn, harcerze i przedstawiciele zespołu "Kociewska Familija" oraz społeczność szkolna z Pinczyna.

ODDALIŚMY HOŁD OFIAROM ZBRODNI W LESIE SZPĘGAWSKIM

W niedzielę 25 września 2022 r., obchodziliśmy 83. rocznicę hitlerowskiego ludobójstwa w Szpęgawsku. W Lesie Szpęgawskim Niemcy wymordowali około 7 tysięcy mieszkańców Starogardu Gdańskiego i okolic - Polaków i Żydów. Od połowy września 1939 roku do końca II wojny światowej zamęczono w tym miejscu wybitnych patriotów, działaczy narodowych, nauczycieli, księży, przedstawicieli inteligencji z Kociewia i Pomorza, a także pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie. Aby na trwałe upamiętnić zidentyfikowane osoby w 2019 r. w Szpęgawsku powstał nowy pomnik. Ma on formę betonowego lasu, którego część drzew została symbolicznie ścięta. Na powstałych w ten sposób pniach umieszczono w formie słojów imiona i nazwiska rozstrzelanych osób. Został tam również zamordowany wieloletni patron Gimnazjum w Pinczynie, poseł i ksiądz – Stanisław Hoffmann.

Delegacja harcerzy, poczet sztandarowy oraz nauczyciele naszej szkoły brali udział w ceremonii upamiętniającej zbrodnię nazistowską. Na miejsce przyjechało wielu parlamentarzystów, samorządowców i członków patriotycznych organizacji. Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 13.00 odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie miały miejsce wystąpienia okolicznościowe. Harcerki: Zuzanna Stopa, Anna Siwek, Karolina Peek i Karolina Stopa oraz liczne delegacje złożyły kwiaty na masowych grobach poległych. Harcerki z naszej szkoły opowiedziały krótko dziennikarce Radia Gdańsk o ks. Stanisławie Hoffmannie oraz jego dokonaniach dla naszej miejscowości. O godz. 14.00 odbyła się msza święta w intencji pomordowanych pod przewodnictwem księdza biskupa pomocniczego Arkadiusza Okroja. We mszy świętej uczestniczyło wielu księży z diecezji pelplińskiej oraz proboszcz wsi Pinczyn ks. Mieczysław Bizoń.

Na zakończenie miał miejsce Apel Poległych i Rota w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP w Pinczynie, a także salwa honorowa oddana przez żołnierzy 22. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Chwała Bohaterom!

(Magdalena Piernicka)

  • szpęgawsk
  • szpęgawsk
  • szpęgawsk
  • szpęgawsk
  • szpęgawsk
  • szpęgawsk
  • szpęgawsk
  • szpęgawsk

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne