Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Szymon Pellowski na etapie centralnym XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683 w Warszawie

 BRAWO SZYMON! GRATULUJEMY!

W dniach 9-11czerwca 2022r. odbył się etap centralny XXVII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. majora Marka Gajewskiego “Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia”.  Szymon Pellowski, uczeń klasy VIII b uzyskał w etapie wojewódzkim konkursu tytuł laureata i wraz z 3 rówieśnikami reprezentował województwo pomorskie w Warszawie. Uroczystości rozpoczęły się w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie po części oficjalnej nastąpiło zwiedzanie tego obiektu, w którym znajduje się ponad 250 tysięcy niezwykłych eksponatów. Po krótkiej przerwie obiadowej przystąpiliśmy do pisania prac konkursowych, których tematyka dotyczyła historii oręża polskiego w sztuce, broni i barwy oraz geografii militarnej. Drugi dzień to również zmagania konkursowe na temat zabytków i obiektów historycznych oraz eksponatów muzealnych. Jednak dla mnie największym przeżyciem było złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza,
w asyście wojska i uczniów szkoły mundurowej. Mieliśmy również możliwość zwiedzenia Sali tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa wraz z Kustoszami i wysłuchania ich niezwykłych opowieści. Następnie udaliśmy się do kina na historyczny seans filmowy.  Potem mieliśmy czas wolny i mogliśmy zwiedzać Warszawę, ponieważ nasz hotel znajdował się w centrum. Ostatni dzień uroczystości rozpoczął się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, w którym nastąpiło wręczenie nagród i niezwykłych medali, które upamiętniają 230 rocznicę ustanowienia orderu Virtuti Militari. Udało mi się uzyskać na etapie centralnym tytuł: Laureata – Finalisty Konkursu. Następnie zostały wręczone nagrody dla uczestników i opiekunów konkursu.

Zachęcam wszystkich do brania udziału w przyszłych edycjach tego konkursu, bo uczenie się historii, to nasza pamięć o przeszłości, a przy tym można zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

(Szymon Pellowski)

Brawo Szymon! Gratulujemy!
Serdeczne gratulacje również dla Rodziców oraz wspaniałej nauczycielki historii Magdaleny Piernickiej za inspirację, rozbudzanie historycznej pasji i za pomoc w przygotowaniu Szymona do udziału w tym konkursie!
  • sukces
  • sukces
  • sukces
  • sukces
  • sukces

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne