Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Przez cały grudzień Gospodynie z KGW Modraki z Borzechowa organizowały wyjątkowe, świąteczne „Modraczkowe Bazark”i, promujące nasze kociewskie, bożonarodzeniowe tradycje.

NA WIGILIJNYM, KOCIEWSKIM STOLE

Co tydzień na świątecznych bazarkach pyszności nie brakowało. Ale największym zainteresowaniem cieszyły się nasze tradycyjne, swojskie dania. Były więc łazanki, „postna kapusta”, pierogi, barszcz i kompot brzadowy. Ten wyjątkowy kompot – jak i inne, tradycyjne dania - przygotowała przewodnicząca Modraków Elżbieta Piórkowska, która mówi wprost: "Na wigilijnym, kociewskim stole brzadowego kompotu zabraknąć po prostu nie może... To nasza tradycja. Kompot jest przygotowany z suszonych owoców - m. in. jabłek, gruszek, śliwek. Ale nie takich z supermarketu, ale naszych, swojskich, z sadu. Kompot ma przepiękny, ciemnobursztynowy kolor i bardzo oryginalny smak. Jest pyszny i jest prawdziwym symbolem kociewskiej wieczerzy wigilijnej…”.

Na bazarkach były też inne rarytasy, jak choćby nagrodzona w tym roku „Perłą 2021” słynna borzechowska marynowana morynka. Przepyszna, swojska, przygotowana przez Elę Piórkowską specjalnie dla bazarkowych gości. Dodajmy, iż morynka jest wyjątkowa – bo nasza, z jeziora Borzechowskiego Wielkiego od tutejszego rybaka – Kazimierza Tomany.

W modraczkowej ofercie były też takie smakołyki jak m.in.: czarnina, rosół z kaczki, pasztet z kaczki, pieczone pierogi z kaczką, krokiet, galaretka z kurczaka, farsz do ryby po grecku, swojska kapusta kiszona, śledzik w pomidorach, sałatka śledziowa, kapusta kiszoną z kaszą, zrazy, gołąbki oraz słodkości na czele z pierniczkami i fefernuskami.

Bazarki cieszyły się dużym zainteresowaniem, także medialnym. Gospodynie odwiedziło m.in. Radio Gdańsk. Opowiadaliśmy o przygotowaniach do Świąt, świątecznych tradycjach i o pysznościach, które obowiązkowo muszą znaleźć się na wigilijnym stole. Mamy nadzieję, że po naszych opowieściach słuchacze nabiorą apetytu na to, by odwiedzić Kociewie i spróbować naszych smaków. I pokochają Kociewie, jak my kochamy. Przez żołądek – do serca! Słuchajcie nas na antenie Radia Gdańsk!” – zaprasza Elżbieta Piórkowska i za naszym pośrednictwem życzy wszystkim Mieszkańcom i Gościom Gminy Zblewo pięknych, zdrowych i radosnych świąt!

 

  • modraki
  • modraki
  • modraki
  • modraki
  • modraki
  • modraki
  • modraki
  • modraki
  • modraki

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne