Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

TYDZIEŃ KOCIEWSKI W PSP W BORZECHOWIE

Rozbudzanie zainteresowań dzieci przedszkolnych naszym regionem to temat przewodni tygodnia kociewskiego oddziałów przedszkolnych w PSP w Borzechowie.       
Głównym celem było pokazanie, jak piękne i bogate w atrakcje jest Kociewie – zwane „Łagodną Krainą”. Uczestnicząc w tym wyjątkowym tygodniu, dzieci miały okazję przeżyć coś niecodziennego. Już od poniedziałku czekała na nie bardzo piękna wystawa kociewska, którą  podziwiały nie tylko przedszkolaki, ale i uczniowie naszej szkoły. Gościliśmy Panie z  Koła Gospodyń Wiejskich ”Modraki” - Panią Elę Piórkowską oraz Panią Ewelinę Lubińską, które opowiedziały o zwyczajach i tradycjach związanych z naszą „Małą Ojczyzną”. Pani Ela przytoczyła przedszkolakom naszą piękną gwarę, zaprezentowała się w stroju regionalnym i omówiła przeznaczenie przedmiotów używanych dawniej na Kociewiu.

Dzieci uczyły się pielęgnować tradycje i ludowe obrzędy, dlatego korzystając  z zaproszenia Pań z KGW, wzięły  udział w  tradycyjnym święcie kiszenia kapusty. Zabawy było co nie miara. Wykonały także prace plastyczne – wypełnianie konturu haftu kociewskiego plasteliną czy kolorowanie herbu Kociewia.  Ostatniego dnia odwiedziła nas Pani Izabela Czogała, na co dzień pracownik Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Pani Iza opowiadała o małej ojczyźnie jaką jest Kociewie. Pokazała wzornictwo kociewskie, zaznajomiła nas z kulturą ludową, gwarą i sławnymi mieszkańcy Kociewia. Dzieci dzięki temu  spotkaniu dowiedziały się wielu ciekawych informacji na temat naszego regionu. Ostatnim elementem tygodnia poświęconego Kociewiu był występ artystyczny. Nasi uczniowie – Julia i Szymon Szachta, którzy na co dzień należą do zespołu regionalnego „Lubichowskie Kociewiaki”, zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Natomiast Nina Dzienniak - uczennica klasy I wyrecytowała wiersz w gwarze kociewskiej. Do tego przedsięwzięcia włączyli się nauczyciele oraz personel szkoły, za co bardzo dziękujemy. Był to tydzień pełen niezapomnianych wrażeń, który zostanie na długo w naszej pamięci.

  • tydzien kociewski
  • tydzien kociewski
  • tydzien kociewski
  • tydzien kociewski
  • tydzien kociewski
  • tydzien kociewski
  • tydzien kociewski

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne