Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Kilka dni temu odbył się kolejny - szósty już Marsz Pamięci Piotra Szturmowskiego.

MARSZ PAMIĘCI Z TOMASZEWA

Marsz odbywa się pod patronatem Szkoły im. Piotra Szturmowskiego w Pogódkach we współpracy z OSP z Pogódek, OSP z Koźmina, harcerzami z 18. Drużyny Harcerskiej i 7. Gromady Zuchowej z Pogódek oraz parafią w Pogódkach. Uczestnicy marszu zbierają się na placu przy wiacie "Pod bocianami" w Tomaszewie. Potem przechodzą pod dom, w którym mieszkał Piotr Szturmowski. Następuje chwila wspomnień o pośle i wymarsz drogą, którą przebył Piotr Szturmowski na miejsce egzekucji. W drodze uczestnicy śpiewają pieśni patriotyczne i modlą się. Najbardziej wzruszającym momentem jest wspomnienie prawnuczki Piotra Szturmowskiego, przekazane jej przez jej mamę, a córkę Piotra Szturmowskiego, o tym jak Niemcy przyszli po ojca, jak wyglądał moment, w którym opuszczał dom i rodzinę, zdając sobie sprawę, że się żegnają…

Po dojściu do kościoła w Pogódkach, odprawiana jest msza święta. Następnie dalszy przemarsz do lasu w okolicach Kobyla, gdzie rozstrzelano Piotra Szturmowskiego.

W tej żywej lekcji historii biorą udział harcerze i zuchy, młodzież szkolna, nauczyciele, księża, rodzina Piotra Szturmowskiego, mieszkańcy Tomaszewa i okolicznych wsi. Dzięki takim inicjatywom nie pozwalamy zapomnieć o tamtych wydarzeniach i o ludziach takich jak Piotr Szturmowski.

Jako mieszkańcy Tomaszewa jesteśmy dumni, że Piotr Szturmowski mieszkał tu długie lata. Bardzo ważna była dla niego rodzina i ta mała społeczność.

Jolanta Gdaniec, sołtys Tomaszewa

  • tomaszewo
  • tomaszewo
  • tomaszewo

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne