Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Niespełna miesiąc działa w Pinczynie Klub Seniora, a już tętni w nim życie i sporo się tu dzieje! Spotkania, wspólne wyjazdy i przede wszystkim mnóstwo dobrej energii – oto jak mijają pierwsze tygodnie działalności klubu.

 W PINCZYNIE POWSTAŁ KLUB SENIORA. I JUŻ PRĘŻNIE DZIAŁA!

Z dniem 1 lipca bieżącego roku rozpoczął swoją działalność Klub Seniora w Pinczynie. Klub finansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego, w ramach projektu „Rozwój usług społecznych na terenie gminy Tczew, Skarszewy oraz Zblewo”. Za prowadzenie Klubu Seniora w Pinczynie odpowiedzialny jest Kościerski Oddział Fundacji „Sprawni Inaczej Partnerem w tym ważnym projekcie jest Gmina Zblewo, która odpowiada m.in. za stworzenie bazy lokalowej i wyposażenie Klubu. Jak podkreśla bowiem wójt Artur Herold, sprawy seniorów są szczególnie bliskie jego sercu.

W projekcie przewidziano miejsca dla dwudziestu seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia. W takim też wieku jest najmłodszy uczestnik, najstarszy zaś w tym roku skończy 90 lat. Do Klubu przystąpiło 16 Pań i 4 Panów, a co ciekawe uczestniczą w nim 3 pary małżeńskie.

Klub funkcjonuje w Wiejskim Domu Kultury w Pinczynie, który ma zostać na ten cel wyremontowany. Seniorzy spotykają się średnio 80 godzin w miesiącu. Jednak w związku z trwającymi obostrzeniami, uczestnicy zostali podzieleni na dwie 10-cio osobowe grupy. „Klika” i „Ferajna”, bo tak nazwali seniorzy swoje grupy. A spotykają się raz w tygodniu na zajęciach stacjonarnych oraz średnio raz w tygodniu na zajęciach wyjazdowych.

Przed uczestnikami projektu dwa lata wspólnych spotkań i zajęć, do których wszyscy od samego początku podchodzą bardzo chętnie.

Uczestnicy mają już za sobą kilka spotkań w Klubie podczas wspólnych rozmów, poczęstunku, gier i zabaw. Seniorzy często spędzają czas na świeżym powietrzu. Odbył się już pierwszy wspólny wyjazd, podczas którego mogli podziwiać piękne pola lawendy w Radziejewie. Zdążyli już także odwiedzić dwie placówki Oddziału Kościerskiego Fundacji m.in. Dom Seniora w Wygoninie i Środowiskowy Dom Samopomocy w Konarzynach. W niedalekiej przyszłości Klub planuje odwiedzić kolejne placówki Fundacji tym razem w Gdańsku i Bytowie, oczywiście jeżeli sytuacja epidemiczna na to pozwoli.

Aby dostosować zajęcia stacjonarne do potrzeb i możliwości seniorów, Pani Małgosia – psycholog, tworzy „Ścieżki reintegracji”. Indywidualne spotkania z każdym z seniorów, głębsze ich poznanie, pozwolą „uszyć zajęcia na miarę”.

Całe swoje serce w Klub Seniora w Pinczynie wkłada jego kierownik  Justyna Sturmowska i sołtys Pinczyna Tomasz Boszka. Pani Justyna zajmuje się prowadzeniem zajęć grupowych, organizacją wyjazdów i dbaniem o jak najlepszą atmosferę w Klubie. Dobrym duchem klubu jest także Karolina Mikołajewska – Boszka,  koordynator projektu ze strony Fundacji „Sprawni Inaczej”, która troszczy się i dba o to, by seniorom niczego nie zabrakło.

Wierzymy, że z Bożą pomocą Klub Seniora w Pinczynie będzie się prężnie rozwijał i w najbliższym czasie dzięki kolejnym zdobytym środkom zyska możliwość funkcjonowania dłuższego niż dwa lata w postaci Domu Seniora.

(mat. Klub Seniora w Pinczynie)

 • klub seniora
  Nasz Klub Seniora podczas wizyty w zaprzyjaźnionym Domu Dziennego Pobytu Senior+ w Wygoninie
 • klub seniora
 • klub seniora
 • klub seniora
 • klub seniora
 • klub seniora
 • klub seniora
 • klub seniora
 • klub seniora

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne