Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

W przededniu swoich 80. urodzin Edmund Zieliński, Honorowy Obywatel Gminy Zblewo miał marzenie: aby krzyże i kapliczki przydrożne w jego ukochanej gminie zaświeciły dawnym blaskiem. Ma do nich ogromny sentyment, bo wiele z nich powstało spod ręki jego samego i jego braci, lata temu. Z pomocą przyszedł mu druh Adrian Reszczyński z OSP Zblewo. Oto niezwykle poruszający zapis tej akcji, pióra samego pana Edmunda, który nie kryje wdzięczności i radości…

 DRUHU EDMUNDZIE, MELDUJĘ WYKONANIE ZADANIA!

         Na Strażakach zawsze można polegać. Zapewne to prawda stara, jak istnieją Ochotnicze Straże Pożarne. Pożary, powodzie, katastrofy drogowe, wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc drugiemu człowiekowi nie brakuje   naszych dzielnych strażaków.  Za to im Cześć i Chwała!

1 czerwca 2020 roku  napisałem do Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej  w Zblewie taką prośbę:                                                

"Szanowni Druhowie!

 Na terenie Zblewa i wsiach sąsiednich znajdują się obiekty sakralne (kapliczki i krzyże ) drewnianej konstrukcji wymagające okresowej konserwacji. Kiedy żył ś.p. Henryk Klin z ul. Jaśminowej, raz na rok przeprowadzał konserwację  krzyża cmentarnego w Zblewie i kapliczki przydrożnej znajdującej się przy wylocie  ulicy Chojnickiej w kierunku „berlinki”. Minęło już kilka lat od ostatniej konserwacji i nastała pora ponownego zabezpieczenia tych obiektów. W międzyczasie postawione zostały dwa kolejne krzyże: jeden w sąsiedztwie zblewskiej plebanii, drugi posadowiony został na cmentarzu ewangelickim w Białachowie.

Ośmielam się zwrócić o pomoc w tej sprawie do Was - Drodzy Druhowie, bo kto jak kto, ale to Wy cieszycie się największym zaufaniem w społeczeństwie, nie szczędząc sił, nie oglądając się na profity i zaszczyty śpieszycie na pomoc społeczeństwu. Stąd moja prośba do Was.  Dysponujecie odpowiednim sprzętem do bezpiecznego wykonywania prac na wysokościach. Z doświadczenia wiem, że czas na    Treść tego listu kieruję również  do Urzędu Gminy w Zblewie z prośbą, by Wasze ewentualne działania (mam nadzieję, że pozytywne) przy konserwacji wymienionych obiektów zabezpieczyć w odpowiednie konserwanty.
Poprosiłem mego przyjaciela Marka Pawelca z ul. Jaśminowej w Zblewie o koordynację podczas konserwacji, bowiem sam jest wykonawcą wymienionych obiektów i wie jak konserwować drewno. 

                                                                 Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam..."

Bardzo szybko otrzymałem taką odpowiedź:       

"Witam Szanowny Druhu. W odpowiedzi na list do Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej dokonamy wszelkich starań aby ta konserwacja krzyży była odpowiednia a nasza praca dobrze wykonana. Będziemy się kontaktować z Panem Markiem , aby ustalić jakie środki ochrony i konserwacji tych  krzyży używać. Ponadto będziemy Druha informować o wykonanych pracach. Ze strażackim Pozdrowieniem."

   Drodzy Moi Druhowie -  jesteście wspaniali! Po kilku godzinach od wysłania mego listu do Was, jest już odpowiedź, i to jaka!!!  Wielkie Dzięki Wam Wszystkim. Ciągle potwierdza się to, o czym wszyscy mówią: że na braci strażackiej, na Was Druhowie,  zawsze można polegać.
   Swoją pozytywną odpowiedzią na mój list zrobiliście mi piękny prezent. Co tu ukrywać – 3 czerwca kończę 80 rok mego życia. Nazywając mnie „Druhem”, zrobiło mi się bardzo miło i pozwólcie, że poczuję się jak członek honorowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zblewie.

   Wracają sentymentalne wspomnienia z moich młodych lat, kiedy jako młody strażak z wielkim zapałem wyjeżdżałem z kolegami do pożaru. Ale, by móc pojechać, trzeba było uruchomić naszego „dziadka”, starego Mercedesa z autopompą, wężami na zwijadłach i drabiną Szczerbowskiego na dachu. Za kierownicą siedział pan Maks Gila (miejscowy kowal), a my braliśmy auto na pych… jak już jechał, nie miał sobie równych, zwłaszcza na piaszczystym gruncie. Tak było ponad 60 lat temu…

            Drodzy Druhowie, pozwólcie, że naszą korespondencje, już po akcji „konserwacyjnej”, zamieszczę na mojej stronie internetowej edmundkociewski.blogspot.com    i w kwartalniku „Moja Ziemia”. Serdecznie Was wszystkich pozdrawiam!

24 lipca druh Adrian Reszczyński napisał:

"Witam Druha dziś realizujemy odświeżanie kapliczki i krzyża na cmentarzu. W środę rozmawiałem z Panem Markiem Pawelec na temat jakich środków do konserwacji użyć. Są wakacje a nasza młodzież z OSP przychodzi do straży by się szkolić ale i nie tylko, a dziś przyłączą się do odświeżania kapliczki i krzyża. Ze Strażackim Pozdrowieniem Adrian Reszczyński."

 Ucieszyłem się, że prace konserwacyjne postępują tak szybko. Pogoda sprzyjała, odpowiednia temperatura przy wchłanianiu środka konserwującego drewno daje gwarancję zabezpieczenia tych obiektów na przynajmniej następne dwa lata. Tylko się cieszyć. Krzyż cmentarny w Zblewie liczy sobie już 30 lat. Tyle lat już minęło, kiedy go z moimi braćmi wykonałem. Dzięki Wam, drodzy przyjaciele z OSP Zblewo, jeszcze kilka dobrych lat postoi. Pozostałe obiekty są o wiele młodsze wiekiem, ale i one wymagają ciągłej konserwacji.

Druh Adrian na bieżąco informował mnie o postępie prac i nadsyłał zdjęcia, z których jasno wynika, że młodzież z zapałem wzięła się za konserwację. Kiedy byłem w ich wieku (prawie 65 lat temu) również z zapałem brałem udział w wszelkiego rodzaju pracach na rzecz naszej OSP. Jednym z większych zadań mieliśmy wykopanie zbiornika przeciwpożarowego w rejonie ulicy Borzechowskiej. Chyba nie ma po nim śladu.

27 lipca 2020 otrzymałem miłą wiadomość – Melduję wykonanie zadania.

Druhowie – jesteście wspaniali!!!  Serdecznie gratuluję wykonania zadania. Teraz moje zadanie, upamiętnienie tej wspaniałej akcji. Chciałbym zamieścić mój felieton o Was w miejscowej prasie i w „Strażaku”. Chciałbym wymienić nazwiska wykonawców i dowódcy całej akcji. Chyba, że chcecie pozostać anonimowi. Myślę jednak, że dobre uczynki są warte nagłośnienia. Odpowiedź była krótka: "Koordynacją prac zajmował się dh Adrian Reszczyński, a prace wykonała Młodzieżowa Drużyna OSP w Zblewie Pozdrawiam"

A więc do końca skromni. Druhu Adrianie, jeszcze raz bardzo dziękuję za bezpośrednią koordynację działań przy konserwacji obiektów sakralnych. Bardzo dziękuję Młodzieżowej Drużynie OSP w Zblewie za wykonane prace. Zarządowi OSP gratuluję wspaniałej załogi, której z całego serca życzę pomyślnego udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Czołem Druhowie

Edmund Zieliński

 

  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki
  • opis: kapliczki

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne