Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

APELUJEMY: NIE WYPALAJ TRAW I NIEUŻYTKÓW!

Wszystkie siły, środki i ludzkie dłonie skierowane są teraz na walkę z pandemią koronawirusa. Jednak wczesna wiosna to także czas, w którym wypalanie traw i nieużytków rolnych często jest naszą smutną, codzienną rzeczywistością.

Dlatego gorąco apelujemy do wszystkich o odpowiedzialność i rozwagę – NIE WYPALAJMY TRAW! Giną wówczas zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla jakże cennych dla człowieka pszczół. Pożary lasów, traw i nieużytków rolnych to naprawdę wymierne straty! Nie narażajmy również ludzkiego zdrowia i dobytku, a także bezpieczeństwa i tak bardzo teraz potrzebnego czasu oraz sił naszych strażaków, którzy każdego dnia niosą pomoc na froncie walki z pandemią!

Ubiegłoroczne statystyki są zatrważające…  Podaje je Komenda Główna PSP:

„W roku 2019, w ogólnej liczbie 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce,  aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4% wszystkich pożarów).

Pożary traw i nieużytków objęły powierzchnię 24 151 ha. W wyniku tych pożarów zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia. Straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na  40 974 800 złotych.

Średni czas działań gaśniczych przy pożarach traw wyniósł 54 minuty, a strażacy wyjeżdżali do tych pożarów co 9 minut.

Do gaszenia pożarów traw i nieużytków strażacy zużyli 183 413 171 litrów wody co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich.

W 2019 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała 8896 pożarów lasów, w której to liczbie mieszczą się także pożary lasów nienależących do Lasów Państwowych.

W wyniku pożarów w lasach zginęło siedem osób, a 31 odniosło obrażenia…”

  • stop wypalaniu traw

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne