Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Gmina Zblewo – wraz z innymi samorządami – solidarnie włączyła się we wspólne działania koordynowane przez Starostę Starogardzkiego, mające na celu doposażenie Kociewskiego Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.

50 TYSIĘCY OD GMINY ZBLEWO NA ZAKUP NIEZBĘDNEGO SPRZĘTU MEDYCZNEGO

Wójt Artur Herold podjął decyzję o przekazaniu na ten cel 50 tys. zł. Pieniądze pochodzić będą z rezerwy pozostającej w gestii wójta na wypadek klęsk żywiołowych. Jak mówi Artur Herold, taka postawa to obowiązek każdego samorządu, a wspólne działania są niezbędne. „W chwili obecnej szpital w Starogardzie ma zaledwie 6 łóżek na OIOM. Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że to o wiele za mało. Brakuje także sprzętu niezbędnego do ratowania chorych podczas pandemii. Wspólna, solidarna pomoc w tej sytuacji to przejaw naszej odpowiedzialności i troski o to, co najcenniejsze – zdrowie i życie naszych Mieszkańców. Musimy sobie zdawać sprawę, że przed nami prawdziwa walka - walka o nasze wspólne bezpieczeństwo, o nasze zdrowie…” - mówi wójt.

Inicjatywa wsparcia szpitala przez samorządy była omawiana we wtorek (17 marca) na posiedzeniu służb i inspekcji sanitarnych z udziałem prezydenta Starogardu oraz burmistrzów i wójtów z całego powiatu. Naradę zwołał Starosta Starogardzki.

W pomoc dla szpitala włączyły się wszystkie gminy, które zadeklarowały konkretne kwoty:

- Gmina Osiek – 12 000 zł;
- Miasto i Gmina Czarna Woda – 16 000 zł;
- Gmina Kaliska – 20 000 zł;
- Gmina Lubichowo – 40 000 zł;
- Gmina Osieczna – 12 000 zł;
- Miasto i Gmina Skarszewy – 60 000 zł;
- Miasto Skórcz – 20 000 zł;
- Gmina Skórcz – 27 000 zł;
- Gmina Zblewo – 50 000 zł;
- Gmina Smętowo Graniczne – 40 000 zł

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, za pieniądze zadeklarowane przez samorządy oraz dodatkowe 24 000 zł z budżetu Powiatu zostały zakupione: respirator, 7 kardiomonitorów, system kompresji klatki piersiowej, defibrylator, urządzenie do dekonteminacji pomieszczeń oraz 7 materaców zmiennociśnieniowych. Dodajmy, iż sprawne podjęcie decyzji o finansowym wsparciu szpitala przez samorządy było konieczne, ponieważ ceny rynkowe sprzętu medycznego gwałtownie rosną. Zaledwie w ciągu tygodnia cena respiratora wzrosła o 20 tysięcy zł!

Odrębne decyzje o zakupie sprzętu dla szpitala podjęło Miasto Starogard Gdański (120 000 zł) oraz Gmina Starogard Gd. (65 000 zł). Ponadto Gmina Bobowo podjęła decyzję o niezwłocznym i nieodpłatnym użyczeniu kontenera, który będzie pełnił funkcję polowej izby przyjęć do momentu dostawy wcześniej zamówionych 2 kontenerów. W pomoc zaangażowali się także przedsiębiorcy.

Środki na wsparcie szpitala przeznaczył też Wojewoda Pomorski i Powiat Starogardzki, a wszystkie działania podjęte przez Powiat  oraz samorządy  zostały opisane w komunikacie, którego treść publikujemy poniżej. Wniosek jest jeden: razem możemy więcej…

  • komunikat

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne