Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Rada Gminy Zblewo przyjęła właśnie - niemalże jednogłośnie - budżet na nowy rok. Sesja budżetowa odbyła się wczoraj tj. w środę 18 grudnia. Jaki to budżet? – mówi o tym wójt gminy Zblewo Artur Herold.

BUDŻET – UCHWALONY!

„Wbrew krążącym w przestrzeni publicznej obawom, nie ma zagrożenia dla stabilności finansowej Gminy Zblewo. Nasz budżet na 2020 rok z jednej strony jest realny i zapewniający nam możliwość realizacji wielu inwestycji, a z drugiej strony – jest oszczędnościowy i zdyscyplinowany w wydatkach bieżących Gminy. Najważniejszy jest rozwój Gminy Zblewo i inwestycje służące Mieszkańcom. To priorytet. A mijający rok pokazał, że jest to możliwe do osiągnięcia – wystarczy przypomnieć choćby realizację sztandarowej inwestycji 2019 roku czyli przedszkole w Pinczynie…” – mówi wójt Artur Herold.

Zanim nad budżetem debatowali nasi Radni, projekt uchwały budżetowej (a także uchwały o Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Zblewo na lata 2020-2035) pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku (uchwała z dnia 9 grudnia 2019 roku).  Budżet określa planowane dochody budżetowe w wysokości 65.356.135,31 zł, w tym dochody bieżące 58.121.336,31 zł oraz dochody majątkowe 7.234.799,00 zł. Wydatki natomiast ustalono w łącznej kwocie 69.576.135,31 zł, w tym: wydatki bieżące w wysokości 57.529.434,31 zł oraz wydatki majątkowe w kwocie 12.046.701,00 zł. Artur Herold podkreśla, iż w przyjętym wczoraj budżecie nie są ujęte zewnętrzne dofinansowania, które Gmina zamierza pozyskać w 2020 roku oraz tzw. „wolne środki”. „Z zasady budżet, który przyjmuje się na początku roku – a w szczególności dochody – jest pod koniec roku wyższy o kilka milionów złotych. W 2019 roku na początku przyjęliśmy dochody w wysokości ok. 56 mln zł, a zakończyliśmy rok w wymiarze prawie 65 mln zł. Różnica to 9 milionów zł…” – mówi wójt.

A jakie inwestycje będą w 2020 roku realizowane? „Jest ich wiele, ale trzy największe projekty to: przebudowa stadionu w Zblewie, oczyszczalnia ścieków i liczne inwestycje drogowe. Jeśli się uda – a wierzymy, że tak – i uzyskamy dofinansowanie na przedszkole w Zblewie, rozpoczniemy wówczas jego realizację. Wierzymy, że być może będzie to dla nas wszystkich trudny i wymagający, ale i dobry rok!” – mówi Artur Herold.

  • sesja
  • sesja
  • sesja
  • sesja
  • sesja
  • sesja
  • sesja

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne