Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Już dziś do Bytoni zjadą ludowi artyści z całego regionu. Jak co roku - już po raz jedenasty - odbędzie się tu Plener Malarsko-Rzeźbiarsko-Hafciarski.

Od 17 sierpnia przez dziesięć dni, gościnne progi bytońskiej szkoły, za sprawą dyrektora Tomasza Damaszka, otworzą się na grupę blisko 20 osób.

Będą panie zajmujące się wyszywaniem i koronkarstwem, rzeźbiarze ludowi i malarze. Wśród nich też dwie osoby zajmujące się piękną sztuką pisania ikon. Już czwarty raz Wołodia Drozd wraz z żoną Krystyną, będą - obok wykonywania ikon - umilać czas wspaniałą muzyką z akompaniamentem wielu instrumentów, gdyż Wołodię można śmiało uznać za multiinstrumentalistę.

Będą też osoby, które od samego początku są gośćmi naszej gminy, czyli Brygida Śniatecka z mężem Józkiem, który również gra na akordeonie oraz pani Felicja Kołakowska z Tucholi, która jest imponującą wiekiem i jasnością umysłu hafciarką. Z Tucholi przyjedzie też Bogumiła Błażejewska. Będą też panie z naszej gminy - Krystyna Engler i Ewa Piotrowska z Pinczyna. Będziemy również gościć Marię Leszman z Pelplina oraz Katarzynę Nowak z Tczewa.

Oczywiście wśród malarzy nie zabraknie mistrza malarstwa olejnego, który pomimo imponującego wieku jest wciąż w świetnej formie i tryska humorem oraz radami dla młodszych koleżanek i kolegów - Ali Zwara z Rumi. Będą też znakomite malarki - Jolanta Pawłowska, Marlena Czajkowska i wyjątkowo utalentowana najmłodsza uczestniczka - Malwina Dzwonkowska. Będę i ja z moimi pastelami, z Małego Bukowca, już piąty raz (jak ten czas leci…).

Oczywiście również rzeźbiarze wykonają - jak co roku - swoje piękne prace, a będą to - Edmund Zieliński z Gdańska, którego znają wszyscy w Zblewie, ponieważ jest Honorowym Obywatelem naszej gminy i pochodzi z Białachowa, Marek Pawelec ze Zblewa i Tomek Bednarczyk ze Starogardu Gdańskiego.

Kolejna edycja pleneru odbywa się dzięki Urzędowi Gminy w Zblewie, Starostwu Powiatowemu i Urzędowi Marszałkowskiemu województwa pomorskiego (włodarze tychże urzędów obieli patronat honorowy).

To tyle tytułem zapowiedzi naszego pleneru, w kolejnym numerze – relacja z wydarzenia. Tymczasem zapraszamy chętnych do odwiedzenia nas podczas pleneru na terenie szkoły. Można będzie przyjrzeć się różnym technikom, a kto wie, może i znaleźć coś dla siebie?

Plener zakończy się kiermaszem artystycznym, który odbędzie się 27 sierpnia w gościnnych Wirtach. Organizatorami pleneru jest Zespół Szkół Publicznych w Bytoni, Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie oddział kociewski w Zblewie i Nadleśnictwo Kaliska.

(mat. Krzysztof Bagorski)

  • zdjęcie - plener

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne