Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

"Witaj sławiona trąbkowska Pani,

Przez Papieża, Rodaka koronowana,

Błyszczysz w tym złotym klejnocie,

Jak perły rosy słonecznego rana."

 

Słowami tej pieśni rozpoczął się VI Festiwal Maryjny Chórów i Zespołów Amatorskich im. Jana Pawła II w Sanktuarium Maryjnym w Trąbkach Wielkich. Udział w tej pięknej uroczystości wziął chór parafialny ze Zblewa, który uczestniczył w tym wydarzeniu po raz pierwszy. Zaproszenie do naszej grupy śpiewaczej wystosował Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Trąbkowskiej ks. Prałat Bolesław Antoniów oraz Męskie Towarzystwo Śpiewacze „Gryf” z Trąbek Wielkich. Podczas wspólnego śpiewu został odsłonięty cudowny obraz Matki Boskiej Trąbkowskiej i odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Po części wprowadzającej, którą poprowadził prezes chóru pan Teofil Bąk, rozpoczął się festiwal. Wcześniej zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez gospodarza uroczystości, ponieważ udział chóru ze Zblewa w tym festiwalu i tej  świątyni był  debiutem. Występ naszej grupy wzbudził wielkie uznanie. Zachwyciliśmy swoim występem zarówno gospodarzy jak i gości biorących udział w Festiwalu. Nasze wykonanie zaprezentowanych pieśni nagrodzono wielkimi brawami. Podczas festiwalu wystąpiły jeszcze cztery chóry z różnych miejscowości Pomorza. Po występach głos zabrali gospodarze festiwalu, między innymi wójt gminy Trąbki Wielkie pan Błażej Konkol, który na zakończenie koncertu wręczył dyplomy i piękne statuetki. Na koniec części oficjalnej w wykonaniu zjednoczonych chórów została odśpiewana „Barka” – ulubiona pieśń Jana Pawła II. Po części festiwalowej wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na spotkanie integracyjne nieopodal Domu Pielgrzyma. W przecudownej atmosferze jaka towarzyszyła zgromadzonym podczas biesiady, mogliśmy popisać się kolejnymi utworami przygotowanymi na tę okazję. Na przemian z innym chórami śpiewaliśmy piosenki, które wprawiały wszystkich w cudowny nastrój. W przerwach miedzy występami posilaliśmy się pysznymi kiełbaskami, i nie tylko. Wkrótce do naszego grona dołączył proboszcz zblewski, ks. Zenon Górecki. Towarzystwo naszego duchowego opiekuna wzbudziło wielkie uznanie. Obecność księdza Prałata została odebrana bardzo pozytywnie.       

W trakcie pikniku mogliśmy podziwiać kunszt wodzirejski gospodarza, pana Teofila. Zabawiał on uczestników biesiady dowcipami i zapraszał wszystkich do wspólnej zabawy i śpiewu. Atmosfera spotkania była cudowna. Niech żałują ci, którzy w niej nie uczestniczyli. Korzystając z okazji muszę serdecznie podziękować ks. Prałatowi Zenonowi Góreckiemu, który wcześniej, przebywając w trąbkowskiej świątyni, z pewnością zaanonsował nasz chór parafialny do udziału w Festiwalu. W uroczystości tej pragnęła wziąć udział pani Aleksandra Herold z mężem, ponieważ nasza pani wójtowa pochodzi z Trąbek Wielkich. W obecności pani Oli nasz występ nabrałby jeszcze większego znaczenia. Zapewne dzisiaj jest bardzo dumna, że chór ze Zblewa wystąpił w Jej rodzinnych progach.  Mimo wszystko bardzo cieszymy się, że mogliśmy wystąpić z naszym bogatym repertuarem w tak ważnym miejscu i w 30 rocznicę koronacji obrazu Matki Boskiej Trąbkowskiej przez św. Jana Pawła II.

(mat. Wojciech Birna – prezes chóru parafialnego)
(foto: Aldona Ronkowska)

  • Chr pw. w. Cecylii podczas prby generalnej..jpg
  • Wsplne zdjcie prezesw i dyrygentw wystpujcych chrw..jpg
  • Wsplny piew poczonych chrw..jpg

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne