Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

TŁUMY NA NOCY KUPAŁY W SEMLINIE!

opublikowano: 27 czerwca 2019

 • opis: semlin

W niedzielę (23 czerwca) mieszkańcy Semlina spotkali się nad miejscowym jeziorem na „Nocy Kupały”. Wydarzenie takie zorganizowano po raz pierwszy od wielu lat. I jak się okazało, był to prawdziwy strzał w „dziesiątkę”. Impreza przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów – przyszły na nią bowiem prawdziwe tłumy! Sołtys Marlena Szymczak nie kryje radości: „ Jesteśmy szczęśliwi, że odzew mieszkańców był tak wielki! Nie spodziewaliśmy się tego tym bardziej, że do zabawy włączyli się także wypoczywający nad jeziorem turyści. Wszyscy świetnie się bawili i już nas pytają, kiedy następna impreza?”- śmieje się Pani Sołtys.

I ZNÓW POPŁYNĘŁY WIANKI NA WDZIE...

opublikowano: 27 czerwca 2019

 • opis: wianki

Noc Kupały w Borzechowie organizowana jest od kilku lat. Ale takich tłumów jak w tym roku - jeszcze nie było! Nad Wdę zjechali bowiem okoliczni mieszkańcy, ale także goście z sąsiednich gmin.  Inicjatorem imprezy jest Koło Gospodyń Wiejskich w Borzechowie, które kilka lat temu po raz pierwszy zaprosiło mieszkańców i gości do wspólnej zabawy w kupałową noc. Wtedy przyszła garstka ludzi, ale z roku na rok wydarzenie przyciągało coraz więcej osób. A wszystko to za sprawą przepięknych wianków – prawdziwych „dzieł sztuki”, które co roku wyczarowywały borzechowskie Gospodynie.

SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW TOMASZEWA POD „WIATĄ POD BOCIANEM”

opublikowano: 27 czerwca 2019

 • opis: tomaszewo

Piękną tradycją sołectwa Tomaszewo są coroczne spotkania mieszkańców, które zawsze odbywają się w czerwcu. W tym roku spotkanie zorganizowano już po raz dziesiąty. Inicjatorką i organizatorką wydarzenia jest sołtys Jolanta Gdaniec. Jak wspomina, pierwsze spotkania organizowano w sąsiedniej leśniczówce. Odkąd jednak 8 lat temu we wsi powstała „Wiata pod bocianem” mieszkańcy zyskali swoje własne miejsce do organizacji imprez. Dodajmy – miejsce wyjątkowo piękne i klimatyczne, otoczone łąkami, z widokiem na las.

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE. PODĄŻAJ ZA MARZENIAMI!

opublikowano: 27 czerwca 2019

 • opis: kleszczewo

Kolejny rok szkolny – za nami! Zapraszamy na relację z uroczystości zakończenia roku szkolnego w szkole w Kleszczewie Kościerskim. Jak co roku był to czas pożegnań z absolwentami, ale także czas radości z osiągniętych wyników w nauce. Były więc nagrody i świadectwa z biało-czerwonym paskiem, a także - przekazanie sztandaru szkoły na ręce następców... A przed nami - upragnione wakacje!

GARNEK NIESPODZIANKA CZYLI ŚWIETNA ZABAWA NA FESTYNIE W MIRADOWIE

opublikowano: 26 czerwca 2019

 • opis: miradowo

Mieszkańcy Miradowa bawili się w minioną sobotę (22 czerwca) na dorocznym Festynie Rodzinnym. Sołtys Ryszard Gumiński jak zawsze przygotował dla wszystkich moc atrakcji! W tym roku dopisali i mieszkańcy, i pogoda – było wakacyjnie, słonecznie i wesoło. Impreza rozpoczęła się w samo południe programem dla dzieci – były gry i zabawy, a także konkursy. Najmłodsi byli zachwyceni tym bardziej, że czekały na nie kolorowe dmuchańce i przejażdżki bryczką!

BORZECHOWO. PANI DYREKTOR IDZIE NA EMERYTURĘ!

opublikowano: 26 czerwca 2019

 • maria tomana

Zakończenie roku szkolnego w Borzechowie było czasem pożegnań – nie tylko gimnazjalistów i absolwentów klas ósmych, ale także wieloletniej dyrektor szkoły – Marii Tomany. Pani Maria po ponad 40 latach pracy odeszła na zasłużoną emeryturę. Maria Tomana jest bez wątpienia jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych osób w  gminie Zblewo i to nie tylko z racji piastowania funkcji dyrektora borzechowskiej. I to - dodajmy -  od początku jej istnienia czyli od 25 lat! Jest również znanym i cenionym pedagogiem, społecznikiem i wolontariuszem. Przypomnijmy, iż Pani Marylka jest też bardzo lubianą osobą, dlatego podczas uroczystości pożegnania i przejścia na emeryturę spadła niejedna łezka…

NA SPORTOWO UCZCILI PAMIĘĆ ŚP.PIOTRA CHOCIAJA...

opublikowano: 26 czerwca 2019

 • opis: jezierce

W niedzielę 23 czerwca, w piękne słoneczne popołudnie, odbył się turniej piłkarski poświęcony  pamięci Piotra Chociaja. Inicjatorem turnieju był radny gminy Zblewo Zbigniew Bahr oraz Rada Sołecka z Jezierc. Wystartowały cztery drużyny: rodzina Chociaj, Jezierc, Semlina i Kleszczewa. Rodzinę śp. Piotra Chociaja piłkarsko i rodzinnie poprowadził Waldemar Chociaj, żona Piotra - Jadwiga i córka Agnieszka. Jak przystało na gospodarzy, okazali się bardzo gościnni, gdyż zajęli IV miejsce w turnieju i dla pozostałych uczestników przygotowali dużo słodkości.

POGODA, HUMORY I RYBY – DOPISAŁY!

Kolejna, udana impreza wędkarska – za nami! W niedzielny poranek (23 czerwca) wędkarze z koła PZW Pinczyn wraz z wójtem gminy Zblewo zorganizowali zawody gruntowe nad jeziorem Wielkim w Strudze. W zawodach wzięło udział 33 zawodników. Pogoda dopisała, ryby – też! A co „brało”? Były płocie, leszcze, karasie i lin. Największą rybę zawodów złowił Łukasz Zarębski, a był to piękny leszcz o wymiarach: 54 cm i wadze 2,5 kg! Zwycięzcą niedzielnych zawodów o Puchar Wójta Gminy Zblewo został Krzysztof Niemczyk (łącznie złowił ok.5,5 kg ryb).

 • opis: struga

Kolejna, udana impreza wędkarska – za nami! W niedzielny poranek (23 czerwca) wędkarze z koła PZW Pinczyn wraz z Wójtem Gminy Zblewo zorganizowali zawody gruntowe nad jeziorem Wielkim w Strudze. W zawodach wzięło udział 33 zawodników. Pogoda dopisała, ryby – też! A co „brało”? Były płocie, leszcze, karasie i lin. Największą rybę zawodów złowił Łukasz Zarębski, a był to piękny leszcz o wymiarach: 54 cm i wadze 2,5 kg! Zwycięzcą niedzielnych zawodów o Puchar Wójta Gminy Zblewo został Krzysztof Niemczyk (łącznie złowił ok.5,5 kg ryb).

ZAPRASZAMY NA XV KONCERT PIEŚNI KOŚCIELNEJ

opublikowano: 24 czerwca 2019

 • opis: koncert

Już w najbliższą niedzielę tj. 30 czerwca kościół parafialny w Zblewie wypełni się pięknym śpiewem. A wszystko to za sprawą Koncertu Pieśni Kościelnej, który odbędzie się w Zblewie już po raz piętnasty. To jedno z największych wydarzeń tego typu w naszym regionie, na który co roku ściąga do Zblewa kilkuset chórzystów z całego Pomorza. Jest to także niebywała gratka dla mieszkańców, którzy mogą posłuchać najpiękniejszych pieśni kościelnych i to w mistrzowskim wykonaniu. Dodajmy, iż wszystko to w przepięknych wnętrzach kościoła w Zblewie, który słynie z doskonałej akustyki.

KOLEJNE DOFINANSOWANIE Z PROW - NASZE!

opublikowano: 9 października 2018

 • opis: prow

Gmina Zblewo otrzymała właśnie dofinansowanie w ramach PROW na wyposażenie nowo budowanej świetlicy w Borzechowie. Nowy sprzęt trafi także do świetlicy w Białachowie i Pinczynie. Jest to świetna informacja tym bardziej, że budowa nowego obiektu w Borzechowie dobiega końca. Obecnie trwają jeszcze prace wykończeniowe, a zakończenie inwestycji planowane jest do 31 października. Przypomnijmy, że obiekt będzie pełnił dwie funkcje: kulturalną i sportową, ponieważ część budynku stanowić będzie m.in. szatnie dla sportowców z klubu sportowego Sławek Borzechowo.

JUŻ 7 LIPCA - FESTYN KOCIEWSKI PEŁEN GWIAZD I ŚWIETNEJ ZABAWY!

opublikowano: 21 czerwca 2019

 • opis: FESTYN

Gmina Zblewo serdecznie zaprasza na XXI Festyn Kociewski – pełną gwiazd, słońca i świetnej zabawy letnią imprezę, na którą od wielu lat ściągają do Zblewa tysiące gości! Zapraszamy w niedzielę 7 lipca – startujemy o godz.14:00, a spotykamy się jak zawsze na stadionie sportowym w Zblewie. Jak co roku przygotowaliśmy dla Państwa moc emocji! Najpierw wystąpi nasz rewelacyjny zespół „Kociewska Familija” z Pinczyna, który publiczność po prostu kocha! To zespół zawsze uśmiechnięty, pełen energii, łączący pokolenia – udowadnia, że folklor jest atrakcyjny! Szczególnej uwadze polecamy blok muzyczny pod wspólnym tytułem – „TERAZ MY! UZDOLNIENI KOCIEWIACY!”.

ROZPOCZĘŁY SIĘ WAKACJE - GOK W ZBLEWIE ZAPRASZA!

opublikowano: 21 czerwca 2019

 • opis: WAKACJE

Wakacyjne zajęcia potrwają od 15 lipca do 23 sierpnia. Mogą w nich uczestniczyć dzieci w wieku od lat 7. Warunkiem uczestnictwa jest podpisana zgoda przez rodziców dziecka. Uczestnicy powinni przynosić ze sobą drugie śniadanie. A jakie atrakcje czekają na dzieci? Będą to zajęcia sportowe, gry i zabawy, kalambury, karaoke, piesze wycieczki i zajęcia plastyczne. Zajęcia prowadzone będą przez animatorów od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-14.00.

ONKO-REJS: WYBIERAM ŻYCIE! JUŻ WKRÓTCE SPOTKANIE W ZBLEWIE

opublikowano: 19 czerwca 2019

 • opis: onko

"ONKO-REJS: WYBIERAM ŻYCIE" to projekt, w ramach którego od 21 do 29 czerwca 2019 – 10 osób pokona łącznie blisko 160 km, by pokazać, że z rakiem można wygrać i nie warto się poddawać! Bo rak to nie wyrok!! Uczestnicy marszów wezmą udział w 6 spotkaniach profilaktycznych, by nakłonić do badań jak najwięcej osób i dać nadzieję tym, którzy usłyszeli już diagnozę. Trasa tego niezwykłego marszu wiedzie m.in. przez Zblewo. Zapraszamy na spotkanie z uczestnikami marszu!

NAJSTARSZE RODY ZBLEWA - APEL DO MIESZKAŃCÓW O POMOC

opublikowano: 18 czerwca 2019

 • rody zblewa

Szanowni Państwo, trwają starania nad przygotowaniem opracowania dotyczącego m.in. historii najstarszych rodzin/rodów zamieszkujących Zblewo. Dlatego też zwracamy się do Państwa z prośbą o pomoc w zebraniu materiałów do książki. Prosimy o kontakt tych z Państwa, którzy mają jakiekolwiek informacje o swoich rodzinach, przodkach – mieszkańcach miejscowości Zblewo… Może przetrwały w Państwa domach kroniki rodzinne lub archiwalia, a może drzewa genealogiczne? Może dzieje Państwa rodziny zachowały się w formie listów, zapisków lub choćby wspomnień? Autorzy opracowania będą wdzięczni za jakąkolwiek pomoc. Kontakt: gmina@zblewo.pl, koniecznie z dopiskiem w tytule e-maila: RODY ZBLEWA. Za wszelką pomoc w imieniu zespołu redakcyjnego - pasjonatów zblewskiej historii -  dziękujemy!

SOŁTYS SEMLINA ZAPRASZA NA NOC KUPAŁY NAD JEZIOREM

opublikowano: 18 czerwca 2019

 • noc kupały semlin

Sołtys i Rada Sołecka Semlina oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Semlinie serdecznie zapraszają już w najbliższą niedzielę (23 czerwca) na Noc Kupały nad miejscowym jeziorem. Impreza rozpocznie się o godz.17.00. Będzie wspólne wicie wianków i puszczanie ich na wody semlińskiego jeziora, zapłonie też  ognisko i nie zabraknie muzyki, śpiewów i dużo dobrej zabawy. Serdecznie zapraszamy do Semlina!

WYNIKI I BIEGU O PUCHAR WÓJTA GMINY ZBLEWO

opublikowano: 17 czerwca 2019

 • opis: wyniki

Oto pełne wyniki I Biegu o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Kategoria OPEN: Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego (czas: 00:34:06), Krzysztof Żygenda oraz Michał Derdowski, a wśród kobiet najlepsze były: Monika Dubiella z „LLK Ziemi Kociewskiej - Skórcz" z czasem 00:42:09, tuż za nią – zaledwie 48 sekund później - Kamila Grzonka z KS Sokół Zblewo, a jako trzecia na metę przybiegła Karolina Szmaglińska z Chojnic. Wyniki kategorii wiekowych publikujemy w formie tabeli. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zapraszamy na kolejne imprezy w gminie Zblewo.

DZIESIĘĆ KILOMETRÓW W PÓŁ GODZINY - I BIEG O PUCHAR WÓJTA GMINY ZBLEWO ZA NAMI!

opublikowano: 17 czerwca 2019

 • opis: bieg

Prawie 100 biegaczy stanęło w minioną sobotę (15 czerwca) na starcie I Biegu o Puchar Wójta Gminy Zblewo. Imprezę zorganizowano nad jeziorem Niedackim w Twardym Dole. W imprezie wzięli udział sportowcy z całego regionu, m.in. „Biegające Śliwice”, BBL Czersk, „Florian Chojnice”, GK „Gryf Tczew”, TRI Starogard Gdański, „Wiking Rychnowy” LLK Ziemi Kociewskiej – Skórcz, Morsy Zblewo oraz gospodarze imprezy – KS Sokół Zblewo. Biegacze mieli do pokonania dystans 10 km. Trasa była wyjątkowa – wiodła leśnymi drogami dookoła jeziora. Była piękna widokowo, jednak technicznie dość trudna i wymagająca.

JUBILEUSZ SZKOŁY W BORZECHOWIE

opublikowano: 14 czerwca 2019

 • opis: jubileusz

Szkoła w Borzechowie świętuje właśnie swój XXV jubileusz. Uroczyste otwarcie nowo wybudowanej szkoły miało miejsce 12 czerwca 1995 roku i było wielkim wydarzeniem. Dziś borzechowska szkoła cieszy się ze swojego święta i pamięta o tych, którzy wspierali ją przez wszystkie lata działalności placówki. Uroczyste obchody jubileuszu rozpoczęły się już tradycyjnie mszą św. w borzechowskim kościele, którą odprawił ks. proboszcz Adam Kapelusz. Po nabożeństwie na szkolnej sali gimnastycznej zorganizowano uroczystą galę, w której wzięli udział nie tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale także liczne grono zaproszonych gości – przyjaciół szkoły.

AWANS KS METEOR PINCZYN DO KLASY OKRĘGOWEJ! WIELKIE BRAWA!

opublikowano: 14 czerwca 2019

 • opis: meteor

W sobotę 8 czerwca na stadionie w Pinczynie odbyła się uroczystość wręczenia medali dla zawodników drużyny seniorów KS METEOR Pinczyn, którzy w bieżącym sezonie piłkarskim jako jedyny zespół z naszej gminy uzyskał awans do wyższej klasy rozgrywkowej. Meteor zajął w rozgrywkach klasy A-III pierwsze miejsce wygrywając 21 meczów w których strzelili przeciwnikom 101 bramek. Trenerem drużyny od 6 lat jest Arkadiusz Makurat a kapitanem Kamil Stanuch.

 

WIZYTA STUDYJNA W GOŚCINNYM ZBLEWIE. GOŚCIE BYLI ZACHWYCENI!

opublikowano: 14 czerwca 2019

 • izba rolnicza

Kilka dni temu gościliśmy w Zblewie przedstawicieli Lubuskiej Izby Rolniczej. Wizyta u nas odbywała się w ramach wyjazdu studyjnego pn. „Rozwijanie sieci współpracy producentów produktów regionalnych i tradycyjnych”. Gości przyjęły Panie Gospodynie i Panowie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie oraz sekretarz Daniel Szpręga i Przewodniczący Rady Gminy Leszek Burczyk, którzy serdecznie witali uczestników wyjazdu w naszych gościnnych, zblewskich progach.

ZAPRASZAMY KIBICÓW I MIŁOŚNIKÓW SPORTU! JUŻ JUTRO - I BIEG O PUCHAR WÓJTA. CZEKA MOC ATRAKCJI!

opublikowano: 14 czerwca 2019

 • opis: bieg

Już  jutro tj. w sobotę 15 czerwca - wielkie, sportowe wydarzenie w naszej gminie. Wójt Gminy Zblewo Artur Herold zaprasza wszystkich biegaczy oraz kibiców – wraz z rodzinami na I Bieg o Puchar Wójta. To będzie udana, aktywna sobota! Impreza odbędzie się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Twardym Dole nad jeziorem Niedackim. To jeden z najpiękniejszych zakątków Kociewia z przepięknym, czystym jeziorem, otoczonym bezkresem żywicznych lasów. Dla zawodników, kibiców i ich rodzin przygotowaliśmy moc atrakcji. To będzie wspaniała, sportowa sobota - spędźcie ją z nami!

PO 35 LATACH BORZECHOWO DOCZEKAŁO SIĘ NOWEJ ŚWIETLICY WIEJSKIEJ!

opublikowano: 10 czerwca 2019

 • opis: ŚWIETLICA

Piątek – 7 czerwca 2019 roku– zapisał się już na stałe w historii Borzechowa. Tego dnia, po prawie 35 latach oczekiwania, mieszkańcy tej miejscowości doczekali się w końcu nowej świetlicy wiejskiej.  W uroczystości otwarcia nowej świetlicy wzięło udział liczne grono mieszkańców i przyjaciół Borzechowa, a wśród nich wielu samorządowców, przedstawicieli wielu instytucji oraz organizacji pozarządowych i gości. Był wśród nich m.in. wojewoda pomorski Mariusz Łuczyk, Józef Sarnowski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Piotr Karczewski - radny Sejmiku Województwa Pomorskiego...

BAJKOWA NIEDZIELA W PIESIENICY

opublikowano: 6 czerwca 2019

 • opis: karolewo

Dzieci z sołectwa Karolewo z pewnością długo będą jeszcze wspominać tegoroczny Dzień Dziecka i wspaniały festyn rodzinny, który z tej właśnie okazji zorganizowano w sołectwie. Był to bowiem prawdziwie bajkowy dzień! W niedzielę (2 czerwca) przy przepięknej, prawdziwie letniej pogodzie na placu przy miejscowej remizie społeczność sołectwa Karolewo świętowała Dzień Dziecka. Ale co to było za świętowanie – naprawdę wyjątkowe!

BIEG KASZTELANA I FESTYN PEŁEN ATRAKCJI W BYTONI

opublikowano: 6 czerwca 2019

 • opis: bytonia

W niedzielę (2 czerwca) Rada Rodziców i Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Bytoni zorganizowały coroczny Festyn Rodzinny. Program imprezy był bardzo bogaty, a dla dzieci przygotowano wiele atrakcji – m.in. Bieg Kasztelana, turniej piłki nożnej drużyn podwórkowych, konkurencje sprawnościowe i loterię fantową "Każdy los wygrywa". A nagrodą główną był w niej wspaniały rower! Dzieci mogły także bawić się na dmuchańcach i zapleść fantazyjne warkoczyki.

DZIEŃ DZIECKA W JEZIERCACH. BYŁO WSPANIALE!

opublikowano: 6 czerwca 2019

 • opis: jezierce

W naszych relacjach z sołeckich obchodów Dnia Dziecka nie może zabraknąć Jezierc! W niedzielę (2 czerwca) odbył się tu bowiem wspaniały festyn rodzinny. Na boisku stanęły kolorowe zjeżdżalnie, a dzieci spędziły radosne, pełne atrakcji popołudnie. Organizatorem festynu była Rada Sołecka oraz Pani Sołtys Maria Duraj Rode, która – wraz z Gospodyniami z KGW – zadbała o to, by wszystkie dzieci bawiły się wyśmienicie, a niespodzianek i słodkich upominków – nie brakowało!

WESOŁO I RODZINNIE NA FESTYNIE W SEMLINIE!

opublikowano: 5 czerwca 2019

 • opis: semlin

Dzień Dziecka w Semlinie był pełen radości, zabawy, wspaniałych atrakcji i przepięknej pogody! Nic więc dziwnego, że na festyn rodzinny (2 czerwca) przyszło tak wielu mieszkańców i to całymi rodzinami!  Organizatorzy tj. Pani Sołtys, Rada Sołecka i Koło Gospodyń Wiejskich oraz druhowie z miejscowej jednostki OSP postarali się, aby wszyscy doskonale się bawili. Przygotowano wiele atrakcji i niespodzianek – m.in. strzelanie z łuku, rodzinne konkursy i zabawy, wspaniałe zjeżdżalnie, była też ulubiona przez dzieci trajka i przejażdżki po okolicy.

FESTYN Z OKAZJI DNIA DZIECKA – PO RAZ PIERWSZY W PAŁUBINKU!

opublikowano: 5 czerwca 2019

 • opis: pałubinek

W tym roku dzieci z naszej gminy mogły cieszyć się sowim świętem od piątku aż do niedzieli 2 czerwca. W większości sołectw odbywały się festyny dedykowane specjalnie naszym milusińskim. Nie zabrakło również atrakcji w Pałubinku.  Sołtys wraz z Radą Sołecką przy wsparciu Wójta Gminy Zblewo przygotował po raz pierwszy w historii tej wsi "Dzień Dziecka". I tak, na polance przy placu zabaw, w niedzielę 2 czerwca od godz. 14.00 do 18.00, na dzieci czekały wspaniałe atrakcje!

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE. ZABAWA DO BIAŁEGO RANA!

opublikowano: 5 czerwca 2019

 • opis: kleszczewo

Na festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka w Kleszczewie Kościerskim mieszkańcy czekają z niecierpliwością cały rok, bo – jak mówi wielu z nich – to ich największa i najwspanialsza impreza sołecka w roku! Tegoroczny festyn zorganizowano już tradycyjnie 1 czerwca. Na miejscowym boisku zgromadziły się prawdziwe tłumy mieszkańców, a i gości z zewnątrz nie brakowało. Bo festyn w Kleszczewie słynie z atrakcji i wspaniałych upominków, które otrzymują tu wszystkie dzieci. W tym roku również ich nie brakowało, a Organizatorzy – sołtys i Rada Sołecka oraz Wójt Gminy Zblewo – zadbali o to, by nie tylko prezenty dla dzieci, ale także cały festyn był wspaniały i niezapomniany.

W PIĄTEK 7 CZERWCA - UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W BORZECHOWIE

opublikowano: 4 czerwca 2019

 • opis: borzechowo

Wójt Artur Herold serdecznie zaprasza wszystkich Mieszkańców Borzechowa na  uroczyste otwarcie nowej świetlicy wiejskiej, które odbędzie się w ten piątek tj. 7 czerwca o godz.12:00.  Będzie to wielkie święto dla wszystkich, dlatego też, oprócz części oficjalnej będzie także festyn dla mieszkańców na boisku sportowym w Borzechowie. W programie m.in. atrakcje dla dzieci, poczęstunek dla wszystkich mieszkańców i występy artystyczne. Zaśpiewa m.in. zespół Czarna Nuta. Serdecznie zapraszamy!

KOLOROWY FESTYN "DOROŚLI DZIECIOM" W PINCZYNIE!

opublikowano: 3 czerwca 2019

 • opis: pinczyn

Dzień Dziecka świętowano także w Pinczynie. I jaka to była fantastyczna zabawa! Na dorocznym festynie „Dorośli dzieciom” było tyle atrakcji, zabaw i niespodzianek, że uśmiechy nie schodziły z dziecięcych twarzy!  Festyn zorganizowano 1 czerwca na Orliku w Pinczynie. W programie m.in. wspaniałe występy artystyczne uczniów i loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami.

BORZECHOWO. DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO I Z LEGENDARNYM ŻUŻLOWCEM!

opublikowano: 3 czerwca 2019

 • opis: borzechowo

Na festyn sportowy „Od przedszkolaka do babci dziadka” w Borzechowie co roku ściągają rzesze mieszkańców i gości, bo zawsze jest tu wesoło, a program wypełniony atrakcjami. Tak było i tym razem. Początkowo impreza miała odbyć się 1 maja, ale jak pewnie każdy pamięta, pogoda nas w majówkę nie rozpieszczała, więc imprezę przełożono właśnie na 1 czerwca – Dzień Dziecka. I był to strzał w przysłowiową „dziesiątkę”, bo w sobotę nad Borzechowem panowało prawdziwie letnie słońce! I taka też była zabawa na festynie – radosna i wesoła, na sportowo i aktywnie. Były tańce, konkursy sprawnościowe, była też loteria z fantastycznymi nagrodami, wśród których były m.in. rowery.

WĘDKARSKI DZIEŃ DZIECKA W GMINIE ZBLEWO

opublikowano: 3 czerwca 2019

 • opis: struga

Jak co roku, koło PZW 64 w Pinczynie zaprosiło dzieci z gminy Zblewo na wędkarski Dzień Dziecka. Festynowi już tradycyjnie patronował wójt Artur Herold.  Festyn zorganizowano w sobotę 1 czerwca. Pogoda wspaniale dopisała i od samego rana 28 młodych wędkarzy stanęło z wędkami nad jeziorem. Kibicowali im rodzice i dziadkowie. A ryba brała wyśmienicie! Płotki, leszcze, okonki, ukleje, kiełbiki… – oto plon sobotnich zawodów wędkarskich. Dodajmy, iż zgodnie z tradycją tej imprezy wszystkim złowionym podczas niej rybom zwrócono wolność – po zważeniu zostały one wypuszczone do jeziora.

ŚWIETNA ZABAWA W ZBLEWIE - ROZPOCZĘLIŚMY RADOSNE ŚWIĘTOWANIE DNIA DZIECKA!

opublikowano: 31 maja 2019

 • dzień dziecka

Hura! Właśnie rozpoczęliśmy radosne i kolorowe świętowanie Dnia Dziecka w naszej gminie! Od wczesnego popołudnia na placu przed szkołą w Zblewie zorganizowaliśmy specjalnie dla naszych Milusińskich wspaniałe miasteczko zabaw i słodkości! I nawet deszcz nie zepsuł świetnej zabawy i frajdy. Atrakcji było co niemiara! Tańczyliśmy wspólnie zumbę, zjeżdżaliśmy na zjeżdżalniach, malowaliśmy kolorowe buźki, jeździliśmy trajką i wcinaliśmy pyszną, ogromną, słodką watę cukrową! Były też upominki – kolorowe serduszka odblaskowe, które wręczał dzieciom wójt Artur Herold. Wójt przypomniał słowa Janusza Korczaka – „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. I właśnie dlatego – przez cały weekend, specjalnie dla Was, kochane Dzieci w całej gminie organizowane będą festyny rodzinne. Zapraszamy do wspólnej zabawy!

BRZADY, HAFTOWANIE I TRAMPANIE PULKÓW W PINCZYNIE

opublikowano: 29 maja 2019

 • opis: pinczyn

Kilka dni temu w Publicznej Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Pinczynie odbył się XXI Gminny Konkurs Wiedzy o Kociewiu. W turnieju uczestniczyły 4 drużyny z gminy Zblewo szkoły w  Bytoni, Karolewie, Pinczynie i Zblewie.  Najwięcej emocji wywołały konkurencje kulinarne, „trampanie pulków” oraz prezentacja plakatów ilustrujących jedną ze stron kociewskiej książki kucharskiej  i zaprezentowanie krótkiej rymowanki dotyczącej danego przepisu. Podczas trampania ziemniaków, drużyny musiały  jak najszybciej obrać ziemniaki oraz ugnieść je w garnku, żeby nie było tak łatwo bijanie odbywało się za pomocą kulki.

PEŁNA RADOŚCI I MUZYKI - MAJÓWKA ZBLEWSKICH SENIORÓW

opublikowano: 29 maja 2019

 • opis: majówka

Jak co roku nasi seniorzy z koła PZERiI w Zblewie spotkali się na pięknej posesji pana Józefa Peki na tradycyjnej majówce. I mimo, że tegoroczny maj nie rozpieszcza nas piękną pogodą -  nie tylko frekwencja, ale i humory seniorów były wyśmienite! O radosny i prawdziwie rodzinny klimat spotkania zadbała jak zawsze gospodyni majówki, przewodnicząca koła – Renata Słomińska, która nie kryła radości, iż w majówce wzięli udział także ich przyjaciele i darczyńcy. Byli wśród nich m.in. państwo Teresa i Edmund Herold, Anna Wojak - kierownik GOPS w Zblewie oraz wójt Artur Herold, na którego czekała niespodzianka – piękne kwiaty, podziękowania od seniorów i gromkie „Sto lat!”. Wójt nie krył wzruszenia.

PROMESA NA ZAKUP SAMOCHODU DLA OSP PINCZYN

opublikowano: 29 maja 2019

 • opis: promesa

Dnia 22.05.2019 w Gdyni podczas otwarcia nowego budynku JRG 3 Gdynia - Oksywie zostały wręczone promesy gwarantujące dofinansowanie zakupu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP z terenu województwa pomorskiego. Wojewoda Pomorski p. Dariusz Drelich wraz z Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbrygadierem Tomaszem Komoszyńskim złożyli na ręce Wójta Gminy Zblewo Artura Herold oraz prezesa OSP druha Romana Kamińskiego promesę na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla naszej jednostki. Promesa o wartości 760 000,00 złotych z czego:  400 000,00 zł Gmina Zblewo, 250 000,00 zł Krajowy System Ratowniczo – Gaśniczy, 110 000,00 zł Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska.

LESZEK BURCZYK CZŁONKIEM POWIATOWEJ RADY GOSPODARCZEJ

opublikowano: 29 maja 2019

 • rada gospodarcza

Starosta Kazimierz Chyła powołał Powiatową Radę Gospodarczą Powiatu Starogardzkiego przy Staroście Starogardzkim. Do głównych zadań Rady, w której zasiadają lokalni przedsiębiorcy, należeć będzie wsparcie działań starosty poprzez wiedzę, doświadczenie oraz znajomość problemów, w kształtowaniu polityki gospodarczej. Miło nam poinformować, iż mamy w radzie swojego przedstawiciela. Jest nim Leszek Burczyk, właściciel Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa, przewodniczący Rady Gminy Zblewo.

DRODZY MIESZKAŃCY SKÓRCZA! JESTEŚMY Z WAMI...

opublikowano: 28 maja 2019

 • słowa wsparcia dla Skórcza

W imieniu samorządu i całej społeczności gminy Zblewo, przesyłamy wszystkim Mieszkańcom Skórcza, a w szczególności właścicielom i pracownikom firmy Iglotex oraz ich rodzinom,  a także samorządowi Skórcza - nasze szczere wyrazy wsparcia. Jesteśmy głęboko zasmuceni tragedią, która Was dotknęła i chwilami grozy, których doświadczyliście. Wierzymy, że codzienne, bezpieczne i spokojne życie  wkrótce do Was powróci i uda się z czasem odbudować tę jedną  z najprężniejszych firm w naszym regionie, będącą pracodawcą dla tak wielu Rodzin, dorobkiem i dumą ich właścicieli oraz prawdziwą wizytówką naszej lokalnej przedsiębiorczości…

CHORAŁY I ORGANY W ZBLEWSKIM KOŚCIELE

opublikowano: 28 maja 2019

 • opis: organy

W niedzielę 26 maja w kościele pw. św. Michała Archanioła w Zblewie odbył się drugi koncert III Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej na Kociewiu. Zgromadzona publiczność miała okazję uczestniczyć w wyjątkowym koncercie, którego wykonawcami byli: męski zespół wokalny Vox Intensa z Gdańska oraz organista Patryk Podwojski. Muzycy wykonali bardzo urozmaicony program. Vox Intensa wyśpiewał szereg utworów sakralnych, począwszy od chorału gregoriańskiego, poprzez renesansowe i barokowe dzieła polskich kompozytorów, takich jak Grzegorz Gerwazy Gorczycki i Wacław z Szamotuł.

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY W PINCZYNIE. IZBA PAMIĘCI JUŻ OTWARTA.

opublikowano: 28 maja 2019

 • święto patrona

Czwartek, 23 maja 2019 r. przejdzie do  historii szkoły w Pinczynie. W tym dniu obchodzono w placówce dwa święta. Pierwsze to święto Patrona Publicznego Gimnazjum im. ks. Stanisława Hoffmanna. Drugim ważnym wydarzeniem było uroczyste otwarcie sali poświęconej ks. Stanisławowi Hoffmannowi.  

KONKURS NA DYREKTORA SZKOŁY W BORZECHOWIE

opublikowano: 27 maja 2019

 • opis: konkurs

Wójt Gminy Zblewo ogłasza konkurs na stanowisko Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej im. o Flawiana Słomińskiego w Borzechowie.  Oferty należy składać w zamkniętej kopercie z podanym adresem zwrotnym i odpowiednim dopiskiem w siedzibie Urzędu Gminy Zblewo w terminie do dnia 12 czerwca 2019r. do godziny 15.00. Poniżej -  szczegóły ogłoszenia.

PRZEDSZKOLAKI W REMIZIE!

opublikowano: 27 maja 2019

 • opis: przedszkole

Przedszkolaki z Pinczyna wybrały się ostatnio na wycieczkę do siedziby tutejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Celem wycieczki było poznanie specyfiki pracy strażaków, zapoznanie się z wyposażeniem wozów, prelekcja dotycząca udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz kształtowanie właściwych zasad zachowania w miejscach publicznych. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy oraz wypadku.

AKTUALIZACJA! GMINNE I SOŁECKIE OBCHODY DNIA DZIECKA. ZOBACZ PROGRAM IMPREZ!

opublikowano: 25 maja 2019

 • dzień dziecka

Nadchodzący weekend minie w naszej gminie pod znakiem radości, wspaniałej zabawy, słodkich upominków oraz wielkiego uśmiechu! Jednym słowem - nadchodzi Dzień Dziecka. Z tej wyjątkowej okazji przygotowaliśmy dla naszych Milusińskich festyny pełne kolorowych atrakcji! Będą zjeżdżalnie i dmuchańce, malowanie buziek, ścianka wspinaczkowa, konkursy, zabawy i wiele, wiele innych wspaniałych atrakcji!  Wielkie świętowanie zaczynamy już 31 maja (tj. w piątek) w Zblewie. 

ZAPRASZAMY NA WĘDKARSKI DZIEŃ DZIECKA

opublikowano: 23 maja 2019

 • festyn wędkarski

Wędkarze z koła PZW nr 64 Pinczyn oraz Wójt Gminy Zblewo serdecznie zapraszają dzieci z gminy Zblewo na "Festyn Wędkarski z okazji Dnia Dziecka". Impreza odbędzie się w sobotę 1 czerwca, w godzinach od 8.00 do 13.00 nad jeziorem Wielkim w Strudze. W programie: zawody spławikowe, konkursy i niespodzianki. Przypominamy o zabraniu sprzętu wędkarskiego, kaloszy i obuwia sportowego. Prosimy o obecność opiekuna dla uczestnika. Serdecznie zapraszamy!

RUSZA SOŁECKI KONKURS NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ POSESJĘ SOŁECTWA ZBLEWO 2019”

opublikowano: 23 maja 2019

 • opis: konkurs

Sołtys Roman Rambowski wraz z Radą Sołecką sołectwa Zblewo ogłaszają konkurs pn. „Najpiękniejsza Posesja Sołectwa Zblewo 2019”. Do udziału w konkursie zapraszamy wszystkich mieszkańców sołectwa Zblewo, którzy mogą pochwalić się swoimi pięknymi ogrodami, kwietnikami, rabatami i innego typu aranżacją przydomowych  terenów zielonych. Co należy zrobić, by wziąć udział w konkursie? Trzeba najpierw przesłać do nas drogą mailową (na adres: konkurs@zblewo.pl) zgłoszenie do konkursu, obejmujące: imię i nazwisko, adres oraz kontakt (telefon lub adres @). Zgłoszeń można też dokonywać bezpośrednio u Sołtysa. Na Państwa deklaracje udziału w konkursie czekamy do 31 maja 2019 roku.

BORZECHOWO. WKRÓTCE WIELKIE OTWARCIE NOWEJ ŚWIETLICY WIEJSKIEJ

opublikowano: 22 maja 2019

 • opis: świetlica

W Borzechowie wielka radość! Cieszą się wszyscy – zwłaszcza borzechowscy seniorzy, gospodynie z KGW „Modraki”, sportowcy, organizacje pozarządowe, dzieci i młodzież… Już za kilkanaście dni wszyscy będą mogli bowiem korzystać z pięknej, nowoczesnej  świetlicy wiejskiej, spełniającej także rolę zaplecza sportowego. Nowy obiekt już stoi i cieszy oko mieszkańców. Budowę rozpoczęto w zeszłym roku, dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki, które Gmina Zblewo pozyskała na część sportową inwestycji. Świetlica robi wrażenie tym bardziej, iż zagospodarowano już teren wokół niej. Piękne aranżacja zieleni dookoła budynku bardzo podoba się mieszkańcom.

JUŻ NIEBAWEM: NOWE, KOLOROWE PRZEDSZKOLE W PINCZYNIE

opublikowano: 22 maja 2019

 • opis: przedszkole

Właśnie zakończyła się rekrutacja do przedszkola gminnego w Pinczynie. A kiedy we wrześniu w progach nowego przedszkola pojawią się dzieci, z pewnością będą zachwycone nowymi wnętrzami! W tej chwili trwają jeszcze prace wykończeniowe, ale kolorowa elewacja już przyciąga wzrok i podoba się najmłodszym. Dodajmy, iż całkowita powierzchnia dobudowanej części przedszkola wynosi około 760 m2. Będzie tu znajdować się 5 sal przedszkolnych oraz jedna sala klubiku dziecięcego dla dzieci do lat 3. Przypomnijmy, iż sale będą wyjątkowe i będą zaaranżowane w motywy zielonej łąki, np. maki, dzwonki, stokrotki itd.

W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ - WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO. LOKALE WYBORCZE CZYNNE OD GODZ.7:00.

opublikowano: 22 maja 2019

 • opis: wybory

Szanowni Państwo, przypominamy, iż już w najbliższą niedzielę tj. 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze otwarte będą tego dnia od godz. 700 do godz. 2100. Żeby ułatwić Państwo niedzielne głosowanie zamieszczamy siedziby obwodowych komisji wyborczych w naszej gminie.

DZIEŃ MATKI W PINCZYNIE

opublikowano: 22 maja 2019

 • opis: pinczyn

Tegoroczne, tradycyjne spotkanie z okazji Dnia Matki w Pinczynie zgromadziło bardzo liczne grono Mieszkańców, którzy w niedzielę (19 maja) spotkali się w miejscowym Wiejskim Domu Kultury. Wszystkich zgromadzonych powitali wspólnie organizatorzy uroczystości: Krystyna Engler - przewodnicząca koła PZERiI w Pinczynie, Urszula Bielińska - przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Pinczyna oraz gospodarz sołectwa – sołtys Tomasz Boszka. Pinczyńskim Mamom w przededniu ich święta towarzyszyło liczne grono gości, wśród nich m.in. ksiądz proboszcz Mieczysław Bizoń, który podarował wszystkim obrazki ze świętą Ritą, a także przedstawiciele władz powiatowych PZERiI na czele z Janem Brdakiem i Józefem Gerigk.

ZAPRASZAMY DO DARŁÓWKA. SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

opublikowano: 22 maja 2019

 • opis: wyjazd

Niedawno pisaliśmy o tym, iż Koło Gospodyń Wiejskich w Kleszczewie Kościerskim organizuje siedmiodniowy wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Darłówka. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych (i wciąż się zgłaszają kolejni), w związku z czym Organizatorki z przyjemnością i radością podjęły decyzję o zwiększeniu liczby miejsc, kierując się zasadą, iż im nas będzie więcej – tym raźniej i weselej! A zatem – zapraszamy tych, którzy jeszcze się nie zapisali na naszą wyprawę! Zostało 10 naprawdę ostatnich miejsc! Przypominamy, iż wyjazd planowany jest w terminie: od 9 listopada do 15 listopada 2019 r. W cenie wliczone jest pełne wyżywienie, zabiegi i transport, a także – uwaga – pełna, nieograniczona możliwość korzystania z basenu. Cena turnusu wynosi: 569 zł w opcji: 9 zabiegów i transport lub 699 zł w opcji: 18 zabiegów i transport.

SOBOTA POD ZNAKIEM PIEŚNI MARYJNYCH

opublikowano: 21 maja 2019

 • opis: koncert

Już tradycyjnie seniorzy z gminy Zblewo wzięli udział w Powiatowym Koncercie Pieśni Maryjnych i Kościelnych, który po raz XVIII zorganizowano w Starogardzkim Centrum Kultury. Impreza odbyła się w minioną sobotę (18 maja). Było to niezwykłe wydarzenie, pełne nie tylko muzycznych przeżyć, ale także – wielu wzruszeń i radości ze wspólnego spotkania i śpiewania. W tym roku na scenie SCK-u wystąpiły trzy zespoły z naszej gminy, które były gorąco oklaskiwane przez publiczność. Jako pierwszy wystąpił zespół „Sąsiedzi” z Borzechowa, pod kierownictwem Lidii Wróblewskiej-Godlewskiej. Panie wspaniale wykonały 4 utwory, w tym m.in. niezwykle przejmującą piosenkę pt. „Stary krzyż”. Wielkie brawa!

XVI GMINNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI „W ŚWIECIE POEZJI PATRIOTYCZNEJ”

opublikowano: 21 maja 2019

 • opis: przegląd

W piątek 17 maja  2019 roku odbył się  Gminny Przegląd Recytatorski „W Świecie Poezji Patriotycznej” organizowany przez Publiczne Przedszkole w Pinczynie. Już po raz szesnasty miejsce to  zachwyciło  pięknem słowa, dostarczyło wzruszeń, radości i emocji. Zarówno uczestnicy  jak i nasi goście poddali się niezwykłej atmosferze, która towarzyszyła tej imprezie. Tym razem motywem przewodnim recytowanych wierszy była tematyka patriotyczna.

GRAND PRIX BORÓW TUCHOLSKICH Z UDZIAŁEM NASZYCH BIEGACZY

opublikowano: 21 maja 2019

 • bieg czersk

Ruszył biegowy Grand Prix Borów Tucholskich! Pierwszy z biegów odbył się w minioną sobotę (18 maja) w Czersku. Tym razem pogoda nie pomagała biegaczom, co prawda nie padało, ale było parno i duszno, a brak tlenu dał się odczuć podczas biegu. W biegu wystartowała spora grupa naszych zawodników – zarówno z KS Sokół Zblewo, jak i Morsy Zblewo. Zawodnicy Sokoła jak zawsze spisali się znakomicie! Kamila Grzonka po zaciętym finiszu zajmuje 3 miejsce open, co daje jej też 3 miejsce w kategorii.  Z kolei Anna Klin potwierdza, że dominuje w swojej kategorii wiekowej i wygrywa z bardzo dużą przewagą. Brawa także dla Sławka Dembka i Daniela Hoffmanna, którzy poprawiają swoje najlepsze wyniki na dystansie 10 km.

ZAPRASZAMY DO TWARDEGO DOŁU NA I BIEG O PUCHAR WÓJTA GMINY ZBLEWO

opublikowano: 21 maja 2019

 • opis: BIEG

Serdecznie zapraszamy na I Bieg o Puchar Wójta Gminy Zblewo Artura Herold. Impreza odbędzie się dnia 15.06.2019 (sobota) na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Twardym Dole (pole biwakowe) nad jeziorem Niedackim. Start: godzina 10.00. Dystans biegu głównego: 10 km. Prawo startu mają osoby, które 15.06.2019 roku ukończą 18 lat. Weryfikacja zawodników będzie miała miejsce w dniu biegu w godzinach 8.00- 9.30 w biurze zawodów, zlokalizowanym niedaleko linii startu/mety na terenie Ośrodka Wypoczynkowego w Twardym Dole. Uczestników obowiązują przepisy IAAF i PZLA oraz regulamin.

UWAGA! PRZED NAMI NIESPOKOJNY POGODOWO WEEKEND. ZACHOWAJMY OSTROŻNOŚĆ!

opublikowano: 17 maja 2019

 • opis: burze

Uwaga! Przed nami bardzo niespokojny w pogodzie weekend. Synoptycy ostrzegają przed możliwością wystąpienia gwałtownych zjawisk atmosferycznych, w tym m.in. intensywnych opadów deszczu i burz. Warto śledzić na bieżąco prognozy pogody i zachować ostrożność. Przypominamy, iż na stronie głównej naszego serwisu zblewo.pl, w menu bocznym (po lewej stronie) znajduje się bezpośrednie przekierowanie do Regionalnego Systemu Ostrzegania Województwa Pomorskiego (link). Warto też śledzić serwis IMGW – PIB: tutaj (link), gdzie zawsze znajdą Państwo aktualne ostrzeżenia meteorologiczne.

JUŻ WKRÓTCE: III MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI ORGANOWEJ NA KOCIEWIU PO RAZ KOLEJNY W ZBLEWIE

opublikowano: 17 maja 2019

 • opis: festiwal

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich miłośników muzyki organowej i wokalnej do Zblewa. W kościele pw. św. Michała Archanioła w niedzielę 26 maja o godzinie 18:00 odbędzie się niezwykły koncert w ramach festiwalu. Wystąpi: znakomity sześcioosobowy zespół wokalny Vox Intensa z Gdańska oraz dyrektor festiwalu- Patryk Podwojski, który wykona część organową koncertu. W programie znajdą się arcydzieła wokalnej muzyki sakralnej oraz improwizacje organowe.

PIERWSZY GMINNY PRZEGLĄD „MAM TALENT” - ZA NAMI!

opublikowano: 17 maja 2019

Kilka dni temu w Szkole Podstawowej im. Edmunda Dywelskiego odbył się Pierwszy Gminny Przegląd „Mam Talent”. Przegląd adresowany był do przedszkoli oraz tzw. „zerówek” z terenu naszej gminy. Z każdej grupy wiekowej można było wyłonić tylko jednego reprezentanta. W przeglądzie łącznie wzięło udział jedenastu uczestników w wieku 3 do 6 lat. Dzieci prezentowały pięknie swoje umiejętności w kategorii: recytacja, śpiew, gimnastyka artystyczna oraz muzyka. Nasi mali artyści zachwycali swoją niepowtarzalnością, wzbudzały podziw, a na pewno zdobyli nasze serca odwagą.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z IRENĄ UKLEJĄ

opublikowano: 17 maja 2019

 • opis: spotkanie

W miniony wtorek (14 maja) w bibliotece w Zblewie odbyło się spotkanie autorskie z Ireną Ukleją, autorką książki " W bolszewickim piekle". Czytelnicy nie zawiedli! Przyszło wiele osób i nikt nie krył wzruszenia oraz radości ze spotkania z tak wyjątkową osobą, jaką jest pani Irena. Warto dodać, iż był to również szczególny dzień dla samej Autorki, która zaledwie kilka godzin wcześniej otrzymała od Senatora RP dyplom i odznakę za zachowanie pamięci o bohaterskich losach mieszkańców polskich kresów oraz za konsekwentne upowszechnianie żywego świadectwa patriotyzmu i miłości ojczyzny ku inspiracji pomorskiej młodzieży.

MORSY ZBLEWO W CAŁEJ POLSCE!

opublikowano: 17 maja 2019

 • opis: morsy

Nasze Morsy są wszędzie! Ostatnio na rowerach, mknęły poprzez lasy i pola, a potem zmierzyły się w warszawskim biegu „Krew, pot i błoto. Piekielny Wyścig". A o wszystkim opowiada jak zawsze z radością i uśmiechem Ewa Ossowska, ulubiona szefowa naszych Morsów Zblewo…

WSPANIAŁY SUKCES „TRIO WATER TEAM” Z PINCZYNA!

opublikowano: 15 maja 2019

 • opis: sukces

W VIII Ogólnopolskim Turnieju Maszyn Wodnych naszą gminę reprezentował zespół uczennic z klasy 7a ZKiW w Pinczynie: Nikola Leńska, Natalia Ostrowska i Daria Peplińska. Założeniem turnieju było skonstruowanie maszyny wodnej, a następnie jej udział w teście. Maszyna zaprezentowana przez grupę „Trio Water Team” została poddana testom w kategorii ,,Moc’’.

NIEZWYKŁE SPOTKANIE W BIBLIOTECE

opublikowano: 15 maja 2019

 • opis: pinczyn

Miniony poniedziałek (13 maja)  przywitał  uczniów klasy II a ZKiW w Pinczynie bardzo miłą niespodzianką. Wspólnie z wychowawczynią młodzież udała się do pobliskiej Gminnej Biblioteki w Pinczynie na nietypowe zajęcia z niezwykłym gościem, który w tym dniu także odwiedził to miejsce. Pan Marian Opatowski, miejscowy  artysta  ludowy pokazał dzieciom sposób wykonania przepięknych kwiatów z czerwonej i zielonej bibuły.

RUSZYŁA REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA W PINCZYNIE

opublikowano: 7 maja 2019

 • opis: rekrutacja

Dyrektor Publicznego Przedszkola w Pinczynie ogłasza rekrutację dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Roczne przygotowanie przedszkolne jest obowiązkowe dla dzieci 6- letnich. Wniosek o przyjęcie do przedszkola należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie od 7 do 17 maja 2019 r. w sekretariacie szkoły. Wniosek wraz z załącznikami można pobrać ze strony zkiwpinczyn.pl lub z sekretariatu szkoły przy ul. Sportowej 8 oraz poniżej.

PANIE GOSPODYNIE Z KLESZCZEWA ZAPRASZAJĄ DO DARŁÓWKA. SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

aktualizacja: 22 maja 2019
opublikowano: 6 maja 2019

 • opis: wyjazd

Niedawno pisaliśmy o tym, iż Koło Gospodyń Wiejskich w Kleszczewie Kościerskim organizuje siedmiodniowy wyjazd na turnus rehabilitacyjny do Darłówka. Zgłosiło się bardzo wielu chętnych (i wciąż się zgłaszają kolejni), w związku z czym Organizatorki z przyjemnością i radością podjęły decyzję o zwiększeniu liczby miejsc, kierując się zasadą, iż im nas będzie więcej – tym raźniej i weselej! A zatem – zapraszamy tych, którzy jeszcze się nie zapisali na naszą wyprawę! Zostało 10 naprawdę ostatnich miejsc! Przypominamy, iż wyjazd planowany jest w terminie: od 9 listopada do 15 listopada 2019 r. W cenie wliczone jest pełne wyżywienie, zabiegi i transport, a także – uwaga – pełna, nieograniczona możliwość korzystania z basenu. Cena turnusu wynosi: 569 zł w opcji: 9 zabiegów i transport lub 699 zł w opcji: 18 zabiegów i transport.

DZIEŃ STRAŻAKA 2019. KOCHANI STRAŻACY – JESTEŚCIE NASZYMI BOHATERAMI…

opublikowano: 3 maja 2019

 • DZIEŃ STRAŻAKA

Ofiarni, odważni, oddani innym, pełni pasji i zapału. Profesjonalni i błyskawiczni w działaniu. Życzliwi i bezinteresowni… Tacy są nasi strażacy. Jak co roku, 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji wszystkim Druhnom i Druhom, szczególnie z naszych gminnych jednostek OSP Gminy Zblewo składamy najlepsze życzenia i wyrazy wdzięczności. Dziękujemy, że jesteście i zawsze możemy liczyć na Waszą pomoc. Dzięki Wam czujemy się prawdziwie bezpieczni. Wielu z nas doświadczyło Waszej pomocy w chwilach trudnych – nie tylko przy pożarach, ale także przy wypadkach samochodowych, nawałnicach i innych klęskach żywiołowych.

GRATULUJEMY NASZYM BIEGACZOM Z KS SOKÓŁ ZBLEWO

opublikowano: 2 maja 2019

 • ks sokół zblewo

V Ogólnopolski Bieg Dookoła Wilczych Jarów – Sypniewo 2019, 18 PZU Cracovia Maraton, II Kartuski Półmaraton to imprezy w których startowali w ostatnich dniach nasi zawodnicy z sekcji lekkoatletycznej KS Sokół Zblewo. Kamila Grzonka nie dała żadnych szans przeciwniczkom i wygrała na dystansie około 5,8 km z czasem 00:23:31. Daniel Hoffman ukończył swój pierwszy półmaraton z czasem 01:57:59. Do Krakowa udał się zaś Adam Fierka, aby wystartować po raz drugi na dystansie maratonu. Warunki nie rozpieszczały, deszcz i zimno utrudniały bieg, mimo tych trudności Adam poprawił swój rekord, który obecnie wynosi 03:38:04. Gratulujemy wyników!

ŚW.WOJCIECH POWRÓCIŁ DO ZBLEWA…

opublikowano: 29 kwietnia 2019

 • opis: św.wojciech

Relikwie św.Wojciecha, które w wielkanocny wtorek odebraliśmy w Gnieźnie z rąk Prymasa Polski, są już w zblewskim kościele.  Uroczystość wprowadzenia relikwii Świętego do naszego kościoła parafialnego miała miejsce wczoraj tj. 28 kwietnia. Orszak z relikwiarzem wyruszył spod pomnika Królowej Polski. Poprowadził go ks. prałat Zenon Górecki. W procesji wzięła udział m.in. młodzież niosąca ogromną, biało-czerwoną flagę, poczty sztandarowe, chór i parafianie. W homilii ksiądz prałat Z.Górecki podkreślił, iż mamy to szczęście być świadkami i uczestnikami prawdziwie historycznego wydarzenia. Jak mówił, cząstka św.Wojciecha po wielu wiekach powróciła do Zblewa.

PROŚBA DO MIESZKAŃCÓW

opublikowano: 26 kwietnia 2019

 • opis: prosba

W związku z przedłużającym się brakiem opadów deszczu Zakład Komunalny Gminy Zblewo uprzejmie prosi mieszkańców o ograniczenie poboru wody na cele ogrodnicze. Prosimy o wyrozumiałość w powyższej sprawie.

RELIKWIE ŚW. WOJCIECHA JUŻ W ZBLEWIE. W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ – UROCZYSTE WPROWADZENIE DO KOŚCIOŁA

opublikowano: 26 kwietnia 2019

 • opis: relikwie

W poświąteczny wtorek (23 kwietnia) delegacja społeczności parafii w Zblewie pod przewodnictwem ks. prałata Zenona Góreckiego pielgrzymowała do Gniezna. Wśród pielgrzymów byli m.in. członkowie naszego chóru parafialnego pw. Św. Cecylii oraz wójt Artur Herold. Cel tej pielgrzymki był wyjątkowy – nasza parafia miała bowiem otrzymać relikwie św.Wojciecha. I tak się stało… W samo południe, przedstawiciele zblewskiej parafii wzięli udział w uroczystej mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.

MORSY ZBLEWO W NORWEGII

opublikowano: 26 kwietnia 2019

 • morsy w norwegii

Niedawno Morsy Zblewo wybrały się w podróż do pięknej Norwegii. O tej wyprawie i wędrówkach po norweskich fiordach opowiada Ewa Ossowska – szefowa naszych Morsów Zblewo. "Nasza wyprawa trekkingowa do krainy norweskich fiordów odbyła się w dwóch grupach, łącznie uczestniczyło w niej 30 osób. Przeżyliśmy niesamowitą przygodę. Momentami było ciężko, trasa była dość trudna, wiodącą po fiordach, ale warto było! Tajemnicze i zadziwiające, dostojne i malownicze... A przede wszystkim zachwycające. Takie są norweskie fiordy..."

RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

opublikowano: 18 kwietnia 2019

 • radosnych świąt!

Szanowni Państwo - kochani Mieszkańcy, drodzy Goście i Przyjaciele Gminy Zblewo! Na nadchodzące Święta Wielkanocne przyjmijcie nasze życzenia...

ŚNIADANIE WIELKANOCNE RODZINY ŚDS-u

opublikowano: 17 kwietnia 2019

 • opis: śds

Do pięknie zastawionego, prawdziwie świątecznego stołu zasiadała dziś rano rodzina Środowiskowego Domu Samopomocy z Kleszczewa Kościerskiego.  To wyjątkowo duża rodzina, liczy ona bowiem kilkadziesiąt osób! Są to nie tylko podopieczni naszego ŚDS-u, ale także ich rodzice, terapeuci, pracownicy GOPS-u oraz liczne grono przyjaciół. Śniadanie wielkanocne to piękna, wieloletnia tradycja naszego Środowiskowego Domu Samopomocy. I zawsze przebiega ono w wyjątkowo rodzinnej, ciepłej i pełnej serdeczności atmosferze. Tak było i tym razem. Gospodynią uroczystości była Anna Wojak – kierownik GOPS w Zblewie, która powitała wszystkich uczestników spotkania i złożyła im świąteczne życzenia, zapraszając do wspólnego stołu.

W NAJBLIŻSZY PIĄTEK - KRÓTSZE GODZINY PRACY URZĘDU GMINY W ZBLEWIE

opublikowano: 17 kwietnia 2019

 

 • opis: ug

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż w najbliższy piątek tj. 19 kwietnia 2019 r. Urząd Gminy w Zblewie oraz wszystkie jednostki organizacyjne Gminy (m.in. biblioteki, GOK, CUW, GOPS, ZK Gminy Zblewo) będą czynne do godz.13:00. Za utrudnienia przepraszamy.

JUŻ JUTRO – SOKÓŁ ZBLEWO ZMIERZY SIĘ Z CHOJNICZANKĄ II CHOJNICE

opublikowano: 16 kwietnia 2019

 • opis: mecz

Choć to Wielki Tydzień – nie brak sportowych wydarzeń i wielkich, sportowych emocji. Już jutro tj. w środę 17 kwietnia o godz.16:00 na naszym stadionie w Zblewie – mecz o mistrzostwo V ligi (grupa 2). Nasz Klub Sportowy Sokół Zblewo zmierzy się w Chojniczanką II Chojnice. Trzymajmy kciuki i gorąco kibicujmy naszym zawodnikom!

BABKI Z BYTONI ZAPRASZAJĄ NA ...BABKI WIELKANOCNE! KIERMASZ W WIELKI PIĄTEK O GODZ.15:00

opublikowano: 16 kwietnia 2019

 • opis: KIERMASZ

Przygotowania do świąt – na całego! A już za kilka dni, w Wielki Piątek (tj. 19 kwietnia) Panie Gospodynie z KGW Bytonia serdecznie zapraszają na Kiermasz Wielkanocny. Będzie można zakupić nie tylko piękne ozdoby, ale przede wszystkim – wspaniałe, swojskie i bardzo smaczne potrawy oraz ciasta na święta. Będą m.in. mazurki, żurek, galaretki, kiełbasa biała, no i oczywiście fantastyczne drożdżowe i gotowane babki, z których KGW Bytonia słynie! Serdecznie zapraszamy – kiermasz odbędzie się w bytońskiej świetlicy wiejskiej od godz.15:00.

RETRO POCIĄG PRZEJECHAŁ PRZEZ GMINĘ ZBLEWO

opublikowano: 16 kwietnia 2019

 • opis: retro

W sobotni wieczór (13 kwietnia), mimo przenikliwego zimna wielu mieszkańców naszej gminy wybrało się na pewien szczególny spacer.  Dlaczego szczególny? Bo wszystkie nasze drogi prowadziły w pobliże torów kolejowych i dworców oraz przystanków PKP. To właśnie tamtędy, tuż przed godziną 19:00 przejechał wyjątkowy pociąg retro relacji Gdańsk – Starogard Gdański – Czersk – Bąk – Kościerzyna. Nazwa pociągu, jak przystało na czas przed Wielkanocą – „Zając”. Był to historyczny, odpowiadający realiom sprzed 40 lat skład pasażerski ciągnięty przez zabytkowy, 66-letni  parowóz z wolsztyńskiej parowozowni. Uwagę zwracały kolory pociągu – wagony w historycznym oliwkowym malowaniu (1 klasa i bar) oraz malowaniu współczesnym (2 klasa).

PASZTET, ŻUREK I MAZUREK czyli PYSZNY KIERMASZ WIELKANOCNY W BORZECHOWIE

opublikowano: 16 kwietnia 2019

 • opis: modraki

Swojski żurek na naturalnym zakwasie, mazurki, wspaniałe baby wielkanocne, bułeczki borzechowskie, rogaliki, pasztet, jajka faszerowane i wiele, wiele innych świątecznych przysmaków czekało na gości tegorocznego Kiermaszu Wielkanocnego w Borzechowie. Kiermasz zorganizowało jak co roku tutejsze Koło Gospodyń Wiejskich "MODRAKI", do którego – co trzeba zaznaczyć – należą  nie tylko Panie Gospodynie, ale i Panowie!  I wszyscy razem włączyli się w przedświąteczne przygotowania tak, aby w sobotę - 13 kwietnia - móc zaprosić mieszkańców i gości do wspólnego świętowania.

WERNISAŻ, NAGRODY I ZAPROSZENIE NA WYSTAWĘ

opublikowano: 16 kwietnia 2019

 • opis: wernisaż

W miniony piątek (12 kwietnia) w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej pn. „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”. Wystawa ta jest pokłosiem III edycji konkursu fotograficznego, którego organizatorem jest Wójt Gminy Zblewo, Nadleśnictwo Kaliska oraz Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE. Wernisaż połączony był z uroczystym wręczeniem nagród w konkursie. A przypomnijmy, iż w tegorocznej edycji zwyciężyła (po raz kolejny) Julieta Skrzypczak, której fotografia przedstawiająca wschód słońca nad jeziorem Borzechowskim Wielkim zajmowała podczas wernisażu honorowe miejsce i po prostu zachwycała!

I MARSZ NA ORIENTACJĘ MORSÓW ZBLEWO

opublikowano: 12 kwietnia 2019

 • opis: morsy

Korzystając z przepięknej pogody i wiosny, Morsy Zblewo zorganizowały I Marsz na Orientację w Twardym Dole. I jak to zawsze w ich przypadku bywa - zabawa była wyśmienita, a przez cały dzień uśmiechy nie schodziły z twarzy! W imprezie udział wzięło prawie 100 Morsów. Zapraszamy na relację z tego wydarzenia pióra Ewy Ossowskiej.

ZBLEWSKI RELIKWIARZ JEST JUŻ GOTOWY. WKRÓTCE WIELKA UROCZYSTOŚĆ

opublikowano: 12 kwietnia 2019

 • opis: relikwiarz

Na przedstawionym zdjęciu widnieje endemit, w którym umieszczone zostały czcigodne cząstki relikwii św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Pomysłodawcą koncepcji jest Wojciech Birna, a wykonawcą projektu i samego relikwiarza jest pan Arkadiusz Sijka, przy całkowitej akceptacji ks. proboszcza Zenona Góreckiego. Przedstawia on krzyż wykonany z drzewa wenge ozdobionego wyrzeźbionym w drewnie „warkoczem”. Drewniane elementy krucyfiksu ulokowane zostały w prowadnicach kształtem przypominających krzyż wykonanych ze srebra i później pozłacanych.

GMINNY TURNIEJ KUBUSIA PUCHATKA

opublikowano: 12 kwietnia 2019

 • opis: turniej

Na początku kwietnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. O. Flawiana Słomińskiego w Borzechowie odbył się Gminny Turniej Kubusia Puchatka dla klas I do III. Wzięło w nim udział pięć drużyn ze szkół podstawowych Gminy Zblewo. Drużyny rywalizowały ze sobą w czterech konkurencjach: Kubuś Puchatek czyta i pisze, Kubuś Puchatek liczy, Kubuś Puchatek poznaje przyrodę oraz  Kubuś Puchatek ćwiczy. Wyniki Gminnego Turnieju Kubusia Puchatka: I MIEJSCE  zajęła  drużyna z Bytoni, II MIEJSCE  drużyna z Borzechowa,  III MIEJSCE zajęła drużyna z Pinczyna...

CZEKAMY NA NOWYCH AMBASADORÓW KOCIEWIA

opublikowano: 12 kwietnia 2019

 • walne plachandry

W sierpniu w Wirtach odbędą się II Walne Plachandry. I po raz drugi zostaną wręczone tytuły: Ambasador Kociewia i Perełka Kociewia. Można już zgłaszać kandydatów do tej nagrody.  Ambasadorami Kociewia mogą zostać osoby reprezentująca różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i   charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej) oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu.  

JESTEŚ POSIADACZEM LASU? TA INFORMACJA NA PEWNO CIĘ ZAINTERSUJE!

opublikowano: 10 kwietnia 2019

 • opis: las

Uwaga posiadacze lasów! Informujemy o możliwości otrzymania wsparcia, polegającego na: wprowadzeniu drugiego piętra w drzewostanie, przebudowie składu gatunkowego drzewostanu przez dolesianie luk, wprowadzeniu podszytu, założeniu remizy oraz czyszczeniu późnym. Termin składania wniosków w tym zakresie: od 2 maja do 12 czerwca 2019 roku. Informacje na temat pomocy można uzyskać w Biurach Powiatowych ARiMR oraz na stronach internetowych  www.arimr.gov.pl i www.minrol.gov.pl. Zapraszamy do skorzystania z tej formy wsparcia!

HARMONOGRAM ODBIORU ODPADÓW W MAJU

opublikowano: 10 kwietnia 2019

 • śmieci maj 2019

Szanowni Państwo, przypominamy, iż na naszej stronie, w zakładce: "DLA MIESZKAŃCA - GOSPODARKA ODPADAMI" publikujemy miesięczne harmonogramy odbioru odpadów z terenu gminy Zblewo (link do serwisu). Dziś zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem na maj 2019.

STOŁY WIELKANOCNE NASZYCH PAŃ GOSPODYŃ

opublikowano: 10 kwietnia 2019

 • opis: wielkanoc

Wczoraj tj. 9 kwietnia w godzinach przedpołudniowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Swarożynie odbył się XVII Regionalny Przegląd Tradycji i Obrzędów Wielkanocnych. Naszą gminę reprezentowało aż osiem Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorzy zadbali o wszystkich uczestników przeglądu, dla każdego była miła niespodzianka. W konkursie głównym jedną z czterech kategorii wygrały nasze Panie z KGW Borzechowo za najlepsze ciasto, ale - jak podkreślił dyr. szkoły Piotr Popielarczyk - wszyscy są zwycięzcami, bo on sam nie wiedziałby, do którego stołu wielkanocnego miałby usiąść w pierwszej kolejności.

KPP W STAROGARDZIE GDAŃSKIM ZACHĘCA: ZOSTAŃ POLICJANTEM!

opublikowano: 10 kwietnia 2019

 • opis: policja

Dla tych, którzy chcą robić w życiu coś pożytecznego oraz czuć wyjątkowość swojej profesji Komendant Powiatowy Policji w Starogardzie Gdańskim ma bardzo dobrą propozycję – możesz zostać policjantem i razem z nami dbać o bezpieczeństwo mieszkańców oraz gości powiatu starogardzkiego. Jeśli chcesz założyć mundur i mieć zawód z pasją – złóż dokumenty w Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie Gdańskim i wyraź aprobatę na służbę w tej jednostce. Spróbuj, bo naprawdę warto.

ZAPRASZAMY NA SZKOLENIE!

opublikowano: 9 kwietnia 2019

 • opis: szkolenie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Starogardzie Gdańskim w dniu 15 kwietnia 2019 r. (poniedziałek) o godz. 10.00 organizuje szkolenia teoretyczne z zakresu wiedzy wymaganej od osób wykonujących czynności związane z uśmiercaniem zwierząt kopytnych (cielęta do 6 miesiąca życia; świnie, owce, kozy) do celów własnej konsumpcji domowej. Osoby zainteresowane uczestnictwem w w/w szkoleniu powinny zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Starogardzie Gdańskim w terminie do 10 kwietnia br. celem złożenia stosownego wniosku i opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.

MAMY TO! KOLEJNY MILION Z UE JEST NASZ! TYM RAZEM - NA UL.DWORCOWĄ W BYTONI

opublikowano: 9 kwietnia 2019

 • mamy to

Gmina Zblewo nie zwalnia inwestycyjnego tempa! Samorząd wywalczył właśnie unijne dofinansowanie na kolejną, ważną inwestycję drogową. Tym razem – w Bytoni. I to ponad milion złotychŚrodki udało się pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach konkursu „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”. Projekt Gminy Zblewo został oceniony bardzo wysoko (w pierwszej „dziesiątce”), dzięki czemu Gmina otrzyma maksymalne, możliwe dofinansowanie tj. 63,63% kosztów kwalifikowalnych. Wójt Artur Herold nie kryje zadowolenia!

GRATULACJE DLA NASZYCH BIEGACZY!

opublikowano: 9 kwietnia 2019

 • opis: bieg

W dniu 7.04.2019 odbył się 36 Bieg Szpęgawski Szlakiem Martyrologii Ludności Pomorza. Zawodnicy z Sekcji Lekkoatletycznej KS Sokół Zblewo wraz z Morsami Zblewo bardzo licznie reprezentowali naszą gminę na tym wydarzeniu. Nasi zawodnicy walczyli na trasie biegu ulicznego o dystansie 5,8 km. Panie jak zwykle nie zawiodły, w swych kategoriach wiekowych Kamila Grzonka wygrała, a Ania Klin zajęła 3 miejsce. Gratulujemy! Wszyscy ukończyli bieg w znakomitych nastrojach, padło kilkanaście rekordów osobistych, solidna praca na treningach pod okiem trenera przynosi efekty, naładowani energią czekamy na kolejne starty. Pozdrawiamy i Gratulujemy sukcesów naszym Morsom!

CZAS ZACZĄĆ PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT! ZAPRASZAMY NA KIERMASZ WIELKANOCNY

opublikowano: 8 kwietnia 2019

 • opis: kiermasz

ZAPRASZAMY NA KIERMASZ WIELKANOCNY

Koło Gospodyń Wiejskich „MODRAKI” z Borzechowa serdecznie zaprasza na przedświąteczny Kiermasz Wielkanocny. To będzie wspaniałe, prawdziwie przedświąteczne popołudnie! W programie m.in. degustacja potraw wielkanocnych (m.in. żurek, bułeczki borzechowskie, baby wielkanocne i wiele innych pyszności) oraz bogata oferta rękodzieła (stroiki, pisanki, dekoracje). Do tego – ciepła, radosna i rodzinna atmosfera, jak to zawsze u borzechowskich Gospodyń bywa! Zapraszamy więc do Borzechowa już w najbliższą sobotę 13 kwietnia od godz.16:00 (świetlica szkolna).

BORZECHOWSKIE "MODRAKI" W GRODZISKU OWIDZ

opublikowano: 8 kwietnia 2019

 • opis: modraki

W niedzielę (7 kwietnia) do Grodziska Owidz zjechali zarówno rękodzielnicy, jak i miłośnicy rękodzieła z całego regionu. A wszystko to dzięki dorocznej, przedświątecznej imprezie jaką jest bardzo lubiany przez mieszkańców i gości - Wielkanocny Jarmark Rękodzieła. Jak co roku grodzisko zapełniło się barwnymi kramami, na których można było znaleźć oryginalne i nietuzinkowe przedmioty, które po prostu „mają duszę”! Jedno z tych pięknych stoisk zaprezentowały nasze Panie i Panowie z Koła Gospodyń Wiejskich „MODRAKI” z Borzechowa. Specjalnie na tę okazję członkowie koła przygotowali piękne stroiki, ozdoby, dekoracje, pisanki i wiele innych, wspaniałych ozdób.

WE WSZYSTKICH PLACÓWKACH OŚWIATOWYCH GMINY ZBLEWO TRWA STRAJK

opublikowano: 8 kwietnia 2019

 • opis: strajk

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż w Gminie Zblewo wszystkie jednostki oświatowe (tj. 5 szkół oraz 2 przedszkola) przystąpiły do strajku, zapewniając jednocześnie opiekę tym dzieciom, których rodzice nie są w stanie jej zapewnić. Dyrektorzy placówek pozostają z rodzicami w stałym kontakcie poprzez dziennik elektroniczny lub stronę internetową. W przypadku zmiany obecnej sytuacji rodzice niezwłocznie otrzymają stosowną informację (przez e-dziennik lub serwis internetowy placówki).

UWAGA! KONSERWACJA STRONY ZBLEWO.PL. PRZEPRASZAMY ZA UTRUDNIENIA

opublikowano: 5 kwietnia 2019

 • opis: konserwcaja

Uprzejmie informujemy, iż w nocy z soboty 6 kwietnia 2019 r. na niedzielę 7 kwietnia 2019 r. w godzinach 02:00-06:00 mogą wystąpić krótkotrwałe utrudnienia w dostępie do naszej strony www.zblewo.pl z powodu przeprowadzania prac konserwacyjnych. Za wszelkie utrudnienia przepraszamy!

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ

opublikowano: 5 kwietnia 2019

 • opis: wernisaż

Serdecznie zapraszamy na uroczysty wernisaż wystawy fotograficznej pn. „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”. Na wystawie będzie można obejrzeć wszystkie zdjęcia, zgłoszone przez naszych mieszkańców do III edycji konkursu.  Przypomnijmy, iż zwyciężczynią tegorocznej edycji została Julieta Skrzypczak (zobacz: wyniki III edycji – TUTAJ). Warto przyjść by przekonać się na własne oczy, jak wspaniały talent i wielką wrażliwość mają nasi mieszkańcy! Ich prace naprawdę zachwycają, o czym mogli już przekonać się uczestnicy gali „Kociewskiego Pióra” (prace laureatów można było podziwiać podczas uroczystości). Wernisaż odbędzie się w piątek 12 kwietnia o godz.17:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Wstęp wolny! Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości!

JUŻ JEST - NAJNOWSZY NUMER KOCIEWSKIEGO MAGAZYNU REGIONALNEGO

opublikowano: 5 kwietnia 2019

 • opis: magazyn

Kociewie to malownicze, cieszące oko pejzaże, których uroki starają się uchwycić i utrwalić w literackiej formie lokalni mistrzowie słowa. Kociewie to regionalna kuchnia, wielobarwne stroje ludowe, skoczne melodie wygrywane na trąbach, diabelskich skrzypcach i akordeonach. Kociewie wreszcie to spajające lokalną społeczność kongresy, obchody jubileuszowe, sympozja, w tym również szeroko rozumiana działalność wydawnicza: publikacje wspomnieniowe, periodyki, opracowania popularnonaukowe.

DZIEŃ BEZ ZABAWEK W PRZEDSZKOLU. CZY TO MOŻLIWE?!

opublikowano: 2 kwietnia 2019

 • opis: borzechowo

Przedszkolaki z Borzechowa stanęły przed nie lada wyzwaniem! Otóż – aż dwa dni (miniony czwartek i piątek) w borzechowskim oddziale przedszkolnym były dniami bez zabawek! Czy to oznacza, że był to czas bez zabaw? Absolutnie nie!   Dzieci nie bawiły się bowiem w tych dniach tradycyjnymi zabawkami kupionymi w sklepach,  lecz same je  wymyślały i robiły m.in. z kartonów, pudełek po herbacie i butach, rolek po papierze toaletowym, butelek. Zabawa była wspaniała! Fantazja i pomysłowość naszych dzieci jest wielka, co można zobaczyć w ich pracach. Może w przyszłości będą wielkimi wynalazcami?

PSZCZÓŁKI, ŻABKI I BIEDRONKI RECYTUJĄ WIERSZE

opublikowano: 2 kwietnia 2019

 • opis: konkurs

Kilka dni temu (28 marca) w oddziale przedszkolnym w Borzechowie odbył się Przegląd Recytatorski „W świecie poezji dziecięcej”. Warunkiem wzięcia udziału w przeglądzie było przygotowanie i zaprezentowanie wybranego utworu z polskiej poezji dziecięcej. Celem przedsięwzięcia było rozwijanie wrażliwości na piękno języka poetyckiego i zainteresowania kulturą żywego słowa, rozwijanie indywidualnej umiejętności recytacji wierszy przed publicznością, wzmacnianie wiary we własne siły, przełamywanie bariery nieśmiałości, zapoznanie dzieci z literaturą dziecięcą oraz rozwijanie ekspresji twórczej dziecka.

AKUMULATOR SPOŁECZNY. RUSZYŁ NABÓR WNIOSKÓW!

opublikowano: 2 kwietnia 2019

 • opis: nabór

Konkurs skierowany jest do młodych organizacji pozarządowych* i grup nieformalnych z terenu województwa pomorskiego; aktywnych grup mieszkańców, chcących działać na rzecz dobra wspólnego. Termin naboru: od 28 marca do 28 kwietnia 2019 dla wniosków o dotacje: mini-grant do 500 zł na inicjatywę ze sfery pożytku publicznego, grant do 5000 zł na projekt ze sfery pożytku publicznego. Termin naboru: od 28 marca do 23 maja 2019 dla wniosków o dotacje: grant do 5000 zł na wsparcie rozwoju młodej organizacji pozarządowej. UWAGA: W ramach konkursu można złożyć maksymalnie jeden wniosek!

"CHATA KOCIEWIA" ZAPRASZA NA SPOTKANIE INFORMACYJNE

opublikowano: 2 kwietnia 2019

 • opis: lgd

Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” serdecznie zaprasza na spotkania informacyjne dotyczące naboru wniosków w ramach przedsięwzięcia: 3.2.1 Działania na rzecz aktywizacji społeczności w tym w oparciu o kultywowanie dziedzictwa lokalnego i podnoszenie świadomości ekologicznej ze szczególnym uwzględnieniem ich lokalizacji w obiektach dotowanych w ramach PROW.  Podczas spotkań uczestnicy zapoznają się z warunkami przyznawania pomocy w ramach powyższego zakresu.

„KOCIEWSKIE PIÓRA 2018” – WRĘCZONE!

opublikowano: 2 kwietnia 2019

 • pióro 2018

W tegorocznej gali „Kociewskiego Pióra” wzięli udział twórcy kultury, przedstawiciele instytucji i organizacji społeczno-kulturalnych, mecenasi kultury oraz samorządowcy z całego Kociewia – czyli z trzech powiatów: starogardzkiego, tczewskiego oraz świeckiego. Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar w Zblewie. Gospodarzem uroczystości była zaś gościnna gmina Zblewo.

WIELKANOCNA OFERTA NASZYCH GOSPODYŃ!

opublikowano: 28 marca 2019

 

 • opis: wielkanoc

Panie Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kleszczewie Kościerskim wielokrotnie dały się poznać jako fantastyczne florystki! Ich kiermasze okazjonalnych stroików zawsze cieszą się ogromną popularnością. A że Wielkanoc już wkrótce, Panie z Kleszczewa zapraszają mieszkańców i gości do skorzystania z oferty stroików wielkanocnych. Panie Gospodynie można też spotkać na Bazarze "Kociewskie Smaki" w Starogardzie Gdańskim.

JAK BĘDZIE MOŻNA PRZYŁĄCZYĆ SIĘ DO SIECI GAZOWEJ?

opublikowano: 27 marca 2019

 • opis: gaz

Gazyfikacja gminy Zblewo – coraz bliżej. Prace nad budową gazociągu są bardzo zaawansowane i wielu mieszkańców już dziś zastanawia się, co trzeba zrobić, aby w przyszłości móc przyłączyć swój dom do sieci gazowej. Odpowiadamy – najpierw trzeba złożyć stosowny wniosek! Pomocny dla Państwa wzór wniosku publikujemy poniżej. Wypełnione wnioski można składać do PSG sp. z o.o.  pod jeden z adresów spółki tj.: Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o., ul. Wałowa 41/43, 80-858 Gdańsk; Ul. Władysława Jagiełły 32, 83-200 Starogard Gdański; Ul. Hugona Kołłątaja 5B, 83-110 Tczew.

KONKURS DLA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH – BITWA REGIONÓW!

opublikowano: 26 marca 2019

 • opis: bitwa

Do 31 marca można zgłaszać się do konkursu kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a patronat nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Bitwa Regionów to ogólnopolski konkurs, w którym reprezentacje Kół Gospodyń Wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu według własnej receptury i z rodzimych produktów. W „Bitwie Regionów” mogą brać udział drużyny składające się z maksymalnie trzech osób. Konkurs jest przeprowadzany w trzech etapach. Pierwszy to weryfikacja zgłoszeń w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa. Drugi – przygotowanie potrawy przez zakwalifikowane zespoły podczas kulinarnego wydarzenia w każdym z województw. Zespół, który otrzyma największą liczbę punktów, przechodzi do finału.

STYPENDIA ZNÓW ROZDANE!

opublikowano: 26 marca 2019

 • opis: stypendia

Kilka dni temu po raz kolejny zostały wręczone stypendia za najlepsze wyniki w nauce i osiągnięcia sportowe wyróżniającym się uczniom Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Uroczystość zgromadziła wyróżnionych uczniów, ich rodziców, wychowawców i zaproszonych gości. Nie zabrakło radości, wzruszenia i dumy z osiągnięć, co w swej przemowie podkreśliła Pani Dyrektor Iwona Loroch.

MŁODZIEŻ RECYTOWAŁA POEZJĘ MAŁGORZATY HILLAR

opublikowano: 26 marca 2019

 • opis: konkurs

Poezja nie jest łatwa w odbiorze, zarówno dla czytelnika, jak i dla słuchacza… Trzeba wznieść się ponad rutynę, aby znaleźć klucz do zrozumienia tego, „co podmiot mówiący miał na myśli”. Jednak warto podjąć taki wysiłek… Młodzież gminy Zblewo wykazała się odwagą i podjęła się niemałego trudu recytacji wierszy miejscowej poetki-twórczyni o zasięgu ogólnopolskim- w czasie VIII Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Małgorzaty Hillar, który odbył się w szkole, w Pinczynie 18 marca 2019 r. W konkursie wzięły udział uczennice szkół z: Bytoni, Kleszczewa Kościerskiego, Zblewa i Pinczyna.

"WESOŁE NUTKI" NA POWITANIE WIOSNY!

opublikowano: 26 marca 2019

 • wesołe nutki

„Wesołe Nutki” zagościły w czwartek (21 marca) na scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie. W przeglądzie wzięły udział dzieci ze wszystkich przedszkoli z terenu gminy Zblewo. Już tradycyjnie królował prawdziwie wiosenny repertuar! Usłyszeliśmy zatem piosenki o wiośnie, ale nie zabrakło też największych przebojów piosenki dziecięcej na czele z „Pszczółka Mają” i „Zuzią”. Zabawa była fantastyczna, a mali wykonawcy byli oklaskiwani nie tylko przez swoich rówieśników, ale także przez rodziców i dziadków!  Na koniec wszyscy dostali dyplomy i upominki, które wręczyła jak zawsze promiennie uśmiechnięta pani dyrektor zblewskiego przedszkola – Beata Cyrson. Na dzieci czekał też pyszny, słodki poczęstunek.

ZAZIELENIŁO SIĘ W SZKOLE W KLESZCZEWIE!

opublikowano: 26 marca 2019

 • opis: kleszczewo

W pierwszy dzień wiosny - 21 marca 2019 roku - zazieleniło się w szkole w Kleszczewie. Na oknach kwiaty, na holu piękna dekoracja ze stokrotkami i mniszkami lekarskimi, a po korytarzach uczniowie w zielonych strojach. Wszyscy nawet weselej się witają ze sobą. Wiosenna akcja była prowadzona przez uczniów Samorządu Uczniowskiego i ich opiekunów. W klasach uczniowie przygotowali sobie zdrowe śniadanie i zjedli je ze smakiem. Zdrowe śniadania, to u nas już tradycja. Po posiłku każda klasa przygotowała „Potrawę z kolorem zielonym” na degustację dla wszystkich w szkole w ramach wymiany doświadczeń kulinarnych. Pięknie zastawiony stół zachęcał wszystkich do poczęstunku.

NAGRODA STAROSTY STAROGARDZKIEGO „KOCIEWSKI GRYF” – WYRÓŻNIENIE DLA KGW ZBLEWO

opublikowano: 25 marca 2019

 • opis: kgw

Co roku Starosta Starogardzki wręcza swoją nagrodę „Kociewski Gryf”. Gala tegorocznej nagrody odbyła się 21 marca w Starogardzie Gdańskim. Wręczono na niej statuetki w 3 dziedzinach: kultura, sport i gospodarka. Jesteśmy bardzo dumni, że wśród laureatów tegorocznej nagrody w dziedzinie kultury znalazło się nasze Koło Gospodyń Wiejskich w Zblewie, które otrzymało specjalne wyróżnienie. W ten sposób zostało uhonorowane 60 lat nieprzerwanej działalności zblewskiego koła. W tym czasie kilka pokoleń Pań Gospodyń zapisało wiele chlubnych kart naszej zblewskiej historii, organizując cenne wydarzenia kulturalne i podejmując wartościowe inicjatywy, których cel był zawsze jeden: jak najpełniejsze zachowanie regionalnej kultury, tradycji i zwyczajów. I tak jest do dzisiaj! Paniom Gospodyniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie – zarówno obecnym członkiniom, jak i tym, które tworzyły koło przez minione 60 lat – serdecznie dziękujemy i gratulujemy zasłużonego wyróżnienia!

"WITAJ WIOSNO!" CZYLI O TYM, JAK ORKIESTRA DĘTA DRUHA WACŁAWA ŁĄCZY POKOLENIA!

opublikowano: 25 marca 2019

 • opis: koncert

Po sobotnim koncercie nikt nie miał wątpliwości – ta orkiestra łamie wszelkie stereotypy! Prawie dwugodzinny koncert na zblewskiej hali pokazał bowiem, że czas strażackich orkiestr dętych z pewnością nie minął! I że orkiestra dęta to nie tylko proste melodie i znany wszystkim, jednostajny rytm, ale naprawdę wszystkie melodie świata. I to zagrane z absolutną pasją, którą publiczność tak bardzo docenia! Jak można było się przekonać na koncercie w Zblewie, Gminna Orkiestra Dęta działająca przy OSP w Pinczynie brawurowo zagra bowiem zarówno marsz wojskowy „Ułański szyk”, jak i najpiękniejsze melodie filmowe Ennio Morricone czy Andrew Lloyd Webbera. W jej repertuarze są piosenki m.in. Celine Dion, Whitney Houston, Bobby'ego McFerrina, ale też polskie przeboje - Zbigniewa Wodeckiego, Annny Jantar, braci Golców ...

 

PIERWSZE BOCIANY - ZAMELDOWANE!

opublikowano: 25 marca 2019

 • opis: bocian

Znamy już laureatów naszej zabawy pn. „Zamelduj bociana!”. Przypomnijmy, iż wraz z Państwem czekaliśmy na pierwszego w naszej gminie bociana! I doczekaliśmy się!  Na powrót bociana czekało wiele gniazd w niemalże wszystkich miejscowościach naszej gminy. A w którym z nich pojawił się pierwszy bocian? W Bytoni! Jak zameldował nam pan Radek z Bytoni, bocian pojawił się w gnieździe tuż przy świetlicy wiejskiej dokładnie 18 marca (w poniedziałek) ok. godz. 17:54. Niestety, nie zasiedział się tam na długo i po krótkim pobycie odleciał – jednak z pewnością był to pierwszy bocian, który widziany był tej wiosny u nas w gnieździe (pan Radek wykonał zdjęcie). Potwierdza to sołtys Janusz Schűtzmann, który wierzy, że wkrótce bocian pojawi się tu na cały sezon. A wczoraj tj. w niedzielę (24 marca) ok. godz.14:00 bocian pojawił się w gnieździe w centrum Kleszczewa Kościerskiego! I został! Jako pierwszy zameldował nam o tym miłośnik bocianów - pan Wojtek oraz pani Natalia i pan Miłosz.

 

JEREMIASZ WOJAK FINALISTĄ II POMORSKIEGO TURNIEJU WIEDZY O PRAWIE

opublikowano: 25 marca 2019

 • opis: jeremaisz

Kilka dni temu w Gdyni odbył się rejonowy etap II Pomorskiego Turnieju Wiedzy o Prawie. Szkołę w Pinczynie oraz gminę Zblewo reprezentowali: Aleksandra Kubik z kl. VIII a oraz Jeremiasz Wojak z kl. III b gim. Konkurs organizowany jest przez Kuratorium Oświaty i Sąd Okręgowy w Gdańsku. Miał on na celu poszerzenie i pogłębienie wiedzy uczniów o prawie oraz funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej. Pani Kurator pogratulowała uczniom zakwalifikowania się do etapu rejonowego. Jak podała, do szkolnego etapu konkursu przystąpiło 426 uczniów i tylko 30 dostało się do etapu rejonowego w Gdyni.

SEZON PIŁKARSKI ROZPOCZĘTY!

opublikowano: 21 marca 2019

Kilka dni temu (17 marca) na stadionie i Orliku w Pinczynie zorganizowano turniej piłkarski dla młodych zawodników (Junior E-2) . Wzięło w nim udział 6 drużyn ze Starej Kiszewy, Starogardu Gdańskiego, Kalisk i Pinczyna. Organizatorem turnieju był KS METEOR Pinczyn, a patronat sprawował Wójt Gminy Zblewo. To był dzień wielkich emocji sportowych, a wyniki turnieju zebraliśmy dla Państwa w tabelach.

WARTO DOBRZE SIĘ UCZYĆ! STYPENDIA 2019 W SZKOLE W BORZECHOWIE.

opublikowano: 21 marca 2019

 • opis: stypendia

Dnia 19.03 2019 r. w borzechowskiej szkole odbyła się uroczystość wręczenia Stypendium Dyrektora  za wyniki w nauce oraz osiągnięcia sportowe w I półroczu 2018/2019 roku.  Wśród zaproszonych gości byli m.in. Marek Mischke – kierownik CUW w Zblewie, radny Janusz Czubek, sołtys Borzechowa Renata Klimowicz  oraz rodzice stypendystów. Aby zostać wyróżnionym i otrzymać nagrodę w postaci stypendium, każdy uczeń musiał spełnić określone warunki tj. średnia ocen to minimum 5.0 oraz  wzorowe zachowanie, a także nienaganna postawa i zaangażowanie w życie społeczne szkoły i środowiska.         

 

VI REGIONALNA BITWA KULINARNA. KOCIEWIANKI ZE ZBLEWA GÓRĄ!

opublikowano: 18 marca 2019

 • opis: kgw

Karbónada z zasmażaną kapustą, potrawka z kury i legumina – to menu konkursowe VI Regionalnej Bitwy Kulinarnej, która odbyła się w sobotę (16 marca) w Tuchomiu. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu jadła weselnego, bowiem tematem przewodnim bitwy było właśnie "Kaszëbsczi wieselé". I jak się okazało, spośród trzech, startujących w bitwie zespołów (reprezentujących m.in. Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie z Sierakowic i z Tuchomia) najlepsze jadło na kaszubskie wesele przygotowały… Kociewianki ze Zblewa! Naszą zwycięską drużynę tworzyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie: Elżbieta Piaskowska – Kiełtyka, Regina Umerska i Barbara Wiśniowska.

POBIEGLI DO PIASECZNA!

opublikowano: 18 marca 2019

 • opis: PIASECZNO

Niedawno odbyła się II Pielgrzymka Biegowa do Piaseczna. Wzięli w niej udział także nasi biegacze z gminy Zblewo – z KS Sokół Zblewo, jak i Morsy Zblewo oraz inne osoby. Na ostatnich 8 km dołączył do naszych zawodników nawet Ksiądz Wikary ze Zblewa, wykazując się doskonałym przygotowaniem i wolą walki. Pogoda okazała się łaskawa, deszcz padał tylko chwilami, a wiatr wiejąc z tyłu pomagał w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Wszyscy w doskonałych humorach pokonali tę ponad 40 km trasę. Bardzo miłą niespodziankę sprawił naszym biegaczom Ksiądz Prałat Zenon Górecki, który na mszy świętej wieczornej w Sanktuarium Piaseckim razem z Księdzem z Piaseczna w sposób wyjątkowy przywitał zawodników Sokoła Zblewo.

"WITAJ WIOSNO!" - DRUH WACŁAW ZAPRASZA NA KONCERT ORKIESTRY DĘTEJ!

opublikowano: 16 marca 2019

 • opis: koncert

Któż nie zna naszej wspaniałej Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Pinczyn z fantastycznym druhem Wacławem Ossowskim na czele? Orkiestra ma liczne grono fanów nie tylko w naszej gminie, a jej występy zawsze spotykają się z entuzjazmem wiernej publiczności!  Z tym większą radością zapraszamy na niezwykły koncert wiosenny naszej orkiestry pt. "Witaj wiosno!", który odbędzie się już w tę sobotę tj. 23 marca o godz.18:00 w hali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Patronat honorowy nad koncertem objął Wójt Gminy Zblewo. Wstęp wolny. Zapraszamy! To będzie wieczór pełen świetnej muzyki i uśmiechu!

"ŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI" JUŻ PO RAZ SIÓDMY W PINCZYNIE

opublikowano: 15 marca 2019

 • opis: PINCZYN

Niedawno  w Publicznym Przedszkolu w Pinczynie odbył się VII Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Śpiewaj razem z nami”.  Z każdej grupy występowało 2 uczestników, grupę „Pszczółek” – reprezentowały Agata Malinowska i Oliwia Głowacka, grupę „Biedronek” – Nicola Majkowska i Amelia Kajut, grupę „Krasnoludków” – Natalia Krzyżostaniak i Blanka Wołoszyn, grupę „Żabek” – Martyna Modrzejewska i Amanda Szweda oraz grupę „Smerfów” – Maria Kajut i Antonina Ćwiklińska. Brawa dzieci z widowni zdecydowały, która z uczestniczek otrzymała wyróżnienie i będzie reprezentowała nasze przedszkole na Gminnym Przeglądzie Piosenki Przedszkolnej w Zblewie. W grupie: „Pszczółek”- wyróżnienie otrzymała Agatka, „Biedronek”- Nicola, „Krasnoludków”- Natalia, „Żabek”- Amanda, „Smerfów”- Antonina.

PRZEGLĄD PIOSENKI PRZEDSZKOLNEJ W BORZECHOWIE

opublikowano: 15 marca 2019

 • opis: borzechowo

W oddziałach przedszkolnych Publicznej Szkoły Podstawowej w Borzechowie odbył się Przegląd Piosenki Przedszkolnej pod hasłem „Śpiewaj i Ty”. Do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych zostały zaproszone wszystkie dzieci, z których wyłoniono trzech reprezentantów, każdej grupy wiekowej. Przedstawiciele poszczególnych grup, w kolejnym etapie przeglądu, mogli zaprezentować swoje umiejętności artystyczno-wokalne już szerszemu gronu słuchaczy.

PEŁNA SALA GOŚCI NA WESELU MARYNKI I JONKA W PINCZYNIE!

opublikowano: 14 marca 2019

 • opis: wesele

Radość, uśmiech, wspaniała muzyka i śpiew, kolorowe stroje, wielka pasja artystów i gromkie brawa zachwyconej publiczności – oto najkrótsza recenzja premiery „Kociewskiego Wesela”, które zagościło w ostatnią niedzielę (10 marca) w Pinczynie. Przypomnijmy, iż to piękne przedstawienie przygotował i przedstawił nasz niezrównany zespół folklorystyczny „Kociewska Familija” z Pinczyna - pod kierownictwem i opieką Zyty Mikołajewskiej.

ŚWIĘTO PAŃ W BIAŁACHOWIE

opublikowano: 14 marca 2019

 • dzień kobiet

Jak co roku wszystkie Panie z sołectwa Białachowo zostały zaproszone na uroczyste spotkanie sołeckie z okazji Dnia Kobiet. Zorganizowano je w niedzielę 10 marca w świetlicy wiejskiej. Gospodarzami spotkania byli panowie, w tym m.in. sołtys Krzysztof Włoch oraz radny Andrzej Baran. Mieszkanki sołectwa odwiedził też Marek Mischke – kierownik Centrum Usług Wspólnych w Zblewie, który w imieniu wójta gminy złożył Paniom życzenia i wręczył kwiatki. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej atmosferze, przy stole zastawionym pysznymi wypiekami, przygotowanymi już tradycyjnie przez Panie Gospodynie z KGW w Białachowie.

ROZŚPIEWANY DZIEŃ KOBIET W RADZIEJEWIE

opublikowano: 14 marca 2019

 • dzień kobiet

W dniu 8 marca 2019 roku o godzinie 19:00 na świetlicy w Radziejowie sołtys wsi wraz z radą sołecką zorganizowali uroczyste obchody Dnia Kobiet dla mieszkanek. Frekwencja dopisała znakomicie, ponad 40 pań uroczyście świętowało swoje święto do późnych godzin wieczornych. W programie oprócz lampki wina, słodkiego upominku - krew w żyłach rozpaliło wszystkim KARAOKE. Każdy stolik po kolei wybierał  swoją piosenkę, a potem cała sala śpiewała głośno różne przeboje. Nie zabrakło również panów – Krzysia, Gienia i Andrzeja czyli członków Rady Sołeckiej, którzy cały wieczór obsługiwali Szanowne Panie. Najbardziej odważną uczestniczką imprezy okazała się 8-letnia Marietka, która solo zaśpiewała piosenkę z bajki Kraina Lodu „Mam tę moc”.

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO "NAJLEPIEJ KOCIEWIE CZUJE SIĘ W ZBLEWIE"

opublikowano: 14 marca 2019

 • opis: konkurs

Znamy już wyniki III edycji konkursu fotograficznego pn. „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”, który cieszył się dużym zainteresowaniem naszych mieszkańców! W konkursie wzięło udział 20 osób, a zgłosiły one łącznie prawie 100 wspaniałych fotografii. Jak zaznacza jury, poziom konkursu był naprawdę bardzo wysoki, a wiele zdjęć wręcz zachwycających!  Bardzo dziękujemy wszystkim Autorom i gratulujemy warsztatu, wrażliwości i „dobrego oka”. Pięknie oddaliście Państwo swoją miłość do naszej Małej Ojczyzny. Serdecznie gratulujemy i już dziś zapraszamy na galę pokonkursową i wernisaż wszystkich prac, który odbędzie się wkrótce w GOK-u w Zblewie (szczegóły niebawem).

PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI "KARMA DLA KOTKA!"

opublikowano: 14 marca 2019

 • opis: zbiórka

Środowiskowy Dom Samopomocy w Kleszczewie Kościerskim oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Uśmiechnij się” serdecznie zapraszają do włączenia się w akcję zbiórki karmy dla kotów wolno żyjących na terenie powiatu starogardzkiego, które są pod opieką TOZ w Starogardzie Gdańskim. Zbiórka trwa do 21 marca (czwartek), a karmę można przynieść w dwa miejsca: do ŚDS-u w Kleszczewie Kościerskim (od poniedziałku do piątku w godz.7.00-15.00) lub do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zblewie (w godzinach otwarcia ośrodka).

RUSZYŁ KONKURS "PIĘKNA WIEŚ". ZAPRASZAMY!

opublikowano: 14 marca 2019

 • piękna wieś

Można już zgłaszać się do etapu gminnego XXVI edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. Warto, bo łączna pula nagród w finale wojewódzkim konkursu wynosi 84 tys. zł! Konkurs ma na celu ukazanie zarówno piękna wiejskiego krajobrazu, jak i efektów wspólnych działań społeczności lokalnych. Zgłoszenia do etapu gminnego można składać do 29 marca 2019 r. w Urzędzie Gminy w Zblewie (Biuro Obsługi Klienta lub sekretariat) na załączonym formularzu.

DZIEŃ KOBIET W PIESIENICY. „KOBIETA TO PIĘKNY KWIAT!”

opublikowano: 12 marca 2019

 • opis: karolewo

Dzień Kobiet w sołectwie Karolewo był nie tylko uroczysty, ale także wyjątkowo radosny i wesoły! Uroczystość zorganizowano w minioną niedzielę (10 marca) w świetlicy wiejskiej w Piesienicy. Gospodarzem spotkania był sołtys Stanisław Fojut oraz panowie z Rady Sołeckiej. Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich – mimo, że to ich święto – także aktywnie włączyły się w przygotowanie spotkania. Na stołach pyszniły się wspaniałe wypieki i inne specjały swojskiej kuchni. Był też ogromny tort dla wszystkich gości!

DZIEŃ KOBIET W ZBLEWIE: GWIAZDY NA SCENIE, GWIAZDY NA WIDOWNI!

opublikowano: 12 marca 2019

 • dzień kobiet

Jak co roku wójt Artur Herold zaprosił wszystkie mieszkanki gminy Zblewo na wspaniały koncert z okazji Dnia Kobiet. W imprezie wzięło udział prawie 800 pań z całej gminy, które świetnie bawiły się przy największych hitach włoskiej piosenki. Na scenie wystąpił bowiem Roberto Zucaro z zespołem i tancerkami. Jak się okazało, mieszkanki Zblewa nie tylko doskonale znają, ale i kochają włoskie przeboje, bo śpiewały razem z artystami i jak mówiły po koncercie, zabawa była świetna! I nie ma wątpliwości, że to właśnie nasze Panie były tego dnia najjaśniejszymi gwiazdami – radosnymi, uśmiechniętymi i pięknymi! To było ich prawdziwie wielkie święto.

SERDECZNE ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA KOBIET DLA WSZYSTKICH PAŃ!

opublikowano: 8 marca 2019

 • dzień kobiet

Dzisiaj - Dzień Kobiet! To wspaniała okazja, by wszystkim Paniom złożyć nie tylko najwspanialsze życzenia radości i uśmiechu na każdy dzień, ale także - by podziękować... A jest za co! Dlatego - nasze kochane Panie - dziękujemy!

TO JUZ DZIŚ! PRZED NAMI - WSPANIAŁY KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET!

opublikowano: 8 marca 2019

 

 • opis: koncert

Już dziś tj. w piątek (8 marca) – koncert z okazji Dnia Kobiet! Specjalnie dla naszych Pań wystąpi Roberto Zucaro.  Koncert rozpocznie się na zblewskiej hali punktualnie o godz.18:00, a otwarcie drzwi dla publiczności już od godz.17:15. Przed nami prawie 2 godziny świetnej zabawy i pięknej, włoskiej muzyki! Serdecznie zapraszamy i przypominamy, iż koncert stanowi imprezę masową. W związku z tym uprzejmie prosimy o zachowanie szczególnych zasad bezpieczeństwa, wymaganych odpowiednimi przepisami. A wszystko po to, abyśmy się nie tylko dobrze, ale i bezpiecznie bawili! Do zobaczenia! Wójt Gminy Zblewo Artur Herold serdecznie zaprasza.

STRAŻACKIE ŻUKI - ODJECHAŁY!

opublikowano: 7 marca 2019

 • opis: żuki

Na pożegnanie dobrej służby zawyły syreny i … odjechały! Mowa o naszych dwóch, strażackich żukach, które w lutym zostały sprzedane przez Gminę Zblewo. Dzisiaj tuż po godz.14:00 do remizy OSP Zblewo przyjechali przedstawiciele nowego właściciela samochodów. Pod czujnym okiem druhów Adriana i Dastina kierowcy zostali przeszkoleni w prowadzeniu zabytkowych aut. Był też ostatni przegląd techniczny przed drogą do nowego domu. A trasa wynosi prawie 400 km! Jak udało się nam dowiedzieć, pan Bartłomiej – nowy właściciel aut jest miłośnikiem starych samochodów, którym przywraca świetność i dawny blask. W jego kolekcji są m.in. stare fiaty, zaporożce, wartburgi czy trabanty. Nasze żuki również zostaną odrestaurowane i już wkrótce będzie je można podziwiać w pełnej świetności. Szerokiej drogi!

MALUCH+ W GMINIE ZBLEWO. PROMESA NA 720 TYSIĘCY!

opublikowano: 6 marca 2019

 • opis: promesy

W pierwszy wtorek marca (5.03) w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim samorządowcy z 11 gmin województwa pomorskiego otrzymali promesy dofinansowania projektów w ramach rządowego programu "Maluch+". Przypomnijmy, iż w ramach tego konkursu samorządy mogły pozyskać środki na utworzenie nowych i funkcjonowanie już istniejących miejsc opieki dla dzieci do lat 3. W powiecie starogardzkim w tegorocznej edycji programu tylko Gmina Zblewo otrzymała dofinansowanie. I to właśnie wójt Artur Herold otrzymał wczoraj z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marcina Zielenieckiego promesę na 720 tysięcy złotych!

KONKURS WIOSENNY! ZNAJDŹ I ZAMELDUJ PIERWSZEGO W TYM ROKU BOCIANA!

opublikowano: 6 marca 2019

 • opis: konkurs

Za nami pierwsza, wiosenna burza, a wszelkie znaki w przyrodzie wskazują na to, że o zimie (przynajmniej na razie) możemy zapomnieć. Króluje piękne przedwiośnie! A skoro prawdziwa wiosna tuż tuż, wszyscy czekamy na przylot pierwszego bociana. I zapraszamy Państwa do wspólnej zabawy!  Zadanie konkursowe brzmi: należy znaleźć i zameldować nam o pierwszym bocianie, który pojawił się w gnieździe na terenie naszej gminy. Czekamy na informację, gdzie pojawił się bocian (konkretna lokalizacja) oraz na zdjęcie. Na pierwsze 3 zgłoszenia czekają nagrody!

KOLEJNE SUKCESY LEKKOATLETÓW KS SOKÓŁ ZBLEWO

opublikowano: 5 marca 2019

 • opis: bieg

W niedzielę (3 marca) nasi biegacze z KS Sokół Zblewo wzięli udział w biegach zorganizowanych ku czci żołnierzy wyklętych. I trzeba dodać – spisali się znakomicie! Trasa biegów liczyła 8 km, a nasi zawodnicy osiągnęli doskonałe wyniki, zdobywając (w swoich kategoriach wiekowych) następujące rezultaty: Wiesława Klejna – II miejsce, Paulina Trygalska – I miejsce, Adam Fierka – VII miejsce, Dawid Klejna – V miejsce oraz Daniel Hoffmann - VII miejsce. Wielkie brawa! A to nie koniec wspaniałych wieści: Kamila Grzonka uplasowała się bowiem na II miejscu (open) w klasyfikacji generalnej! Dziękujemy i serdecznie gratulujemy naszym zawodnikom!

BUDOWA GAZOCIĄGU W ZBLEWIE

opublikowano: 5 marca 2019

 • opis: gaz

Choć sam gazociąg biegnie pod ziemią, prace nad jego budową widać w naszej gminie „gołym okiem”! Zakończono już budowę sieci w Pinczynie. Teraz ekipa realizująca inwestycję przeniosła się do Zblewa. Prace idą nadzwyczaj sprawnie. Sprzyja temu także pogoda. W Zblewie rurociąg został już położony na ul. Sportowej i Osiedlu Rzemieślniczym. Obecnie prace ziemne prowadzone są w samym centrum miejscowości tj. na ul. Głównej i ul. Kościelnej.  Warto podkreślić, iż większość rurociągów,  szczególnie pod chodnikami oraz utwardzonymi ulicami jest układana metodą przewiertów sterowanych tj. bez naruszania powierzchni ulic i chodników. Dzięki temu roboty nie utrudniają tak życia mieszkańcom.

NASZA RELACJA: PIELGRZYMKA ZBLEWIAN DO ZIEMI ŚWIETEJ

opublikowano: 5 marca 2019

 • opis: Pielgrzymka

Podróż do Ziemi Świętej jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju. Każda próba przedstawienia miejsc, wrażeń i uczuć będzie zawsze spłaszczona, jak fotografie, powielane na tysiące. Z takim sądem zgodziliby się na pewno wszyscy uczestnicy ośmiodniowej pielgrzymki zorganizowanej przez parafię Zblewo z udziałem biura pielgrzymkowego „Arcus”, pod przewodnictwem ks. prałata Zenona Góreckiego, który uświadamiał nam na każdym kroku, że kamienie, po których stąpamy, pamiętają Abrahama, Eliasza, Mojżesza i przede wszystkim Chrystusa. W oparciu o wiedzę przewodnika wkraczaliśmy w czas Starego i Nowego Testamentu. Wędrując w kolorowym tłumie Żydów, Muzułmanów i Chrześcijan, mieliśmy świadomość przynależności do zbiorowości, w której każda indywidualna ścieżka jest odmienna, ale wszystkie spotykają się i krzyżują pod tym samym, bardzo niebieskim niebem.

ZAPRASZAMY NA WIELKIE, KOCIEWSKIE WESELE!

opublikowano: 4 marca 2019

 • opis: wesle

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości na wielkie, kociewskie wesele! Już w najbliższą niedzielę (10 marca) o godz.17:30 w szkole w Pinczynie zostanie wystawione "Kociewskie Wesele" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Kociewska Familija" z Pinczyna i w reżyserii Zyty Mikołajewskiej. Przypomnijmy, iż prapremiera tego spektaklu miała miejsce w Cisie jesienią 2018 roku. Dziś weselnicy wracają i serdecznie zapraszają na to wielkie święto kociewskich tradycji!  Wstęp - wolny. A kto chciałby zobaczyć, jak bawiono się na prapremierze "Kociewskiego Wesela" - zapraszamy do naszej fotorelacji - tutaj (link). I serdecznie zapraszamy - a nie zrobi tego lepiej nikt, niż sama Pani Reżyser Zyta Mikołajewska. Posłuchajmy zatem Jej opowieści o kociewskich obrzędach weselnych...

OD 4 MARCA E-DOWODY!

opublikowano: 28 stycznia 2019

 • opis: edowód

Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż w związku z wprowadzeniem od dnia 4 marca 2019 r. nowego wzoru dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, mogą wystąpić czasowe utrudnienia w składaniu wniosków o wydanie dowodu osobistego.  W dniu 1 marca 2019 (piątek) wnioski można składać do godziny 11:30. Za utrudnienia - przepraszamy!  A co to jest e-dowód? Gdzie i jak złożyć wniosek o jego wydanie? Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami!

„ŻONA MA ZAWSZE RACJĘ!” czyli KAMIENNE GODY PAŃSTWA MARTY I FRANCISZKA CZAJKÓW ZE ZBLEWA

opublikowano: 28 lutego 2019

 • opis: jubileusze

W Zblewie – wielka uroczystość, o której mówią tu wszyscy!  W ubiegły wtorek (26 lutego) siedemdziesiątą rocznicę ślubu świętowali bowiem państwo Marta i Franciszek Czajkowie. Tak wspaniałych uroczystości w Zblewie – a i w regionie – nie ma zbyt często. Nic więc dziwnego, że do Jubilatów zjechała rodzina z całej Polski, a nawet z odległego Liverpoolu! Bo 70-ta rocznica ślubu to radość i szczęście nie tylko dla Małżonków, ale także dla ich całej rodziny, znajomych, sąsiadów… Wszyscy oni zebrali się w tym szczególnym dniu wokół pani Marty i pana Franciszka, by wspólnie cieszyć się z Ich obecności i tak wyjątkowego jubileuszu.

ZBLEWSCY SENIORZY PODSUMOWALI ROK

opublikowano: 26 lutego 2019

 • opis: seniorzy

Ponad stu zblewskich emerytów i rencistów, zrzeszonych w kole PZERiI spotkało się wczoraj tj. 25 lutego na dorocznym zebraniu sprawozdawczym koła.  Gospodynią zebrania była Renata Słomińska, przewodnicząca koła. Już tradycyjnie w spotkaniu wzięli udział także przyjaciele zblewskich emerytów, od lat wspierający ich działalność tj. wójt gminy Zblewo Artur Herold, Jan Brdak z powiatowych władz PZERiI, Anna Wojak – kierownik GOPS oraz Małgorzata Kajut z Gminnego Ośrodka Kultury. Podczas zebrania nie zabrakło podsumowania działalności koła w ubiegłym roku. A ta była imponująca! Wycieczki, spotkania okolicznościowe, majówki, wieczorki taneczne czy spartakiada– można by długo wymieniać, bo nasi seniorzy są nadzwyczaj aktywną i zgraną grupą.  

KGW KAROLEWO MA NOWĄ PRZEWODNICZĄCĄ

opublikowano: 26 lutego 2019

 • kgw karolewo

Koło Gospodyń Wiejskich w Karolewie ma nową przewodniczącą. Została nią Agnieszka Princ – młoda, energiczna mieszkanka Piesienicy, która zastąpi na tym stanowisku długoletnią przewodniczącą - Grażynę Gliniecką. W ostatnią niedzielę lutego w Karolewie odbyło się zebranie walno-sprawozdawcze miejscowego KGW. Inicjatorką spotkania była Grażyna Gliniecka, przewodnicząca koła, która na początku stycznia zrezygnowała z dalszego pełnienia tej funkcji. Właśnie dlatego podczas niedzielnego spotkania pani Grażyna nie tylko dziękowała za dotychczasową współpracę, ale złożyła też szczegółowe sprawozdanie z działalności koła. A trzeba dodać, iż jest to jedno z najprężniej działających kół w naszej gminie.

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE: INTEGRACJA NA SPORTOWO!

opublikowano: 26 lutego 2019

 • opis: kk

W minioną niedzielę (24 lutego) w hali sportowej w Kleszczewie Kościerskim odbył się halowy turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Zblewo. W turnieju udział brały udział drużyny seniorów z Jezierc, Semlina i Kleszczewa oraz drużyny juniorów z Kleszczewa- Semlina oraz Pinczyna. Ciekawostką jest to, że nad każdą drużyną opiekę sprawował sołtys danej miejscowości. I miejsce zdobyła drużyna Kleszczewa z czego bardzo dumny był sołtys Marian Reszka, II miejsce drużyna Jezierc z panią sołtys na czele Marią Duraj-Rode, a III miejsce drużyna z Semlina i swej radości nie ukrywał sołtys Henryk Jankowski.

 

AKTYWNE FERIE W SOŁECTWIE KAROLEWO

opublikowano: 21 lutego 2019

 • opis: FERIE

Przez ostatnie dwa tygodnie świetlica wiejska w Piesienicy tętniła życiem i radosnym śmiechem! A wszystko to za sprawą trzech mam z sołectwa Karolewo: Moniki Cesarz, Justyny Fojut i Agnieszki Princ. To właśnie one postanowiły zorganizować aktywne ferie dla dzieci z sołectwa! I jak postanowiły – tak zrobiły!

Zajęcia dla dzieci odbywały się co drugi dzień. Dla najmłodszych przygotowano moc atrakcji - m.in. gry i zabawy, mecze w „piłkarzyki”, rozgrywki w tenisa stołowego, malowanie buziek i rysowanie,a na zakończenie – kolorową dyskotekę... Do tego pyszny poczęstunek czyli swojskie rogaliki z marmoladą, gofry czy naleśniki! Nic więc dziwnego, że dzieci z sołectwa Karolewo były zachwycone i chętnie uczestniczyły w zajęciach. A aktywne mamy zaangażowały się całym sercem i świetnie sprawdziły się w roli animatorek.

MEDIALNA KARIERA ZBLEWSKICH ŻUKÓW NA EMERYTURZE

opublikowano: 20 lutego 2019

 • opis: żuki

Nasze strażackie żuki stały się sławne na całą Polskę i trafiły nie tylko na radiową antenę, ale także do telewizji! Skąd takie zainteresowanie? Przypomnijmy, iż na początku lutego Gmina Zblewo wystawiła na sprzedaż dwa samochody pożarnicze, które służyły wcześniej w jednostkach Karolewo i Semlin. Szybko okazało się, że pasjonatów starych aut jest wielu. I tak rozpoczęła się medialna kariera – ze strony urzędowej i oficjalnego BIP-u Gminy Zblewo nasze żuki trafiły najpierw na antenę Radia Gdańsk, a potem wystąpiły w TVP 3 Gdańsk, TVP1 i TVN Turbo...

BIBLIOTEKA W ZBLEWIE ZAPRASZA NA WYSTAWĘ „KOCIEWIE W OBIEKTYWIE”

opublikowano: 20 lutego 2019

 • opis: wystawa

W zblewskiej bibliotece można właśnie obejrzeć wędrującą wystawę powarsztatową zorganizowaną w ramach projektu: Lokalne Dziedzictwo Kulturowe, warsztaty fotograficzne technika i pasja " Kociewie w obiektywie". Pomysłodawcą projektu jest Lech J. Zdrojewski. Zdjęcia znajdujące się na wystawie zostały wykonane podczas warsztatów fotograficznych przez pasjonatów urzeczonych " galilejską urodą Kociewia"- jak o charakterze tego regionu pisał ks. Janusz Stanisław Pasierb. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

JUŻ OD TEJ ŚRODY BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI NA KONCERT Z OKAZJI DNIA KOBIET!

opublikowano: 18 lutego 2019

 • opis: WEJŚCIÓWKI

Szanowni Państwo, już od najbliższej środy tj. 20 lutego od godz.9:00, w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie (ul. Główna 40) rozpocznie się dystrybucja bezpłatnych wejściówek na koncert z okazji Dnia Kobiet. Przypomnijmy, iż na zaproszenie Wójta Gminy Zblewo wystąpi Roberto Zucaro, a usłyszymy najpiękniejsze włoskie przeboje! Serdecznie zapraszamy po odbiór bezpłatnych wejściówek!

LOT KOCIEWIE ZAPRASZA: MIEJSKIE MARSZE NA ORIENTACJĘ "TROPEM WILCZYM"

opublikowano: 18 lutego 2019

 • opis: MARSZE

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE postanowiła w tym roku przypomnieć o bohaterskich harcerzach, a w szczególności o Kazimierzu Piechowskim. Współorganizatorem imprezy jest Powiat Tczewski, a wsparcia udziela Fabryka Sztuk, Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta oraz Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba.  - Zeszłoroczny marsz cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, dlatego w tym roku także pragniemy przybliżyć im miejsca i osoby związane z walką o wolność. Z okazji ogłoszenia przez Radę Miejską w Tczewie oraz Radę Powiatu Tczewskiego roku 2019 Rokiem Kazimierza Piechowskiego chcemy skupić się na sylwetkach tczewskich harcerzy – mówi Piotr Kończewski z LOT KOCIEWIE.

WKRÓTCE PARAFIA W ZBLEWIE BĘDZIE CIESZYĆ SIĘ KOLEJNYM ŚWIĘTYM

opublikowano: 15 lutego 2019

 • święty wojciech

23 kwietnia 2019 r. czterdziestoosobowa delegacja naszej parafii z ks. proboszczem Zenonem Góreckim na czele, uda się z pielgrzymką do Archikatedry Gnieźnieńskiej gdzie Prymas Polski Abp Wojciech Polak ofiaruje relikwie Św. Wojciecha dla naszej parafii. To dla naszej wspólnoty parafialnej wielkie, historyczne wydarzenie. Relikwie są pierwszego stopnia, to cząstka kości męczennika.

WÓJT ZAPRASZA WSZYSTKIE PANIE NA DZIEŃ KOBIET! PRZED NAMI - WSPANIAŁY KONCERT

opublikowano: 15 lutego 2019

 • opis: koncert

Jak co roku z okazji Dnia Kobiet, wójt gminy Zblewo Artur Herold przygotował dla Pań wspaniałą, muzyczną niespodziankę. Tym razem będzie to koncert włoskich przebojów. W tym roku specjalnie dla Pań z gminy Zblewo na zaproszenie wójta wystąpi Roberto Zucaro z zespołem. Usłyszymy najpiękniejsze, włoskie przeboje takie jak: Marina”, „Felicita”, „Ci Sara”, „Volare” czy „Quando Quando”. Koncert odbędzie się 8 marca (piątek) o godz.18:00 w sali widowiskowo-sportowej w Zblewie. Bezpłatne wejściówki przeznaczone są wyłącznie dla Mieszkanek gminy Zblewo. Wejściówki można odbierać już od 20 lutego br. w Gminnym Ośrodku Kultury im. Małgorzaty Hillar w Zblewie (w godz. od 9.00 do 18.00). Szczegółowe informacje i kontakt: GOK w Zblewie, tel. (58) 588 43 77. Serdecznie zapraszamy!

ŻAŁOBA NARODOWA PO ŚMIERCI JANA OLSZEWSKIEGO. "KOCIEWSKIE WESELE" - ODWOŁANE!

opublikowano: 12 lutego 2019

 • IMPREZA ODWOŁANA

W związku ze śmiercią Jana Olszewskiego, Premiera Polski w latach 1991–1992, Kawalera Orderu Orła Białego, na terenie Polski zostaje wprowadzona żałoba narodowa w dniach: 15 lutego 2019 r. oraz 16 lutego 2019 r. do godz. 19.00. UWAGA! W związku z żałobą narodową przedstawienie „Kociewskie Wesele”, które miało się odbyć w najbliższy piątek (15 lutego) w Pinczynie zostaje ODWOŁANE. O nowym terminie poinformujemy Państwa wkrótce.

KONKURS FOTOGRAFICZNY. ZGŁOSZENIA DO KOŃCA LUTEGO!

opublikowano: 12 lutego 2019

 • opis: konkurs

Wójt Gminy Zblewo ogłasza  III edycję konkursu fotograficznego pn. „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie”.  Organizatorzy, podobnie jak w zeszłym roku zachęcają do przysyłania zdjęć promujących uroki i walory Kociewia w gminie Zblewo. Mogą to być zarówno krajobrazy, jak i twarze Kociewiaków czy też zatrzymane w kadrze pasje, tradycje, kultura, wydarzenia… Jednym słowem - czekamy na Państwa zdjęcia ukazujące piękno Kociewia i Kociewiaków w granicach gminy Zblewo.

2 MINUTY I 14 SEKUND - OSP ZBLEWO NA PIATKĘ!

opublikowano: 12 lutego 2019

Dzisiaj w godzinach porannych miała miejsce inspekcja gotowości operacyjnej naszej jednostki OSP Zblewo. Takie kontrole są przeprowadzane raz w roku. Kontrolę przeprowadziła Komenda Powiatowa PSP w Starogardzie Gdańskim. Sprawdzono m.in. alarmowanie OSP, czas wyjazdu zastępu z remizy, założenie ćwiczenia bojowego (pożar piwnicy, jedna osoba poszkodowana). Ratownicy musieli również rozwiązać test z teorii. Inspekcja wypadła dla naszych strażaków znakomicie! Wystarczy wspomnieć, iż od załączenia alarmów OSP do wyjazdu pierwszego zastępu z jednostki minęło zaledwie 2 minuty i 14 sekund! Strażacy sprawnie wykonali też ćwiczenie bojowe (bez uwag ze strony kontrolujących). Jak kontrola – to i ocena. Maksymalnie można otrzymać 100 punktów. Nasi druhowie zdobyli 96 pkt i ocenę bardzo dobrą! Gratulujemy i dziękujemy.

NASI W PLEBISCYCIE "OSOBOWOŚĆ ROKU". OSTATNIE GODZINY GŁOSOWANIA!

opublikowano: 12 lutego 2019

 • opis: regina

Głosowanie prowadzone jest w czterech kategoriach: kultura, działalność społeczna i charytatywna, samorządność i społeczność lokalna oraz biznes. Laureaci zostaną wybrani osobno w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Rumi oraz w powiatach województwa pomorskiego. Kandydatów do zaszczytnego tytułu nominuje kapituła pod przewodnictwem redaktora naczelnego „Dziennika Bałtyckiego”. Miło nam poinformować, że wśród nominowanych są nasi Mieszkańcy! 

LALKA MIA Z PINCZYNA W KONKURSIE UNICEF

opublikowano: 11 lutego 2019

 • lalka mia

Dnia 5 lutego uczniowie wybrali laleczkę, która będzie reprezentowała naszą szkołę w konkursie w ramach akcji UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”. Do ostatniego etapu trafiło 12 lalek, spośród których w demokratycznym głosowaniu uczniowie wybrali tą, która zrobiła na nich największe wrażenie. Bezkonkurencyjna okazała się lalka o imieniu Mia dostarczona przez uczennicę klasy IV a Aleksandrę Klawikowską. Na drugim miejscu uplasowała się lalka Kacpra Dolnego z klasy III b gim, a trzecie miejsce zajęła lalka ucznia klasy VIII b – Dariusza Szymańskiego.

BAL KARNAWAŁOWY BORZECHOWSKICH PRZEDSZKOLAKÓW

opublikowano: 11 lutego 2019

 • opis: zabawa

Karnawał to czas zabawy nie tylko dla dorosłych ale też dla dzieci.  W miniony czwartek (tj. 7 lutego) również w  naszej placówce odbyła się długo wyczekiwana zabawa karnawałowa dla wszystkich przedszkolaków. Nauczycielki przedszkola dołożyły wszelkich starań, by wystrój sali wprowadził dzieci w radosny, bajkowy nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, motyli, księżniczek, piratów, kowbojów, strażaków, policjantów oraz innych barwnych postaci.

ZWROT PODATKU AKCYZOWEGO

opublikowano: 11 lutego 2019

 • zwrot podatku

Wójt Gminy Zblewo informuje wszystkich producentów rolnych, że do dnia 28 lutego 2019 r. można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Do wniosku należy dołączyć:  oryginały faktur potwierdzających zakup oleju napędowego wystawionych w okresie od 01 sierpnia 2018 r. do 31 stycznia 2019 r. oraz - w przypadku posiadania bydła: dokument wydany przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego. Wszelkie informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo (pokój nr 2).

DZIEŃ KOCIEWIA W BYTONI: "Żebyśta wiedzieli, jak tu dawniej ludzie żyli…"

opublikowano: 8 lutego 2019

 • opis: KGW

10 Lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kociewia. Społeczność szkolna PSP w Bytoni wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Zblewa i Panem Mirkiem Umerskim świętowanie rozpoczęła już dziś czyli w piątek (8 lutego). Przez cały dzień w bytońskiej szkole królowało dziś Kociewie! Były szneki z glancem, gadki kociewskie, darcie pierza i prasowanie żelazkiem z duszą. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć i "dotknąć" wszystkiego, o czym dotąd jedynie słyszała z babcinych opowieści. To było niezapomniane spotkanie z naszymi tradycjami. Serdecznie dziękujemy! A wszystkim mieszkańcom i gościom przypominamy, iż właśnie tutaj - w bytońskiej szkole - działa wspaniała Izba Regionalna pełna pamiątek i cennych eksponatów rodem z Kociewia. Warto ją odwiedzić!

JESTEŚ ZAINTERESOWANY FUNDUSZAMI EUROPEJSKIMI? PRZYJDŹ NA SPOTKANIE!

opublikowano: 8 lutego 2019

 • punkt informacyjny

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z działań Mobilnych Punktów Informacyjnych na Pomorzu! Spotkanie w Zblewie już 22 lutego! Specjaliści ds. Funduszy Europejskich, w ramach prowadzonych działań, odwiedzają miejscowości województwa pomorskiego i w każdej z nich, jednego dnia są dostępni dla osób zainteresowanych Funduszami Europejskimi. Podczas konsultacji będzie można uzyskać informacje na temat wsparcia, jakie można otrzymać z Funduszy Europejskich m.in. na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub jej rozwój. Uczestnicy spotkania będą mogli uzyskać informację na temat bezpłatnych szkoleń, jak również możliwości dofinansowania projektów realizowanych przez społeczności lokalne.

PRZED NAMI - DZIEŃ KOCIEWIA I WIELKIE, KOCIEWSKIE WESELE!

opublikowano: 8 lutego 2019

 • opis: wesele

Przed nami - Światowy Dzień Kociewia, który obchodzony jest 10 lutego. Przez najbliższe dni w całym regionie wiele będzie się działo! A wspólnym mianownikiem wszystkich tych wydarzeń jest właśnie nasza Mała Ojczyzna. Przypomnijmy, iż niedawno mieliśmy okazję obejrzeć m.in. fantastyczną prezentację pt. "Tradycje i obrzędy kociewskie" przygotowaną przez KGW Zblewo (relacja - tutaj). A dzisiaj - w przede dniu Święta Kociewia - Panie Gospodynie ze Zblewa goszczą w bytońskiej szkole, w której opowiadają młodemu pokoleniu o naszych tradycjach i zwyczajach. Relacja ze Święta Kociewia w Bytoni już wkrótce w naszym serwisie! Tymczasem serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości na wielkie, kociewskie wesele! Już za tydzień - w piątek (15 lutego) o godz.18:00 w szkole w Pinczynie zostanie wystawione "Kociewskie Wesele" w wykonaniu zespołu folklorystycznego "Kociewska Familija" z Pinczyna i w reżyserii Zyty Mikołajewskiej. 

STRAŻACKIE ŻUKI - NA SPRZEDAŻ!

opublikowano: 6 lutego 2019

 • opis: żuki

Są piękne, stylowe, czerwone i z duszą! Gmina Zblewo wystawiła własnie na sprzedaż dwa pożarnicze auta. To prawdziwa gratka! Do sprzedaży trafiły dwa czerwone żuki A-15. Pierwszy z nich ma 50 lat, drugi - jest o 7 lat młodszy. Oba samochody są nie tylko "na chodzie", ale ich stan techniczny - mimo przejścia na strażacką emeryturę - jest całkiem dobry. Są zarejestrowane i ubezpieczone. I jak mówią strażacy, przynoszą szczęście! Cena wywoławcza aut to: "młodszy model" - 4.500 netto, a półwieczny żuk kosztuje 10 tysięcy złotych. Oferty można składać do 15 lutego w Urzędzie Gminy, a szczegóły dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo (zakładka: przetargi). Zachęcamy do obejrzenia tych wyjątkowych samochodów - można je zobaczyć w siedzibie OSP Zblewo (ul. Główna 4) w godz. 8:00 - 14:00 (od poniedziałku do piątku).

JUŻ NIEDŁUGO FERIE! GOK ZAPRASZA DO GOKLANDII

opublikowano: 1 lutego 2019

 • opis: FERIE

Już niedługo ferie! Nasz Gminny Ośrodek Kultury przygotował - jak co roku - bogaty w atrakcje program i zaprasza wszystkie dzieci do Goklandii. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. W programie m.in. zajęcia z garncarzem i kino sferyczne! Zapraszamy. Szczegóły - serwis internetowy GOK w Zblewie.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SZKOLE W PINCZYNIE

opublikowano: 31 stycznia 2019

 • dzień babci pinczyn

W szkole w Pinczynie zapraszanie Babć i Dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Spotkania z Babcią i Dziadkiem odbywały się przez cały tydzień. Każda klasa przygotowała dla swoich gości program artystyczny. Dzieci prezentowały wierszyki, piosenki oraz tańce, wcielały się w role aktorów. Goście byli poruszeni.

ZGŁOŚ KANDYDATA DO NAGRODY "KOCIEWSKIE PIÓRO" ZA 2018 ROK

opublikowano: 29 stycznia 2019

 • opis: pióro

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar w Zblewie ogłasza kolejną edycję nagrody „Kociewskie Pióro”. Przypomnijmy, iż jest to nagroda za osiągnięcia i zasługi dla Kociewia w dziedzinie literatury, publicystyki, animacji kultury (indywidualnie i zbiorowo) oraz za całokształt  działalności.

POLICJANCI ROZBILI SZAJKĘ WŁAMYWACZY

opublikowano: 29 stycznia 2019

 • opis: POLICJA

Policjanci ze Zblewa przedstawili 20 zarzutów dotyczących kradzieży i włamań. Usłyszało je dwóch mieszkańców powiatu starogardzkiego w wieku 27 i 35 lat, którzy w ostatnim czasie dopuścili się szeregu przestępstw. Łączna wartość strat spowodowana działalnością tej grupy oszacowana została na kwotę blisko 50 tys. zł. Obecnie śledczy wyjaśniają bliższe okoliczności tej sprawy. Policjanci ze Zblewa wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej w Starogardzie Gdańskim zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanego o liczne kradzieże i włamania.

KONKURS OFERT NA REALIZACJĘ ZADANIA PUBLICZNEGO Z ZAKRESU ROZWOJU KULTURY FIZYCZNEJ I SPORTU

opublikowano: 29 stycznia 2019

 • konkurs ofert

Wójt Gminy Zblewo, działając na podstawie art. 13 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz.450 ze zm.) ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu rozwoju kultury fizycznej i sportu na terenie Gminy Zblewo w 2019 r. Regulamin konkursu wraz z załącznikami dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Zblewo (link). Szczegółowe informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Zblewo – Agnieszka Sender, tel. (58) 588 43 81, wew.22.

RUSZA OGÓLNOPOLSKI KONKURS GRANTOWY PROGRAMU RÓWNAĆ SZANSE 2019

opublikowano: 24 stycznia 2019

 • opis: konkurs

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Ogólnopolski Konkurs Grantowy w ramach Programu "Równać Szanse 2019" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Program skierowany jest do fundacji i stowarzyszeń z miejscowości do 20 000 mieszkańców oraz domów kultury i bibliotek, które otrzymały co najmniej jedną dotację w Regionalnym Konkursie Grantowym Programu Równać Szanse od 2007 roku.  Celem konkursu jest wsparcie projektów, których celem ma być rozwój umiejętności społecznych młodych ludzi przydatnych zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu.  W konkursie można uzyskać dotację do 40 000 zł na działania trwające 15 miesięcy realizowane pomiędzy 1 lipca 2019 r. a 30 listopada 2020 r. (prowadzone ze stałą, minimum 20-osobową grupą młodzieży w wieku 13-19 lat z miejscowości do 20 tys. mieszkańców).

KARTA DUŻEJ RODZINY. ZMIANY W PRZEPISACH, ZOBACZ KORZYŚCI!

opublikowano: 24 stycznia 2019

 • karta dużej rodziny

GOPS w Zblewie informuje, iż od dnia 1 stycznia 2019 roku o Kartę Dużej Rodziny mogą ubiegać się rodzice i małżonkowie rodziców, którzy mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci, bez względu na wiek tych dzieci w chwili składania wniosku.  Wniosek o wydanie Karty Dużej Rodziny można złożyć w każdym czasie, w godzinach pracy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zblewie. Wnioski można również składać elektronicznie za pośrednictwem Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia. Wnioski można pobrać TUTAJ (link). Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Przypomnijmy, iż są to zniżki m.in. na stacjach benzynowych, w środkach publicznego transportu, instytucjach kultury (m.in. teatry, muzea), parki krajobrazowe, baseny, siłownie, lokale gastronomiczne i wiele innych.

"ŻABKI" ZAPROSIŁY BABCIE I DZIADKÓW

opublikowano: 23 stycznia 2019

 • opis: żabki

To była wyjątkowo radosna i uroczysta środa, która minęła w naszej gminie pod znakiem wielkiego świętowania Dnia Babci i Dziadka! Piękną uroczystość dedykowaną swoim ukochanym dziadkom, przygotowały dziś nie tylko „Motylki” (o czym piszemy w osobnej relacji), ale także grupa „Żabek” z Gminnego Przedszkola w Zblewie. Dzieci po prostu zachwyciły publiczność, która nie kryła radości, dumy, ale i wzruszenia. Oj, niejedna łezka spadła dziś po babcinym policzku…  

DZIEŃ BABCI I DZIADKA Z "MOTYLKAMI"

opublikowano: 23 stycznia 2019

 • opis: motylki

Dzisiaj tj. w środę (23 stycznia) na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie zebrały się babcie i dziadkowie dzieci z Gminnego Przedszkola w Zblewie. Specjalnie z okazji Dnia Babci i Dziadka zorganizowano tu bowiem piękną uroczystość.  Najpierw – wczesnym przedpołudniem – to piękne święto uroczyście obchodziła grupa „Motylków”. Dzieci tańczyły i śpiewały dla swoich ukochanych dziadków – nie zabrakło także piosenek w języku angielskim!

TRWA BUDOWA GAZOCIĄGU

opublikowano: 23 stycznia 2019

 • opis: gazociąg

Na terenie naszej gminy trwa obecnie budowa gazociągu. Prace prowadzone są bardzo dynamicznie. Ułożono już około 4 km spośród zaplanowanych 21 km sieci gazowej o średnicy od 63 do 160 mm. Przypomnijmy, że drugi etap budowy obejmuje część miejscowości Pinczyn oraz miejscowość Zblewo. Prace prowadzono są wielotorowo przez kilka ekip budowlanych. W najbliższym czasie, o ile pozwolą na to warunki pogodowe, planowana jest budowa sieci gazowej przy ul. Sportowej oraz na Osiedlu Rzemieślniczym i os. Ks. Krefta w Zblewie.

U BABCI JEST SŁODKO, ŚWIAT PACHNIE SZARLOTKĄ...

opublikowano: 21 stycznia 2019

 • dzień babci

Dzisiaj jeden z najwspanialszych dni w roku – Dzień Babci! Ukochanej, wspaniałej, najlepszej i najcudowniejszej! Od samego rana w całej gminie wszystkie nasze babcie dostają moc uścisków od swoich wnuczek i wnuków! Bo – jak powie każde z nich – „u babci jest słodko, świat pachnie szarlotką…”. Słowa tej piosenki rozbrzmiewały dzisiaj jak gmina Zblewo długa i szeroka! Słychać je było także na  pięknej uroczystości w borzechowskiej szkole, na którą najmłodsi zaprosili swoje babcie i dziadków. Były śpiewy, tańce, pyszne słodkości, wspaniałe laurki i upominki – a wszystko to przygotowane przez dzieci i dedykowane właśnie dziadkom.

WÓJT UGOŚCIŁ GOSPODYNIE Z KGW

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • opis: kgw

Przez cały rok nasze Panie Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich są na niemalże każdej imprezie i wydarzeniu kulturalnym w naszej gminie. Z reguły jednak – pracują: a to przygotowują piękne stoiska, dekoracje, przetwory, a to gotują i promują naszą tradycje i zwyczaje. Tym razem było jednak nieco inaczej… Wójt Artur Herold zaprosił bowiem Panie na spotkanie noworoczne, na którym to właśnie one - nasze Gospodynie - były gośćmi specjalnymi! Zostały zatem ugoszczone najpiękniej, jak można. W ten właśnie sposób wójt Artur Herold chciał podziękować naszym Paniom za aktywność, liczne inicjatywy i społeczną pracę w minionym roku.

SPOTKANIE NOWOROCZNE MIESZKAŃCÓW SOŁECTWA KAROLEWO

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • opis: karolewo

W niedzielne popołudnie (13 stycznia) w Piesienicy odbyło się spotkanie noworoczne mieszkańców sołectwa Karolewo. Uroczystość zorganizował sołtys Stanisław Fojut wraz z Radą Sołecką, Kołem Gospodyń Wiejskich oraz miejscową jednostką OSP. Mieszkańcy spotkali się w świetlicy wiejskiej, pięknie przygotowanej na tę szczególną okazję. Na stołach pyszniły się swojskie potrawy i pyszne kuchy, przygotowane – oczywiście - przez Panie Gospodynie z KGW. Dziękując wszystkim za przybycie, sołtys Stanisław Fojut nie ukrywał radości, że mieszkańcy wchodzą w ten nowy rok razem

PROŚBA O POMOC. ZAGINĄŁ PIES. CZEKA NAGRODA!

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • opis: PIES

Publikujemy prośbę pani Ewy o pomoc w odnalezieniu jej czworonożnego przyjaciela. Pies zaginął na początku roku w okolicach Zblewa. Zrozpaczeni właściciele będą wdzięczni za jakiekolwiek informacje na temat ich pupila. Dotychczasowe poszukiwania nie przyniosły rezultatu.

W PINCZYNIE GRALIŚMY BEZ FOCHA!

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • opis: wośp

W drugą niedzielę stycznia, jak co roku od 20. lat Pinczyn grał z Wielką Orkiestrą  Świątecznej Pomocy, która podczas tegorocznego 27 finału zbierała pieniądze dla pięćdziesięciu placówek specjalistycznych leczących chore dzieci w Polsce, które swoim zasięgiem obejmują cały kraj.  Po raz kolejny graliśmy ze sztabem WOŚP w Tczewie. Organizacją 27 finału WOŚP zajęła się p. Ewa Niemczyk. W tym roku pobiliśmy kolejny swój własny rekord, z którego jesteśmy dumni, a kwota, którą zebraliśmy i przekazaliśmy  na konto fundacji wynosi: 25.225,18 zł. i 6 EURO.

ŻAŁOBA NARODOWA PO ŚMIERCI PREZYDENTA GDAŃSKA

opublikowano: 17 stycznia 2019

 • opis: żałoba

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono żałobę narodową. Żałoba będzie obowiązywać od jutra tj. piątku (18 stycznia) od godziny 17.00 to jest od momentu, w którym nastąpi wyprowadzenie trumny do Bazyliki Mariackiej w formie pochodu ulicami miasta, do soboty (19 stycznia) do godziny 19.00.  W czasie żałoby narodowej flagi państwowe zostaną opuszczone do połowy masztu.

WOJEWODA POMORSKI OGŁASZA ŻAŁOBĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA

opublikowano: 15 stycznia 2019

 • opis: żałoba

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu śp. Pawła Adamowicza./ Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski/.

ZMARŁ ŚP. PAWEŁ ADAMOWICZ. DZIŚ WSZYSCY JESTEŚMY GDAŃSZCZANAMI...

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • paweł adamowicz

Z przeogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dla nas wszystkich jest to niewyobrażalna tragedia, w którą wciąż trudno nam uwierzyć. Zapamiętamy Pana Prezydenta nie tylko jako pełnego pasji samorządowca, który ponad wszystko kochał Gdańsk, ale także jako radosnego, otwartego i życzliwego Człowieka, który kochał ludzi. Łączymy się z Rodziną Pana Prezydenta w wielkim smutku i szczerej modlitwie. Głęboko solidaryzujemy się z całą społecznością Gdańska... Dziś wszyscy jesteśmy Gdańszczanami…

GADKI, ŚPIEWKI I LEBERKA.. czyli WIECZÓR KOCIEWSKI W ZBLEWIE

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • opis: kgw

Sobotni wieczór (12 stycznia) w Zblewie był prawdziwym, wielkim świętem Kociewia! A wszystko to za sprawą niesamowitych Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Zblewie,  które przygotowały i zaprosiły mieszkańców na pokaz „Tradycji i obrzędów kociewskich”. Impreza przyciągnęła do zblewskiego GOK-u wielu miłośników Kociewia i kociewskiej kultury. I było warto! Panie Gospodynie udowodniły bowiem, że nasze kociewskie tradycje są naprawdę ciekawe i warto je znać! „Pomysł był prosty, bo - prosto z serca! Chciałyśmy pokazać nasze kociewskie tradycje, zwyczaje, jak to kiedyś bywało… Czas tak szybko biegnie i dzisiaj niewiele osób już pamięta, co to jest darcie pierza, heklowanie czy „ruchanie chleba”! - opowiada Regina Umerska.

WIELKA - ZBLEWSKA - ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • opis: wośp

27. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Zblewie już od pierwszych chwil był kolorowy, rozśpiewany, roztańczony i pełen dobroci naszych mieszkańców. Na halę widowiskowo-sportową w Zblewie przyszły setki mieszkańców, by wspólnie cieszyć się z tego wyjątkowego dnia i wesprzeć WOŚP.  

WSPIERAMY PREZYDENTA PAWŁA ADAMOWICZA. TRWA ZBIÓRKA KRWI

opublikowano: 14 stycznia 2019

 • zbiórka krwi

Wszyscy jesteśmy głęboko wstrząśnięci tragedią, która wydarzyła się wczoraj w Gdańsku podczas finału WOŚP. Całym sercem wspieramy Pana Prezydenta Pawła Adamowicza, jak i jego bliskich, naszymi dobrymi myślami i modlitwą… Jednocześnie gorąco zachęcamy do przyłączenia się do apelu o oddawanie krwi. Od godz. 7:00 otwarte są stacje krwiodawstwa zarówno w Gdańsku, jak i w innych miejscowościach naszego województwa. W powiecie starogardzkim krew można oddać w  Oddziale Terenowym Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który znajduje się w Kociewskim Centrum Zdrowia. Oto pełna lista stacji krwiodawstwa:

XXI DEKANALNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W ZBLEWIE – ZA NAMI!

opublikowano: 11 stycznia 2019

 • opis: przegląd

Piękną tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej w Zblewie jest wspólne kolędowanie. Od 21 lat szkoła - we współpracy z  parafią w Zblewie – organizuje Dekanalny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Przypomnijmy, iż inicjatorką i dobrym duchem tego wydarzenia jest Beata Kośnik. W tegorocznym przeglądzie - który odbył się dzisiaj tj.11 stycznia - wzięli udział uczniowie z Pinczyna, Bytoni, Borzechowa i Zblewa oraz grupa „Żabek” z Gminnego Przedszkola w Zblewie. Zabrzmiały najpiękniejsze, polskie kolędy i pastorałki, a publiczność gorąco nagradzała młodych wykonawców brawami. Na koniec uroczystości, ksiądz prałat Zenon Górecki podziękował wszystkim za piękny, kolędowy podwieczorek.

INFORMACJA W SPRAWIE BUDOWY GAZOCIĄGU W PINCZYNIE

opublikowano: 11 stycznia 2019

 • opis: psg

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, iż Polska Spółka Gazownictwa rozpoczęła  prace związane z budową sieci gazowej średniego ciśnienia na ternie miejscowości  Pinczyn.  W roku bieżącym inwestor planuje wykonać około 21 km sieci gazowej na terenie miejscowości Pinczyn i Zblewo, co po zakończeniu inwestycji umożliwi podłączanie mieszkańców tych miejscowości do sieci gazowej. 

27. FINAŁ WOŚP W ZBLEWIE - ZOBACZ PROGRAM!

opublikowano: 11 stycznia 2019

 • opis: wośp

27 Finał WOŚP w Zblewie zapowiada się bardzo atrakcyjnie! Zapraszamy na naszą halę widowiskowo-sportową na popołudnie pełne dobrych emocji!  W tym roku zblewską Orkiestrę rozkręca DJ MAX Wojciech Nadolski! Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem finału. Czekamy na Was!

 

ZAPRASZAMY DO PINCZYNA NA 27. FINAŁ WOŚP!

opublikowano: 10 stycznia 2019

 • opis: wośp

Serdecznie zapraszamy do Pinczyna 13 stycznia 2019 r. na 27 Finał WOŚP w godzinach od 15.30 – 19.30.  W programie, jak zawsze moc atrakcji dla każdego, m.in. występy artystyczne dzieci, Eweliny Rytelewskiej, Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy OSP Pinczyn pod batutą p. Wacława Ossowskiego, zabawy z wodzirejem Krzysztofem Gdańcem, kiermasze, kawiarenka Caffe, bar Fast-food, loteria fantowa z cennymi nagrodami, licytacja, sala zabaw Kids Play, sprayowe fryzury i wiele innych atrakcji.

PROJEKT UCHWAŁY WS WYKAZU KĄPIELISK W SEZONIE LETNIM 2019

opublikowano: 10 stycznia 2019

 • opis: kąpieliska

Na podstawie art. 37 ust. 2 oraz 10 i 11 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (tekst jednolity: Dz.U. 2018 poz. 2268), podaję do publicznej wiadomości projekt uchwały Rady Gminy w Zblewie w sprawie określenia wykazu kąpielisk na terenie gminy Zblewo w 2019 roku. Uwagi oraz propozycje zmian do projektu uchwały należy składać w terminie od dnia 10 stycznia do dnia 1 lutego 2019 r. w formie pisemnej w Urzędzie Gminy w Zblewie, ul. Główna 40, 83-210 Zblewo w poniedziałek i środę w godz.7.30-16.00, we wtorek w godz.7.30-15.30 oraz w czwartek i piątek w godz.7.30-15.00.

SZCZODRAKI I WIELKIE KOLĘDOWANIE NA ORSZAKU TRZECH KRÓLI W PINCZYNIE

opublikowano: 9 stycznia 2019

 • opis: PINCZYN

Jak co roku Orszak Trzech Króli przeszedł także ulicami Pinczyna. Wzięło w nim udział wielu mieszkańców, którzy przyszli całymi rodzinami. Specjalnie na orszak, mieszkańcy poszczególnych ulic przybrali misyjne kolory i królewskie korony. Było kolorowo, świątecznie i rozśpiewanie – w orszaku wzięła bowiem udział liczna grupa zespołu „Kociewska Familija”. Po drodze do kościoła orszak kilka razy zatrzymywał się, by podziwiać inscenizacje, przygotowane przez młodzież (pod opieką niezrównanej Zyty Mikołajewskiej). Finał orszaku odbył się w miejscowym kościele, który zapiera dech w piersiach przepięknym, świątecznym wystrojem. Parafianie są z tego bardzo dumni i jak mówią, wiele osób spoza parafii przyjeżdża tu specjalnie po to, aby podziwiać pinczyński kościół w świątecznej odsłonie.

ORSZAK TRZECH KRÓLI W ZBLEWIE

opublikowano: 9 stycznia 2019

 • orszak zblewo

W niedzielę 6 stycznia już po raz czwarty odbył się w Zblewie Orszak Trzech Króli. Wydarzenie i tym razem inspirowane było przez ks. prałata Zenona Góreckiego, proboszcza parafii i p. Lucynę Błaszak, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zblewie. Dzięki współpracy parafii i szkoły przygotowany został kolorowy pochód, do którego włączyło się ok. 400 osób. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi". Trzej Królowie, reprezentujący trzy pokolenia, wyruszyli w drogę, aby zanieść do Stajenki pragnienia odnowy oblicza Ziemi, odnowy oblicza naszej Ojczyzny oraz odnowy każdego serca.

GOSPODYNIE ZE ZBLEWA ZAPRASZAJĄ NA WIECZÓR PEŁEN KOCIEWIA!

opublikowano: 8 stycznia 2019

 • opis: kgw

KGW Zblewo serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców i sympatyków pięknego Kociewia na niezwykłe wydarzenie promujące naszą lokalną kulturę pn. „Tradycje i obrzędy kociewskie”. Spotkanie odbędzie się w sobotę (12 stycznia) o godz. 18:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Zblewie. Dlaczego warto znaleźć chwilę czasu i przyjść na ten niezwykły, kociewski wieczór? Regina Umerska, przewodnicząca KGW uchyla rąbka tajemnicy i opowiada, jakie niespodzianki przygotowały Panie Gospodynie na tę specjalną okazję: „Będzie radośnie, wyjątkowo, kolorowo i wesoło! Chcemy przypomnieć nasze zwyczaje i tradycje, aby przekonać wszystkich, że nasza kociewska kultura jest wyjątkowa i nie jest nudna! (...)

PRZED NAMI - KARNAWAŁ. RADA RODZICÓW ZAPRASZA NA BAL!

opublikowano: 3 stycznia 2019

 • zapraszamy na bal

Sylwester już za nami ! Czas więc pomyśleć o karnawale! Rada Rodziców PSP w Zblewie już tradycyjnie zaprasza na wspaniałą zabawę karnawałową. Impreza odbędzie się 19 stycznia w Borzechowie. Jak zapewniają organizatorzy, czeka moc atrakcji - nie tylko wyśmienite menu, wspaniała muzyka (zespół Second Heaven), licytacja atrakcyjnych fantów, ale także - fantastyczna niespodzianka! Szczegóły na plakacie - miejsc już o coraz mniej, więc warto się pospieszyć! Zapraszamy!

WSPÓLNIE POWITALIŚMY NOWY ROK!

opublikowano: 3 stycznia 2019

 • nowy rok

Już tradycyjnie wójt gminy Zblewo Artur Herold zaprosił mieszkańców i gości do wspólnego powitania Nowego Roku. W sylwestrową noc, o północy na skwerku przed miejscowym Urzędem Gminy zebrało się wiele osób, wśród nich m.in. radni i Przewodniczący Rady Gminy Leszek Burczyk oraz sołtys sołectwa Zblewo Roman Rambowski. Wszyscy obejrzeli fantastyczny pokaz fajerwerków, nad którym czuwali nasi druhowie z OSP Zblewo. Był też symboliczny toast za pomyślność i życzenia. Wójt dziękował mieszkańcom za zaufanie i współpracę w mijającym roku i życzył wszystkim szczęśliwego 2019 roku!

RELACJA Z II BIEGU MORSA W TWARDYM DOLE

opublikowano: 3 stycznia 2019

 • opis: morsy

Dnia 30 grudnia 2018 roku punktualnie o godzinie 10:00 rozpoczął się II Bieg Morsa. Mimo nie najlepszej aury nasze morsy, przyjaciele z klubu Sokół Zblewo oraz inni pasjonaci biegania licznie przybyli na bieg. Piękna, malownicza a zarazem bardzo wymagająca trasa wokół jeziora Niedackiego zastała pokonana przez wszystkich uczestników z uśmiechem na twarzy. Nie był ważny czas, ale wspólne chwile aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Po bieg głównym przyszedł czas na start naszych najmłodszych morsów, które dzielnie pokonały swój dystans. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspólnie spędzony czas!

ZAPRASZAMY NA ORSZAK TRZECH KRÓLI

opublikowano: 2 stycznia 2019

 • opis: orszak

W najbliższą niedzielę (tj. 6 stycznia), już po raz czwarty ulicami Zblewa przejdzie Orszak Trzech Króli. Zapraszamy do przyłączenia się do orszaku zielonego, niebieskiego lub czerwonego! Na przebranych uczestników czekają korony i śpiewniki.  Dla wszystkich Organizatorzy przygotowali gorąca herbatę, a dla dzieci – kakao. W programie tegorocznego orszaku m.in. jasełka uliczne, szopka ze zwierzętami i wspólne kolędowanie. Serdecznie zapraszamy! Organizatorami Orszaku Trzech Króli w Zblewie są: Parafia w Zblewie oraz PSP w Zblewie.

LOTOS GRIFFIN CUP DLA ROCZNIKA 2005 W ZBLEWIE

opublikowano: 2 stycznia 2019

 • opis: lotos

W najbliższą sobotę (5 stycznia) LOTOS Griffin Cup przenosi się do Zblewa, gdzie grać będą zawodnicy z rocznika 2005. Po przerwie związanej ze Świętami Bożego Narodzenia i z Nowym Rokiem drugi turniej cyklu LOTOS Griffin Cup odbędzie się w hali sportowej Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie przy ul. Kościerskiej 39. Współorganizatorem jest Gmina Zblewo. W wyniku losowania zgłoszone drużyny podzielono na trzy zespołowe grupy. Organizator zapewnia obsługę medyczną, obsługę sędziowską, dyplom dla każdej drużyny, medale i puchary dla trzech pierwszych drużyn oraz nagrody indywidualne i statuetki dla najlepszego zawodnika, króla strzelców oraz najlepszego bramkarza. Zapewniamy też drobny poczęstunek dla każdego uczestnika.

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne