Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – AKADEMIA W PINCZYNIE

Nie pytajcie co może uczynić dla Was Ojczyzna, Pytajcie co Wy możecie dla niej uczynić
                                                                                                              /
John Kennedy/

W piątek 9 listopada 2018r., dwa dni przed szczególnym świętem odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji cała społeczność szkolna zebrała się o godzinie 11.00 na sali gimnastycznej. Przepiękna dekoracja w barwach biało-czerwonych i płonące świece od razu wprowadziły wszystkich w szczególnie podniosły nastrój.

Akademię rozpoczęła projekcja filmu na temat drogi narodu polskiego do niepodległości, a następnie prowadzący- Tatiana Bogun i Jeremiasz Wojak powitali wszystkich zgromadzonych. Jeremiasz w imieniu wszystkich uczniów zgłosił pani dyrektor gotowość do uroczystego apelu. Dokładnie o godzinie 11:11 wszyscy obecni odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego, jednocześnie nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim akcji odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w tym samym czasie. Musimy przyznać, że uczniowie zaśpiewali hymn z dumą i entuzjazmem, co wywołało wśród grona pedagogicznego wzruszenie.

Podczas akademii wspominaliśmy dzieje przodków, powstań narodowych, które były naznaczone krwią i cierpieniem. Niezwykle poruszający wiersz „Opowiedz nam ojczyzno” zaprezentowała Wiktoria Jędrzejewska, a Aleksandra Kubik zaśpiewała przepięknie pieśń „Ojczyzno ma”. Występy uczniów wzbogacił wykonaniem przepięknych pieśni patriotycznych chór szkolny,  a najmłodsze uczennice naszej szkoły zatańczyły dla Niepodległej.

Wspominaliśmy również sylwetki postaci historycznych Polski i Pinczyna, które przyczyniły się do odzyskania niepodległości.

Po części oficjalnej przyszedł czas na rozstrzygnięcie dwóch konkursów polegających  na przygotowaniu prac plastycznych związanych ze Świętem Niepodległości, które możemy podziwiać na wystawie w naszej szkole. W pierwszym z nich pt. Skrzydła Wolności, I miejsce zajął Piotr Sulewski (IIIa gim), II miejsce Filip Burczyk (IIIa gim), III miejsce Mateusz Mokwa (VIIb) a wyróżnienia otrzymali: Daria Pelplińska (VIIa), Katarzyna Szmeiter (VIIa) oraz Jakub Luchowski (VIIb)

Na koniec wszyscy zgromadzeni zaśpiewali donośnym głosem „Przybyli ułani pod okienko”. Wspominając przeszłość Ojczyzny, postaci historyczne, zapamiętajmy słowa marszałka Józefa Piłsudskiego:  Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium. Dbajmy zatem o pamięć tych, którzy sprawili, że cieszymy się  dziś  upragnioną wolnością. Tak to świętowaliśmy w naszej szkole – było pięknie!

(Magdalena Piernicka, Joanna Marcinczyk)

 • DSC_0067.JPG
 • DSC_0068.JPG
 • DSC_0072.JPG
 • DSC_0075.JPG
 • DSC_0085.JPG
 • DSC_0087.JPG
 • DSC_0092.JPG
 • DSC_0094.JPG
 • DSC_0100.JPG
 • DSC_0101.JPG
 • DSC_0104.JPG
 • DSC_0111.JPG

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne