Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

PAMIĘTAJMY...

Początek listopada to czas refleksji i zadumy. Spotykamy się nad grobami naszych bliskich i przywołujemy wspomnienia. Odwiedzamy jednak nie tylko parafialne cmentarze, ale także – samotne mogiły, które choć czasem oddalone od domów i wsi, nie są zapomniane. Warto o nich pamiętać i przekazywać tę pamięć kolejnym pokoleniom, aby - przetrwała.

Jedną z takich mogił można znaleźć w arboretum w Wirtach. Zapewne wiele osób, które spacerowało po starej, leśnej części ogrodu zwróciło uwagę na kamień i drewniany krzyż pośrodku dwóch, strzelistych jodeł obrośniętych barwinkiem. To grób małego chłopca – Victora Oswina Puttricha, syna założyciela tutejszego arboretum – nadleśniczego nadleśnictwa Wirty Wilhelma Oswina Puttricha. Dziesięcioletni chłopiec zmarł na gruźlicę w 1876 r. Zrozpaczony ojciec pochował syna w lesie niedaleko nadleśnictwa, w trumnie z kryształowym wiekiem. Spoczywa tam do dziś. Leśnicy z Nadleśnictwa Kaliska dbają o tę mogiłę, a historię małego chłopca można przeczytać na tablicy informacyjnej, posadowionej tuż obok grobu.

Warto zatrzymać się w tym miejscu podczas jesiennej wycieczki do Wirt. Piękna pogoda sprzyja spacerom, dlatego serdecznie zapraszamy do arboretum. Nie tylko zachwyca ono jesiennymi kolorami, ale także wzrusza swoją historią sprzed wieków, której świadkami są już tylko stare drzewa.

-----------------------------

A my – zwłaszcza w tych dniach - zapalmy nasze światełka pamięci i przystańmy choć na chwilę nie tylko na cmentarzach, przy grobach naszych bliskich, ale także przy samotnych mogiłach czy drewnianych krzyżach, często już zapomnianych.

Pamiętajmy… To część naszej historii, część nas samych…

  • wirty
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • wirty

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne