Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

„Służył ludowi, młodzieży i wierze, życie swe złożył ojczyźnie w ofierze”

Dnia 17 maja 2018 roku w Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie uczciliśmy pamięć wybitnej postaci księdza Stanisława Hoffmanna, który został patronem Publicznego Gimnazjum w 2000 roku.

Ksiądz Stanisław Hoffmann został  proboszczem w Pinczynie 31 lipca 1925 roku. Już   w następnym roku zaczął budowę nowego Kościoła, bo w starym, nazywanym kaplicą, wierni się nie mieścili. Pierwsza Msza święta została odprawiona w nim w 1927 roku i służy swoim parafianom do dzisiaj. Ksiądz Hoffmann postarał się, aby w Pinczynie zatrzymywały się pociągi, bo dotychczas trzeba było chodzić na dworzec do Piesienicy. Jego zasługą jest również melioracja okolicznych łąk, budowa drogi do Semlina, elektryfikacja centrum wsi, remont drogi do Piesienicy. Chętni do nauki chłopcy chodzili do plebanii  na „godzinki”, czyli nauki przygotowawcze do szkół średnich. Dzięki Niemu wielu naszych pradziadków mogło zostać nauczycielami, lekarzami, księżmi. W 1937 roku został posłem na sejm ostatniej kadencji, dzięki czemu tyle był w stanie dla Pinczyna wywalczyć. Niestety nadszedł rok 1939, hitlerowcy likwidowali  ludzi, którzy się im nie podporządkowywali. Dnia 16 października 1939 r. wraz z innymi księżmi  i nauczycielami Kociewia został rozstrzelany w Lesie Szpęgawskim. Parafianie w dowód wdzięczności postawili przy Kościele pomnik     ze statuą Księdza, który został odsłonięty 20 czerwca 1948 roku. Napis na cokole pomnika posłużył jako motto tego artykułu, jest podsumowaniem działalności

Podczas tegorocznej uroczystości uczniowie klas trzecich przedstawili historię gimnazjum, okoliczności nadania szkole imienia, ofiarowania szkole sztandaru przez Ród Hoffmannów. W  inscenizacji przygotowanej przez p. Elżbietę Prześrut – Prądzińską              i p. Annę Morawiec ukazali dokonania tego wielkiego społecznika, recytowali wiersze napisane  o Patronie przez  byłych gimnazjalistów, czytali wspomnienia  o Nim napisane przez parafian. W drugiej części uroczystości p. Gabriela Burczyk i p. Grażyna Pellowska przeprowadziły  Konkurs Wiedzy o ks. Hoffmannie. Przedstawiciele klas gimnazjalnych pracowali w trzyosobowych drużynach. Odpowiadali    na pytania dotyczące życia i pracy zasłużonego proboszcza, układali na czas puzzle przedstawiające pinczyński Kościół, prezentowali plakat ukazujący jego  dokonania, a który wcześniej samodzielnie wykonali. Były również zadania badające wiedzę z różnorodnych dziedzin współczesnego świata. Przygotowujący konkurs, wzorując się na programie „Kocham Cię, Polsko”, przeprowadzili zabawę „Urodziny”. Uczestnicy zmagań pod presją czasu – gasnącej bomby - musieli odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań.  W rundzie finałowej sprawdzono znajomość piosenek religijnych i świeckich. Po usłyszeniu kilku taktów melodii, znawcy podawali tytuł  i wykonawcę utworu. Po podliczeniu zdobytych punktów okazało się, że I miejsce zdobyła  kl. III a, II miejsce III b, III miejsce II a. Dumni zwycięzcy wraz z gratulacjami od p. dyrektor Iwony Loroch, kierownika CUW  p. Marka Mischke i przedstawicieli Rodu Hoffmannów otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

(mat. Grażyna Pellowska)

 • DSC_0043.JPG
 • DSC_0048.JPG
 • DSC_0052.JPG
 • DSC_0053.JPG
 • DSC_0061.JPG
 • DSC_0062.JPG
 • DSC_0063.JPG
 • DSC_0068.JPG
 • DSC_0071.JPG
 • DSC_0072.JPG
 • DSC_0073.JPG
 • DSC_0079.JPG

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy]

Informacje techniczne