Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Już tradycyjnie pod koniec roku opracowano ogólnopolski Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W kategorii gmin wiejskich pozytywnie wyróżnia się tu gmina Zblewo, która znów poszybowała w górę tego zestawienia.

To ranking przedstawiający najdynamiczniej rozwijające się gminy w Polsce. O ile w zeszłym roku Zblewo cieszyło się z bardzo wysokiego, bo 304 miejsca w Polsce (za 2015 rok w kategorii gmin wiejskich), o tyle w tym roku – radość jeszcze większa! Gmina Zblewo znów poszła bowiem „w górę” rankingu i to aż o 112 pozycji. Została sklasyfikowana na 192 miejscu (za 2016 rok, na ponad 1600 gmin wiejskich w Polsce)!

Trzeba dodać, iż w skali województwa pomorskiego gmina Zblewo zajęła w tej kategorii wysoką 18 pozycję, tuż za tak dużymi gminami jak m.in. Słupsk, Tczew, Kwidzyn, Kościerzyna czy Pruszcz Gdański. Natomiast w skali powiatu starogardzkiego gm. Zblewo jest na II miejscu – wyższą punktację otrzymała jedynie gmina wiejska Starogard Gdański. To wielki sukces i cieszy tym bardziej, że oparty jest na obiektywnych miernikach i danych.

Przypomnijmy bowiem, iż ranking, uwzględniający wszystkie jednostki samorządu w Polsce, jest opracowywany na podstawie 15 wskaźników, których źródłem są dane GUS. Jak podkreślają eksperci, to obiektywne wielkości, dobrze charakteryzujące rozwój społeczno‑gospodarczy JST. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

„Wysokie miejsce w rankingu nie bierze się znikąd. To także w dużej mierze zasługa fantastycznych samorządów. Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony” – mówił w Sejmie, podczas konferencji podsumowującej ranking jego twórca prof. dr hab. Eugeniusz Sobczak. Z kolei przewodniczący sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Andrzej Maciejewski podkreślał, iż ranking opiera się na rzetelnej, naukowej analizie. „Jego wyniki pokazują, że z dalekiego miejsca można w ciągu kilku lat przeskoczyć do czołówki i znaleźć się wśród najlepszych. Każdy, kto się rozwija, kto zmienia swoją małą ojczyznę, ma szansę się tutaj pojawić. Cieszy mnie, iż wielu samorządowców dostrzega, że perspektywa lat, zmian i rozwoju przynosi efekty” – zaznaczył. I tak właśnie jest w przypadku gminy Zblewo – wystarczy tylko wspomnieć, iż jeszcze 4 lata temu zajmowała ona w rankingu 571 pozycję.

PEŁEN RANKING 2016 - TUTAJ (link)

(na podstawie materiałów prasowych – Serwis Samorządowy PAP)

  • ranking

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy]

Informacje techniczne