Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Kreatywność i pamięć o przodkach mimo wszystko... - zdalny konkurs w ramach obchodów 50-lecia istnienia budynku szkoły w Pinczynie.

„OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA…
Kartka pocztowa o Pinczynie i ks. STANISŁAWIE HOFFMANNIE”

Kończy się kolejny rok szkolny, ale był on inny niż zwykle, ponieważ nigdy w historii edukacji współczesnej nauczyciele nie uczyli swoich uczniów na odległość. Było to nie lada wyzwanie, zarówno dla nas, jak i dla naszych uczniów oraz ich rodziców. Ale wyszliśmy z te-go obronną ręką. 

Nawet pomimo fizycznej nieobecności w szkole organizowaliśmy szereg konkursów i akcji w formie zdalnej. Nie zaprzestaliśmy rozwijania kreatywności naszych uczniów TYLKO DLATEGO, że świat ogarnęła pandemia! To pokazało po raz kolejny, że duch w nas mocny. Pinczyn chyba ma to do siebie…

Tak też się stało w przypadku konkursu w ramach obchodów 50-lecia istnienia budynku szkoły w Pinczynie - „OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA…- kartka pocztowa o Pinczynie i ks. STANISŁAWIE HOFFMANNIE”.

Zaproponowaliśmy uczniom konkurs zdalny- na odległość, w którym nagrody- bony pieniężne na zakupy artykułów papierniczych- ufundowali Przyjaciele Szkoły, czyli przedstawiciele Rodu Hoffmannów oraz Rada Rodziców przy szkole w Pinczynie. Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników były czapeczki z daszkiem ufundowane przez UG w Zblewie; w sam raz na aktualną aurę.

Ilość uczestników konkursu zaskoczyła nas samych; wzięło w nim udział 45 !!! uczniów w trzech kategoriach wiekowych:  klasy I-III, klasy IV-VI, klasy VII-VIII. Nie pamiętamy konkursu, który przyciągnąłby tylu chętnych uczniów! Może to właśnie dzięki temu, że znają doskonale postać księdza Stanisława Hoffmanna i Jego dokonania, bo nasza szkoła pielęgnuje pamięć o nim.

W ubiegłym roku szkolnym, wraz z likwidacją gimnazjów, z frontu naszej szkoły została zdjęta tablica z imieniem szkoły, gdzie z dumą mogliśmy przeczytać, że Publiczne Gimnazjum w Pinczynie nosi imię ks. Stanisława Hoffmanna.

 Tablica zniknęła, ale nie zniknęła z życia szkolnego postać zasłużonego dla naszej wsi kapłana. Więcej, aby zachować pamięć o Nim, powstała Izba Pamięci ks. S. Hoffmanna w sali polonistycznej-nr 19.

Przedstawiciele Rodu Hoffmannów również pamiętają o nas; pozostają w stałym kontakcie ze szkołą i tak oto narodził się pomysł zorganizowania konkursu, dzięki któremu OCALILIŚMY OD ZAPOMNIENIA OSOBĘ KSIĘDZA STANISŁAWA HOFFMANNA.

Zadaniem konkursowym było wykonanie projektu kartki pocztowej z Pinczyna, ale z uwzględnieniem nawiązania do postaci księdza Stanisława Hoffmanna i jego dokonań.  Na rewersie kartki uczniowie mieli złożyć duchowe ŻYCZENIA IMIENINOWE dla ks.  Stanisława Hoffmanna ORAZ SŁOWA PODZIĘKOWANIA za to, co zrobił dla Pinczyna.

Nam łezka zakręciła się w oku przy niejednej kartce, np. przy tej, gdzie ksiądz Hoffmann ma słodki nosek i jest mile uśmiechnięty (Kajetan Hinz z kl. IIa- III miejsce w klasach I-III) albo gdy Jego Osoba łączy elementy regionalne (Kociewianka) i nasz kościół oraz znak rozpoznawczy Pinczyna- kamień diabelski (Zuzia Kubik z kl. IIb- II miejsce w klasach I-III). Doceniliśmy wkład pracy  Jagódki  Sarnowskiej, która rączką uczennicy kl. II a narysowała piękny kościół pinczyński i portret księdza S. Hoffmanna- I miejsce w klasach I-III.

Zwyciężczyni w kategorii klas IV-VI- Julka Marciniak z kl. VIa, dzięki temu konkursowi ujawniła swój talent do rysunku w pełnej krasie. Wykonanie kartki zajęło jej kilka godzin; proszę spojrzeć na efekt końcowy! Nie mieliśmy wątpliwości, że to praca zasługująca na I miejsce. W refleksyjny sposób pokazała, jak ks. S. Hoffmann podziwia swoje dzieło życia- pinczyński kościół.

Nikoś Szok- chłopiec z klasy Va-III miejsce- pięknie odwzorował rzeczywistość Pinczyna, gdzie linia kolejowa i ulica Główna, przy której mieści się kościół oraz pomnik ks. S. Hoffmanna, są głównymi szlakami naszej wsi. Jego siostra- Zośka z kl. VIa-II miejsce w klasach IV-VI- przedstawiła wiele elementów charakterystycznych dla Pinczyna oraz regionu, wkładając w wykonanie swojej kartki dużo wysiłku.

Zwycięska kartka w klasach VII-VIII (Michał Hiller z kl. VIIIb) to już właściwie profesjonalna kartka pocztowa; nic dodać, nic ująć. Tu nawiązania do Kociewia zostały szczególnie zaakcentowane, a o istnieniu gimnazjum w Pinczynie im. ks. S. Hoffmanna przypominają słowa niedawnego jeszcze hymnu.

Kolejne nagrodzone prace ( II miejsce równorzędne: Zuzia Trygalska z kl. VIIb oraz Wiktoria Kędzierska z kl. VIIb, III miejsce-Andżelika Kamińska z kl. VIIIb) zadziwiają wkładem pracy, techniką wykonania, pomysłowością. Nie można oderwać od nich oczu.

Jesteśmy naprawdę dumni z wszystkich naszych uczniów. Duchowe życzenia imieninowe do ks. S. Hoffmanna wzruszały nas jeszcze bardziej. A oto wybrane fragmenty z kartek uczniów opisujące dokonania ks. Stanisława Hoffmanna:

Pragnę Księdzu podziękować za budowę naszego obecnego kościoła. Był Ksiądz inicjatorem budowy przystanku PKP oraz łaźni, elektryfikacji centrum wsi.

Dziękuję Księdzu, że był i nadal jest dla nas- młodzieży- wzorem do naśladowania

i prowadzi nas „Ku dobru, prawdzie i pięknu…” (cytat z hymnu gimnazjum).  

Składam serdeczne podziękowania za wszystkie inicjatywy na rzecz Pinczyna, szczególnie za budowę obecnego kościoła, „godzinki”. Jesteś Księże Stanisławie Hoffmannie dla mnie autorytetem i szczerze Cię podziwiam.

Młodzież wypowiedziała już wszystko w powyższych opisach.

Jak dobrze, że po latach pozostaje nam pamięć…

(Justyna Szarkowska- organizatorka konkursu)

  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki
  • opis: kartki

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne