Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

ARBORETUM WIRTY – NASZ PRZYRODNICZY SKARB

Niedawno przyjechali do naszej szkoły przedstawiciele Nadleśnictwa Kaliska. Przeprowadzili pogadankę z uczniami klas III i IV w ramach projektu „Zabezpieczenie zasobów przyrodniczych Borów Tucholskich poprzez ochronę i restytucję różnorodności gatunkowej i siedliskowej w Arboretum Wirty”.

Wiemy, że w Polsce mamy 23 parki narodowe.  Park Narodowy Bory Tucholskie jest jednym z nich i położony najbliżej naszych miejscowości. Natomiast Arboretum Wirty, jest miejscem, w którym możemy podziwiać różnorodne drzewa, krzewy i rośliny. Mamy go w zasięgu ręki i możemy się nim  chwalić, bo to najstarszy w Polsce leśny ogród dendrologiczny. Liczy sobie 152 lata.

Pogadankę przeprowadzili pani Wiktoria Kaczmarek, specjalista ds. ochrony lasu i pan Jakub Piechowiak, leśniczy leśnictwa Arboretum Wirty. Była to naprawdę ciekawa lekcja. Uczniowie uważnie słuchali, oglądali prezentację. Prowadzący co chwilę zadawali pytania kontrolne, na które uczniowie udzielali trafnych odpowiedzi. Rozwiązywali rebusy przyrodnicze, krzyżówkę. Za poprawne odpowiedzi były małe upominki. To bardzo mobilizowało uczniów do współpracy. W czasie tego zajęcia można stwierdzić, ze nasi uczniowie posiadają wiedzę przyrodniczą, potrafią udzielać odpowiedzi i są skorzy do współpracy.

W ramach tego  projektu, ci sami uczniowie byli na wycieczce w Arboretum Wirty, gdzie mogli uczestniczyć w lekcji przyrody.

Na miejscu serdecznie przywitali nas pracownicy Arboretum. Pan Jakub Piechowiak oprowadził uczniów ścieżkami edukacyjnymi i swoimi opowieściami wzbudzał ich zainteresowanie . Teraz mogli naocznie zaobserwować wszelkie osobliwości tego ogrodu. Mogli dotknąć drzewa, przytulić się do niego, poczuć zapach , zachwycać się wyglądem i wielkością. Podziwiać kolorystykę. Uczniowie znowu wspaniale współpracowali z prowadzącym. Chętnie udzielali odpowiedzi na zadane pytania. Utrwalili nazwy warstw lasu, nazwy drzew i poznali nowe gatunki, których na co dzień się nie spotyka. Osłuchali się z nazwami roślin chronionych występujących w najbliższym środowisku. Wiedzą jakie są formy ochrony środowiska, co to jest ochrona siedliskowa i gatunkowa. Po intensywnej lekcji terenowej najlepiej smakuje kiełbaska z ogniska i bułka. Właśnie tak ugościli nas gospodarze. Zrobiliśmy sobie dużo zdjęć na tle wspaniałej przyrody. Z pewnością zapamiętamy to wspaniałe miejsce i będziemy tam wracać w różnych porach roku.

W imieniu uczniów i swoim dziękuję pomysłodawcom i organizatorom projektu, za wspaniałe lekcje przyrody.

(Mirela Trawicka)

  • wirty
  • wirty
  • wirty
  • wirty
  • wirty
  • wirty
  • wirty

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne