Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

ZAPRASZAMY DO BYTONI NA MAJÓWKĘ PEŁNĄ HISTORII

Jak nazwa wskazuje, majówka to wydarzenie zaplanowane, odbywane w maju na łonie natury. Skąd taki pomysł? Ano…  od dawna na spotkaniach oddziału kociewskiego ZKP w  Zblewie mówiło się o imprezie, spotkaniu w maju, kiedy to przyroda przyciąga swoją urodą, ale do pełni sezonu letniego jest jeszcze trochę czasu; tradycyjnie lato witamy podczas Nocy Kupały. A przecież wiosna ma też swój urok. W maju szczególnie piękna, bo wokół wszystko się mai….

Wróćmy do naszej majówki… Może od początku. Podczas jednego ze spotkań, kol. Tomasz Damaszk zaskoczył nas takim stwierdzeniem: „wiecie, spotkałem Piotra Sulewskiego. Chodzi mu pogłowie kolejna rekonstrukcja. Tym razem proponuje odtworzyć atak partyzantów na niemiecką placówkę. Myśli o Leśnej Hucie.  Co wy na to?” Zaskoczył? I tak i nie. Po odzewie społecznym i medialnym na rekonstrukcję zamachu na Hitlera w Tr(z)osowie w czerwcu 2022r. można było się spodziewać kolejnej propozycji.  No i rozpoczęła się „burza mózgów”. Jak zwykle owocna. Że tak – nie było dyskusji. Pytanie: gdzie i kiedy? Leśna Huta to leśnictwo dość odległe, a akcję partyzancką  można odtworzyć w dowolnym miejscu, bo rekonstruktorzy i tak przygotowują we własnym zakresie scenografię wydarzeń. Zapadła decyzja. Stadion przy szkole w Bytoni, czyli Centrum Sportowo- Rekreacyjne. Termin:  ostatnia niedziela maja, czyli będzie  majówka. Oczywiście z historią w tle. Pozostało najważniejsze: scenariusz. Sprawa niebagatelna. Ten, w miarę kolejnych spotkań, rozrastał się o nowe elementy i na pewno  pod wieloma względami może zaskakiwać. Przede wszystkim ustaliliśmy ideę przewodnią. To powrót z pamięcią do lat wojny, które społeczeństwo Pomorza, a tym samym  Kociewia i Borów Tucholskich musiało przeżyć i przetrwać.  Ostatecznie zdecydowaliśmy, że program naszej majówki z historią składać się będzie z trzech podstawowych części:

1.Rekonstrukcja historyczna akcji partyzanckiej AK „Szyszki” na placówkę niemiecką w Leśnej Hucie. Jest to kontynuacja  naszego cyklu: Pomorze.  Historia, którą  (nie)znamy...  Ruch oporu na terenach   kociewsko – borowiackich w czasie II wojny światowej.

Istota rekonstrukcji historycznej ma wymiar patriotyczny i edukacyjny. Czym jest? To odtworzenie konkretnego wydarzenia historycznego, w oparciu o autentyczne relacje uczestników wydarzeń  sprzed lat.  Piotr Sulewski i Daniel Nita ze swoją grupą rekonstrukcyjną przygotowują inscenizacje akcji partyzanckich przeciwko Niemcom w  czasie II wojny św. na terenie Borów Tucholskich i Krajny. Odtwarzają  możliwy przebieg akcji,  tworzą scenografię, „przygotowują” aktorów wydarzenia. Część rekwizytów jest autentyczna. Korzystają ze zbiorów „szperaczy”. A jednym z nich jest zblewiak Paweł Peka, pomysłodawca i właściciel Muzeum PRL. Niektóre  eksponaty ze zbiorów pana Pawła pochodzące z okresu lat 40-tych XX wieku, a  związanych z tematyką  wojenną posłużą nie tylko jako rekwizyty.

  1. Dwie ekspozycje …
  • Prezentacja militariów:

Muzeum PRL p. Pawła Peki to dwudziestowieczna skarbnica.

Poza bronią i umundurowaniem można będzie  zobaczyć inny sprzęt, zwłaszcza pojazdy mechaniczne, głównie  wojskowe, nie tylko z okresu II wojny światowej. Przedsmak ekspozycji znajdziecie Państwo w naszym artykule o Muzeum PRL w Zblewie.  W naszym środowisku mamy wielu zapaleńców, miłośników staroci. Gdyby ktoś z naszych czytelników chciał zaangażować się i włączyć w przygotowania, a może zostać  nawet  przewodnikiem, to zapraszamy!

 

  • Kociewska Izba Regionalna / stała ekspozycja w budynku szkoły podstawowej. Będzie ją można zwiedzać- a do oglądania jest niemal 900 eksponatów.
  1. Majówka, jak to dawniej bywało… czyli piknikowe, tematyczne atrakcje.

I tych nie może zabraknąć na naszym pikniku. Pamiętajmy, że mimo wojny, ludzie, by przetrwać musieli normalnie żyć. Była to troska o życie, o chleb. Były też momenty radości. Śluby, narodziny, spotkania z najbliższymi. Wspomnienia życia przed wojną. Po wojnie nastąpił  powrót do normalności. I tę normalność chcemy odtworzyć w niektórych aspektach. Dlatego proponujemy przybycie na naszą majówkę , w miarę możliwości, w ubraniach stylizowanych na modę z lat czterdziestych. Jak się ubrać? Poszperajcie  w starych albumach, a znajdziecie niejedną inspirację modową. Przy okazji będziecie mieli możliwość dociec, po kim  dziedziczycie  to i owo… 

 A oto niektóre nasze piknikowe propozycje:

  • Konkurs na najlepiej, najciekawiej ubranych, w stylu lat 40-tych, uczestników majówki.
  • Ognisko i wspólne śpiewanie pieśni wojenno-partyzanckich.
  • Stoiska kulinarne – wójt funduje grochówkę. Mile widziane własne kosze piknikowe

 

Inicjatorem Majówki historycznej  jest Oddział Kociewski ZKP w Zblewie. Współorganizatorami zaś: Gmina Zblewo, Nadleśnictwo Kaliska, Pomorskie Muzeum PRL, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Ziemi Krajeńskiej, Publiczna  Szkoła Podstawowa w Bytoni.

Zatem, widzimy się 28 maja 2023 roku o godzinie 16:00 na boisku w Bytoni na imprezie z cyklu „Pomorze.  Historia, którą  (nie)znamy...  Akcja partyzantów w Leśnej Hucie.  Do zobaczenia.

(Piotr Wróblewski, ZKP – Oddział Kociewski w Zblewie)

  • opis: majówka

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne