Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Akademia z okazji Dnia Konstytucji 3 Maja

„Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...

 W coroczny kalendarz Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Wincentego Kwaśniewskiego w Zblewie wpisany jest apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy 5a i 5b przygotowały montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 231 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Całe przedstawienie rozpoczęło się wprowadzeniem sztandaru. Uroczystość tę zainicjowało odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna. Podczas akademii przedstawiona została historia powstania konstytucji. Dzieci recytowały wiersze, mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Recytowane utwory poetyckie były przeplatane piosenkami m.in.: „Witaj, majowa jutrzenko…”, „Polonez Trzeciego Maja”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, „Płynie, Wisła płynie” czy „Jak długo w sercach naszych”. Recytujących uczniów wspierał chór szkolny pod dyrekcją pani Blandyny Czaja. Uwagę wszystkich przykuło wykonanie utworu pt. „Boże, coś Polskę”.

Swoim udziałem w Narodowym Święcie Konstytucji mieliśmy okazję zamanifestować uznanie dla twórców pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej, spisanej ustawy zasadniczej, która była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych Rzeczypospolitej. Cofnęliśmy się w czasie do 1791 roku i mogliśmy przypomnieć sobie, jak wyglądały posiedzenia Sejmu oraz jakie były rezultaty jego obrad. Narrator jak i uczniowie recytujący wprowadzili wszystkich w tematykę Ustawy Rządowej z XVIII w. Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”. Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo, że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

W przecudownej atmosferze jaka towarzyszyła licznie zgromadzonej młodzieży i nauczycielom, można było wysłuchać utworów muzycznych zarówno chwalących Boga jak i tematycznie związanych z przedstawianą historią. Na wielki podziw i uznanie zasługuje dekoracja, którą przygotowała pani Beaty Kośnik.

Myślę, że warto przypominać i obchodzić tak ważne wydarzenia z historii Polski. Uczniowie biorący udział w uroczystej akademii dowiedzieli się, jak ważne było uchwalenie Konstytucji i jakie to miało znaczenie dla następnych pokoleń.

Pragnę serdecznie podziękować paniom Beacie Kośnik i Blandynie Czaja za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

(Opracował Wojciech Birna)

  • 3 maja
  • 3 maja
  • 3 maja
  • 3 maja

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne