Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

„Kolędy nie tylko należą do naszej historii, ale także tworzą poniekąd historię narodową i chrześcijańską. Trzeba, abyśmy tego bogactwa nie zgubili.”
/Św. Jan Paweł II/

ZBLEWSKI CHÓR PARAFIALNY Z KOLĘDĄ W NOWEJ CERKWI

Nazwa "kolęda" jest właściwie nowa i oznacza każdą pieśń bożonarodzeniową o charakterze kościelnym i świeckim. Wśród kolęd znajdziemy zarówno poważne jak i wesołe pieśni - nieraz nawet rubaszne. Sam wyraz kolęda pochodzi od starorzymskiej nazwy pierwszego dnia każdego miesiąca "calendae". Autorem pierwszej kolędy był św. Franciszek z Asyżu, a ojczyzną kolęd były Włochy skąd poprzez zachód dotarły najprawdopodobniej w XIV w. do Polski. Pierwszymi polskimi kolędami były pieśni ze śpiewników braci czeskich. Z tych śpiewników przełożono na język polski 31 kolęd na początku XV w. Złotym wiekiem polskiej kolędy jest wiek XVII i pierwsza połowa wieku XVIII. W tym czasie polska twórczość kolędnicza wznosi się na najwyższe szczyty i w tym też czasie polska kolęda mająca swe źródła w Czechach ulega całkowitemu spolonizowaniu, przez wprowadzenie rodzinnych melodii, scen pasterskich i lokalnego kolorytu.

We wspólnej rodzinnej atmosferze 14 grudnia 2019 r. , w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Nowej Cerkwi, Gmina Morzeszczyn odbył się wspaniały kolędowy koncert w ramach VI Przeglądu Chórów Pomorskich, podczas którego można było usłyszeć wiele kolęd od tych mało znanych, przez tradycyjne, które przez wieki przekazywane są z pokolenia na pokolenie, do współczesnych pastorałek. Wszystkie one miały niezwykle krzepiącą moc, niosącą zarówno radość, jak i refleksję nad Bożym Narodzeniem.

Koncert zainaugurowano utworem "Wśród nocnej ciszy”, którego zaśpiewanie powierzono zaproszonym chórom. W uroczystości udział wzięli: Dziecięcy Zespół Wokalny „Złote Nutki” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Morzeszczynie, Chór „Labris” z Morzeszczyna, Chór parafialny „Exaudi Deus” z Piaseczna, Grupa nieformalna „Sąsiedzi”, Chór Uniwersytetu III Wieku z Gniewa, Chór „Jutrzenka” z Lubichowa, Chór parafialny pw. św. „Cecylii” ze Zblewa oraz Chór Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

W repertuarze, który zaprezentował chór ze Zblewa pojawiły się następujące utwory.: "Dzisiaj w Betlejem”, sł. Jana Siedleckiego w opracowaniu Feliksa Nowowiejskiego, „Cicha noc” według słów polskich Piotra Maszyńskiego do muzyki Franza Grubera, „W żłobie leży” w opracowaniu Hieronima Chamskiego, „Dzwony w Betlejem” – ukraińska melodia ludowa w opracowaniu Pawła Gindy, a na zakończenie naszego występu zespół ze Zblewa zaprezentował piękną pieśń pt. „Radujmy się” do muzyki Georga Fridricha Hendla w opracowaniu Hieronima Chamskiego z akompaniamentem organów.

Po zakończonym koncercie wszystkie chóry otrzymały pamiątkowe podziękowanie oraz bukiet pięknych róż. Wręczał je nie kto inny jak gospodarz miejsca ks. kanonik Stanisław Borzyszkowski, dziękując wszystkim za przybycie i piękny śpiew. Dzięki uprzejmości dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie pani Anecie Osowskiej i jej pracownikom członkowie chóru parafialnego mogli wziąć udział w tak zacnym przedsięwzięciu. W imieniu chórzystów i własnym za taki dar bardzo serdecznie dziękuję. Dodam jeszcze, że koncert wszystkich występujących został utrwalony na płycie CD dzięki uprzejmości radia „Głos” z Pelplina.

Święta to czas, kiedy Bóg się rodzi, kiedy moc truchleje, kiedy cały świat kochamy. Święta to czas, kiedy jedno serce podróżuje dla wszystkich;... dla smutnych, opuszczonych Pan się narodził w lichej stajence. W cieple serc, jak siankiem okryty spokojnie śni. Nie ma w kalendarzu dni bardziej uroczystych, kiedy to tradycja łączy się ze współczesnością, a rodzinna przeszłość z teraźniejszością.... Gdy w pamięci odżywają zapamiętane z dzieciństwa świąteczne zwyczaje, rośnie pragnienie, by znowu ucieszyć się blaskiem choinki, poczuć w ustach smak domowego makowca czy kutii, niecierpliwie rozwiązać wstążeczki prezentów... Boże Narodzenie przychodzi co roku i chociaż wielu z nas zarzeka się, że święta urządzą przede wszystkim ze względu na dzieci, tak naprawdę wszyscy dajemy się ponieść atmosferze pełnej duchowych wzruszeń, domowego ciepła i harmonii.

W imieniu wszystkich chórzystów oraz własnym życzę szczęśliwego Nowego Roku 2020 wszystkim mieszkańcom Gminy Zblewo, a szczególnie przyjaciołom chóru parafialnego.

Wojciech Birna – prezes chóru

  • chór pw. św. Cecylii
  • chór pw. św. Cecylii
  • chór pw. św. Cecylii
  • chór pw. św. Cecylii

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne