Polecamy
Ścieżka powrotu
Treść strony
W piątkowy wieczór w Arboretum Wirty, wśród starych drzew zabrzmiały legendy, baśnie i opowieści z całego świata. A wszystko to za sprawą wyjątkowego Taboru Opowiadaczy.
WIRTY: SPOTKANIE Z TABOREM OPOWIADACZY
To było kolejne, naprawdę fantastyczne wydarzenie, pięknie wpisujące się w wyjątkowy klimat Arboretum w Wirtach. Na wspólne zaproszenie Gminy Zblewo, Nadleśnictwa Kaliska i „Karawany Opowieści” w piątek 15 lipca na wieczorny spacer z Taborem Opowiadaczy wyruszyło liczne grono mieszkańców, turystów i gości. Frekwencja zadziwiła i jakże ucieszyła nawet samych organizatorów! Sami opowiadacze nie kryli zaś, iż to wyjątkowe uczucie móc opowiadać dla tak licznej i tak żywo zainteresowanej publiczności!
Rozśpiewany spacer tropem baśni, legend i opowieści z całego świata, potrwał prawie 3 godziny. Ale jak wszyscy zgodnie podkreślali – czas płynął zupełnie inaczej! Piętnastu opowiadaczy, w kilku wyjątkowych miejscach Arboretum – niczym na zielonej scenie – przedstawiło opowieści płynące z serca, nawiązujące do wspaniałych drzew i tego co wydarzyło się w lesie. Publiczność była zachwycona i zasłuchana! Nie zabrakło muzyki – wspólnego śpiewu oraz radosnych dźwięków harmonii i bębna.
Kim są opowiadacze i Tabor Opowieści? Opowiadacze to miłośnicy baśni, legend i mitów. Osoby zainteresowane gawędziarstwem i sztuką opowiadania, wykorzystującą umiejętności literackie, aktorskie, śpiewu, muzyki i własnej wrażliwości na świat i ludzi. Tabor Opowiadaczy to zaś coroczne spotkanie w Przysiółku Cegielnia, łączące znakomitych opowiadaczy z różnych stron Polski. Przez kilka dni wymieniają się doświadczeniami i szkolą swój warsztat pod okiem profesjonalistów. W tegorocznym taborze warsztaty prowadziły m.in. Katarzyna Jackowska (autorka wielokrotnie nagradzanej książki "Tkaczka chmur", związana aktywnie z licznymi projektami, festiwalami, działaniami muzycznymi i teatralnymi w Polsce i za granicą) oraz Eva Rufo. Eva pochodzi z Hiszpanii, organizuje spektakle inspirowane tradycją Cuentacuentos (czyli opowiadania historii). Prowadziła warsztaty teatralne, taneczne, storytellingu oraz dramy m.in. w Teatrze Lalki i w Off Operze w Poznaniu, czy też w Stowarzyszeniu Praktyków Dramy STOP-KLATKA w Warszawie. Kolejnym prowadzącym warsztaty jest Adam Markuszewski z Warszawy, który jest fitoterapeutą i prowadzącym spacery związane z kąpielami leśnymi. Swoje warsztatowe (jak sam mówi) „3 grosze” dorzucił też Szymon Góralczyk. Teraz – wraz z przyjaciółmi opowiadaczkami i opowiadaczami - wystąpili w wyjątkowych okolicznościach: na Kociewiu, w Wirtach – pod gołym niebem, wśród starych drzew.
Za całym projektem stoi zaś wspomniany Szymon Góralczyk z Przysiółka Cegielnia, od niedawna mieszkający na Kociewiu - bajarz, poszukiwacz, podróżnik. Opowiadanie historii pojawiło się u niego jako pasja, potem stało się drogą przez życie. Opowiadał na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od 10 lat podróżuje z opowieściami w ramach „Karawany Opowieści”. Lubi opowiadać na boso i bez mikrofonu.
Wystąpił on podczas niedawnej Nocy Muzeów w Arboretum Wirty z legendą o wyspie Starościńskiej na jeziorze Borzechowskim Wielkim. I tak nawiązała się dobra współpraca z Gminą Zblewo oraz Arboretum Wirty i kolejny, wspólny projekt. I jak zgodnie podkreślają wszystkie strony – zapewne nie jest to ostatnie wspólne przedsięwzięcie!
Dziękujemy opowiadaczom za przepiękny wieczór, a publiczności - za przyjęcie zaproszenia do udziału w tym projekcie.