Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Mamy naprawdę świetne wieści, które ucieszą z pewnością wszystkich mieszkańców! Gminny Ośrodek Kultury im. Małgorzaty Hillar w Zblewie zdobył właśnie grant – ponad 145 tysięcy zł - na konwersję cyfrową naszego GOK-u! To będzie prawdziwa, techniczna rewolucja.

„CYFROWE ZBLEWO” – GRANT DLA GMINNEGO OŚRODKA KULTURY W ZBLEWIE!

Ogólnopolski konkurs w ramach projektu systemowego pn. „Konwersja cyfrowa domów kultury” ogłosiło na początku roku Narodowe Centrum Kultury. Celem konkursu było wyposażenie instytucji kultury w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i dalszego rozwijania statutowych działań jednostek w zakresie edukacji kulturalnej oraz animowania działań kulturalnych poprzez kompleksowe szkolenia i - związane z nimi - doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych on-line lub w sposób cyfrowy.

Konkurencja była ogromna, bo do konkursu zgłosiło się ponad 1221 instytucji kultury z całego kraju. Ostatecznie wyłoniono 200 placówek, których projekty zostały ocenione najwyżej. Wśród nich jest GOK Zblewo. Tak duże zainteresowanie wynikało m.in. z faktu, iż nie był tu konieczny żaden finansowy wkład własny. Liczył się dobry pomysł i plan działania, nastawiony na rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty kulturalnej oraz wdrażanie nowych technologii.

Dlatego, gdy ogłoszono konkurs na konwersję cyfrową domów kultury, nasz Ośrodek od razu zaczął pracę nad projektem. Grant z NCK dawał bowiem możliwość prawdziwej, technicznej rewolucji. A nowoczesny sprzęt był nam bardzo potrzebny. Jak bowiem zgodnie podkreślają Aneta Osowska, Agnieszka Galicka i Małgorzata Kajut z GOK Zblewo, organizacja działalności kulturalnej w czasie pandemii była dużym wyzwaniem. Mimo to GOK zrealizował wiele, bardzo ciepło przyjętych przez Mieszkańców wydarzeń. Wszyscy pamiętamy chociażby koncert live na Dzień Kobiet czy koncert majowy z okazji Dnia Matki. Działalność on-line była jednak realizowana we współpracy z zewnętrznymi wykonawcami, bo zasoby techniczne naszego GOK-u były na to zbyt skromne. A to z kolei wiązało się z kosztami, co znacznie ograniczało możliwości działania i kolejnych projektów. Teraz to się zmieni, bo nasz Gminny Ośrodek Kultury z sukcesem skorzystał z szansy, jaką daje grant z NCK.

A co to oznacza konkretnie? Zwycięski projekt GOK-u nosi nazwę „Kociewska kultura w cyfrowym wydaniu. CYFROWE ZBLEWO”, a przyznane środki na jego realizacje to ponad 145 tysięcy zł. Dodajmy, iż zblewski GOK to jedyna instytucja kultury z terenu naszego powiatu której udało się zostać grantobiorcą w tym konkursie.

„Pozyskany przez nas grant pozwoli nam na zakup nowoczesnego sprzętu do realizacji streamingów, zajęć online i bloków szkoleń dla pracowników. Pozwoli to nam osiągnąć trzy ważne cele. Po pierwsze aktywizację osób niepełnosprawnych, wyjście do nich z nową ofertą programową. Druga kwestia to szkolenia pracowników oraz uczestników projektu, celem podniesienia kwalifikacji oraz poziomu prowadzonych projektów i programów. Po trzecie, to wzbogacenie oferty programowej on-line, która pozwoli dotrzeć do szerszej publiczności, przy zachowaniu najwyższych standardów i najlepszej jakości” – mówi Aneta Osowska, kierownik GOK-u. Jak podkreśla, dzięki zdobytym środkom GOK zyska zupełnie nowe możliwości działania. Cieszy zwłaszcza modernizacja ośrodkowej techniki. Sala widowiskowa zostanie bowiem wyposażona w profesjonalne, sceniczne oświetlenie i nagłośnienie. Kupiony zostanie także komplet pętli indukcyjnych, co zapewni osobom niepełnosprawnym lepszy dostęp do treści multimedialnych Ośrodek wzbogaci się także w sprzęt do transmisji on-line, kamerę do streamingu, komputery, monitory, nowoczesną drukarkę i inny, potrzebny sprzęt. Bardzo atrakcyjnie zapowiadają się też szkolenia.

A skorzystamy na tym my wszyscy!

Gratulujemy naszej ośrodkowej Ekipie i czekamy na pierwsze efekty tej cyfrowej rewolucji. Powodzenia!

  • GOK
    Ekipa GOK Zblewo: Aneta Osowska, Małgorzata Kajut i Agnieszka Galicka podczas realizacji koncertu z okazji Dnia Matki w Wirtach (maj 2021). Te 3 dziewczyny szykują nam prawdziwą cyfrową rewolucję w kulturze!

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne