Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Wójt Artur Herold nie kryje dumy: „Zapraszamy do Gminy Zblewo - na nasz wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju, leśny „Przystanek Kociewie” nad Wdą!”.

 „PRZYSTANEK KOCIEWIE"

SARNA I SKRZYDŁA MOTYLA

Gmina Zblewo znalazła sposób na stare przystanki. Postanowiła modernizować brzydkie, często zniszczone, stare wiaty przystankowe na atrakcyjne, promocyjne „Przystanki Kociewie”. Pierwszy z nich jest już prawie gotowy. Znajduje się niedaleko Borzechowa, w miejscowości Pazda – tuż przed mostem na Wdzie. I choć prace zakończyły się zaledwie w miniony weekend o niezwykłym przystanku już zrobiło się głośno, a w mediach społecznościowych każdego dnia pojawiają się kolejne zdjęcia zachwyconych nim mieszkańców i turystów.

I nic dziwnego, bo przystanek jest naprawdę wyjątkowy. Harmonijnie wtopiony jest w zieleń lasu i łąki, a zdobią go oryginalne, przyrodnicze graffiti. Już z daleka widać kolorowego zimorodka, który przysiadł na bocznej ścianie. Od strony Borzechowa – łagodna sarna. Jest jeszcze dostojny wilk i orzeł, a na tylnej ścianie – kolorowe skrzydła. Nie anielskie, a skrzydła motyla, bo cały przystanek pod hasłem „Przystanek Kociewie – Gmina Zblewo” promuje przepiękną przyrodę Kociewia.

- „ Nasz pomysł na przystanki jest prosty: tworzymy atrakcyjne miejsca, przy których każdy będzie chciał się zatrzymać. Chcemy, aby nasze przystanki promowały to, co u nas najpiękniejsze, z czego jesteśmy najbardziej dumni – naszą kulturę, tradycje, ludzi, przyrodę. Przystanek nad Wdą położony jest wśród łąk i lasów, niedaleko rzeki. Stąd właśnie pomysł na to, aby pierwszy z naszych „Przystanków Kociewie” tematycznie był poświęcony promocji przyrody. Jestem przekonany, że będzie to wyjątkowe miejsce na mapie naszej gminy. Jestem dumny z Gminy Zblewo i jestem dumny z tego przystanku…” – mówi wójt.

„PANCO” I JEGO GRAFFITI

Do współpracy w realizacji tego projektu Gmina Zblewo zaprosiła Marka „Panco” Kłosowskiego, którego graffiti można podziwiać nie tylko w regionie, ale w całej Europie. Jak podkreśla Artur Herold już po pierwszym spotkaniu z artystą było wiadomo, że to odpowiednia osoba do tego zadania!

- „Kiedy tylko opowiedzieliśmy mu o naszym pomyśle, od razu się zapalił i miał błysk w oczach, a kilka godzin później już był nad Wdą i zachwycił się klimatem tego miejsca. Skromny, świetny artysta z ogromnym wyczuciem estetyki. Rewelacyjna, oryginalna technika. Perfekcjonista, czerpiący wiele radości ze swojej pracy i dający wiele pozytywnych emocji nam wszystkim. Jesteśmy wdzięczni i już nie możemy się doczekać kolejnych, wspólnych projektów ” – mówi wójt.

Sam Marek „Panco” Kłosowski nie kryje, iż udział w „Przystanku Kociewie” był dla niego radością i wyzwaniem.
- „ Lubię takie właśnie projekty, za którymi stoją ludzie z pasją i niebanalnym pomysłem. Tak właśnie było tu – w Zblewie. Współpraca w bardzo dobrej, twórczej atmosferze. Wszyscy żyliśmy tu tym projektem, niejedna burza mózgów za nami. To prosty, ale jakże innowacyjny pomysł na promocję gminy. Jestem naprawdę wdzięczny za danie mi szansy w realizacji tego wyjątkowego projektu. Wyjątkowego z wielu – bliskich mi - aspektów. Przystanek jest położony w malowniczym miejscu, blisko rzeki Wdy, lasów i łąk. Zachwyciłem się tym miejscem. Bezkres przyrody był najlepszym źródłem artystycznej weny. Jej efekty możecie Państwo teraz podziwiać i mam nadzieję, że przyniesie to Wam wszystkim dużo radości” – mówi artysta. Jak przyznaje, już podczas pracy spotykał się z miłym odbiorem swojego dzieła. „Ludzie często się tu zatrzymywali i robili zdjęcia, nawet wtedy, gdy graffiti nie było jeszcze ukończone. Spotkało mnie tu naprawdę wiele miłych komentarzy i zwykłego uśmiechu…” – przyznaje „Panco”.

Dodajmy, iż do udziału w projekcie „Przystanek Kociewie” Gmina Zblewo zaprosiła także Lokalną Organizację Turystyczną KOCIEWIE oraz Nadleśnictwo Kaliska, które wyposaży wiatę w drewnianą architekturę oraz pomoże w zagospodarowaniu zieleni.

SZCZEGÓLNE MIEJSCE

Przystanek jest położony w szczególnym miejscu –  chętnie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, szczególnie kajakarzy i rowerzystów. Nieopodal jest Wda i obelisk nad rzeką, poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II, który przed laty zatrzymał się tu podczas letniego spływu. Latem odbywają się tu festyny i spotkania okolicznościowe. Są ławeczki i miejsce, aby bezpiecznie zatrzymać się autem.

- „Warto wybrać się tu na spacer, by odetchnąć pięknem przyrody. Już dziś zapraszam wszystkich Państwa na uroczyste otwarcie naszego „Przystanku Kociewie”. Planujemy je na czerwiec - lipiec. Będzie kociewsko, swojsko, pysznie i prawdziwie wakacyjnie …” – zaprasza wójt i już zapowiada, że to dopiero pierwszy z planowanych „Przystanków Kociewie”. Kolejne już są planowane. Każdy z nich będzie promował najpiękniejsze walory Gminy Zblewo.

A to nie wszystko, co czekać będzie na turystów odwiedzających Gminę Zblewo w tym sezonie. Artur Herold uchyla bowiem rąbka tajemnicy, iż Gmina wraz z Partnerami – przedsiębiorcami z Gminy Zblewo przygotowuje specjalnie dla rowerzystów samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Pilotażowo zostaną one zamontowane w najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach na terenie Gminy Zblewo. Pierwszy z nich jeszcze już w czerwcu stanie w Wirtach, dokąd turyści mogą dojechać bezpieczną, nowoczesną ścieżką rowerową.

Tymczasem zapraszamy już wkrótce na otwarcie „Przystanku Kociewie”. Trwają jeszcze ostatnie prace porządkowe, ale już dziś warto odwiedzić to miejsce. Jak tu trafić? Bardzo prosto – przystanek stoi przy drodze powiatowej z Borzechowa w kierunku Osowa Leśnego (w Borzechowie skręcamy koło drewnianej chaty podcieniowej w kierunku Osiecznej, a już ok. 2 km za Borzechowem jesteśmy na miejscu).

Zapraszamy!
_______________________

"Na takim przystanku, mógłbym czekać do końca świata..."

 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie

ZOBACZ, JAK STARA WIATA ZMIENIŁA SIĘ W NASZ
KOLOROWY "PRZYSTANEK KOCIEWIE"!

Po lewej - stan przed realizacją (marzec 2021) **************Po prawej - "Przystanek Kociewie" (maj 2021)

 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie
 • przystanek kociewie

JAK TO MOŻLIWE?!
POZNAJCIE SIĘ! OTO "PANCO" I JEGO GRAFFITI

 • PANCO
 • PANCO
 • PANCO
 • PANCO
 • PANCO
 • Przystanek Kociewie

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne