Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Dzisiaj – 1 marca: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Siedemdziesiąt lat temu - 1 marca w 1951 roku - strzałem w tył głowy wykonano egzekucję na czterech członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Data ta stała się przyczynkiem do powołania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta wystąpił w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński. Parlament ustanowił święto rok później.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2021, Instytut Pamięci Narodowej realizuje w całej Polsce szereg inicjatyw (szczegóły w serwisie IPN). W działania te włącza się także gdański oddział IPN wraz z delegaturą w Bydgoszczy, który zaprasza do udziału w następujących inicjatywach:

22 lutego – 3 marca (lub do wyczerpania zapasów)

  • dystrybucja w siedzibie IPN w Gdańsku bezpłatnych materiałów edukacyjnych i promocyjnych związanych z Żołnierzami Niezłomnymi

26 lutego – 7 marca

  • gra miejska przy pomocy aplikacji Action Track – Wciel się w rolę detektywa oraz badacza historii i poznaj historię niezłomnej sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK Danuty Siedzikówny.

26 lutego – 15 marca

1 marca

6 marca

marzec

  • realizacja Kwatery Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu na ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy, uroczystości pogrzebowe trzech żołnierzy podziemia niepodległościowego rozstrzelanych 27 listopada 1946 r.: Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, „Gustek”, Floriana Dutkiewicza ps. „Wiktor” i Tadeusza Ośkę vel Wojciecha Kossowskiego ps. „Sęp”, są planowane na kwaterze na dzień 27 września 2021 r.
  • akcja informacyjno-medialna dotycząca płk Łukasza Cieplińskiego (wysyłka broszur dla szkół w Bydgoszczy, rozprowadzenie przez harcerzy broszury pośród  mieszkańców Bydgoszczy zamieszkujących wokół skweru Łukasza Cieplińskiego)
  • prezentacja na temat płk Łukasza Cieplińskiego
  • pakiet edukacyjny dla nauczycieli o Żołnierzach Wyklętych
  • Bydgoszcz – prezentacje wystawy elementarnej „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944–1963” przed Urzędem Wojewódzkim
  • Bydgoszcz – prezentacje wystawy „Nie jesteśmy żadną bandą. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. 5. Wileńska Brygada Armii Krajowej na Pomorzu” w Areszcie Śledczym
  • Nakło – prezentacja wystawy „Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/45-1956”

 (źródło: ipn.gov.pl oraz gdansk.uw.gov.pl, grafika: nik.gov.pl oraz ipn.gov.pl)

 

  • 1 marca

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne