Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

 BYTOŃSKICH PLENERÓW CIĄG DALSZY…

Zdawało się, że w tym roku (2020) pleneru w Bytoni nie będzie. Tymczasem, mimo trudności związanych z pandemią spowodowaną korona wirusem, odbył się XIV plener w Bytoni. Co prawda w ograniczonym stanie osobowym, ale zachowaliśmy ciągłość tej znakomitej imprezy. Plener odbył się w dniach 17 – 22 sierpnia.

Uczestnikami byli: Engler Krystyna, Anna Ledwożyw, Ewa Piotrowska – to hafciarki. Natomiast malarstwem zajęli się  - Bagorski Krzysztof, Cherek Renata, Pawłowska Jolanta, Zwara Alfons i Wróbel Dorota z Bytoni – objawienie pleneru, maluje akwarelą, pastelami i farba olejną. Mistrzem dłuta na plenerze był niezawodny Marek Pawelec.

W czasie pleneru zorganizowane zostały warsztaty dla osób niepełnosprawnych, podopiecznych Środowiskowego Domu Pomocy z Kleszczewa Kościerskiego. W środę 19 sierpnia poprowadziłem zajęcia z malarstwa na szkle, następnego dnia druga grupa uczestniczyła w zajęciach z haftu, które prowadziła Ania Ledwożyw.

22 sierpień w kwaterze agroturystycznej Państwa Mieczysławy i Mirosława Cierpiołów miały miejsce Ciskie Plachandry, jak pięknie nazwał spotkanie podsumowujące plener Pan Tomasz Damaszk. Podczas tego spotkania miała miejsce promocja książki Pani Wandy Pelowskiej „Opowieści Kociewiaków rozmaite”, której wydawcą jest Fundacja Oko – Lice - Kultury. To miłe spotkanie upływało przy wspólnym śpiewaniu, któremu towarzyszył p. Mirosław Cierpioł przygrywając na akordeonie.

Gośćmi honorowymi Ciskich Plachandrów byli:  Andrzej Przewłocki – Nadleśniczy Nadleśnictwa Kaliska oraz sołtys Cisa Daniel Mielewski.

22 sierpnia w godzinach porannych plenerowiczów odwiedziła p. redaktor Danuta Necel Lewandowska z kociewskiego programu „Dycht Kociewie” (relację z tegorocznego pleneru będzie można zobaczyć w/w programie gdańskiej trójki – 16 września o godz. 18.00).

Podsumowując plener Pan Tomasz Damaszk powiedział: Tegoroczny plener pomimo tego, że odbył się w nowej – pandemicznej rzeczywistości należy uznać za udany. Choć ze względu na niewielką liczbę uczestników powstało niewiele prac, jednakże niezwykle udanych. Najlepszym przykładem jest rzeźba dłuta Marka Pawelca przedstawiająca św. Jana Gwalberta – patrona leśników. Mistrz pędzla Ali Zwara z Rumii w 100 rocznicę zaślubin Polski z morzem uwiecznił na płótnie to historyczne wydarzenie. Ogromnym powodem do zadowolenia jest fakt, że do pleneru dołączyła malarka z … Bytoni - pani Dorota Wróbel. Reprezentuje ona pokolenie młodych, zdolnych artystów, z którymi to wiążę duże nadzieje na przyszłość bytońskiej imprezy. Słowa podziękowania należą się artystom tegorocznego pleneru jak i poprzednich, którzy odpowiedzieli na apel i wsparli swoimi dziełami akcję pomocy dla chorego Olka z Czarnej Wody.

Tegoroczny plener finansowany był ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, w ramach projektu „Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Gminie Zblewo”. Tenże ośrodek edukacji dla dorosłych od lipca br. funkcjonuje przy bytońskiej szkole.

Edmund Zieliński
foto: Dorota Wróbel, Krzysztof Bagorski

  • opis: plener
  • opis: plener
    Ali Zwara podczas malowania zaślubin Polski z morzem

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne