Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Przed nami wyjątkowa uroczystość, upamiętniająca postać księdza Konstantyna Kreffta  - zblewskiego proboszcza z początku XX wieku.

IPN UPAMIĘTNI KSIĘDZA KREFFTA
ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ODSŁONIĘCIE TABLICY

W niedzielę 23 sierpnia w kościele parafialnym w Zblewie odbędzie się uroczystość odsłonięcia i poświecenia tablicy z brązu, dedykowanej słudze Bożemu ks. Konstantynowi Krefftowi, organizatorowi punktu werbunkowego w Zblewie do ochotniczej armii polskiej w 1920 roku.

Tablica sponsorowana przez  Instytut Pamięci Narodowej zawiśnie przy głównym wejściu do kościoła parafialnego. Uroczystość odbędzie się po sumie, która rozpoczyna się o godz.10:00.

Ksiądz Konstantyn Krefft zasłynął nie tylko ze swej społecznej, patriotycznej postawy ale przeszedł do historii jako „budowniczy kościołów”. Zbudował w swoim życiu aż trzy świątynie: kościół „Stella Maris” w Sopocie, kościół w Tucholi, a także - będąc zblewskim proboszczem - kościół w Piecach.

Gestapo aresztowało go 30 września 1939 r. Zmarł w obozie koncentracyjnym w Stutthofie 10 czerwca 1940, przeżywszy 73 lata. Był kapłanem prawie pół wieku. Warto wiedzieć, iż ksiądz Krefft należy do drugiej grupy męczenników II wojny światowej, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 2003 roku.

Instytut Pamięci Narodowej chce przypomnieć i upamiętnić tę wyjątkową postać, dlatego już dziś serdecznie zapraszamy naszych Mieszkańców na tę uroczystość.

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne