Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

KLESZCZEWO KOŚCIERSKIE. „NASZE DROGI DO WOLNOŚCI”…

 8 listopada uczniowie i grono pedagogiczne Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kleszczewie Kościerskim uczcili 101 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę  oraz 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej organizując wieczornicę patriotyczną pt.: "Nasze drogi do wolności..."

"Nie pamiętasz, czy nie chcesz pamiętać tego, co najważniejsze? Ja Ci przypomnę. Posłuchaj. Niechaj historia Ci pokaże, jakie było i jakie jest to Twoje miejsce na Ziemi." Tymi słowami uczniowie wprowadzili nas w atmosferę tych trudnych i ważnych dla Polski wydarzeń historycznych.  Przygotowana inscenizacja przypomniała zgromadzonym, jak trudna była droga Polaków do odzyskania niepodległości i jak wielu ofiar wymagała. Ukazała trud, często bratobójczej, walki z czasów zaborów.

Celem jej było, skłonienie widza do refleksji nad przeszłością naszej Ojczyzny i do tego,   że o ciężko zdobytą wolność, trzeba nieustannie dbać, bo ona nie jest nam dana raz na zawsze. Uczniowie zachwycili publiczność zarówno formą przedstawienia, świetnie dobranymi strojami ,rekwizytami, jak i  piękną dekoracją. Całość uzupełniała trafnie dobrana muzyka – pieśni legionowe oraz utwory o wolności i Ojczyźnie, wykonywane przez nasz wspaniały chór "Źródło" pod kierunkiem Pani Hanny Jankowskiej oraz Pana Ireneusza Czaja.  Występ swym śpiewem uświetnili także utalentowani soliści: Aleksandra Forc, Natalia Reszka  oraz Mateusz Raczkowski.

Po zakończeniu części artystycznej zgromadzeni goście mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Okupacja niemiecka na Kociewiu i Kaszubach w 1939 r." , którą udostępnił szkole Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Okupacja niemiecka na terenie Kaszub i Kociewia w 1939 r. miała inny charakter niż powszechnie znana polityka realizowana przez Niemców w Generalnym Gubernatorstwie. Pomorze Gdańskie zostało uznane za ziemie odwiecznie niemieckie i wcielone do Rzeszy. Likwidacja elit zaczęła się w pierwszych godzinach po ataku Wehrmachtu na Polskę. Równocześnie zaczęła się akcja germanizacyjna. Z przestrzeni publicznej usunięto polskie napisy, nie mogła ukazywać się prasa w języku polskim, był on także niedopuszczalny we wszystkich typach szkół. Należące do Polaków mieszkania i przedsiębiorstwa były konfiskowane, a właściciele wysiedlani. Wystawa zawiera wprowadzenie historyczne oraz omawia wybrane aspekty polityki okupacyjnej: aresztowania, wysiedlenia, egzekucje (przede wszystkim w Piaśnicy i Szpęgawsku), obóz Stutthof, eksterminację elit, wywłaszczenia i roboty przymusowe, germanizację. Dużą część wystawy poświęcono ofiarom polityki okupanta.

Uroczystą wieczornicę dopełniła projekcja filmu pt:" Szpęgawsk 1939 - zbrodnia pomorska" w reżyserii Sebastiana Bartkowskiego. Dokument o hitlerowskiej zbrodni w Lesie Szpęgawskim, w którym zginęło od 4 do 7 tys. mieszkańców Kociewia. Film wzbudził wśród widzów wiele emocji i  nakłonił do licznych refleksji.

Anna Zgryza
Foto: Roma Kwartnik

  • img_20191108_185516 (1)
  • img_20191108_165603
  • img_20191108_165615
  • img_20191108_165621
  • img_20191108_173122 (1)
  • img_20191008_192200
  • img_20191108_172457

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne