Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

SZCZĘŚLIWI CI, KTÓRZY MOGĄ ŚPIEWAĆ.

Zblewski Chór Kościelny pw. św. Cecylii prawdopodobnie powstał w 1913 roku. Repertuar zespołu obejmuje utwory o różnej tematyce: sakralnej, świeckiej i patriotycznej, a także kompozycje i opracowania dyrygentów chóru. Prezesem tego zespołu śpiewaczego jest Wojciech Birna, dyrygentem zaś – Waldemar Klejna.

W roku 2018 chór obchodził będzie 105-lecie swojego istnienia. Aktualnie zespół ten  liczy około dwadzieścioro troje członków. Najstarszy stażem chórzysta śpiewa od ponad czterdziestu paru lat. Niektórzy zaczynali jako bardzo młodzi parafianie. Takich osób w chórze, którzy zaczynali swoja przygodę ze śpiewaniem było więcej. Warto dodać, że w naszym zespole śpiewają całe rodziny, są małżeństwa, które poznały się tutaj. Dzisiaj śpiewają nawet już kolejne pokolenia. Rozpiętość wiekowa też jest bardzo duża: od młodych pań do sędziwych, aczkolwiek pełnych energii mężczyzn. Wszystko to sprawia, że w zespole panuje prawdziwie rodzinna atmosfera, co daje się odczuć już od pierwszego kontaktu.

Podczas różnorakich spotkań kilka śpiewaków zwierzało się, że zaczęli śpiewać w chórze w latach sześćdziesiątych; mieli zapewne kilka przerw, ale dziś nadal są aktywni. Jak przyznają: “w domu siedzieliby, rozmyślaliby i czuliby się niepotrzebni, a tak wiemy, że jesteśmy” – i mówią to z taką pewnością, radością i życiem w oczach, że ich entuzjazm udziela się błyskawicznie innym.

Każdy ma swoją historię, powody, dla których trafił do chóru. Niektórzy potrzebowali „ożywienia”, robienia czegoś pożytecznego, nowego zastrzyku energii. Inni – chcą się czuć potrzebni. Jeszcze inni zaczęli przychodzić zaproszeni przez swoich bliskich lub… zwróciwszy uwagę na osobę, która z czasem stała się tą jedyną, wybraną na całe życie. Wszystkich jednak łączy jedno: pasja śpiewania, miłość do muzyki, fascynacja pięknem, jakie z niej płynie, umiłowanie harmonii płynącej ze wspólnego wykonywania utworów. Niesamowite doświadczenie, kiedy poszczególne głosy łączą się ze sobą tworząc całość. Poczucie jedności, wspólnoty, ale także – tworzenia sztuki, czegoś wyjątkowego, zdolność zmieniania i upiększania świata poprzez śpiew. Doświadczenie, że mając narzędzie, jakim jest własny głos, można dokonać rzeczy tak niesamowitych, wzruszać i ubogacać innych.

Oprócz stałej obecności na uroczystościach kościelnych chór włącza się bardzo aktywnie w działalność kulturalną naszej miejscowości zapewniając oprawę muzyczną wielu wydarzeniom. Ponadto, ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień, nie tylko w kraju, ale też poza granicami Polski. Na stałe w kalendarium chóru wpisują się koncerty pieśni kościelnej, obchody uroczystości patriotycznych, spotkania chórów czy wyjazdy na różne przeglądy, koncerty oraz inne wojaże połączone z występami. No i oczywiście cotygodniowe próby, które dla członków zespołu stają się nieodłącznym, wręcz niezbędnym elementem ich życia.

Dość trudno o nowych członków. Z pewnością nie bez wpływu jest tutaj brak wychowania muzycznego w szkołach; młodym ludziom trudno zachwycić się muzyką i śpiewem, bo nie mają okazji tego doświadczyć. Wiele osób tłumaczy się także brakiem czasu – jednak, jak twierdzą zblewscy chórzyści, jest to wyłącznie kwestia chęci i dobrej organizacji zajęć.

Serdecznie zachęcam do kontaktu ze zblewskim chórem – do wstąpienia w jego szeregi oraz chociażby odwiedzenia chórzystów na próbie, przyjścia na koncert czy wydarzenie w gminie z naszym udziałem. Jestem przekonany, że każdy, kto chociaż raz spotka się z nami i sztuką, jaką tworzymy, pozostanie pod ogromnym wrażeniem, wyjdzie pełen podziwu i zachwytu. Chór Kościelny w Zblewie tworzą bowiem ludzie pełni pasji, upiększający świat swoim śpiewem, miłością do muzyki i regionu, w którym żyją. My wszyscy – mieszkańcy Ziemi Zblewskiej – powinniśmy być dumni, że mamy wielkie szczęście posiadając tak cenny skarb, jakim są nasi chórzyści. Dziękując za ten dar, będziemy pielęgnować go i prosimy o modlitwę i wsparcie, nawet to duchowe, bo tworzymy „chyba” coś wyjątkowego.

                                                                                                       Wojciech Birna – prezes chóru parafialnego

  • opis: 1.jpg
  • opis: 2.JPG
  • opis: 3.jpg
  • opis: 4.jpg

Opis zdjęć:

1. Chórzyści odbierają nagrodę wójta gminy Zblewo - 2014 rok

2. Występ chóru przed GOK w Zblewie z okazji urodzin św. Jana Pawła II - 2015 rok

3. Msza św. z udziałem chóru na Monte Casino podczas pierwszej parafialnej pielgrzymki do Włoch - 2009 rok

4. Oprawa mszy św. z udziałem chóru z okazji 65 - lecia Rejonowego Koła Pszczelarzy w Zblewie - 2015 rok

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne