Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

W minioną sobotę tj. 14. października w Publicznej Szkole Podstawowej w Borzechowie odbył się wernisaż wystawy malarstwa amatorskiego grupy prowadzonej przez Pana Sylwestra Klamanna pt. „Łączy nas pasja”.  Pomysłodawcą  i głównym  organizatorem wernisażu był właśnie Pan Sylwek- nauczyciel  wychowania muzycznego, który od ponad 2 lat pracuje  w PSP w Borzechowie. Pan Sylwester jest artystą, w którym drzemią rozmaite pasje. Od lat prowadzi zespoły muzyczne, tj.: „Cały Twój” (zespół działający przy Parafii w Lubichowie), „Stokrotki” (schola przy Parafii w Borzechowie), „Canto” (zespół jazzowy działający w Starogardzie Gd.).  Z zamiłowania plastyk. Maluje, rysuje,  a swoją pasję przekazuje  zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym na warsztatach  plastycznych. W 2015 r. założył grupę malarską przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubichowie, gdzie spotykają się miłośnicy sztuk plastycznych. Do grupy należą osoby w różnym wieku,  różnych zawodów, których łączy  wspólna pasja.

Podczas wernisażu prace swe wystawili członkowie właśnie tej grupy: Małgorzata Bunikowska, Agata Wontka, Anna Górecka, Danuta Kaczmarek, Ewa Nierzwicka oraz sam Sylwester Klamann. Podziwiać mogliśmy również prace plastyka- Krzysztofa Bagorskiego, który od kilku lat mieszka w Małym Bukowcu. Rysuje pastelami. Ma już całkiem pokaźny dorobek portretów Kociewiaków i pejzaży przedstawiających Mały Bukowiec i okolice.

Wystawę uświetniły także recytacje wierszy Kazimierza Kujawskiego z Podlesia w Czarnej Wodzie, muzyka na żywo, a także prezentacja prac Koła Gospodyń Wiejskich z Borzechowa.

Wiersze Kazimierza Kujawskiego recytowała szkolna młodzież.  Jeden z wierszy, podczas uroczystego otwarcia wernisażu, przybliżyła gościom Dyrektor Szkoły- Pani Maria Tomana. Pana Kazimierza nie było tego wieczoru z nami, jednak jego poezja zachwycała ciepłem i  prostotą mówienia o rzeczach bliskich każdemu. Jego poezja to liryka refleksyjno-osobista, w której poeta dokonuje analizy życia we współczesnym świecie. Zauważa, że dzisiejszy człowiek żyje tak, jakby Boga w nim nie było. Tomik zawiera bardzo osobiste wyznania poety, są wiersze dedykowane przyjaciołom, wspomnienia o tych, którzy odeszli, a także zachwyt nad urokami Kociewia.

Zgromadzonych gości poruszył również koncert zespołu „Canto”. W świat muzyki jazzowej przenieśli nas: Elwira Pączek- vocal;  Marta Walecka- vocal;  Natalia Matyjaszczyk- vocal; Sławek Zaremski- gitara akustyczna, gitara elektryczna;  Piotr Osa Ossowski- gitara akustyczna;  Adam Doring- kontrabas;  Sylwester Klamann- instrumenty perkusyjne;  Adam Benkowski- perkusja, Piotr Negowski - klawisze; Robert Gendzierski- conga. Zespół od pewnego czasu uświetnia starogardzkie wydarzenia muzyczno- kulturalne, gromadzi na swym koncie nagrody i statuetki,  jest również laureatem Starogardzkiej Nocy Bardów. W czasie wernisażu posłuchaliśmy znanych i lubianych kompozycji w nieznanych jeszcze, lecz bardzo ciekawych aranżacjach.

Wernisaż był pierwszą tego typu imprezą kulturalną zorganizowaną na terenie szkoły. Spotkał się z bardzo miłym przyjęciem. Pochwałom i zachwytom nad twórczością nie było końca. Ten wyjątkowo udany wieczór artystyczny na długo pozostanie w naszej pamięci. Mamy nadzieję, iż wernisaż na stałe wpisze się w szkolny kalendarz imprez i każdego roku w jesienny wieczór będzie można  spotkać się  i kontemplować sztukę.

(mat. PSP Borzechowo)

  • DSC02172.JPG
  • DSC02182.JPG
  • DSC02187.JPG
  • dsc02190.jpg
  • DSC02191.JPG
  • DSC02221.JPG

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne