Polecamy
Ścieżka powrotu
Treść strony
Aby zdobyć nowe wiadomości wcale nie trzeba siedzieć tylko w szkolnych ławkach. Dlatego też uczniowie klasy VI (wraz z kolegami z kl. V i IV) postanowili zwiedzić Westerplatte. Bezpośredni pomysł takiego właśnie wyjazdu narodził się na lekcji języka polskiego, podczas omawiania wiersza K. I. Gałczyńskiego „Pieśń o żołnierzach z Westerplatte”. Młodzież postanowiła „na własne oczy” zobaczyć miejsce, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa.
Pogoda nam dopisała i w sobotę 30 września ok. 10.00 stanęliśmy na Westerplatte. Zwiedziliśmy koszary (zrujnowane podczas bombardowania), wartownię oraz obowiązkowo pomnik postawiony ku chwale poległych. Kolejnym punktem była wizyta w wartowni nr 1. Tam pracownik muzeum przeprowadził - jak przystało na prawdziwych wojowników - musztrę i sprawdził, czy nadajemy się na żołnierzy. Zlecił nam także bardzo ważne zadania do wykonania w samej wartowni, które polegały na odnalezieniu ukrytych przedmiotów. Finiszem zabawy był meldunek złożony po wykonaniu zadania. Wszyscy wzorowo wywiązali się z powierzonego zadania. Grupa zebrała ogromne pochwały i oklaski.
Oczywiście nie sama nauka i zwiedzanie było w planach. Kolejnym punktem naszego wypadu była ul. Długa w Gdańsku oraz Fabryka Cukierków „Ciu-ciu Artist”. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć jak powstają swojskie cukierki, a na koniec - jeszcze ciepłe - popróbować.
Wracając do autokaru, przeszliśmy przez ruchomą kładkę na Ołowiance i mogliśmy zobaczyć jak była ona podnoszona po to, aby mogły przepłynąć czekające w porcie statki.
Wycieczka była bardzo udana. Zdobyliśmy nowe wiadomości w praktyce, super się bawiliśmy. Już planujemy kolejną.
(mat. Iwona Wysmułek – Śliwa)