Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

MAGICZNE DŹWIĘKI TRADYCJI

„MÓWI SIĘ, ŻE POTRZEBA JEDNEJ SEKUNDY, BY KOGOŚ ZAUWAŻYĆ, JEDNEJ MINUTY, BY KOGOŚ OCENIĆ, JEDNEJ GODZINY, BY GO POZNAĆ. POTRZEBA TYLKO JEDNEGO DNIA, BY KOGOŚ POLUBIĆ, ALE - CAŁEGO ŻYCIA, BY GO POTEM ZAPOMNIEĆ!”

Są sytuacje, w których naprawdę nie wiemy, co powiedzieć. Zastanawiamy się, jak wyrazić słowami coś, czego tak naprawdę nie potrafimy nazwać. Jest na to jeden sprawdzony i skuteczny sposób. Potrzebujemy doskonale dobranej do danej sytuacji muzyki. W niezwykle emocjonujących chwilach, tych najważniejszych w życiu zawsze pojawia się muzyka. I to ona odpowiada za wyjątkowy klimat każdej uroczystości. Taką uroczystością była msza święta celebrowana w naszym kościele parafialnym 3 listopada 2018 roku za zmarłych chórzystów i dyrygentów/organistów. Sprawował ją nie kto inny jak opiekun duchowy chóru - ks. Prałat Zenon Górecki, proboszcz zblewski, a celebrę śpiewem uświetnił chór parafialny. Eucharystia ta wpisała się już na stałe w kalendarz liturgii kościelnych. Jest to niebywale znacząca tradycja, ponieważ dotyka po części nas, którzy czcimy w ten sposób naszych poprzedników, którzy to przed nami śpiewali w chórze parafialnym i uświetniali swym śpiewem liturgię mszy świętych. Dlatego w taki sposób możemy okazać szacunek naszym poprzednikom. My dzisiaj pamiętamy o innych i mamy nadzieję, że może ktoś, kiedyś będzie pamiętał o nas.

Śpiewacy ze Zblewa nie zapomnieli o swych śp. chórzystach, dyrygentach – organistach, którzy śpiewali podczas liturgii mszalnych na przełomie prawie jedenastu dekad, a dzisiaj zapewne służbą i śpiewem usługują u tronu naszego Pana. Na tę okoliczność został odsłonięty obelisk na dziedzińcu kościoła. Każdego roku, przed liturgią na ołtarzu ustawione są „znicze pamięci” dedykowane naszym poprzednikom, które po Najświętszej Eucharystii „wędrują” na groby dyrygentów/organistów spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym. Takie wydarzenia są wyjątkowe i mają niecodzienną oprawę. Jest uroczysta msza św., śpiewa chór parafialny z odpowiednio dobranymi pieśniami. Jest odświętnie.

Stało się tradycją, że pamiętamy o naszych korzeniach, o naszych przodkach i zapewniamy, że pamiętać będziemy o tych, którzy przed nami uświetniali swym śpiewem msze święte. Do tego grona należą (nazwiska osób, które udało się ustalić na podstawie relacji byłych chórzystów, a są na bieżąco aktualizowane):

Zmarli dyrygenci/organiści i członkowie zblewskiego chóru parafialnego pw. św. Cecylii

Dyrygenci: Augustyn Szulca, Jan Czaplewski, Kazimierz Czaplewski, Albin Burczyk, Władysław Freza, Izydor Borzyszkowski, Alfons Gac.

Chórzyści: Edward Wolnik, Maria i Bronisław Wolnikowie, Zofia i Agata Redzimskie, Gertruda i Jan Gulgowscy, Aniela Kaszubowska, Jadwiga i Władysław Zielińscy, Maria Guzińska, Wanda Piotrowska, Anna Buca, Bernadetta Gajewska, Leokadia Guzińska, Józef Sikorski, Franciszek Stachowiak, Longin Wierzba, Leon Ratkowski, Zofia Bukowska, Wanda Mazurowska, Bogumiła Rosińska, Janina Mazurowska, Janina Wasilewska, Maria Weisbrodt, Marta Puttkammer, Zofia Paszek, Urszula Plata, Wanda Plata, Wanda Bukowska, Dominika Holc, Bernadetta Wasilewska, Lidia Guzińska, Zofia Wencel, Anna Wolnik, Agata Wolnik, Maria Karymow, Irena Miszewska, Maria Piotrzkowska, Krystyna Garaż, Roman Wolnik, Józef Lewicki, Edmund Hojan, Roman Szefler, Paweł Libiszewski , Wiktor Kołodziejczyk, Stanisław Szulc, Czesław Szulc, Feliks Birna, Zygmunt Weisbrodt, Kazimierz i Bogusław Kwaśniewscy, Konrad Mindykowski, Józef Sobisz, Stefania i Marian Sulewscy, Anna Sulewska, Wanda Pryłowska, Jadwiga Wróblewska, Regina Stolarz, Wanda Justka, Teresa Szyszka, Henryk Birna, Weronika Błaszkowska, Marian Łącki, Jadwiga Galicka, Józef Cyba, Irena Sobieszyńska, Irena Szarmach, Antoni Lemm, Jerzy Fojut, Roman Rozkwitalski, Kazimierz Rezmer, Hans – Otto Hartmann, Regina Kiżewska, Bogdan Sulewski, Halina Szulc, Stanisław Bara.

Muzyka towarzyszy człowiekowi od najdawniejszych czasów. Obecna jest na przestrzeni całego życia, od narodzin aż do śmierci. Wypełnia swym brzmieniem nie tylko chwile podniosłe, uroczyste liturgie i celebrowane obrzędy, ale jest obecna także w codzienności. Muzyka jest znaczącym przerwaniem ciszy. Jest uczestniczeniem w wiecznym hymnie uwielbienia, który Aniołowie śpiewają przed Obliczem Boga. Bóg, stwarzając człowieka na Swój obraz i podobieństwo, dał mu jednocześnie niezwykły dar, zdolność dostrzegania i tworzenia piękna na chwałę Wszechmogącego. Muzyka jest w tym dziele szczególna, bowiem nie potrzebuje pośrednictwa rozumu, by trafić wprost do serca. Człowiek otrzymał dar jedyny w swoim rodzaju, który wyróżnia go spośród innych stworzeń, dar świadomego kształtowania dźwięków, które zestawione w pewnym porządku mogą wzruszać, mobilizować, skłaniać do modlitwy, refleksji, kontemplacji i radości.

Dopóki będzie nam dane śpiewać w chórze, dopóty głos nasz będzie słyszalny. Jak śpiewamy,  to podwójnie się modlimy. „Niech zatem śpiew rozpędza demony, przyciąga Aniołów Stróżów, wlewa pewność w lękach nocy i spokój pośród prac dnia. Będzie ochroną dla dziecka, ozdobą młodego, ulgą starego, elementem doskonałości dla początkujących, wzlotem dla czyniących postępy, koroną dla doskonałych, odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Niech uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów” – jak powiedział Święty Bazyli Wielki.

Prezes chóru parafialnego – Wojciech Birna

  • IMG_8432.jpg
  • IMG_8446.jpg

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne