Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

PINCZYN

To druga co do wielkości miejscowość w gminie Zblewo. Będąc tu warto zobaczyć neogotycki kościół p.w. św. Elżbiety, który wybudowano w latach 1926-27 na miejscu dawnego drewnianego kościoła z XVIII wieku. Do nowego kościoła przeniesiono trzy ołtarze, obrazy i chrzcielnicę, a także meble oraz dzwon. Organy zostały zakupione trzy lata po wybudowaniu świątyni. Po zniszczeniach z II wojny światowej wyremontowano je w 1945 roku. Wieś ma piękną, patriotyczną historię związaną z dążeniem do niepodległości przed 100 laty i walką o zachowanie polskości. Wiążą się z tymi wydarzeniami dwie ważne dla historii Pinczyna i całego regionu osoby – ks. Stanisław Hoffmann oraz ks. Józef Larisch. Niedaleko kościoła warto zobaczyć pomnik sprzed lat, ufundowany z okazji 70-lecia powstania pierwszej Spółdzielni Rolniczej parcelacyjnej na ziemi kociewskiej.

Pinczyn wciąż się rozwija, powstają tu nowe osiedla, wybudowano piękne, nowoczesne przedszkole. Prężnie działa szkoła, OSP, Wiejski Dom Kultury i filia Gminnej Biblioteki. Społeczność jest bardzo aktywna – przy OSP Pinczyn działa Gminna Orkiestra Dęta, którą kieruje najstarszy kapelmistrz na Pomorzu – druh Wacław Ossowski. W Pinczynie bardzo aktywni są również Seniorzy i Gospodynie, zrzeszone w miejscowym KGW oraz zespoły regionalne – „Kociewska Familija” oraz zespół „Brzady”. Twórców lokalnych można podziwiać podczas regionalnych festynów, organizowanych tu w sezonie letnim.

We wsi znajdują się liczne punkty handlowo-usługowe, bankomat, stacja kolejowa oraz restauracja "U Zagórskich".

DIABELSKI KAMIEŃ

Głaz narzutowy znajdujący się w miejscowości Pinczyn jest owiany lokalną legendą. Podobno diabeł, który rozzłościł się na pobożnych ludzi, chciał zatarasować nim wejście do świątyni. Jednak wraz z nadejściem poranka, kiedy zapiał kur, przeszkodził mu w tym anioł. Nie widząc szans powodzenia szatan porzucił swoje plany i uciekł. Do dziś spostrzegawczy obserwator może dostrzec ślady łańcucha, którym posługiwał się czart.

Uwaga! Kamień znajduje się na terenie prywatnym. Prosimy o uszanowanie tego faktu. Głaz jest jednak doskonale widoczny zza ogrodzenia posesji. Jeśli chcesz wejść bliżej - poproś o zgodę właściciela terenu!

  • 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • pinczyn widoki maj 2017.jpg
  • PINCZYN.jpg
  • W.jpg

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne