Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Menu

Ankieta

Który projekt parku wybierasz?
ankieta zakończona
PARK HAFTU KOCIEWSKIEGO
51%
ZBLEWO NA OKRĄGŁO
49%
oddane głosy: 225

Nawigacja

  • AKTUALNOŚCI

Treść strony

Nie lada kłopot miał w ubiegłym tygodniu rolnik z Królewskiego Bukowca (gmina Zblewo). Jego liczące prawie 40 sztuk stado bydła typu Limuosine spłoszyło się i uciekło do lasu. Sprawcą całego zdarzenia były prawdopodobnie wilki i choć nie zaatakowały, postawiły na nogi trzy gminy! Poszukiwania bydła trwały 5 dni.

Na pomoc rolnikowi – jako pierwszy – przyszedł wójt gminy Zblewo, który poprosił o podjęcie działań członków Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Zblewo. Poszukiwania prowadziły jednostki OSP Zblewo, OSP Pinczyn, OSP Bytonia oraz jednostka z terenu Skarszew - OSP Czarnocin.

Próby zlokalizowania bydła trwały wiele godzin. Kierowcy pojazdów pożarniczych ze Zblewa i Pinczyna przemierzyli drogami leśnymi i polnymi trasę ok. 100 km, a pozostali strażacy przeczesywali tereny leśne. Tego dnia udało się zlokalizować jedynie 6 sztuk bydła, jednak zwierzęta były bardzo płochliwe, co bardzo utrudniało ich pochwycenie. Ostatecznie udało się złapać tylko 1 zwierzę.

Kolejnego dnia prowadzone były rozmowy pomiędzy starostwem, lekarzem weterynarii i Gminą Zblewo. O pomoc zostali także poproszeni sołtysi okolicznych miejscowości. Niestety, mimo odnalezienia kilku sztuk bydła, ponad 30 wciąż błąkało się po lesie. Dlatego w piątek (7 kwietnia) wójt gminy Zblewo podjął decyzję o ponownym włączeniu do akcji strażaków. Wójt wraz z naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim zwrócili się także o wsparcie do okolicznych gmin. Tym razem do poszukiwań przystąpili nie tylko druhowie z gmin Zblewo i Skarszewy, ale także ze Starogardu Gdańskiego. Do akcji włączyła się również policja ze Zblewa.

Poszukiwania nie były łatwe nie tylko ze względu na bardzo trudny, podmokły teren, ale też dlatego, że stado się rozproszyło.  Do pomocy włączyło się wiele osób – w tym m.in. gospodarze i mieszkańcy okolicznych wsi, a nawet – paralotniarz, strażak z OSP Karsin.

To była akcja niczym z filmu! Tylko, że tym razem scenariusz napisało same życie. Za prawidłowy przebieg akcji odpowiedzialny był komendant gminny ZOSP RP w Zblewie. Na bieżąco utrzymywana była łączność radiowa pomiędzy paralotniarzem, komendantem gminnym a strażakami, biorącymi udział w poszukiwaniu zwierząt. Prowadzony był także kontakt telefoniczny pomiędzy wójtem, sekretarzem gminy, komendantem gminnym, naczelnikiem WBiZK, inspektorem ds. wojskowych, obronnych i ppoż., strażakami i gospodarzem.  Informacje były na bieżąco przekazywane i analizowane z wójtem gminy Zblewo Arturem Herold i komendantem powiatowym PSP w Starogardzie Gdańskim st. bryg Zbigniewem Kamińskim. Funkcjonariusze z posterunku policji ze Zblewa ustalali w jaki sposób zwierzęta wydostały się z gospodarstwa. Na polecenie wójta gminy, wszyscy strażacy otrzymali ciepły posiłek. Działania trwały do wieczora, przerwał je dopiero zmrok i opady deszczu. Udało się tego dnia pochwycić  17 sztuk bydła. Następnego dnia wznowiono akcję. Do poszukiwań dołączyli także myśliwi z koła łowieckiego „CYRANKA” oraz „RYŚ”, a także leśniczy leśnictwa Mestwinowo. Udało się odnaleźć kolejne zwierzęta.  Do dziś nie zlokalizowano jeszcze 4 krów, które prawdopodobnie wciąż błąkają się po lesie.

  • 1 (2).jpg
  • 1.jpg
  • 3.jpg

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 522949
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2017-10-20 09:29

GMINA ZBLEWO

ul. Główna 40,
83-210 Zblewo

Bank Spółdzielczy Skórcz O/Zblewo,
55 8342 0009 4000 0101 2000 0002

Dane kontaktowe

Tel. 58 588 45 67, 588 43 81,

Fax 58 588 45 69,

e-mail: gmina@zblewo.pl
 

Odnośniki

Metryka strony

Licznik odwiedzin strony: 546689
Ostatnia aktualizacja strony: 2017-10-20 09:29

Stopka strony

Projekt i wykonanie: extranet.pl