Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Menu

Ankieta

Który projekt parku wybierasz?
ankieta zakończona
PARK HAFTU KOCIEWSKIEGO
51%
ZBLEWO NA OKRĄGŁO
49%
oddane głosy: 225

Nawigacja

  • AKTUALNOŚCI

Treść strony

W piątek – 10 lutego – obchodziliśmy w całym regionie nasze lokalne święto tj. Światowy Dzień Kociewia. W Zblewie świętowaliśmy je najpiękniej, jak można było – czyli razem! Na kolorowej i radosnej uroczystości, która odbyła się na hali widowiskowo-sportowej w Zblewie, zebrało się kilkaset osób! Byli wśród nich samorządowcy na czele z wójtem gminy Zblewo Arturem Herold i przewodniczącym Rady Gminy Leszkiem Burczykiem, był też nasz ks. proboszcz prałat Zenon Górecki oraz dyrektor biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE Piotr Kończewski. Ale przede wszystkim - były dzieci i młodzież z przedszkoli oraz szkół z terenu całej gminy wraz z licznym gronem nauczycieli, opiekunów i rodziców. Był rozśpiewany i roztańczony zespół „BRZADY” z Pinczyna i nasze Koło Gospodyń Wiejskich ze Zblewa, które przygotowało stół pełen swojskich przysmaków.  Jednym słowem – nasza hala była tego dnia wypełniona po brzegi kolorami, swojskimi smakami i radością ze wspólnego świętowania! I nie mogło być inaczej, bo przecież- „Najlepiej Kociewie czuje się w Zblewie!”.

Świętowanie rozpoczęliśmy od ułożenia logo Kociewia – modraczka z napisem Kociewie. To był z pewnością największy „żywy” i uśmiechnięty modraczek kociewski, jaki dotąd ułożono, bo utworzyło go kilkaset osób, łącznie z gośćmi. Ale najważniejsze w tym happeningu nie były rekordy ale to, aby każdy z nas – i ten mały, i ten duży - tworząc „modraczka” poczuł, że jest po prostu ważną i potrzebną częścią nie tylko „modraczkowej akcji”, ale przede wszystkim naszej społeczności i Kociewia. Tworzymy je RAZEM! Kociewie to my!- i takie przesłanie towarzyszyło całej uroczystości.

Po modraczku przyszedł czas na tańce, śpiewy i gadki po naszemu! Jako pierwszy wystąpił fantastyczny zespół regionalny BRZADY, działający przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Publiczność zachwycona była nie tylko samym występem, ale i energią młodych Kociewiaków oraz pięknymi – bo tradycyjnymi strojami i instrumentami! Brzadom towarzyszył bowiem najprawdziwszy burczybas i diabelskie skrzypce. A po tańcach – gadki kociewskie. Przedstawiły je dzieci z Gminnego Przedszkola w Zblewie, które otrzymały wielkie owacje za uroczą opowieść „O kozie rogaty” i „O kocie” oraz „Kosi, kosi łapki” i „Szybera”. Po przedszkolach – w pięknych strojach i prawdziwej, kociewskiej scenografii - wystąpili pierwszoklasiści, z gadką przy płocie i korkarza. Wspaniałym uzupełnieniem gadek była niezwykła prezentacja, przygotowana przez Pana (!) i Panie z naszego KGW. Specjalnie z myślą o najmłodszych, przypomniano im tradycyjną sztukę kociewską: rzeźbienie, przędzenie wełny, skubanie pierza, dzierganie na drutach czy pranie na tarce! Panie Gospodynie przyrządziły też kociewskie potrawy, m.in. drożdżówkę, ruchanki i kwas chlebowy. Na koniec, pani Wanda Pellowska, Kociewianka ze Zblewa oczarowała i tych małych, i tych większych opowieścią o tym, jak to w starym przedszkolu kiedyś straszyło...

A na finał – coś wyjątkowego! Wójt Artur Herold przygotował dla wszystkich dzieci wspaniałą, słodką niespodziankę – ogromny tort! Ważył on 50 kg, miał 1.6 m szerokości i był udekorowany prawdziwie po kociewsku! Po słodki poczęstunek ustawiła się długa kolejka, a dzieci były  po prostu zachwycone!

Dodajmy, iż nasze kociewskie świętowanie przygotowała społeczność Zespołu Szkół Publicznych w Zblewie. W organizację włączyli się tu wszyscy: od uczniów, i nauczycieli, po Panie Kucharki, które przygotowały danie dnia – chleb z tak pysznym smalcem, że pałaszowali go wszyscy! 

Dziękujemy wszystkim, że mogliśmy ten dzień spędzić RAZEM!

FOTOGALERIA W BUDOWIE - ZAPRASZAMY WKRÓTCE

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 520348
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2017-10-19 14:31

GMINA ZBLEWO

ul. Główna 40,
83-210 Zblewo

Bank Spółdzielczy Skórcz O/Zblewo,
55 8342 0009 4000 0101 2000 0002

Dane kontaktowe

Tel. 58 588 45 67, 588 43 81,

Fax 58 588 45 69,

e-mail: gmina@zblewo.pl
 

Odnośniki

Metryka strony

Licznik odwiedzin strony: 543843
Ostatnia aktualizacja strony: 2017-10-19 14:31

Stopka strony

Projekt i wykonanie: extranet.pl