Odnośniki

Fotokod z linkiem do niniejszej strony

Fotokod

Wyszukiwarka

Wyszukiwarka
-- w całym serwisie

Ankieta

Który projekt parku wybierasz?
ankieta zakończona
PARK HAFTU KOCIEWSKIEGO
51%
ZBLEWO NA OKRĄGŁO
49%
oddane głosy: 225

Nawigacja

  • AKTUALNOŚCI

Treść strony

Problem szkód od wilków spędza sen z powiek wielu rolnikom z naszego regionu. I budzi wielkie emocje – od bezsilności po żal i pretensje o brak stosownych rozwiązań prawnych czy systemowych. I takie właśnie głosy przeważały na spotkaniu z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poświęconym tej sprawie, które odbyło się w Zblewie.

Przypomnijmy, iż już na początku roku z inicjatywy wójta Artura Herold, w Zblewie zorganizowano debatę dotyczącą najbardziej aktualnych problemów związanych z ochroną środowiska. Wówczas problem szkód w rolnictwie – zwłaszcza aspekt zabezpieczania gospodarstw przed wilkami - spotkał się z żywym zainteresowaniem rolników. Przez kilka miesięcy, które minęły od tego spotkania problem ten wyraźnie nasilał się, a do wójta spływały sygnały od kolejnych rolników, którzy na co dzień muszą się z borykać z zagrożeniem ze strony wilków oraz szkodach w wyniku ingerencji dzikiej zwierzyny. Jak skutecznie zabezpieczyć gospodarstwa? Kto zrekompensuje szkody? Jak im przeciwdziałać? Takich pytań i obaw jest wiele, stąd właśnie inicjatywa wójta, by ponownie zaprosić przyrodników, leśników, myśliwych, rolników i urzędników, by wspólnie szukać odpowiedzi, jak można zminimalizować te szkody. Jak podkreśla wójt Artur Herold, rolnicy nie mogą zostać z tym problemem sami. Postaramy się zwrócić do instytucji mających wpływ na ewentualne zmiany w prawie oraz o wsparcie w rozwiązaniu problemów z jakimi borykają się rolnicy.

Do spotkania doszło w miniony czwartek (24 sierpnia) w Zblewie. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób z gminy Zblewo oraz przedstawiciele sąsiednich gmin, nadleśnictw i kół łowieckich. Sala była wypełniona po brzegi, co pokazuje jak wielkie jest zainteresowanie tym tematem. I jak wielka jest potrzeba rozmawiania o tym. Debatę poprowadziła Danuta Makowska, dyrektor RDOŚ w Gdańsku oraz – w imieniu wójta – sekretarz gminy Zblewo Daniel Szpręga. Pracownicy RDOŚ omówili możliwe sposoby zabezpieczeń gospodarstw nie tylko przed szkodami od wilków, ale także m.in. od bobrów. Rolnicy zwracali jednak uwagę na trudności w praktycznej realizacji takich zabezpieczeń, tym bardziej w przypadku rozległych gospodarstw. Podkreślali, iż ogromnym problemem są także żurawie, kruki, a ostatnio nawet kormorany. Brakuje przepisów prawnych dotyczącym m.in. odszkodowań z tytułu strat w rolnictwie spowodowanych działaniem żurawi. Podczas dyskusji nie brakowało więc głosów rozgoryczenia i wielkich emocji. Jak przekonywali obecni na spotkaniu rolnicy, szkody w ich gospodarstwach są bowiem coraz większe.

I mimo że w trakcie spotkania poruszono wiele problemów związanych ze szkodami w rolnictwie, to problem pozostaje. Sekretarz Gminy Daniel Szpręga - w imieniu wójta – ponownie zapewnił że rolnicy nie zostaną z tym problemem sami. W najbliższym czasie Gmina Zblewo zamierza zorganizować kolejne spotkanie, by dalej szukać optymalnych rozwiązań i realnej pomocy dla rolników w tej kwestii. Na debatę zastaną zaproszeni przedstawiciele instytucji mających m.in. realny wpływ na zmianę prawa związanego z minimalizacją strat w rolnictwie.

  • DSCN4591.jpg
  • DSCN4606.jpg
  • DSCN4617.jpg
  • DSCN4622.jpg
  • DSCN4627 (2).jpg
  • DSCN4634.jpg
  • DSCN4640.jpg
  • DSCN4646.jpg

« wstecz

Metryka strony

Ilość odwiedzin obecnej strony: 659768
Ostatnia aktualizacja obecnej strony: 2018-01-16 15:53

GMINA ZBLEWO

ul. Główna 40,
83-210 Zblewo

Bank Spółdzielczy Skórcz O/Zblewo,
55 8342 0009 4000 0101 2000 0002

Dane kontaktowe

Tel. 58 588 45 67, 588 43 81,

Fax 58 588 45 69,

e-mail: gmina@zblewo.pl
 

Odnośniki

Metryka strony

Licznik odwiedzin strony: 690242
Ostatnia aktualizacja strony: 2018-01-16 15:53

Stopka strony

Projekt i wykonanie: extranet.pl