Szybki dostęp

Menu witryny

Grafika strony

Odnośniki

Polecamy

Ścieżka powrotu

Treść strony

Tuż przed świętami wielkanocnymi uczniowie  Publicznej Szkoły Podstawowej w Pinczynie w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jezdóm Kociewiakam” przygotowali przedstawienie w gwarze kociewskiej.

Oczekiwanie na Święta Wielkanocne to czas radości, a także pięknych przygotowań i nawiązywania do ciekawych tradycji.  Uczniowie klas IIa i IIc a także IIIa wspólnie z wychowawczyniami Bożeną Nadolską i Angeliką Prabucką postanowili jeszcze bardziej umilić ten czas, dlatego przygotowali inscenizację wielkanocną, która przybliżyła zwyczaje i tradycje naszego regionu.

Na początku uczennica klasy VI Aleksandra Kubik opowiedziała o najważniejszych tradycjach świątecznych. Na pierwszym miejscu znalazł się najstarszy świąteczny zwyczaj, czyli malowanie jednokolorowych jaj zwanych na Kociewiu kraszankami. Wspomniała także o koszyku ze święconką, w którym koniecznie musiały znaleźć się jajka, chleb, sól, wędlina, ciasto oraz chrzan. Opowieści uczennicy towarzyszyła prezentacja multimedialna, przygotowana wcześniej przez uczniów na kole regionalnym prowadzonym przez panią Angelikę.

Następnie mali aktorzy w strojach kociewskich opowiedzieli, jak dawniej wyglądały przygotowania do świąt. Dzieci z wielkim zaangażowaniem odgrywały swe role, a publiczność słuchała z dużym zainteresowaniem. Słuchacze dziwili się słysząc, że kiedyś w czasie Wielkiego Postu nie jadło się słodyczy, a mięso  na obiad było tylko w niedzielę. Na stole wielkanocnym królowała „napka” czyli babka oraz „szneki zes glómzo i glancem”. W Poniedziałek Wielkanocny odbywało  się szmaganie czyli bicie  rózgami brzozowymi lub jałowcem po nogach i stopach czyli tzw. szmaguster. Przedstawione zwyczaje pozwoliły uczniom wnieść do swych domów wiele ciekawych pomysłów na uprzyjemnienie i ubogacenie radosnego przeżywania Zmartwychwstania Pańskiego.

Po przedstawieniu  aktorzy zaprosili wszystkich zgromadzonych do zabawy przy piosence „Wielkanocna przygoda”. Cała sala bawiła się wspaniale.

Na zakończenie tego świątecznego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie i  wręczenie dyplomów i nagród z konkursów, które odbyły się w naszej szkole.

(mat. Bożena Nadolska,  Angelika Prabucka)         

  • DSC_0653.jpg
  • DSC_0656.jpg
  • DSC_0664.jpg

wstecz

Jednostki

Mapa

[obiekt mapy] Lokalizacja Gminy Zblewo na mapie

Informacje techniczne